Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Fara venit, pot obtine un credit pentru prima casa?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Omule ce nu intelegi ca ingrijirea e platita integral de catre stat? Si poti angaja o persoana straina, sau pe bunica/mama copilului pe post de ingrijitoare si va fi platita din banii de la buget. Asta e si cea mai des intalnita situatie, in care un singur parinte lucreaza (majoritatea oricum doar unul singur muncea si inainte de necaz) in timp ce celalalt e ingrijitorul copilului, care e indemnizat de catre stat. Cunosc suficiente cazuri din acestea nefericite (unii nascuti cu handicap) si cunosc situatia din teren...
Stiu ca popular se spune ca e necaz mare financiar aceasta situatie, am intalnit oameni care il compatimeau pe "saracul" care dintr-un salariu trebuie sa ingrijeasca nevasta, copilul sanatos si copilul handicapat... cand le-am spus ca il compatimeste degeaba ca nevasta celui compatimit stand acasa cu copilul si umbland dupa diverse indemnizatii, subventii, etc castiga mai mult de la stat decat el/ea care se duce la munca minim 8 ore pe zi... au vazut lucrurile cu alti ochi. Totul e sa fii informat si sa parcurgi etapele sa acumulezi acele beneficii.

#38
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Nu fara venit legal nu poti obtine un credit, nici prin prima casa, nici altfel.

Incearca sa iei de la dezvoltator, dar in cazul ala ai nevoie de un avans mai mare, si vei plati si o rata mai mare.



In alta ordine de idei, nimeni n-a murit niciodata de la stat in chirie.

#39
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Cea mai mare teapa e sa il iei de la dezvoltator... mai bine de la banca.

Cat despre chirii... e din ce in ce mai greu sa gasesti persoane serioase care sa inchirieze... majoritatea sunt niste semianalfabeti care nici nu vor sa auda de acte, sau vor acte pe o mica parte din suma dorita, si care iti fac tot felul de sicane sa te "convinga" sa pleci daca gasesc pe unul care sa ofere cu 1 euro mai mult peste o luna, sau gasesc un fraier care sa cumpere aparamentul la un pret supraevaluat.

#40
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Pai daca nu poti de la banca, si nu ai sa dai banii jos, cum altfel decat de la dezvoltator?

#41
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postadisz, on 08 iulie 2016 - 22:39, said:

ps.
La 4000 de lei pe luna,in trei ani trebuia sa ai cel putin o garsoniera in proprietate.
Asta daca nu mananca, nu se imbraca, nu bea apa, nu plateste intretinere......Daca pui 2000 ron/luna deoparte abia daca strangi 16000 euro .....Acum ce garsoniera iti cumperi in Bucale cu 16000 euro?

#42
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
Din astia care tin morala despre evaziunea fiscala am intalnit si fata in fata. Si toti erau angajati si nu aveau nici o posibilitate de a face evaziune fiscala. Cand o sa va aflati in situatia similara cu a mea, si anume-- clienti de peste hotare care nu cer facturi si banii pot fi primiti in multe modalitati, unele greu de urmarit de fisc si oricum aproape imposibil de dovedit ca sunt primiti in schimbul unor servicii, cand taxele si impozitele sunt platite degeaba deoarece nu am nici un beneficiu de pe urma lor, cand ai pariniti si bunici de ajutat, cand nu ai mosteniri asa cum (inca) au majoritatea romanilor si cand stai cu chirie.. atunci poate ca v-as lua in serios. Altfel pentru mine sunteti doar niste persoane care vorbesc dintr-o pozitie privilegiata sau de necunoscatori.
Dar as fi dispus sa-mi fac o forma legala daca as scapa de grija unor prioritati, una din ele fiind locuinta. Nu cred ca pentru cineva taxele si impozitele platite degeaba, si asta stim toti ca nu suntem copii mici, sunt mai importante decat propria familie si nevoile de baza

#43
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
lasand la o parte notiuni perimate ca etica, morala si altele, cand o apuci pe un astfel de drum te gandesti si la consecinte. nu ti se pare ipocrizie sa incasezi ilegal bani 10 ani, ca apoi sa te plangi ca trebuie sa iei acum un credit, nu mai poti sa astepti? puteai de ex sa iti inregistrezi macar o parte din venituri legal, daca plateai taxe pt macar 1500 de lei pe luna acum erai in alta situatie.

nu impresionezi pe nimeni cu aerele astea de superioritate, 'ai fi dispus sa-ti faci o forma legala'. tu intelegi ca asta este o obligatie, nu tine de dispozitie? daca aveai macar bunul simt sa-ti intelegi greseala poate ai fi primit putina compasiune din partea prostilor astia ca noi care te-au carat in spate toata viata cu impozitele lor 'platite degeaba'. scoala ai facut? cat te-a costat? cu metroul mergi? daca da, iti inchipui ca biletul ala mizerabil acopera toate cheltuielile? tren folosesti? poate sosele? de bine de rau, nu-ti da nimeni in cap pe strada, un minim de siguranta tot ai asigurat. tot din impozitele platite degeaba de mine.

#44
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Eu sunt mai curios ce fel de servicii presta pe net daca nu cerea nimeni nici o factura... semn ca lucra la siteuri ilegale Posted Image

Mai ales in vremurile in care si scutecele pentru finul sunt decontate pe firma :D

Edited by vubiv, 09 July 2016 - 12:41.


#45
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postborn2lose, on 09 iulie 2016 - 12:37, said:

lasand la o parte .... nu ti se pare ipocrizie sa incasezi ilegal bani 10 ani, ca apoi sa te plangi ca trebuie sa iei acum un credit, nu mai poti sa astepti?

poti dezvolta de unde ai dedus ca initiatorul incaseaza bani illegal???

Eu am inteles ca presteaza o munca si este renumerat in consecinta. Ca munca este online este mai putin relevant. La fel si metoda de renumerare este irelevanta. Dar nu iese de nicaieri ca este illegal sa primesti bani pe munca prestata . Daca angajatorul isi are parghiile necesare sa te plateasca fara a avea un contract in RO , atunci asta e. La fel si cu ai nostri IT'sti , legea permite sa nu plateasca taxe (sau cel putin asa se spune, nu sunt in domeniu si nu ma pot pronunta 100%).
Dar in principiu sunt de accord ca daca o persoana nu realizeaza venituri pe teritoriul RO (in cazul nostrum fiind vorba de "eter=internet") atunci nu vad de ce sa ia statul niste impozite aiurea...

Referitor la faptul ca plateste infrastructura de care spuneai , nu uita ca toate aceste servicii sunt platite la utilizare, deci oricine foloseste infrastructura plateste.

Referitor la credit cred ca nu ai sanse de izbanda decat daca poti convinge pe angajator sa iti dea o scrisoare de garantie in care se onliga sa iti ofere in continuare de munca pe perioada nedeterminata. Dar este cam greu....

View Postvubiv, on 09 iulie 2016 - 09:35, said:

Cea mai mare teapa e sa il iei de la dezvoltator... mai bine de la banca.

Cat despre chirii... e din ce in ce mai greu sa gasesti persoane serioase care sa inchirieze... majoritatea sunt niste semianalfabeti care nici nu vor sa auda de acte, sau vor acte pe o mica parte din suma dorita, si care iti fac tot felul de sicane sa te "convinga" sa pleci daca gasesc pe unul care sa ofere cu 1 euro mai mult peste o luna, sau gasesc un fraier care sa cumpere aparamentul la un pret supraevaluat.

De ce este teapa sa iei de la dezvoltator? Intreb deoarece cochetez cu idee de a achizitiona ceva cu rate direct la dezvoltator. Recunosc ca nu am studiat fenomenul dar imi pare mai practice. In cazul evident in care venitul iti permite sa achiti apartamentul in cativa ani(maxim 5-7). Stiu ca nu se percep dobanzi, gresesc?

#46
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ce angajator visezi?
Omul nu vrea sa aibe sef.

Edited by don_dannielo, 09 July 2016 - 13:22.


#47
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postalx42, on 09 iulie 2016 - 10:43, said:

......taxele si impozitele platite degeaba...........

nu sunt platite degeaba, stimabile. in schimbul lor avem dreptul la chestii gen programul Prima Casa, fara sa fim nevoim sa chitaim pe forumuri cum ca nu mai putem astepta si ne trebuie acum casa.

ca si idee, sunt foarte multi in situatia descrisa de tine (venituri din afara, greu de urmarit de fisc), ba chiar multi cu obligatii mai mari decat ale tale (familie, copii etc) si totusi au gasit o modalitate de a impaca si capra si varza, folosind o forma cat de cat legala. varianta aleasa de tine e foarte paguboasa pe termen lung, nemaivorbind de faptul ca sumele vehiculate de tine (4000-4200 lei/luna) sunt cam mici daca e vorba de venitul brut pentru servicii prestate in tari straine.

#48
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Probabil la batranete se va intreba cum poate sa obtina o pensie mai mare decat indemnizatia sociala pentru pensionari, ca el castiga in tinerete 1000 euro pe luna si nu e cinstit sa aiba aceeasi pensie ca unul care consuma zilnic bauturi alcoolice la crasma din sat din banii de ajutoare sociale si nu a muncit o zi.

#49
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
tocmai de aceea am spus ca nu am nici o retinere sa-mi platesc taxele daca am parte de niste beneficii, cum ar fi obtinerea unui credit. Altfel pentru ce le platesc? Creditul oricum nu este un cadou, este doar un imprumut care are la baza incredere. Daca ca si PFA nu inspir incredere nu mai are sens sa-l fac. Venitul meu e net, brut ar fi sub 3000, o suma cu care m-as putea descurca doar daca nu platesc chirie.

#50
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postvubiv, on 09 iulie 2016 - 12:42, said:

.........Mai ales in vremurile in care si scutecele pentru finul sunt decontate pe firma Posted Image
Ilegal ! si banuiesc ca-ti dai seama . Sa ai parte de un control ANAF , si vei afla ca peste 50% din cea care pare activitatea corecta , este total ilegala ...

#51
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Evident ca e... dar e practicata mai des decat ai crede, uneori mai mascata, alteori pe fata.
Un caz celebru fiind Sarbu (ala cu PRO TV) care si daca manca nevasta o gogoasa o deconta pe una din firme Posted Image

Pana la urma a ajuns in situatia in care e, cu dosare pe cap.

View Postalx42, on 09 iulie 2016 - 13:35, said:

Venitul meu e net, brut ar fi sub 3000, o suma cu care m-as putea descurca doar daca nu platesc chirie.
Cred ca ai vrut sa spui invers... nu are cum venitul net sa fie mai mare decat venitul brut :D

Edited by vubiv, 09 July 2016 - 13:43.


#52
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
Nu d-le, la pensie nu mai sper de mult, nu sunt atat de naiv. Dupa ce unul dintre parintii mei s-a imbolnavit am vazut cu ochii mei pentru ce se platesc impozite. Dupa deportari prin Baragan si peste 30 de ani de munca fizica grea, o parte in sistemul comunist, pensia nu ii este suficienta pentru spagile aferente la 3 luni de spitalizare. Fara ele are parte de un tratament in bataie de joc.

vubiv salariul net este "salariul in mana", brut este cel impozitat

Cred ca este evident ca nu pot avea venit brut in acest moment

#53
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View Postalx42, on 09 iulie 2016 - 13:49, said:

vubiv salariul net este "salariul in mana", brut este cel impozitat
Exact asta incercam eu sa iti spun. Nu are cum venitul net sa fie mai mare decat cel brut cum ai spus tu mai sus.

View Postalx42, on 08 iulie 2016 - 22:06, said:

am aproape 34 de ani si un venit lunar de aprox 4000-4200 lei obtinut din IT in regim freelance, dar este facut "la negru" pentru ca nu am nici o forma de organizare fiscala.

View Postalx42, on 09 iulie 2016 - 13:35, said:

Venitul meu e net, brut ar fi sub 3000, o suma cu care m-as putea descurca doar daca nu platesc chirie.


#54
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postvubiv, on 09 iulie 2016 - 13:34, said:

Probabil la batranete se va intreba cum poate sa obtina o pensie mai mare decat indemnizatia sociala pentru pensionari, ca el castiga in tinerete 1000 euro pe luna si nu e cinstit sa aiba aceeasi pensie ca unul care consuma zilnic bauturi alcoolice la crasma din sat din banii de ajutoare sociale si nu a muncit o zi.
ar fi inconstient sa stea cu mana intinsa la stat o persoana care cu buna stiinta nu a contribuit .
Nu uita, ca iti poti plati si singur contributia la pensii si sanatate pentru a te asigura ca macar ceva ai sa ai la batranete.
Si bineinteles ca trebuie sa cotizezi macar la un system privat de pensii ca sa te asiguri ca vei avea ce sa pui pe masa cand nu vei mai putea munci.
Ar mai fi varianta acumularii de locuinte si sa iti faci o pensioara frumoasa din chirii, este si asta o posibilitate.
Variante sunt pentru toata lumea, important este sa ai mintea deschisa si ochii la fel pentru a le vedea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate