Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

DVD PLAYER GVG

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#37
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Sunt poze clare pe site-ul francezului care este cu un chipset si care este cu doua. Din pacate multi dintre voi afla asta dupa ce fac fapte de vitejie upgradand playerul in necunostinta de cauza.

enjoy,
Mtz

#38
alin_l

alin_l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.03.2006

View PostMtz, on Mar 15 2006, 01:20, said:

Sunt poze clare pe site-ul francezului care este cu un chipset si care este cu doua. Din pacate multi dintre voi afla asta dupa ce fac fapte de vitejie upgradand playerul in necunostinta de cauza.

enjoy,
Mtz

<_<  hmmmm..... ironic, nu-i asa?! Asta unde intra? la ce categorie?!  :confuzzled:
Afla k e cu UN SINGUR chipset, care, din pacate, s-a ars!!! ... Iar firmware-ul era tot ptr un singur chipset...Cred k mai e vorba si de noroc... sau asa ceva... Oricum, vorbele tale le voi pastra in...suflet!...  ;)

#39
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Am zis "multi dintre voi" si nu am facut referire personala catre tine.
Din cauza ca playerul are firmware diferite in functie de model este foarte posibil ca acest thread sa se umple cu "fapte de vitejie". Vina este a lor pentru ca nu se documenteaza temeinic inainte de update.

Daca chiar s-a ars acel chipset (desi eu nu stiu cum de s-ar putea arde de la un simplu update) inseamna ca ai avut un ghinon mare si rar intalnit.

enjoy,
Mtz

#40
msmp3

msmp3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 22.02.2004
Mtz ai idee pe unde gasesc un cablu serial de telefon ieftin?

#41
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu am idee.
Cred ca intrebarea asta ar fi trebuit sa o pui pe alta arie.
Si nu mai pune intrebari personale pe un forum deoarece altii care ar putea sa iti raspunda nu o fac asteptand ca eu sa dau raspunsul respectiv.

enjoy,
Mtz

#42
gabriels1

gabriels1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.02.2006

View Postmsmp3, on Mar 24 2006, 23:20, said:

Mtz ai idee pe unde gasesc un cablu serial de telefon ieftin?
ai grija cat de ieftin il iei! eu am stricat un player cu un astfel de cablu. verifica mai intai sa fie functional!

#43
alin_l

alin_l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.03.2006
GATA! Am rezolvat problema pe garantie si nu m-a costat nimic! Mi-au spus ca s-a ars chipset-ul de memorie... si mi-au spus si de ce! Adica si-au dat seama ca "cineva" a dorit sa-i faca un update, iar opratiunea nu a mers... Oricum, surpriza mare a venit in momentul cand l-am pus in functiune acasa: tipii aceia au facut EXACT ceea ce am vrut eu sa fac si nu am reusit! Adica mi-au actualizat firmware-ul cu exact aceeasi varianta pe care o incercasem eu! Merge brici!
Va multumesc tuturor ptr sfaturile date si ptr faptul ca am fost "impins" spre a-mi strica in acest fel DVD-ul! Daca nu se intampla astfel, ramaneam cu vechile frustrari si neajunsuri legate de acest subiect... Inca o data: va multumesc!!! :kisstogether:

Edited by alin_l, 31 March 2006 - 15:41.


#44
x3mytiz

x3mytiz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 29.11.2003

View Postvulcaneanul, on Feb 22 2006, 22:04, said:

Cel putin am corectat ce era mai deranjant la el

Te rog frumos sa-mi spui daca s-a rezolvat problema diacriticelor prin up-date.
Trebuie sa fac un up-date de firmware la un GVG pentru un coleg si as dori sa stiu ce imbunatatiri obtin astfel.
Pentru Mtz:
- daca inlocuiesc Font 0-1 (fara diacritice) din firmware-ul pentru GVG de pe site-ul farntuzesc, cu Font 0-1 (cu diacritice) din firmware-ul pentru E-Boda, obtin ceva functional sau risc sa nu mai pot folosi DVD-ul?
Multumesc.

Edited by x3mytiz, 04 May 2006 - 19:26.


#45
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
O schimbare de font in cazul in care NU se depaseste marimea finalului a BIN-uli de 1 MB nu poate face rau playerului.
Marea problema la GVG este la sub aceeasi carcasa exista mai multe modele. Dacai ai upgradat cu modelul aiurea, ai stricat playerul.

enjoy,
Mtz

#46
x3mytiz

x3mytiz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 29.11.2003
Multumesc Mtz, deocamdata...

View PostMtz, on May 4 2006, 20:52, said:

Marea problema la GVG este la sub aceeasi carcasa exista mai multe modele. Dacai ai upgradat cu modelul aiurea, ai stricat playerul.
Am gasit pe site-ul francez 5 firmware-uri. Am sa deschid si carcasa player-ului, sa aflu cate chip-uri are, si in functie de indicatia data de SETUP 1379, hotarasc ce firmware folosesc.
Dar daca tot fac up-date-ul, as incerca sa-i pun un font cu diacritice, si, mai mare.

View PostMtz, on May 4 2006, 20:52, said:

O schimbare de font in cazul in care NU se depaseste marimea finalului a BIN-uli de 1 MB nu poate face rau playerului.
Am inlocuit in cel mai mare firmware (1.039.084 b ) cele doua fonturi (Font 1 [00-01] si Font 3 [03-04] cu Font 1 [00-01] si Font 6 [08-09] din 'E-Boda555_Standard_V14.2_Mtz') si marimea finala a fisierului e buna: 1,0 MB (1.050.284 b ).
Daca sunt probleme 'legale' privind folosirea fonturilor din firmware-ul tau, Mtz, te rog sa-mi spui  :notangel: .
Ce as vrea sa stiu: care din cele 2 fonturi este cel folosit la titrare? Eu banuiesc ca primul font: Font 1 [00-01] este pentru interfata, iar cel de-al doilea: Font 3 [03-04] este pentru titrare. Daca e adevarat, il voi inlocui doar pe acesta cu fontul din 'E-Boda555_Standard_V14.2_Mtz'.
Multumesc!

#47
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

View Postx3mytiz, on May 5 2006, 16:52, said:

Multumesc Mtz, deocamdata...
Am inlocuit in cel mai mare firmware (1.039.084 b ) cele doua fonturi (Font 1 [00-01] si Font 3 [03-04] cu Font 1 [00-01] si Font 6 [08-09] din 'E-Boda555_Standard_V14.2_Mtz') si marimea finala a fisierului e buna: 1,0 MB (1.050.284 b ).
Daca sunt probleme 'legale' privind folosirea fonturilor din firmware-ul tau, Mtz, te rog sa-mi spui  :notangel: .
Ce as vrea sa stiu: care din cele 2 fonturi este cel folosit la titrare? Eu banuiesc ca primul font: Font 1 [00-01] este pentru interfata, iar cel de-al doilea: Font 3 [03-04] este pentru titrare. Daca e adevarat, il voi inlocui doar pe acesta cu fontul din 'E-Boda555_Standard_V14.2_Mtz'.
Multumesc!
Fontul de subtitrare nu este 0-1.
Pentru uz personal nu ma deranjeaza daca este folosita orice portiune din softul meu si nu trebuie sa ma intrebe nimeni, nimic.

enjoy,
Mtz

#48
x3mytiz

x3mytiz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 29.11.2003
Multumesc pentru raspuns, Mtz.
Luni voi schimba firmware-ul de pe GVG-ului colegului meu si voi scrie aici ce imbunatatiri am obtinut.

#49
x3mytiz

x3mytiz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 29.11.2003
Am facut up-date cu un firmware de pe site-ul francez, la care am schimbat fontul 3 cu un font luat dintr-un firmware pt. EBoda. Totul a decurs perfect, mai putin prezenta diacriticelor in subtitrare! Nu vor sa apara. In schimb, titrarea este centrata, caractere mari si vizibile, etc. Decat un player mort, bun si atat, mai ales ca posesorul aparatului era deranjat mai mult de alinierea la stanga a titrarii.
Multumesc pentru ajutor si succes in continuare!

#50
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu stiu ce nebunii ai facut tu pe acolo dar daca zici ca ai schimbat nu stiu care font si tot nu iti apar diacriticele, inseamna ca nu ai schimbat fontul care trebuie. E foarte simplu: pui un film cu sub si vezi care sunt caracterele. Apoi cauti in font si vezi cu care seamana. Poti sa faci si o poza.

enjoy,
Mtz

#51
x3mytiz

x3mytiz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 29.11.2003
Firmware-ul francez are 3 fonturi: fontul 1 (dupa cum ai zis si tu Mtz), ar fi folosit de player pentru meniuri, fontul 2 e de fapt format din iconuri, iar cel de-al treilea este cel pe care l-am inlocuit eu cu fontul din firmware-ul pentru EBoda. Dupa cum am spus, caracterele subtitrarii sunt mai mari acum, deci fontul 3 este folosit pentru subtitrari, dar nu apar diacriticele (aceleasi filme pe EBoda au subtitrare cu diacritice). S-ar parea ca pe langa inlocuirea fontului ar mai fi necesare unele modificari in firmware. Din setarile aparatului am incercat toate variantele, fara succes.
Cand voi avea timp, voi mai face unele "sapaturi" in domeniu.
Deoarece posesorul DVD-ului este multumit cu ce are acum, consider ca nu are rost sa ne mai irosim (deocamdata) timpul cu problema asta.
Multumesc pentru ajutor!

#52
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Mda... inca unu care se multumeste cu "las' ca merge si asa".
Ataseaza firmware intr-un zip la care zici tu ca ai marit fontul. Asa... de amorul artei.

enjoy,
Mtz

#53
x3mytiz

x3mytiz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 29.11.2003
Attached File  MTK.rar   728.25K   64 downloadsFirmware-ul este arhivat si atasat.
Luni aduce player-ul la serviciu si am sa testez pe el un firmware la care voi inlocui ambele fonturi cu fontul cu diacritice pt. EBoda.

Edited by x3mytiz, 12 May 2006 - 15:49.


#54
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Incearca-l pe cel din atasament si nu te mai chinui. Este firmware tau in care am umblat numai la background (ca sa fac loc si oricum e mai frumos) si la fonturi.

enjoy,
Mtz

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate