Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ghandi 1982

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu stiu de ce am vrut sa il revad..
L-am vazut prima data in ani 80, pe o caseta VHS.
Iar la unele secvente cateva dintre femile care asistau la proiectie au plans.
Noi barbatii de dadeam duri.
Dar m-am bucurat ca dnele au cerut STOP ca sa se duca la WC si sa se spele pe fata.
Vinul ala a avut un gust al dracului de bun..
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-XarpddX1BI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,009
  • Înscris: 09.12.2015
Cu vreo 29 de ani inainte Posted Image lucrurile se rezolvau intr-un mod mult mai dur, mult mai sangeros!  Divide et impera! :gunsmilie:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XE9_zB8k_lk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Evenimentul a avut loc in 1919, in Amritsar , pe 3 Aprilie 1919 , "Rule Britannia!"

"Take your time" = "Nu va grabiti"

#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
A citit cineva "Casa cu aburi" a lui Jules Verne? Acolo pomenea pe scurt de o alta revolta a indienilor impotriva britanicilor.
Infranti, au fost condamnati la moarte prin legarea de o teava de tun....
Inainte de executie, unul a expriamt ultima dorinta, care indiferent de religie e ceva sacru.
Se asteptau la o tigara, un gat de bautura, .
."Domnilor, nu e nevoie sa ma legati. Nu am sa fug"..
Asa ceva te rupe..La fel si fazele din filmul asta..

#4
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ok, va invit sa vedeti acest film si sa postati dupa..Nu va spun de unde, ca doar nu o sa incurajez pirateria..

Altfel, imi venea sa il ...bat pe ..care a tradus..Ghandi NU postea. Postul e ceva religios. El facea greva foamei, care are o semnificatie total diferita.
Si "brav"  furculition pe romaneste inseamna curajos..
In sfarsit, chiar sunt interesat sa aflu comentarii noi. Curaj..
Altfel, mi-a placut la nebunie faza cand judecatorul, un ENGLEZ, aflta in exercitiul functiunii, in tribunal, se ridica in fata amaratului ala..Stima e un sentiment  puternic..

Si ma gandeam la familia Ghandi..hiar, citeam aici https://ro.wikipedia...i/Indira_Gandhi
"A studiat la şcoli importante indiene, europene şi engleze ca Santiniketan şi Oxford, dar rezultatele ei slabe au împiedicat-o să obţină un grad..."
Despre ce grad e vorba? Cel de sub/locotenent,  de colonel, de ce beep mea, traducatorii gaurii maro..

#5
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
Impresionant film...

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Atata tot?

#7
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
Ce-ar mai fi de comentat?

#8
elTropicoPresidente

elTropicoPresidente

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 02.11.2016
A fost printre cele mai bune filme in care a jucat Ben Kingsley. Ce a fost si ce a ajuns  azi ca acum joaca in filme proaste.

#9
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Cautand cu totul altceva, am ajuns si in bucata asta a forumului.
Am vazut filmul acum. Atat cat ma pricep eu la cinema (un pic sub genunchiul broastei) mi s-a parut excelent. M-a facut foarte atent asemanarea lui Ben Kingsley cu Gandhi.
Foarte bine realizata mai ales partea dinspre final a filmului, cu razboiul civil si scindarea dintre hindusi si musulmani.
Filmul e profund dar nu au fost faze sa ma intristeze foarte mult - dar nici nu tineam neaparat. Dramatizarea in exces nu ma incanta.
O biografie facuta excelent. Bine, carcotasul din mine si-ar fi dorit niste indieni cu accentul englezesc si mai ... indian pentru un plus de realism, dar de accentul ala indian neaos sunt satul pana peste cap de la munca, deci e OK.
P.S.1 nu am inteles de ce in 1915 Gandhi purta ... creasta de punker? Posted Imageam facut stop cadru de 5 ori, daca o fi vreo traditie hindusa eu unul nu stiam.
P.S.2 din cate stiu eu, Indira Gandhi n-a avut legatura cu Mahatma ... doar coincidenta de nume.

Edited by ambr0zie, 15 November 2016 - 00:06.


#10
IlNigroMatador

IlNigroMatador

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 16.11.2016
E atat de bun filmul incat imi doresc sa nu se faca niciodata reboot.

Ar trebui sa existe o lege internationala care sa interzica regizorilor amatori sa recicleze filme clasice bune de calitate. E chiar pacat ca  o piticanie gen  JJ Abrams sa pateze memoria filmului cu  o stupizenie de reboot.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate