Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Traseu optim pana in Croatia

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
potosr

potosr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 27.03.2004
Va salut cu respect,
Plec peste o luna in vacanta in Croatia si va solicit ajutorul cu privire la traseul pe care sa-l urmez. Calatoria se va desfasura in 3 etape :
1. Resita - Novi Sad
2. Novi Sad - Sarajevo
3, Sarajevo - Dubrovnik
Rugamintea mea e adresata celor care au strabatut aceste drumuri si au bunavointa de a ma sfatui cu variantele considerate de dumnealor optime de traseu.
Multumiri anticipate

#2
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
esti sigur ca vrei s-o tai prin bosnia?

#3
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 marcusdefeis, on 20 iunie 2016 - 13:33, said:

esti sigur ca vrei s-o tai prin bosnia?
dezvolta te rog. Si eu sunt interest de subiect. In sept vreau sa plec Cta-Muntenegru-Croatia.
Pe unde e mai bine?
Tot prin Bosnia ma gandeam sa o iau si sa stau si cateva zile acolo.

Multam.

#4
potosr

potosr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 27.03.2004
N-ar trebui?

#5
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Atentie prin Ungaria , Serbia , Nordul Italiei , Croatia , etc daca aveti probleme cu masina. Au aparut hoti care pretind a fi angajati ai ADAC Germania . Sub pretextul repararii/tractarii vehiculului acestia pot sustrage bani sau bunuri . Unii cica ar avea si dispozitive de bruiaj semnal gsm/date. (ca sa nu poti suna la ADAC sau la 112)

Falsche ADAC Pannenhelfer unterwegs

Edited by polizei, 22 June 2016 - 00:55.


#6
potosr

potosr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 27.03.2004
Multumesc, polizei, foarte util.
Din contra, marcusdefeis nu inteleg postul tau; ai aruncat o vorba, si eu, si flp014 te-am solicitat sa ne zici ce-ai vrut sa spui, dar pauza...De fapt, cred ca ti-ai atins scopul, inca un post la numaratoare...

#7
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
ai facut ceva simulari pe programele online de calcul distanta/timp de parcurgere? chiar daca e in linie dreapta zic ca e mai greu, fara autostrazi, munti la greu...

3 possible routes:  Reşiţa → Dubrovnik  Add to favourites
1Via E70 M-20
676 km
14h43
77.01 €

2Via E70 M-20
816 km
14h54
89.53 €

3Via E75 M2
820 km
17h27
92.24 €

hmm... var cu autostrada e prea lunga:
1 possible route:  Reşiţa → Dubrovnik  Add to favourites
Via M5 M7 A1
1355 km
16h42
166.32 €

#8
potosr

potosr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 27.03.2004
Cred ca nu am fost suficient de explicit in primul post. Faptul ca ziceam de 3 etape de fapt insemna ca prima zi ajung doar la Novi Sad (raman peste noapte), a doua zi la Sarajevo (raman peste noapte) iar in a treia zi trebuie sa ajung la Dubrovnik. Dupa destula munca (simulari online), am ajuns la urmatoarele variante si m-ar interesa parerea voastra :
1. Lugoj - Timisoara - Jimbolia - Nova Crnja - Zitiste - Klek - Zrenjanin - Novi Sad - 228 km (nu mai plec de la Resita ci de la Lugoj)
2. Novi Sad - Ruma - Sabac - Loznica - Vlasenica - Sarajevo - 275 km
3. Sarajevo - Dubrovnik :

a. Sarajevo - Gacko - Trebinje - Dubrovnik - 238 km
sau
b. Sarajevo - Mostar - Metkovic - Opuzen - Dubrovnik - 270 km.

Daca mi-ati putea zice cate ceva despre calitatea drumurilor, trafic, dificultate, chestii cu care v-ati intalnit precum si daca m-ati ajuta sa aleg varianta mai ok de la Sarajevo la Dubrovnik as multumi foarte mult.

#9
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
De peste 10 ani merg in Croatia si am trecut prin Bosnia, MNE sau Serbia de mi s-a acrit. Oamenii sunt civilizati, se circula ok.
Totusi, aveti grija ca drumul prin Balcani este mult mai dificil decat prin Carpati. Drumurile alea au sute de km lungime, iar curbele devin obositoare

#10
potosr

potosr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 27.03.2004
Mai am ceva indoieli legat de drumul de la Novi Sad la Sarajevo. prin Sabac. Poti sa ma luminezi?

#11
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Nu am fost niciodata la Sarajevo, eu am luat-o asa (dinspre Dubrovnik, ca doar la intoarcere am luat-o pe acolo)
1. Trebinje, Bileca, albia raului Drina (e superb raul), Gorazde, Visegrad, Valjevo, Belgrad, Jimbolia.
2 sau prin Niksic, Durdevica Tara pentru canionul celebrul din MNE, pe locul 2 in lume dupa cel din SUA.  Cacak, Smederevo, Vrsac
Traseul 2 iti ia vreo 1,5-2 ore in plus. Odata am prins asfaltarea unui pod...

Drumurile sunt grele pentru ca sunt pline de serpentine prin balcani, pe finalul calatoriei pe mine ma durea genunchiul drept. Nu as pleca la drum cu o masina fara tempomat, pentru a-mi odihni genunchiul, dar poate esti mai rezistent (si tanar Posted Image ).

Edited by valitudor, 27 June 2016 - 12:44.


#12
potosr

potosr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 27.03.2004
Multumesc mult tuturor. Daca mai e cineva cu sfaturi pentru mine, le primesc bucuros.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate