Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Calatorie Bistrita - Menton (Coasta de Azur)

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Mohandas

Mohandas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.11.2014
Salutare,

vreau sa ajung in august in Menton (am deja rezervare) si cum intentionez sa fac aceasta calatorie cu masina, ma intereseaza cateva detalii. Din variantele propuse de distante rutiere am ales Budapesta, Viena, Salzburg, Innsbruck, Savona, Menton (nu e cea mai scurta ruta dar o ora sau doua in plus nu ma deranjeaza). Pare mai atractiva varianta asta plus ca instinctual, evit sa aleg ruta prin Slovenia.

Ce imi puteti spune despre taxele de drum, cost estimativ etc? Eu stiu doar ca trebuie sa platesc vinieta (taxa de drum) in Ungaria si Austria (nu mai stiu in ce cuantuum) dar nu stiu nimic despre taxele din Italia, Franta. Si cam care ar fi consumul de benzima, estimativ, pentru un Swift benzina 1,2, doua persoane, bagaj putin? Sa ies din tara pe la Satu Mare cum sugereaza distanta.ro sau pe la Oradea (Cluj, Oradea, Debrecen)? Eu am estimat, nu stiu cat de realist cam 200 - 225 euro doar dus de la iesirea din tara pana la destinatie cu tot cu taxe de drum.

Ce altceva ar trebui sa mai stiu despre aceasta calatorie? (taxe, consum, drum, radare etc)? Si cat de realista e stimarea de timp facuta de distanta.ro?

http://distanta.ro/b...74312,7.4973000

Edited by Mohandas, 02 July 2016 - 09:44.


#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Așa, orientativ, Italia te costă pe lat cam 40-50 de euro în taxe de autostradă. Pe ruta ta e posibil să ieși puțin mai ieftin. Sincer aș merge pe Slovenia, e mai scurt și mai rapid, în plus nu ai spus când anume în august vrei să mergi prin Austria/Germania, riști să prinzi un super stau de sărbători (e luna când pleacă toată Germania în concediu) și să stai 4-5 ore pe 100 km pe autostradă dacă nimerești 15 august, de exemplu. Altă variantă e să mergi pe Viena - Graz - Villach, dar riști, tot așa, să prinzi aglomerație mare. Aș recomanda să dai câțiva euro pe net în roaming și să mergi cu ceva gen Waze care să te ocolească zonele cu incidente și aglomerații, mai bine ocolești 20 km pe drum național decât să stai 3 ore într-un stau.

Oricum ai merge, de la Verona rămâne să mergi pe A4 - (înainte de Brescia spre Cremona/Piacenza) A21 - (la Tortona treci pe ) A7 - (la Novi Ligure treci pe) A21 ca să ocolești zona super aglomerată din Genova și intri pe minunăția lor de A10, cea cu tunele.

O estimare orientativă și cu un ocol prin Ungaria, nu știu de ce ți-l recomandă: http://www.viamichel...e=&arrivalDate=

Taxe: Vignetă unguri (iei de la orice benzinărie Mol din țară), vignetă austrieci sau sloveni de la o benzinărie de dinainte de graniță, ticket în Italia și spre fericirea ta mai nimic la francezi, că nu o să ai multe porți de trecut unde trebuie să plătești cu euro monezi sau card care nu e Visa - sunt mai retarzi ei de felul lor.

Radare: în principiu peste tot, e lună de concedii și o să fie plin de radare. La unguri au dat drumul de câteva luni la sistemul tutor, trebuie să nu scoți medie peste viteza legală și să nu ai viteză mai mare de 130 km/h pe sub porțile cu camere. Atenție că nu toată lumea a aflat, pe M5 și M7 încă se circulă cu 160 km/h noaptea. Unde scrie restricție de 80 km/h, o ții, nu că ar avea vreo logică dar sunt înfometați după bani, mai ales ai turiștilor. În Italia mergi ca și restul, dacă nu te simți confortabil să pedalezi la 150 km/h pe A4 cu icotețele italienilor pe benzile 2/3 te ții cu tirurile. Deși dacă mergi cu Swift-ul de 1,2 probabil o să mergi la 110-120 km/h ca să nu ai un consum impresionant.

Consum: nu alimenta pe autostradă, nu alimenta în Italia și nu alimenta în special în Italia pe autostradă dacă vrei să faci economie. :P În special vara sunt diferențe și de 35-40 de cenți / litru între benzinăriile pentru tranzit și cele de pe drumurile locale. Pregătește-ți 50 de euro în plus / sens ca să fii fericit dacă ieși mai ieftin.

Plus, sunt vreo 20 de ore de drum. Reziști singur sau conduceți cu schimbul?

#3
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 09.05.2006
Ai avea urmatoarele costuri, distante, taxe, ore de parcurs (pe traseul pe care il vrei tu Via Austria -Salzburg):

Distance: 2009 km including 1628 km on motorways
Time: 24h56 including 15h48 on motorways
25h10
Costs: 256.96 € including Toll 60.10 €, Consumption 175.65 €, Road tax 21.21 €c

Toll (taxe la bariera-Italia/Franta), Road tax-vignete)

#4
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Vinieta in Austria si Ungaria e in jur de 10 euro fiecare, in Italia insa platesti pt fiecare segment de autostrada cuprins intre doua bariere. Astfel incat ajungi sa platesti pt 200 km in Italia cam cat platesti pt Austria si Ungaria la un loc. Cu acei 200 euro insa cred ca te incadrezi cu benzina si taxe de drum.

Eu n-am iesit niciodata prin Satu Mare, doar pe la Oradea, asa ca nu pot face o comparatie.

Menton e o localitate mica, dar cocheta, am fost pe acolo, am stat insa in Ventimiglia, vecina cu Menton. E foarte frumos si cand te plictisesti te urci in masina si te plimbi pana la Monte Carlo sau, putin mai departe, pana la Nice.

Estimarea aia de timp este pur orientativa, ea tine cont de viteza maxima pt fiecare portiune de drum luata in calcul, insa traficul real este altceva. Mi s-a intamplat de multe ori ca in Ungaria sa ma lovesc de restrictii de viteza pe autostrada din cauza unor lucrari de modernizare. Ti-ai propus sa mergi fara oprire?

Edited by prisonbreak, 02 July 2016 - 10:38.


#5
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,882
  • Înscris: 31.03.2003
E zic sa iesi prin Satu Mare. Am fost de 2x in Italia prin Slovenia, e chiar ok.
Pana la urma tu decizi.
Atentie la unguri si austrieci. S-a umplut de camere. Parca la unguri merg cativa km in plus, la austrieci nu cred.

#6
Mohandas

Mohandas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.11.2014
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Perioada va fi 20 - 26 august. Vad ca sunt pareri favorabile pentru varianta Slovenia, o sa reconsider situatia. In Italia, da, pe A10 vreau sa merg, e o zona foarte frumoasa. Inteleg ca trebuie sa ma astept la taxe destul de mari pentru autostrada in Italia, nu m-am gandit ca e asa mult. De condus, as conduce fara pauza. De la iesirea din tara si pana la destinatie zic ca nici in cele mai negre scenarii ale mele nu fac mai mult de 24 de ore (cu aglomeratie cu tot). Sper sa nu ma insel aici...

#7
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Ai uitat sa pui si timpul petrecut la granita romano-ungara si ungaro-austriaca.
Poti estima si aici minim vreo 2-3 ore...
Crede-ma, e perioada de concedii...Posted Image

#8
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,882
  • Înscris: 31.03.2003
La Satu Mare nu am stat niciodata mai mult de 20 minute, e drept era final de august.
Mai departe nu mai exista control. E drept, era inainte de imigranti...si Slovenia.

#9
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Menton

Attached Files



#10
noonna

noonna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 29.10.2013
si eu recomand slovenia. vigneta e 15 euro pt 7 zile sau 30 pe 1 luna.
traversarea italiei Trieste-genova-ventimilia vreo 45-50 euro. Vad ca s-a mai spus, deci confirm. :)
probabil vreo 2-3 euro in Franta.
timpi: 5 ore ungaria, 2,5 ore slovenia, vreo 9 ore italia. Fara cozi...  :)
traficul (pe tot drumul) zilele astea a fost cel mai aglomerat din cate am avut pe traseul asta.
francezii sunt soferi prosti. periculosi chiar. Iar zona nice e foarte aglomerata.  Sau poate am prins eu ora de varf...la 7-8 seara.
Nu stiu cat de obisnuit esti cu drumurile lungi, dar condusul pe autostrazi aglomerate poate fi foarte obositor.  Poate merita luata in considerare o noapte de cazare e drum.

#11
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Calculator taxe autostrada Italia, vreo 64E daca se vine prin Austria si vreo 57E daca se vine din Slovenia
http://www.autostrad...109&soloAuto=on
http://www.autostrad...109&soloAuto=on
Pt aceeasi destinatie dar din Bucuresti ce imi puteti spune de varianta prin Calafat/Vidin, Serbia, Slovenia (taxe drum, politie/pasaport, combustibili?)

Edited by marcopolo80, 29 July 2016 - 09:36.


#12
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Pe la Calafat nu am fost, am preferat de fiecare data sa trec pe la PF2 direct in Serbia. Drumul pana la autostrada sarbilor se aseamana cu judetenele noastre, circuli atent si nu ai probleme. Din Serbia treci in Croatia cu un pic de asteptare si apoi pe autostrada pana dupa Rijeka. De acolo poti traversa Slovenia spre Italia fara a fi nevoit sa iei vigneta lor. Din Trieste pe autostrada pana la destinatie.
Eu am preferat acum cateva zile sa vin la Bucuresti din Rijeka pe la Budapesta in detrimentul Belgradului. GPS-ul imi da acelasi timp si cu 60 km in plus pentru varianta aleasa, dar un mult mai odihnitoare pentru mine.

Pentru combustibil fac plinul cand ies din tara si apoi am preferat Croatia. In Italia e mult mai scump.

Edited by sil200, 30 July 2016 - 00:13.


#13
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Sigur nu iesi pe la PF1 spre Serbia? Noi pe acolo iesim, pe la PF2 mi se pare ocolit.

#14
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Corect , pe la Gura Vaii mai exact.

#15
Mohandas

Mohandas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.11.2014
Well... de-acum sper sa ne "auzim" cu multe poze frumoase. 1 week left :) Vacanta placuta tuturor, multumesc pentru informatiile oferite.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate