Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Avansul la programul Prima Casa s-ar putea majora

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 ElsaAn, on 17 iunie 2016 - 10:25, said:

Am uitat sa mentionez....da frate, romanul vrea sa fie proprietar pe case pt ca poate vrea sa lase si ceva la copii. Am 30 ani si da vreau sa las o casa proprietate personala pt copii, ca uite ce greu e sa n-ai.

Una e sa vrea si alta e sa poata.E de bun simt ca la orice achizitie sa ai macar un 20% avans.Daca nu ai,asta spune multe despre tine si despre posibilitatile de rambursare a creditului.

#38
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 ady_77, on 17 iunie 2016 - 22:42, said:

E de bun simt ca la orice achizitie sa ai macar un 20% avans.Daca nu ai,asta spune multe despre tine si despre posibilitatile de rambursare a creditului.

E total nerelevant ce li se pare de bun simt celor care nu sint implicati in nici un fel in problema. Nu dau ei banul, nu iau ei banul dar comenteaza gresit despre ce-si inchipuie ei ca sint capabilitatile altora. Practic toate creditele prin prima casa nu sint cu 20% avans ci cu 5% sau sub (pina la 0 pentru multe credite, prin smecherii cu proprietarul). Si totusi 99.96% din credite sint absolut ok. Ca ai 0.04% credite cu probleme e total nerelevant; chiar daca reduceai numarul la exact 0 marind avansul (improbabil, intotdeauna o sa gasesti pe cineva care sa nu mai poata sa plateasca) oricum nu merita pentru aia 0.04% sa trimiti sa plateasca chirie degeaba trei sferturi (daca nu 99%) din restul de 99.96%.

#39
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
LuciFlash multumesc de sustinere :). Locuim in Bucuresti si cu siguranta o sa ne iasa.
Ady77 explica-mi si mie ce are bunul simt cu avansul de 20%. Avansul ala ajuta strict banca. Atat. Din nou sunt multi probabil care pot avea acest avans dar in ani, ani pe care nu vreau sa-i pierd. Eu nu vreau o casa la 40 de ani plus ca daca astept avansul de 20% in 10 ani + 30 ani creditul + 40 pe care i-as avea? Ia calculeaza si tu...cine mi-ar plati ratele la anii aia? Copii, nepotii? Nu e mai logic sa fac acum cand stiu ca pot?
Voi confundati Pc cu LDP... Prima casa are o rata de neperformanta ft mica, pe cand creditele care au fost cu avans mai mare au intrat in LDP ( lasand la o parte cum au fost luate). Nu poti compara ce s-a intamplat in 2007 cu 2016 pt ca e o alta generatie. Oamenii nu isi mai iau 100.000 credit, isi iau jumatate; nu-si mai iau case mari, isi iau ceva mai micut etc. Cred ca sunt mult mai constienti cei de acum, toata lumea e constienta ca o sa creasca ratele si ne asumam.

#40
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

 f300, on 18 iunie 2016 - 00:47, said:


E total nerelevant ce li se pare de bun simt celor care nu sint implicati in nici un fel in problema. Nu dau ei banul, nu iau ei banul dar comenteaza gresit despre ce-si inchipuie ei ca sint capabilitatile altora. Practic toate creditele prin prima casa nu sint cu 20% avans ci cu 5% sau sub (pina la 0 pentru multe credite, prin smecherii cu proprietarul). Si totusi 99.96% din credite sint absolut ok. Ca ai 0.04% credite cu probleme e total nerelevant; chiar daca reduceai numarul la exact 0 marind avansul (improbabil, intotdeauna o sa gasesti pe cineva care sa nu mai poata sa plateasca) oricum nu merita pentru aia 0.04% sa trimiti sa plateasca chirie degeaba trei sferturi (daca nu 99%) din restul de 99.96%.
Cum ai ajus tu la aceassta cifra? 99.96%? Poti  sa dai o sursa?
Eu sunt implicat in problema; eu vreau un credit prin prima casa, dar nu vreau sa-l iau pana nu am 50% din bani. Nu mi se pare corect sa iau un credit de 50.000 euro si sa dau inapoi 100.000 euro. Asa ca incerc sa minimize aceasta pierdere.

#41
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 ElsaAn, on 18 iunie 2016 - 07:34, said:

LuciFlash multumesc de sustinere Posted Image. Locuim in Bucuresti si cu siguranta o sa ne iasa.
Ady77 explica-mi si mie ce are bunul simt cu avansul de 20%. Avansul ala ajuta strict banca. Atat. Din nou sunt multi probabil care pot avea acest avans dar in ani, ani pe care nu vreau sa-i pierd. Eu nu vreau o casa la 40 de ani plus ca daca astept avansul de 20% in 10 ani + 30 ani creditul + 40 pe care i-as avea? Ia calculeaza si tu...cine mi-ar plati ratele la anii aia? Copii, nepotii? Nu e mai logic sa fac acum cand stiu ca pot?
Voi confundati Pc cu LDP... Prima casa are o rata de neperformanta ft mica, pe cand creditele care au fost cu avans mai mare au intrat in LDP ( lasand la o parte cum au fost luate). Nu poti compara ce s-a intamplat in 2007 cu 2016 pt ca e o alta generatie. Oamenii nu isi mai iau 100.000 credit, isi iau jumatate; nu-si mai iau case mari, isi iau ceva mai micut etc. Cred ca sunt mult mai constienti cei de acum, toata lumea e constienta ca o sa creasca ratele si ne asumam.

Hai sa-ti spun de ce,cu toate ca la varsta pe care o ai ar trebui sa stii deja.De ce vrei tu cu un program guvernamental,adica garantat de stat,adica de toti? Iti spun eu de ce,pentru ca nu-ti permiti altfel.Ok,vrei cu prima casa,repet,garantat de stat,ca sa-ti fie tie bine.Pai atunci nu ar fi de bun simt sa joci dupa regulile pietei si sa vii cu un avans de bun simt daca tot ai garantia statului in spate? Adica sa arati si tu ca poti si esti in stare.Dupa mine programe de genul asta nu ar exista,la fel cum nu ar exista rabla si alte aberatii de genul.Vrei ceva,pui mana si muncesti,nu astepti subventii pe banii fraierilor.Romania nu e o tara in postura de a subventiona programe de astea pe banii fraierilor,cand nu are scolo,drumuri si spitale.Vrei masina? Strangi bani si iti iei ce-ti permiti.Vrei casa? La fel,strangi bani,te muti la tara,stai in chirie,iti cumperi ce-ti permiti....nu astepti sa-ti dea altii,prin diverse forme de subventionare.
Si nu te supara,daca tu zici ca ai nevoie de 10 ani pentru avans,cu parere de rau,creditul nu e pentru tine....

Edited by ady_77, 18 June 2016 - 11:16.


#42
zedek

zedek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.01.2010
Draga ady_77, nu te supara, dar creditul este pentru toata lumea care il acceseaza. Faptul ca tu ai alta parere e una, asta nu inseamna ca opinia ta ar trebui sa fie regula. Mi se pare cam lipsit de bun simt sa judeci prin prisma a ceea ce crezi tu si sa cataloghezi oamenii. Regulile pietei sunt respectate, dovada e chiar existenta de cativa ani a programului. Chestia cu avansul de bun simt e de prost gust si irelevanta. Bineinteles, tu poti sa faci ce vrei, inclusiv sa-ti cumperi cu avans de 100% strans in 2 saptamani. Din postari reiese oarece frustrare legata de destinatia contributiilor tale, in calitate de contribuabil fraier. Un cacat de constructie compusa din mai multi pereti si acoperis/ tavan, cu vecinii aferenti mai departe de gard sau dupa perete da-mi voie sa-ti spun ca nu e un lux, e o necesitate. Daca tu crezi ca astia sunt bani publici aruncati (desi poate ar trebui sa te mai uiti, statul garanteaza, nu subventioneaza) ar trebui sa mai dai un ochi si peste alte cateva garduri, nici nu trebuie sa te stradui prea tare. Ai idee cat reprezinta din buget suma alocata pentru PC?
Si pentru problema cu anii de avans - scopul multora in viata nu e sa cumpere niste pereti si sa crape dupa aia, se mai intampla niste chestii pe parcurs. Chestii care, evident, necesita bani, fainosag, soare, apa, prieteni, experiente noi, etc.
...................
luci-flash, e vorba de putin peste 20000 euro, nu 15000.

#43
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Am inteles parerea ta...n-am ce sa comentez. Eu am dat un exemplu cu cei 10 ani pt ca acolo se incadreaza lumea. Din punct de vedere al situatiei mele in 3 ani fac avansul asa ca nu am de ce sa ma supar.

#44
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 zedek, on 18 iunie 2016 - 12:03, said:

Draga ady_77, nu te supara, dar creditul este pentru toata lumea care il acceseaza. Faptul ca tu ai alta parere e una, asta nu inseamna ca opinia ta ar trebui sa fie regula. Mi se pare cam lipsit de bun simt sa judeci prin prisma a ceea ce crezi tu si sa cataloghezi oamenii. Regulile pietei sunt respectate, dovada e chiar existenta de cativa ani a programului. Chestia cu avansul de bun simt e de prost gust si irelevanta. Bineinteles, tu poti sa faci ce vrei, inclusiv sa-ti cumperi cu avans de 100% strans in 2 saptamani. Din postari reiese oarece frustrare legata de destinatia contributiilor tale, in calitate de contribuabil fraier. Un cacat de constructie compusa din mai multi pereti si acoperis/ tavan, cu vecinii aferenti mai departe de gard sau dupa perete da-mi voie sa-ti spun ca nu e un lux, e o necesitate. Daca tu crezi ca astia sunt bani publici aruncati (desi poate ar trebui sa te mai uiti, statul garanteaza, nu subventioneaza) ar trebui sa mai dai un ochi si peste alte cateva garduri, nici nu trebuie sa te stradui prea tare. Ai idee cat reprezinta din buget suma alocata pentru PC?
Si pentru problema cu anii de avans - scopul multora in viata nu e sa cumpere niste pereti si sa crape dupa aia, se mai intampla niste chestii pe parcurs. Chestii care, evident, necesita bani, fainosag, soare, apa, prieteni, experiente noi, etc.
...................
luci-flash, e vorba de putin peste 20000 euro, nu 15000.

E un cacat de constructie cum zici,dar se pare ca fara programe de astea smechere nu ti-l permiti.Iar daca nici la un program de asta garantat de stat,da ai citit bine,garantat de stat(nu stiu cine altcineva ar garanta pentru tine),nu poti veni cu un avans cat de cat....defapt nu-ti permiti un credit.Nu e nici o problema,nu se moare din asta...

 ElsaAn, on 18 iunie 2016 - 12:05, said:

Am inteles parerea ta...n-am ce sa comentez. Eu am dat un exemplu cu cei 10 ani pt ca acolo se incadreaza lumea. Din punct de vedere al situatiei mele in 3 ani fac avansul asa ca nu am de ce sa ma supar.

Iti doresc sincer sa-i faci in 6 luni sau mai repede.

#45
zedek

zedek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.01.2010

 ady_77, on 18 iunie 2016 - 12:11, said:


E un cacat de constructie cum zici,dar se pare ca fara programe de astea smechere nu ti-l permiti.Iar daca nici la un program de asta garantat de stat,da ai citit bine,garantat de stat(nu stiu cine altcineva ar garanta pentru tine),nu poti veni cu un avans cat de cat....defapt nu-ti permiti un credit.Nu e nici o problema,nu se moare din asta...
De fapt foarte multi oameni, practic, nu au venit cu un avans "cat de cat" si isi permit un credit. In opinia mea este unul din putinele lucruri bune pe care le face statul. Faptul ca in momentul "x" al vietii poti da un avand de xx% nu constituie o garantie. La anul poate se termina cu job-ul minunat si ajungi la 3 lei pe luna. Avansul ala il dai la inceput si confera un avantaj doar bancii, dupa cum a mai fost spus, tu tot ani de zile o sa ai rata, cu dobanda variabila. Acum cat de realist si precaut este fiecare, e o alta discutie.

#46
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 luci_flash, on 18 iunie 2016 - 10:08, said:

Cum ai ajus tu la aceassta cifra? 99.96%?

100-0.04=99.96

 luci_flash, on 18 iunie 2016 - 10:08, said:

Poti  sa dai o sursa?

Site-ul oficial BNR: http://www.bnr.ro/Si...zice-13492.aspx

Numărul debitorilor care au contractat credite acordate prin programul guvernamental ”Prima Casă” reprezintă 159 106, respectiv 91,4 la sută din totalul debitorilor cu credite ipotecare. Persoanele care au contractat asemenea împrumuturi au o rată a creditelor neperformante de 0,04 la sută.

Sper ca nu trebuie o sursa si pentru operatia aritmetica de mai sus.

 luci_flash, on 18 iunie 2016 - 10:08, said:

Eu sunt implicat in problema; eu vreau un credit prin prima casa, dar nu vreau sa-l iau pana nu am 50% din bani. Nu mi se pare corect sa iau un credit de 50.000 euro si sa dau inapoi 100.000 euro. Asa ca incerc sa minimize aceasta pierdere.

In primul rind nu inteleg cum de ai avea o astfel de pierdere, exagerezi foarte serios. Ma uit pe calculatorul BRD (in mod sigur NU cea mai ieftina optiune pe piata), aleg chestiile cele mai dezavantajoase astfel incit sa fie in final cit mai multe dobinzi si comisioane de platit (ca nu ai cont la BRD, ca iei in lei - nu ca s-ar putea altfel acum - pe durata maxima de 30 ani) si rezultatele sint:

Total: 226,750.00 106,497.28 10,151.63 343,398.90
(astea sint credit, dobinda, comisioane si total platit).

Rezultatul se pastreaza proportional pentru orice sume pui acolo - daca vi se pare complicat de descifrat pentru ca am pus in lei va povestesc rezultatul in euro:

credit - 50k
dobinda - destul sub 25k
comisioane - ceva acolo
total de platit - ceva peste 75k

Nici pe departe nu ajungi la 100kEUR, nici macar in total pe 30 ani si cu dobinzi de leu!

In al doilea rind de ce ai face credit pe 30 ani daca tu vrei o proprietate de 50k si iti permiti sa stringi 25k intr-un timp relativ scurt, asta in conditiile in care mai platesti chirie suplimentar? Daca faci cit mai repede credit pe toata suma ce-ti lipseste nu mai platesti chirie si probabil ca restul de bani ii platesti mai usor decit platesc altii creditul la un Logan chior.

#47
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Nu stiam de acea statistica. In acest caz, avand in vedere ca sunt cazuri atat de putine, inseamna ca nu se justifica cresterea avansului. Bancile pot sa-si asume o asemenea cifra linistit.
Nu e chiar termen scurt. In 4 ani am ajuns la 10k, iar in urmatorii 3 ajung la 25k. Chiria e subventionata de job, deci platesc doar 100 de euro, toate utilitatile incluse, deci nu ma deranjeaza aceasta cifra.
Cu credit de 50k ajungi sa dai inapoi 75K, in 30 de ani (BRD-ul e ok din punct de vedere al creditelor, e prin cele mai ieftine), in conditiile actuale de dobanda, adica minim istoric. O fluctuatie minora te urca in 80k, iar una majora (crah financiar) te duce linistit in 100k. Trebuie tinut cont ca 30 de ani este o perioada extrem de lunga; eu vreau sa-mi iau pe 10 ani si tot ma tem de instabilitatea pietii.

#48
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016

 zedek, on 17 iunie 2016 - 15:21, said:

Nu toata lumea sta in orase mari, unde preturile sunt pe masura. Nu stiu ce sa zic de asta cu avansul...o sa fie mai greu pentru multi. Am si eu dosar depus la Prima casa, rata o sa o am de 407 lei, daca se aproba, pe 25 de ani. Nu cred ca o sa ajung sa nu pot sa o platesc, indiferent de ce job as avea, si nici 2 camere nu inchiriam cu banii astia.
Nu e o experienta vesela sa fii proprietar in Romania, nu tin sa fiu unul, dar chiriile nu mi se pare ca au treaba cu veniturile. Asa ca o sa ma fac proprietar din necesitate, din pacate.
Aseara am citit un subiect interesant http://forum.softped.../page__hl__rate
Colegul de forum nu reusea sa achite 228 de lei, avea sanse bune ca astia 228 de lei sa ajunga la vreun executor, sa se tot roteasca dobanda si penalizarile.

Asta da 407 lei, eu mai scris ca Prima Casa nu inseamna ca trebuie sa apelezi pentru toata suma, poti sa faci credit si de 10 mii de lei, nu te pune dracu sa faci rate la 60 de mii de euro cand tu ai 0, 0 ca experienta de economisit si 0 ca economii.

#49
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Acum ca m-am asezat la calculator si pot scrie si eu cateva cuvinte dragute.

1 - La 60 de mii de euro iti cumperi un apartament decent, atat. La 60 de mii de euro ziceti ca o sa restituiti 75 de mii de euro, ma bazez pe spusele voastre, adica cumparati un produs deja scump ca suntem in boom imobiliar, imobile crescut articial de Prima Casa, pe langa cresterea artificiala platiti si dobanda.
2 - Pe langa rate o sa trebuiasca sa platiti si asigurare de casa, asigurarea voastra, asa zisa asigurare de grup, asta pe langa taxe notar si ce mai trebuie, care nu sunt incluse in Prima Casa.
Impozit, reparatie si orice are nevoie orice casa, da, si asta.
3 - Lumea moderna are un mod de a trai in cercul interior de cunostinte, daca cunostintele de pe langa ele sunt pozitive, au joburi bune... asa au impresia ca este regula valabila.
3.1 - Am intalnit in viata asta persoane superbe ca minte, ca personalitate, indraznesc sa zic ca am intalnit si femei bestiale ca aspect fizic, de ce am amintit asta? Aveau rate de pe cand aveau alt salariu. Scriu lucrurile astea si imi aduc aminte de o prietena care ea lucra la confectii pe 7 sute de lei, barbatul ei nu stiu pe unde era angajat, in trecut el fusese contabil si ea pe la o firma mai mare, de la joburile de 2-3 mii de lei(ea) si probabil el mult mai mult, au ajuns la 7 sute si ceva de lei(ea) si el 800 de lei, ratele mergand in continuare.

Realitatea din piata este P.C.R., care se minte sigur si zice ca nu este vorba de Pile Cunostinte sau vreo Relatie... ala/aia or sa aibe de suferit.

4 - Cei care au stat in chirie, nu au detinut ceva in proprietate, sincer nu cred ca pricep cate lucruri trebuie sa platesti ca proprietar, sincer va zic ca nu banuiti cate trebuie reparate, cate trebuiesc inlocuite.

Daca vrei sa faci ceva calumea, pune salariul minim pe economie, nu pune 2000-3000 de lei.

Edited by u-k, 18 June 2016 - 16:28.


#50
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 13.08.2015
Doamna de mai jos, pe cand era mai tanara, a decis ca viata trebuie traita. Astfel l-a convins pe domnul cu frizura tip Richard Gere sa faca un credit Prima Casa, constienti de faptul ca in cazul in care se despart, el poate sa plateasca rata din salariul stabil de bugetar. Vazand astfel cat e de capabil sa-si puna semnatura pe foaie, a decis ca e bun de luat de barbat, si au facut un copil. Cei doi din povestioara sunt printre cei 50% de norocosi, care nu divorteaza. Viata lor roz poate fi vazuta din imagini.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B024pho6FFM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ce usor se-ndreapta lucrurile! Tre sa semnezi un angajament de plata.

Edited by denisen, 18 June 2016 - 17:50.


#51
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Iti dai seama cat de inteligent trebuie sa fie clientul respectiv? Deci o banca sau o petarda de firma gen Provident ti-a dat rate, tu nu ti-ai mai permis sa platesti ratele, banca respectiva ti-a aplicat penalizare pana ti-a umflat rata si suma totala, ti-au pus proptire si apoi te-au facut pachet si te-au vandut catre o firma de recuperare.
Aia de la kruk isi aduga comisioane, cat au platit si ei sa te preia de la banca sau firma de credit, asa ca suma ta oarecum s-a dublat.

De unde stiu asta? Pentru ca am cunostinte care au rate la KRUK, dap, rate la firma de recupeare, real shit!
KRUK iti trimite un amarat care iti vrea binele, ala iti targe la imprimanta suma totala si ti-o imparte pe rate, scoate un carnate lung sa para ca iti face o favoare.
Si iara? Ai recunoscut datoria si catre KRUK in clipa in care ai semnat hartia, daca cumva nu platesti noile rate? Pai deja ai experienta.

Am un prieten care are apartamentul la executor, executorul trimite cate un plic sa il ameninte, da si telefoane, trimite plic cu penalizarea zilnica.
A ajuns sa plateasca penalizare cat nu a avut ratele, cateva sute de milioane care se actualizeaza zilnic.

Si ce imi pare aberant ca nu a girat cu apartamentul, nu l-a pus gaj, doar ca suma s-a umflat din penalizare si aia i-au trimis hartie la cartea funciara si nici nu poate sa-l vanda, din proprietar a devenit chiriasi, plateste rate la banca si nici nu are voie sa vanda apartamentul.
Si daca banca intra in posesia apartamentului? il executa? Pai o sa il vanda la o suma de nimic, cum vedeti prin ziare apartamente apartamente executate, banca doar vrea partea ei, nu sta sa iti faca tie un bine, sa astepte un pret bun.

Asa ca atentie cu atata dragoste si rate pe 30 de ani, sunt destui care din rate pe 12-32 de luni au ajuns la sute de milioane, cu sechestru pe apartament.

#52
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 u-k, on 18 iunie 2016 - 22:16, said:

Si ce imi pare aberant ca nu a girat cu apartamentul, nu l-a pus gaj, doar ca suma s-a umflat din penalizare si aia i-au trimis hartie la cartea funciara si nici nu poate sa-l vanda, din proprietar a devenit chiriasi, plateste rate la banca si nici nu are voie sa vanda apartamentul.

Mie mi se pare mai aberant sa nu-ti platesti si sa incerci sa te fofilezi jde ani crezind ca scapi.

 u-k, on 18 iunie 2016 - 22:16, said:

Si daca banca intra in posesia apartamentului? il executa? Pai o sa il vanda la o suma de nimic, cum vedeti prin ziare apartamente apartamente executate, banca doar vrea partea ei, nu sta sa iti faca tie un bine, sa astepte un pret bun.

Fals implica orice. Banca nu intra in posesia apartamentului (decit cu noua cretinatate, legea darii in plata, caz in care clientul la discretia si initiativa lui FORTEAZA banca sa devina proprietara). Normal ca banca vrea doar partea ei, si daca ar vrea mai mult nu i-ar da nimeni. A, ca iesi in paguba daca iti platesti datoriile cu ciomagul (prin executor) decit daca le platesti cum vrei tu de bunavoie. Da, sigur.

#53
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
F300 iei apararea la drac si te muti cu el in casa?

Faci un credit pentru mobila, nu platesti creditul ca nu iti mai permiti sa-l platesti, banca merge mai departe si iti pune proprire pe salariu, iti adauga penalizare si in clipa respectiva iti apare datoria la cartea funciara, tu nu poti sa mai vinzi apartamentul respectiv. Atat si nimic mai mult.
Iti pare moral/normal/corect ca pentru creditele astea personale, ca majoritatea au fost pentru electrocasnice, mobila si altele de genul, sa ajungi sa pierzi apartamentul? Si banca inca sa te urmareasca?

Deci mai da in natia lor, in toata lumea exista doar 2 tabere - BANCA SI CLIENT.

Eu am cunostinte care doreau sa se mute, sa plateasca rate inainte sa scoata banca apartamentul la licitatie, ca vezi tu? Un pret scoate banca pe imobilul tau... un alt pret scoti tu, ca la licitatie participa tot un fel de ceva aranjat, toti care se duc la licitatie se duc cu gand de ieftinica, de aranjamente, nu intereseaza pe careva de bunul tau.

Si la notar este o alta faza amuzanta... deja cand treci de 2-3 sute de milioane vechi, o sa platesti penalizare zilnica cam 20-30 de lei + rata normala. Si da, am zis 20-30 de lei penalizare ZILNICA.
Trebuie sa mergi la executor sa scoti cate o hartie zilnica, actualizata cu suma totala...

Edited by u-k, 19 June 2016 - 08:15.


#54
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu nu iau apararea nimanui ci doar corectez chestii false perpetuate de oameni fie cu anumite interese fie care nu mai gindesc clar din cauza ca au fost implicati personal ei sau persoane apropiate.

Daca cunostintele tale au ajuns sa li se execute casa pentru ca si-au luat "plasme" pe bani pe care nu-i au te asigur ca problema e exclusiv la ele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate