Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Robert Redeleanu, despre Horizon, pachete NOI din toamna

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,377
  • Înscris: 05.09.2005
Robert Redeleanu, CEO al UPC, dupa un an de mandat: Clientii schimba tot mai rar operatorul pe motive de pret sau un canal pe care si-l doresc


Ce inseamna lansarea Horizon pentru clienti:


  Unul dintre cei mai importanti factori pentru cresterea numarului de clienti a fost lansarea routerului pentru internet wireless Connect Box simultan cu vitezele de 500 Mbps in toate zonele in care compania are acoperire. In prezent, aproape 10% din baza de clienti de internet a UPC foloseste Connect Box in casa.

In partea a doua a anului compania va lansa serviciul multimedia Horizon, care deja a fost lansat de Liberty Global, grupul american care detine UPC, in tari precum Germania, Elvetia sau Austria. Horizon este un serviciu prin care clientii pot vedea programe TV oriunde in casa pe mai multe dizpozitive, pot primi recomandari de continut, se pot conecta la internet, inregistra pana la patru canale simultan, pot privi show-urile pe care le-au pierdut si au acces la canale standard definition (SD), HD si 3D.

“Este un serviciu avansat de televiziune care revolutioneaza timpul petrecut in fata televizorului

Prin lansarea Horizon speram sa avem o oferta prin care sa-i targetam si pe cei care sunt interesati de serviciile la cerere si pe cei care vor sa se uite in mediul liniar. Rolul nostru este de agregator, de a oferi continut pentru fiecare segment de piata, iar felul in care vom impacheta serviciile va fi determinant. Practic, oamenii vor avea posibilitatea de a alege dintr-o grila mai mica de programe clasice, dar cu servicii adaugate, la cerere sau vor putea ramane intr-o zona a serviciilor traditionale, liniare, in care au o grila de cel putin 120 de programe. Liberty a lansat in tarile din vestul Europei si serviciul My Prime, care este foarte similar cu alte servicii on demand de pe piata, dar care sunt disponibile doar pe televizor nu si pe tableta”, afirma Redeleanu.
My Prime este un serviciu de streaming similar Netflix.


Articol complet aici:

http://www.wall-stre...-pe-care-s.html


Clientii sunt mult mai putin dispusi sa schimbe operatorul de servicii fixe pe motive de pret sau unu-doua canale pe care si le-ar dori .Clientii se concentreaza pe servicii de calitate, iar aceasta este o zona pe care si noi o dezvoltam foarte puternic. Este mai important sa le oferim clientilor pachete adaptate decat sa recurgem la tactici legate de promotii, taieri de pret, chiar si continut exclusiv.'

Edited by a_d_y, 14 July 2016 - 17:57.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
''Clientii schimba tot mai rar operatorul pe motive de pret sau un canal pe care si-l doresc'' da... ce sa zica si el. :)


''Clientii se concentreaza pe servicii de calitate, iar aceasta este o zona pe care si noi o dezvoltam foarte puternic.'' N-as putea sa zic asta, mai ales pe partea de net. Retea invechita, vitezele nu sunt constante, cel mai mic upload dintre toti furnizorii din Romania care opereaza exclusiv pe retea optica.


Simt din plin calitatea UPC din ultimele luni... si pretul ''avantajos''.

#3
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,781
  • Înscris: 06.12.2006
"pana la 4 canale simultan"... Având în vedere ca Horizonul de care vorbim noi poate sa înregistreze doar un canal, e ceva dubios în aceasta declarație.

"oamenii vor putea alege dintr-o grila mai mica de programe clasice, dar cu servicii adaugate". Sa asistam iarăși la o împărțire a grilei în pachete mai mici... De genul "opțiunea muzica", "opțiunea HD "," opțiunea desene animate"?

"In prezent, aproape 10% din baza de clienti de internet a UPC foloseste Connect Box in casa.". Deci de aici sa înțelegem ca numărul abonamentelor cu viteza de 500 mbps este tot cam 10%

Edited by tdan08, 14 July 2016 - 18:08.


#4
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
bla bla de marketing.
nimeni nu mai asculta asa ceva.

#5
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,377
  • Înscris: 05.09.2005
Cred ca asta se va intampla. Si intr-un fel mi se pare normal

Vrei canale clasice.. bagi tv traditional. Vrei la vod, bagi din alea

Oricum e normal sa mai schimbe pachetizarea. De cativa ani buni e aceeasi . Poate odata cu asta dispare  si optiunea extraFOTBAL, filmbox sau cine stie ce ciudatenii

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttdan08, on 14 iulie 2016 - 18:01, said:

Deci de aici sa înțelegem ca numărul abonamentelor cu viteza de 500 mbps este tot cam 10%
Ca bine zici, daca la 10% din baza de clienti au 500 Mbps si sunt deja probleme mari, ce se va intampla cand va creste procentul? Posted Image

N-as renunta niciodata la Netflix pentru VOD-ul lor.

In articol isi spune si parerea despre intrarea Orange pe FTTH. Sa le amintesc ca ei au 500 Mbps la upload si 1000 Mbps la download? Si totul livrat numai prin fibra optica, adica adios probleme gen coaxial lovit de fulger si servicii intrerupte la pene de curent pe traseu.

Pana si Telekom are oferte mai bune acum, desi inainte erau printre cele mai mari preturi.

#7
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,781
  • Înscris: 06.12.2006
E normal sa vorbească în termeni puțin prea optimiști. Orice părinte își lauda odrasla chiar dacă în sinea lui știe ca sunt alți copii mai dotați intelectual decât al lui.

Rămâne la latitudinea fiecărui abonat în parte sa creadă sau nu ce zice Redeleanu.
El trebuie sa-si facă datoria și sa laude UPCul.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Absolut corect, doar ca astia-s prea optimisti, muuuult prea optimisti, dorm pe ei. Nu au treaba cu realitatea din teren. :)

#9
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,827
  • Înscris: 07.07.2009
Dar pe noi ne interesează ce va face UPC-ul. Mi se rupe mie de Telekom sau Orange care tot cablează dar tot au acoperire sub 10% și asta reiese clar din numărul de abonați care este sub 100.000. Deci comparațiile sunt absurde. Mai sunt și firme locale care oferă upload mai mare decât UPC-ul. Și? Eu sunt abonat UPC și asta mă interesează. Cine a avut de ales s-a mutat deja, dacă așteptați ca Telekom să cableze o să așteptați mult și bine. În 10 ani au atins un număr de abonați sub 100.000 la IPTV și internet prin fibră. Nici nu mă interesează de când au venit cu fibră, contează ce văd adică NIMIC. Deci comparăm ofertele aiurea dacă nu există acoperire care e un criteriu chiar important, nu?
Bineînțeles că domnul Redeleanu a băgat și vrăjeli dar dacă se face o reorganizare în grilă și se aduce un mediabox mai bun (nu cel simplu) asta e numai bine.
Pentru Telekom sau Orange există topic dedicat. Nu vreau să citesc de realizările lor și aici care oricum sunt aproape de zero.

Nu cred că vom avea mai multe pachete extra, deși într-un fel e avantajos pentru că pe mine 50% din grilă oricum nu mă interesează deci un pachet minim combinat cu alte pachete ar fi chiar ok. Cam așa se procedează și în alte țări unde sunt chiar peste 10 pachete extra.

Edited by Kalman2007, 14 July 2016 - 18:27.


#10
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,781
  • Înscris: 06.12.2006

View PostMembruAnonim, on 14 iulie 2016 - 18:20, said:

Absolut corect, doar ca astia-s prea optimisti, muuuult prea optimisti, dorm pe ei. Nu au treaba cu realitatea din teren. :)


Invită-l pe strada ta.... Sa vadă realitatea :)

Subiectul comparațiilor este cam epuizat. S-a comparat tot ce era de comparat, s-au tras concluziile, cine a vrut sa se mute s-a mutat, cine nu trebuie sa meargă mai departe.

Acum vorbim de planurile din toamnă.
Au apărut declaratii noi care vor isca noi discuții, curiozități si controverse.

Edited by tdan08, 14 July 2016 - 18:25.


#11
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,827
  • Înscris: 07.07.2009
"inregistra pana la patru canale simultan" - asta mi se pare interesant, o să salvez tot articolul să văd ce o să se adeverească din chestiile zise  Posted Image Oricum s-a referit la țările unde există deja acel mediabox Horizon, deci nu a făcut referire la România.
Aștept noutățile, mi s-a terminat și contractul. Deci vreau motive (serioase) pentru a prelungi!  Posted Image

Edited by Kalman2007, 14 July 2016 - 18:48.


#12
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Un mare gunoi toata firma. Stau pe Discovery Science SD si au cele mai putime posturi HD de documentare, sa iasa acasa ;) .

Edited by queron, 14 July 2016 - 19:30.


#13
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,377
  • Înscris: 05.09.2005
Sper sa reziliezi cat de curand :) Te intrum la RCS unde ai cele mai multe canale proprii...vaai nu e bine, TE INDRUM la telekom unde CHIAR AI cele mai multe canale HD...vaai nu prea e acoperire si calitatea lasa te dorit...

Te indrum sa nu te mai uiti la televizor deloc...vaai tot e ceva de zis

#14
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Pana cand nu am de ce sa ii laud, nu o sa ii laud, eu si cu restul suntem obisnuiti cu vechiul UPC, inovator si primul la posturi, primul cu posturi 3D si multe altele, a decazut extrem de mult de cand a venit Redresor asta...

#15
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,827
  • Înscris: 07.07.2009
Mă mir cum de NatGeo People nu a fost încă introdus (de aproape nici un operator, excepție Telekom). NatGeo Wild când a fost introdus? Cât timp a trecut între lansarea în România și introducerea lui în grilă?

Edited by Kalman2007, 14 July 2016 - 19:32.


#16
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,377
  • Înscris: 05.09.2005
Repet, nu-ti mai convine.. cand expira contractul, le zici PA si gata. Daca e sa vezi ce ai semnat in contract si la cate canale HD ti-a bagat UPC-ul in plus, nu cred ca e motiv de nemultumire.

Daca eu semnez cu tine un contract pe 2 ani si tu imi dai mie o anumita cantitate de marfa si pe parcurs imi dai BONUS mai mult decat e in contract iar eu vin si te injur ca nu-mi mai dai sau nu-mi oferi ce vreau eu, ce reactie ai avea?

Tu observi prea laudatul TELEKOM care a bagat intr-un adevar 12 canale HD, a si marit abonamentul? Da stiu, o sa vii cu ideea ca eu vreau asa. Dar din pacate sunt 2,12 milioane abonati UPC si factorul de decizie depinde de politica firmei

#17
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
A marit cu 0.60 centi.. un gunoi.

#18
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,377
  • Înscris: 05.09.2005
repet la ceea ce am zis mai sus.

Subiectiv vorbind, eu imi doresc versiuni HD ale posturilor existente. Asta imi doresc! Televizorul meu plange cand dau pe FOOD SD, TNT SD, AXN SD. Dar tot televizorul meu stia ca aceste posturi nu erau de la bun inceput in contract.. Deci, nu am de ce sa urlu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate