Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

BNR actioneaza impotriva consumatorului ?

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

Quote

Guvernul intarzie de aproape 4 luni sa introduca in legislatia nationala noi masuri cerute de Uniunea Europeana pentru protectia clientilor in relatia cu bancile, in cadrul contractelor de credite imobiliare.

Intarzierile apar si in contextul in care Banca Nationala a Romaniei (BNR) a trimis Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor (ANPC), initiatoarea masurilor pro-clienti, observatii in care arata ca unele dintre masuri dezavantajeaza bancile comerciale fara ca UE sa ceara asta.

Una dintre masurile contestate de BNR este eliminarea comisionului de rabursare anticipata la creditele cu dobanda variabila, masura pro-consumatori prevazuta deja de legislatia aflata in vigoare - Ordonanta de urgenta 50/2010. La randul lor, si bancile s-au plans de unele dintre masurile favorabile consumatorilor.

De precizat ca, la masa Guvernului, ministrul Economiei, vicepremierul Costin Borc, in subordinea caruia se afla ANPC, este cel care trebuie sa coordoneze procesul de promovare si adoptare a proiectului de ordonanta de urgenta in care se prevad masurile de transpunere a directivei europene de protectie a clientilor bancilor.


http://m.hotnews.ro/stire/21149465

Eu raman uimit sa vad ca BNR actioneaza impotriva unor norme ale UE.

Nu am crezut niciodata ca BNR actioneaza impotriva populatiei

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Eu raman uimit
logic... pato-logic!

1. BNR nu da legi!
2. un guvern nelegitim ar trebui sa se abtina de la orice fel de masuri!!
3. politica BNR n-are treaba cu populatia! e o politica monetara!
4. debitorii (AKA consumatorii de credite) nu inseamna populatia!
5. vanzarea de credite nu e vanzare de paine... face obiectul unor termeni si conditii, al unor contracte
6. in romania, pericolul rambursarilor anticipate e nesemnificativ!

confuzie totala in mintea ta ca de obicei!

Edited by Nero-d, 11 July 2016 - 08:53.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Egalul, bun venit în lumea reală. Eşti surprins să constaţi acum că BNR este susţinătorul intereselo băncilor şi nu al populaţiei? Dacă urmăreai puţin evenimentele ultimilor 5-6 ani găseai nenumărate exemple care să te ducă la aceeaşi concluzie: manipularea cursului valutar în apropierea anumitor date cheie, modificări ale condiţiilor de creditare în dezavantajul populaţiei, prevederi legislative în avantajul populaţiei cu aplicabilitate scurtă sau amânate la aplicare până la abrogare.
Ordonanţa care a anulat comisionul de rambursare anticipată şi definirea nivelului de dobândă în raport cu ROBOR/EURIBOR mai avea şi ceva prevederi legate de clauzele abuzive, prevederi care au fost abrogate. Noul cod civil are un articol în care se spune că o sentinţă de abogare a unei clauze dintr-un contract bancar produce efecte asupra tuturor contractelor acelei bănci, articol care e suspendat deocamdată. Legea de dare în plată a fost criticată mai mult de BNR decât de băncile comerciale.
Şi dacă mai caut, mai găsesc.

Edited by MembruAnonim, 11 July 2016 - 08:39.


#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

View PostEgalul, on 11 iulie 2016 - 08:12, said:

fara ca UE sa ceara asta.

BNR actioneaza impotriva unor norme ale UE.

Dacă UE nu cere, cum acționează BNR contra normelor UE?

#5
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

View PostNero-d, on 11 iulie 2016 - 08:34, said:

logic... pato-logic!

1. BNR nu da legi!
2. un guvern nelegitim ar trebui sa se abtina de la orice fel de masuri!!
3. politica BNR n-are treaba cu populatia! e o politica monetara!
4. debitorii nu inseamna populatia!

confuzie totala in mintea ta ca de obicei!
BNR ar trebui sa joace rolul unui arbitru, nu sa tina partea bancilor

Dar e vechia meteahna intalnita in Romania, romanul trebuie sa plateasca mai mult, pentru ca in Romania se dau tunuri, nu se lucreaza cumarje de adaos ca in tarile civilizate

Doar astainseamna o colonie

De cand cu libera circulatie, au ajuns si romanii sa interactioneze cu bancile si agentii economici din vest, si asa si-au dat seama cata nesimtire e in Romanica

Treaba BNR era sa alinieze serviciile bancilor romanesti la ceea ce ofera bancile din vest, asta ar trebui sa fie principala treaba a BNR

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

romanul trebuie sa plateasca mai mult, pentru ca in Romania se dau tunuri
nu!
pentru ca asa s-a angajat prinr-un contract!!!... nu i-a pus nimeni pistolul la cap sa ia credite!
de ce? pentru ca romanul e rau platnic si țepar si pentru ca banca recupereaza foarte greu spre deloc creditele neperformante!
daca tu te intelegi cu un potential cumparator sa-ti vinzi casa la un anumit pret... si ala te obliga pe urma sa ii-o vinzi la un pret mai mic... cum ti se pare?

BNR joaca rolul unui arbitru intre banci si banci... nu intre banci si "populatie"!
BNR face politica!... politica monetara!!!... ipotetic pentru romania si poulatia ei care nu se confunda cu clientii bancilor!

daca comisionul de rambursare anticipata se va anula... bancile vor avea grija sa platesti (rambursezi) intai dobanda si apoi principalul!!!...

e total gresita conceptia ca bancile ar fi societati de binefacere!

iar guvernul sa stea in "banca" lui si sa se ocupe de reamnieri, ca la asta se pricepe cel mai bine!

Edited by Nero-d, 11 July 2016 - 09:19.


#7
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

View PostNero-d, on 11 iulie 2016 - 08:57, said:

nu!
pentru ca asa s-a angajat prinr-un contract!!!... nu i-a pus nimeni pistolul la cap sa ia credite!
de ce? pentru ca romanul e rau platnic si țepar si pentru ca banca recupereaza foarte greu spre deloc creditele neperformante!
daca tu te intelegi cu un potential cumparator sa-ti vinzi casa la un anumit pret... si ala te obliga pe urma sa ii-o vinzi la un pret mai mic... cum ti se pare?

BNR joaca rolul unui arbitru intre banci si banci... nu intre banci si "populatie"!
BNR face politica!... politica monetara!!!... ipotetic pentru romania si poulatia ei care nu se confunda cu clientii bancilor!

daca comisionul de rambursare anticipata se va anula... bancile vor avea grija sa platesti (rambursezi) intai dobanda si apoi principalul!!!...

e total gresita conceptia ca bancile ar fi societati de binefacere!

iar guvernul sa stea in "banca" lui si sa se ocupe de reamnieri, ca la asta se pricepe cel mai bine!
Eu ca roman care locuieste in UK, vreau sa-mi mut banii in bancile din Romania, dar vreau sa primesc aceleasi conditii ca aici.

Aici nu platesc nici un comision, in timp ce in Romania mi se cer comisioane la absolut orice.

Oare bancile romanesyi nu au nevoie de banii nostri ?

Eu nu cer ca bancile sa fie societati de binefacere, dar sa ofere conditii europene.

Cu preturile ne-am aliniat, cu salariile si serviciile prestate mai greu

#8
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007
Asta se intampla cand ai guvernator pe viata imun pe viata.
Gargara iefina nu mai tine mult.

#9
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015
Intr-o Europa fara granite bancile romanesti ar trebui sa fie la fel de competitive ca bancule vest europene, astanu intelege BNR,BNR care inca are o mentalitate protectionist comunista

#10
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
tu ca roman care traiesti in UK ar trebui sa stii totusi ca nimic nu e gratis pe planeta asta!!!
banca nu ofera servicii gratis... are si ea de platit chirii, curent la ATMuri Posted Image etc!!!... (are actionari care asteapta dividende)
ca tu esti lasat sa crezi ca nu platesti nici un comision si nici o taxa de administrare cont... si chiar crezi asta, e problema ta!

ce ar trebui sau ce n-ar trebui sa faca bancile, BNR sau guvernul, nu-i treaba ta! nu stiu daca intelegi! Posted Image
sunt majori, sunt vaccinati, au administratori proprii... n-ai nici calitatea, nici competenta, nici pozitia necesara pentru a le da "sfaturi" Posted Image
tu poti doar sa intelegi o situatie, sau sa n-o intelegi... sa te lasi depasit de ea!

Edited by Nero-d, 11 July 2016 - 09:42.


#11
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

View PostNero-d, on 11 iulie 2016 - 09:35, said:

tu ca roman care traiesti in UK ar trebui sa stii totusi ca nimic nu e gratis pe planeta asta!!!
banca nu ofera servicii gratis... are si ea de platiti chirii, curent la ATMuri :) etc!!!...
ca tu esti lasat sa crezi ca nu platesti nici un comision si nici o taxa de administrare cont... si chiar crezi asta, e problema ta!
Sa-si reduca cheltuielile.
In Glasgow, cel mai mare oras din Scotia, HSBC, banca unde an eu cont, are un singur sediu bancar, in Romania o banca romaneasca are 20 de sedii in orase de marimea GLASGOW-ULUI

La ghiseul bancii sa vii doar cu peogramare

View PostNero-d, on 11 iulie 2016 - 09:35, said:

tu ca roman care traiesti in UK ar trebui sa stii totusi ca nimic nu e gratis pe planeta asta!!!
banca nu ofera servicii gratis... are si ea de platit chirii, curent la ATMuri Posted Image etc!!!...
ca tu esti lasat sa crezi ca nu platesti nici un comision si nici o taxa de administrare cont... si chiar crezi asta, e problema ta!

ce ar trebui sau ce n-ar trebui sa faca bancile, BNR sau guvernul, nu-i treaba ta! nu stiu daca intelegi! Posted Image
Cum adica platesc si nu stiu ?
Chiar nu platesc, ce e asa greu de inteles ?
Toti banii incasati ii pot retrage

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Egalul, faci eforturi zilnic sa gasesti subiecte prin care sa ne demonstrezi ce bine e sa emigrezi.
Nu ca ar umbla cainii in covrigi in coada "acolo", dar chiar atitudinea ta este dovada metehnelor romanesti.

Articolul e rau-voitor si pervertit, pentru ca lupta pentru sefia BNR a inceput!
Interesele sunt uriase!

Daca il citesti cu atentie, o sa vezi ca printre cauzele neadoptarii legislatiei este si obiectia BNR.
E de fapt o incurcareala juridica, la care se aplica ambiguitatea limbii romane + problema specifica a creditelor cu dobanda variabila, date pe minim istoric al dobanzii.

E cam asa: eu iti dau X lei cu dobanda ROBOR/EURIBOR + 3%.
Problema este ca aceste credite s-au dat cand dobanda ROBOR/EURIBOR era la minim istoric, iar logica ne spune ca va creste.
Cum initial platesti dobanda, apoi principalul, orice crestere a ROBOR/EURIBOR, se va vedea masiv in costul ratei => initial probleme mari.

Cum bancile nu sunt asa unite, precum credeti, e doar o chestie de timp pana cand vor incepe ofertele speciale de rambursare (care la prima vedere iau ochii).
Ma duc la alta banca, refinantez creditul initial, dau primei banci toti banii (fara teama de comision anticipat) si platesc bancii 2 rata noua, pe mai multi ani, pana cand o alta banca imi ofera mai putin.

Intre timp, activul meu, in marea majoritate a ajuns real ca pret la probabil 50% din suma evaluata initial.

Asta creaza probleme mari cand se produce in cascada!

=====

Faptul ca parlamentarii nostri dorm pe ei si sunt ocupati cum sa fuga de rigorile legii anti-coruptie e ignorat in 2 randuri.
La fel faptul ca vacanta parlamentara a inceput si cred ca e prima oara in istoria noastra pre '89 cand un guvern nu are permisiunea de a emite Ordonante de Urgenta.
Pe scurt, pe timpul vacantei, PSD s-a asigurat ca nu apar "surprize penale", cu riscul de a bloca o tara intreaga.
Probabil vom plati iar o amenda catre UE, pt ca nu ne facem treaba!

PSD stie ca viitorul e al lor, dar perioada actuala e doar un hop, pe care trebuie sa il rabde.
La alegeri PSD va avea majoritate covarsitoare, baronii se vor intoarce in fielfuri, si restauratia va incepe, totul pe fondul unui discurs anti-european, de prost gust, asemanantor celui din UK.

Ne luam tara inapoi (prin "ne" se intelege PSD & Co).

#13
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015
Apropo, in alte tari e o modamutarea creditului acolo unde e mai avantajos

http://mortgagemagpi...CFeEp0wod3mgE-g

Capitalism inseamna in primul rand competitie, de ce vine BNR cu masuri protectioniste pt banci ?


#14
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
"Cum initial platesti dobanda, apoi principalul"
Cum vine asta? Eu credeam ca in rata = dobanda + principal! De exemplu la un credit de 140000 lei pe 20 de ani, rata e 865 lei (493 dobanda + 371 principal).

Edited by pustiu_22, 11 July 2016 - 09:54.


#15
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015
Nu fac decat sa intram in rand cu lumea occidentala, de ce se opune BNR ?

#16
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Cum vine asta? Eu credeam ca in rata = dobanda + principal! De exemplu la un credit de 140000 lei pe 20 de ani, rata e 865 lei (493 dobanda + 371 principal).
ipotetic!

practic, dupa fix 10 ani ai sa observi ca din 140 ai platit doar 65k si mai ai de plata 85k! Posted Image
dar asta e un caz fericit!

Edited by Nero-d, 11 July 2016 - 10:04.


#17
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostEgalul, on 11 iulie 2016 - 08:12, said:

http://m.hotnews.ro/stire/21149465

Eu raman uimit sa vad ca BNR actioneaza impotriva unor norme ale UE.

Nu am crezut niciodata ca BNR actioneaza impotriva populatiei
Mereu am fost convins ca BNR apara interesele bancilor si nu a acestei tari/popor .

#18
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ca roman traitor in Uk, in raport cu bancile, mi-as face mai degraba probleme pentru lira sterlina care-i in picaj si nu se va opri prea curand!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate