Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

studii dupa liceu

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
qwzjean

qwzjean

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.11.2015
Salut! stiu ca s-a mai discutat foaaarte mult acest subiect, asa ca voi fi scurt si la obiect.
Sunt clasa a 9-a la un liceu de arte, si vreau sa studiez in america dupa liceu.Avand in vedere ca nu am 60.000$ an m-ar interesa o bursa la o universitate care sa fie cat de cat buna, as vrea sa stiu ce chestii trebuie sa fac, mai ales cele extracuriculare ca voluntariat, sporturi, bla bla
Vreau sa mai merg cu cineva si eventual sa ne stabilim acolo. Ce sanse am sa intru cu bursa ? avand in vedere cate chestii pot sa fac in afara scolli, dar si olimpiade, concursuri, chestii. Am vreo sansa?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
trebuie sa inveti foate bine si sa fii olimpic la nivel european macar. dar nu la saritura in lungime, la materii de baza.

#3
qwzjean

qwzjean

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.11.2015
M-am gandit sa merg la cat mai multe olimpiade, sa ajung chiar la nivel national daca se poate la unele, in special la engleza

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
faptul ca le inveti limba nu este un factor de decizie. olimpiada de engleza este doar ca sa inveti tu engleza si atat. pt ei in schimb este doar un lucru fresc daca vrei sa te intelegi cand comunicati.

#5
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View Postqwzjean, on 16 iunie 2016 - 01:20, said:

Salut! stiu ca s-a mai discutat foaaarte mult acest subiect, asa ca voi fi scurt si la obiect.
Sunt clasa a 9-a la un liceu de arte, si vreau sa studiez in america dupa liceu.Avand in vedere ca nu am 60.000$ an m-ar interesa o bursa la o universitate care sa fie cat de cat buna, as vrea sa stiu ce chestii trebuie sa fac, mai ales cele extracuriculare ca voluntariat, sporturi, bla bla
Vreau sa mai merg cu cineva si eventual sa ne stabilim acolo. Ce sanse am sa intru cu bursa ? avand in vedere cate chestii pot sa fac in afara scolli, dar si olimpiade, concursuri, chestii. Am vreo sansa?

Daca ajungi la olimpiade nationale si iei note bune la SAT ai sanse bune (evident depinzind de nivelul universtatii). Nu m-as mai stresa pe altceva, sportivi au si americanii cit cuprinde.
Bursele nu-s complete, tot va trebui sa muncesti 20h/sapatamina pentru minimul de intretinere. Poate si niste bani de acasa in completare.



Quote

olimpiada de engleza este doar ca sa inveti tu engleza si atat.

Crezi ca tea-i descurca la o olimpiada de romana? doar vorbesti limba...

#6
danyd83

danyd83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 04.11.2013

View Postwizardofoz, on 16 iunie 2016 - 02:13, said:


Daca ajungi la olimpiade nationale si iei note bune la SAT ai sanse bune (evident depinzind de nivelul universtatii). Nu m-as mai stresa pe altceva, sportivi au si americanii cit cuprinde.
Bursele nu-s complete, tot va trebui sa muncesti 20h/sapatamina pentru minimul de intretinere. Poate si niste bani de acasa in completare.





Crezi ca tea-i descurca la o olimpiada de romana? doar vorbesti limba...
Tu cu siguranta nu "tea-i" descurca.

#7
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
Cele mai ieftine sunt cele de stat dar preturile acestea sunt numai pt rezidentii legali ai statului respectiv. Admiterea la cele cu bani este independent de faptul ca ai sau nu bani sa platesti. Bursele de obicei acopera numai scolarizarea nu si costul vietii. Daar ti se ofera Sansa de a lucra pe campus. Sunt foarte multe ajutoare (grants, imprumut cui dobanda preferential, munca pe campus, etc) dar de obicei banii sunt pt rezidenti legali.
Poti sa fii si sponsorat de cineva/ceva.
La admitere ii intereseaza sa fii realizat ceva deosebit in viata, ceva sa te scoata in evidenta.
Acestea pot fii de la chestii tehnico-stiintifice la realizari culturale, de la realizari sportive deosebite (de ex campion sau vicecampion national) la voluntariat in zonele cu ebola sau zika, de la voluntariatul de a construi locuinte dupa cutremur la ingrijitul refugiatilor, etc.
In romanika se dau asemenea locuri la universitati americane cu totul platit in cadrul unor Programe guvernamentale sau cu ngo-uri.
In state cea mai prestigioasa bursa este cea care iti asigura parca 2 ani la Oxford sau Cambridge care sunt vazute deasupra la orice American. Ele sunt in EU, tu esti in EU, deci iti va fii milt mai usor si ieftin.
Dar de fapt tu cauti o portita de intrat in state, nu- asa? Sunt o multime de colegii facute special sa poti sa iei viza F1 sau M1. Normal ca aceste colegii/scoli costa deoarece ei stiu de ce vrei sa fii admis la ele.
Bafta si cauta pe internet nu pe acest forum.

#8
qwzjean

qwzjean

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.11.2015
Daca sa zicem, as fi acceptat cu bursa, tot va trebui sa locuiesc undeva cu chirie banuiesc, cam ce joburi as putea sa am ca sa reusesc sa ma intretin, considerand ca o sa mai locuiesc cu o persoana?(o sa munceasca si ea)

Edited by qwzjean, 16 June 2016 - 18:29.


#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
cred ca un job pe caer il au majoritatea adolescentilor de pe acolo, la un fast food. dar daca ai mintea brici, poate gasesti un internship si castigi si experienta. dar mai intai, termina liceul, serveste bacalaureatul si apoi te gandesti mai departe. cred ca peste 1-2 ani deja iti schimbi ideile.

dar iti urez mult succes in planurile tale.

#10
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
esti la un liceu de arte? cu ce i-ai putea ajuta tu urmand un liceu de arte? in ce domeniu te gandesti sa urmezi facultatea acolo?

#11
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View Postqwzjean, on 16 iunie 2016 - 18:07, said:

Daca sa zicem, as fi acceptat cu bursa, tot va trebui sa locuiesc undeva cu chirie banuiesc, cam ce joburi as putea sa am ca sa reusesc sa ma intretin, considerand ca o sa mai locuiesc cu o persoana?(o sa munceasca si ea)


Cred ca sint niste restrictii, sa fie in campus. Am uitat, dar e informatie pe internet.
Cine e persoana aia misterioasa? care e probabilitatea sa fiti adimisi impreuna la aceeais universitate?

View Postdanyd83, on 16 iunie 2016 - 10:09, said:

Tu cu siguranta nu "tea-i" descurca.

Moama ce m-ai prins, ma tot uitam sa vad unde ai scris si ceva util... nicaieri.
Probabil canu m-as descurac la olimpiada dar nu din motive de typos cu siguranta.

#12
qwzjean

qwzjean

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.11.2015

View Postwizardofoz, on 17 iunie 2016 - 10:25, said:



Cred ca sint niste restrictii, sa fie in campus. Am uitat, dar e informatie pe internet.
Cine e persoana aia misterioasa? care e probabilitatea sa fiti adimisi impreuna la aceeais universitate?



Moama ce m-ai prins, ma tot uitam sa vad unde ai scris si ceva util... nicaieri.
Probabil canu m-as descurac la olimpiada dar nu din motive de typos cu siguranta.
Pai, o persoana care are sanse mai mari decat mine la o unversitate buna.

View Postusrnm, on 17 iunie 2016 - 09:28, said:

esti la un liceu de arte? cu ce i-ai putea ajuta tu urmand un liceu de arte? in ce domeniu te gandesti sa urmezi facultatea acolo?
In orice caz, nu ma gandesc sa urmez o cariera in arte. Mai bine zis ceva,  programare.

#13
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
O decizie buna, dar cum prespui ca urmezi facind un liceu de arte si olimpiade de engleza? La un departament de inginerie/programare decent nu se uita nimeni la tine numai cu olimpiada de engleza.

Quote

Pai, o persoana care are sanse mai mari decat mine la o unversitate buna.

Tot nu inteleg cum poti prezice asa ceva de pe acum. De ce acea persoana ar vrea un downgrade?
Apoi tine cont ca universitatile au ranking bazat pe specialitate. Harvard in programare (nici nu stiu daca au, dar au niste inginerii) nu e acelasi lucru cu Harvard in afaceri sau drept.
Cu akte cuvinte nu e usor mereu sa potrivesti 2 interese.

Edited by wizardofoz, 18 June 2016 - 02:40.


#14
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Fa cateva apps de succes daca vrei IT.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate