Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Atentie la cantar branzeturi in Hala Obor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Asta nu mai stiu. Dar ei sunt aia care cica rezolva cazurile de coruptie. Cica....

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,291
  • Înscris: 07.02.2003

View Postxmanyacs77, on 11 iulie 2016 - 12:55, said:

1. Astazi am cumparat 1 kg branza de oaie din vechea Hala Obor / Bucuresti, iar cand am ajuns la cantarul de control, diferenta era de 300 grame lipsa!Posted Image
E enorm, abaterile tolerate sunt mult mai mici. Trebuie sa fie calibrate metrologic. Cantar mecanic sau electronic ?

Edited by andreic, 11 July 2016 - 13:28.


#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostSerafim606, on 11 iulie 2016 - 13:23, said:

Politia pietei nu s-a bagat pentru ca isi iau dreptul de smecher de la cei care fura la cantar.
Odata era sa iau bataie de la colorati cu politia langa mine. S-a strans toata suflarea tiganeasca din piata si am fost multumit ca mi-am primit banii inapoi si am scapat teafar.

#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postxmanyacs77, on 11 iulie 2016 - 13:12, said:

Ai reclamat la OPC,  la sectia 8 Politie sau la Politia Capitalei?Posted Image
Poate sint si politistii in concediu...

#23
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

View PostSerafim606, on 11 iulie 2016 - 13:27, said:

Asta nu mai stiu. Dar ei sunt aia care cica rezolva cazurile de coruptie. Cica....
Politia este la MAI.....DGA este tot la MAI!

Corb la corb nu isi scot ochii...Posted Image

Edited by xmanyacs77, 11 July 2016 - 13:30.


#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postandreic, on 11 iulie 2016 - 13:27, said:

E enorm, abaterile tolerate sunt mult mai mici. Trebuie sa fie calibrate metrologic. Cantar mecanic sau electronic ?
Sunt calibrate, dar fac ei nus' ce smecherie cand cantaresc. Alfel cantarul functioneaza corect.

#25
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
mecanic sau electronic?

#26
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Ar fi culmea ca dupa ce te fura la cantar ,sa cumperi si asa ceva:
http://www.evz.ro/br...ete-971776.html
Oricum nici branza nu mai e curata,o amesteca cu cea de vaca,si tot te fura.Cel mai sigur te imprietenesti cu un oier,daca esti branzar mare

Edited by daniMMM, 11 July 2016 - 13:33.


#27
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

View Postpasilla, on 11 iulie 2016 - 13:29, said:

Sunt calibrate, dar fac ei nus' ce smecherie cand cantaresc. Alfel cantarul functioneaza corect.
Folosesc cantare electronice acoperite de jur imprejur cu cartoane sau rame din lemn.....

Cand cantaresc au greutati de 200~300 grame pe care le pun langa smantana, iaurt, branza, etc

Bineinteles ca se orienteaza sa fie aglomeratie sau batrani/ clienti cu bani/ straini/ etc..Posted Image

Edited by xmanyacs77, 11 July 2016 - 13:42.


#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
La alea mecanice pun ceva sub talerul de greutati, sau au greutatile masluite, or mai fi si alte metode.
La alea electronice nu stiu cum fac.

Mai este o smecherie cu pretul la cele care calculeaza. "intmplator' in dreptul displaiului sunt niste fructe, ceva si nu este vizibila zona cu pretul unitar. Cumperi 2 banane si sunt cantarite corect, dar pun alt pret si totalul iese mai mare.
Altii te mai fura cu calculatorul de buzunar, cumperi 2 mere, doua pere, doua mandarine, etc. si cand fac totalul, gresesc putin in favoarea lor. Te tin un pic de vorba ,nu esti atent, nu ai chef sa calculezi in cap, etc.

E m-am certat cu unul de prin maramures , care vindea mezeluri traditionale in piata Baneasa. Credeam ca daca e maramuresan si e cinstit. Si avea numai vreo 18 ani.  Te fura ala la greu. Nu stiu cum facea, dar cand cantarea, cantarea "energia cinetica", si iesea greutatea cam dubla.

View Postxmanyacs77, on 11 iulie 2016 - 13:33, said:

Folosesc cantare electronice acoperite de jur imprejur cu cartoane sau rame din lemn.....

Cand cantaresc au greutati de 200~300 grame pe care le pun langa smantana, iaurt, branza, etc

Bineinteles ca se orienteaza sa fie aglomeratie sau batrani/ clienti cu bani/ straini/ etc..Posted Image
Nu e asa, sau nu intotdeauna.. Eu am stat cu ochii pe ei ca la magician si tot nu m-am prins ce fac.
Partea buna este ca daca te prinzi si le atragi atentia, nu zic nimic si remediaza problema sau nu mai vrea sa iti vanda (nu le mai convine).

Edited by pasilla, 11 July 2016 - 13:46.


#29
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

View Postpasilla, on 11 iulie 2016 - 13:45, said:

La alea mecanice pun ceva sub talerul de greutati, sau au greutatile masluite, or mai fi si alte metode.
La alea electronice nu stiu cum fac.
(tot cu greutati adaugate langa produse!)Posted Image

Mai este o smecherie cu pretul la cele care calculeaza. "intmplator' in dreptul displaiului sunt niste fructe, ceva si nu este vizibila zona cu pretul unitar. Cumperi 2 banane si sunt cantarite corect, dar pun alt pret si totalul iese mai mare.
Altii te mai fura cu calculatorul de buzunar, cumperi 2 mere, doua pere, doua mandarine, etc. si cand fac totalul, gresesc putin in favoarea lor. Te tin un pic de vorba ,nu esti atent, nu ai chef sa calculezi in cap, etc.

E m-am certat cu unul de prin maramures , care vindea mezeluri traditionale in piata Baneasa. Credeam ca daca e maramuresan si e cinstit. Si avea numai vreo 18 ani.  Te fura ala la greu. Nu stiu cum facea, dar cand cantarea, cantarea "energia cinetica", si iesea greutatea cam dubla.


Nu e asa, sau nu intotdeauna.. Eu am stat cu ochii pe ei ca la magician si tot nu m-am prins ce fac.
Cei care vand sunt samsari sau zilieri care te fac din vorbe+cantar! Posted Image
Cand sunt prea amabili sau insistenti......acest lucru trebuie sa dea de gandit!

Edited by xmanyacs77, 11 July 2016 - 13:49.


#30
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Stati calmi ca astia te fura si cand le vinzi. Gen aia care cumpara prune si struguri. Aia vin cu cantarul lor si au grija sa iti arate mai putin. De cele mai multe ori ii vezi cu piciorul pe sub cantar. Ridica platanul ca sa para mai usor sacul. Cea mai mare teapa si-a luat-o bunicul meu. Am vrut eu sa-i cumpar strugurii si n-a vrut ca se duce el la piata si ia mai mult. I-au scos bisnitarii sacii la 13-15 kg :lol:. El cum e si mai slab dotat intelectual ca sa nu zic altfel, s-a trezit din somn cand a ajuns acasa si i-a zis vecinul ca in vecii vecilor un sac cu struguri nu are 13 kg. Dar deh.. prostia costa.

#31
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

View Postpasilla, on 11 iulie 2016 - 13:28, said:

Odata era sa iau bataie de la colorati cu politia langa mine. S-a strans toata suflarea tiganeasca din piata si am fost multumit ca mi-am primit banii inapoi si am scapat teafar.
De ce functionarii statului isi iau salariile intregi+spaga aferenta, iar noi platim impozitele, fara sa beneficiem de protectie din partea lor?Posted Image

Oare cat trebuie sa mai suportam aceste mizerii....

Edited by xmanyacs77, 11 July 2016 - 13:54.


#32
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014

View Postxmanyacs77, on 11 iulie 2016 - 13:53, said:

De ce functionarii statului isi iau salariile intregi+spaga aferenta, iar noi platim impozitele, fara sa beneficiem de protectie din partea lor?Posted Image

Pentru ca nu avem o institutie specializata pe bagarea celor din MAI in puscarie. Avem, dar nu una care sa se axeze pe vanatoarea de polisti corupti 24/24.

#33
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostdaniMMM, on 11 iulie 2016 - 13:33, said:


Oricum nici branza nu mai e curata,o amesteca cu cea de vaca,si tot te fura.Cel mai sigur te imprietenesti cu un oier,daca esti branzar mare

La branza te pacalesc si cu calitatea. Scot o bucata de branza din saramura si o tin in zer. Iti da sa gusti de la suprafata si are gust minunat. Cand ajungi acasa si o tai pe jumatate, in interior este moruga si stricata.

#34
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Eu la branza gust doar din ce e la vedere in galantar. Si fix din bucata aia din care am gustat vreau sa cumpar. Nu din butoi.

#35
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostSerafim606, on 11 iulie 2016 - 13:55, said:


Pentru ca nu avem o institutie specializata pe bagarea celor din MAI in puscarie. Avem, dar nu una care sa se axeze pe vanatoarea de polisti corupti 24/24.
Ramanem fara politisti, cum, aproape, am ramas si fara parlamentari.

View PostSerafim606, on 11 iulie 2016 - 13:57, said:

Eu la branza gust doar din ce e la vedere in galantar. Si fix din bucata aia din care am gustat vreau sa cumpar. Nu din butoi.
Pai asta zic si eu. Daca ai gusta din butoi, nu ai mai vrea sa cumperi.

#36
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Din butoi sa manance ei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate