Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Imprumut suma de bani prin act notarial. Se poate face o declaratie pt restituirea banilor?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Va salut. Recent am fost imprumutat cu o suma relativ mica de bani de catre un prieten. Am facut un act notarial de imprumut. Acum, dupa ce am restituit integral suma, mai e nevoie sa facem inca un act notarial, sau este suficienta o declaratie pe proprie raspundere a imprumutatorului, in care scrie ca intreaga suma a fost restituita? Intreb deoarece nu vreau sa am probleme pe viitor, desi nu cred ca ma va da in judecata, avand in vedere ca toate actele sunt la mine si suma imprumutata este mica si in contract nu este stipulata vreo clauza cum ca s-ar percepe vreo dobanda sau penalitate. Ce credeti, este ok solutia asta? Daca ar vrea sa-mi faca rau, desi nu cred ca ar fi cazul, ar avea cum? Multumesc anticipat.

#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
E suficient daca ai chitante sau cum anume ai restituit imprumutul . In caz ca te actioneaza in judecata aduci acele chitante drept dovada .  Insa poti ruga si sa faca o declarata scrisa cu martori (martori care aud de la el declaratia)  ca si-a recuperat suma .

Edited by pacopaco1967, 12 June 2016 - 14:21.


#3
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Vezi ca prietenul ala iti este doar cunostinta daca ti-e frica de inselaciune si ai probleme de incredere.

#4
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View Postpacopaco1967, on 12 iunie 2016 - 14:20, said:

E suficient daca ai chitante sau cum anume ai restituit imprumutul . In caz ca te actioneaza in judecata aduci acele chitante drept dovada .  Insa poti ruga si sa faca o declarata scrisa cu martori (martori care aud de la el declaratia)  ca si-a recuperat suma .

Nu avem chitante, ambele tranzactii au fost facute cash, si nici nu s-a mentionat in declaratie cum a primit banii. Declaratia a fost redactata in prezenta mea. Ma pot considera martor?

View PostGroot, on 12 iunie 2016 - 14:27, said:

Vezi ca prietenul ala iti este doar cunostinta daca ti-e frica de inselaciune si ai probleme de incredere.

Acum mi-este prieten, dar nu stiu ce va fi peste 2,3,5 ani. Nu vreau sa-mi asum nici un risc, mai ales ca amandoi am fost de buna credinta.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
ce scrie in "actul ala notarial de imprumut" cu privire la restituirea sumei?

#6
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Nu cred ca intreb ceva ciudat daca zic sa puna poza cu actul, desigur dupa ce isi acopera datele de contact, numele, adresa, CNP, ce alte date mai sunt acolo si nu ne intereseaza pe noi, inclusiv suma.

#7
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Eu, xxx, declar ca am primit azi, data autentificarii prezentului inscris, respectiv 01.06.2016 de la X suma de X si ma oblig sa restitui catre aceasta integral imprumutul, respectiv suma de X in conditiile stipulate in prezentul inscris.
.....
Noi, partile, am luat la cunostinta de dispozitiile art 2157 din codul civil coroborat cu art 100 din legea notarilor pulici si a activitatii notariale nr 36/1995, republicata, pottivit carora inscrisul autentificat de notarul public care constata o creanta certa si lichida are putere de titlu executoriu la data exigibilitatii acesteia.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Postoauzor, on 12 iunie 2016 - 17:41, said:

.....
Noi, partile, am luat la cunostinta de dispozitiile art 2157 din codul civil coroborat cu art 100 din legea notarilor pulici si a activitatii notariale nr 36/1995, .......

Asta-i partea valabila

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate