Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Drum public de acces la proprietate

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Ar trebui privit din din pct de vedere al celor care au renuntat la cota parte din teren si facut acel drum de servitute. Eu ma gasesc in situatia celor din primele lotuti dupa cum a desenat initiatorul. La inceputul lotizarii ne-am inteles cei 6 care avea terenul sa mai renuntam fiecare la cate un m astfel incat drumul de servitute sa fie civilizat spre 7m latime, nu 4,5m cum era initial, sa putem avea si noi musafiri care sa lase masinile in dreptul gardului si sa putem cu masina fara sa trezim toti vecinii sa mute masinile. Evident ca la intretinerea drumului contribuim in mod egal. Asa ca in momentul in care unii care ar trebui sa isi faca drum pe partea cealalta [dupa terminarea loturilor noastre] au inceput sa intre prin zona noastra in loc sa o taie prin camp cum au planul cadastral a inceput razboiul. De ex in w/e au fost iar betoniere toata ziua si au facut praf drumul pietruit pe care il intretinem noi [dimineata de abia am iesit cu masina dupa ploaie din sleaurile lasate]. Asa ca unul din vecini si-a lasat masina in miljolcului drumului, ca daca mai intra de 2 ori azi camioanele nu mai intram deloc pe el la cat a plouat [ca bariera chiar pusa o ridica care doreste sa treaca].

Edited by dell99, 13 June 2016 - 10:41.


#20
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004
@dell99 - cele 2 spete sunt diferite. Initiatorul este in situatia de a fi coproprietar la un drum de servitute (care este detinut in devalmasie de toti proprietarii din zonele verde, albastru si rosu), iar cei din segmentele mai apropiate de drumul public le neaga dreptul de a trece pe zonele care ei sustin ca sunt ale lor (dar nu sunt doar ale lor), in timp ce tu esti coproprietar pe un drum de servitute folosit de cei din zona doar pentru ca este un drum amenajat, cat-de-cat. In cazul tau se poate restrictiona dreptul de trecere, drumul de servitute fiind, in fond, o proprietate privata. Ceva similar am patit si eu, aveam singurul drum de servitute pietruit din zona, asa ca accesul la toate celelalte proprietati se facea pe acolo, mai ales cand ploua, celelalte drumuri de servitute devenind impracticabile, terenul fiind fost arabil. Solutia - s-a pus in capul strazii un fel de bariera, dar ridicata de cei interesati de accesul la proprietatile lor. Realitatea este ca din cauza traficului greu s-a dus naibii tot drumul, pietruirea s-a facut artizanal, doar prin imprastierea de pietris, care in timp a fost bagat in pamant, iar pus pietris, iar bagat in pamant si tot asa. Actualmente drumul cu pricina este valurit de nu se poate, iar ca masura de precautie mi-am pus scut metalic la masina, cel de plastic a cedat (nervos).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate