Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Comprimare

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
menelaos

menelaos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 28.12.2002
Oameni buni tocmai am luat niste filme cu sunet pe 5 canale, care filme ocupa 2 cd'uri.Eu vreau sa le comprim astfel incat sa ocupe 700 mb (un cd) si nu pot.De obicei folosesc virtualdub pentru a comprima filmele si videoclipurile dar acum dar in cazul in care filmele au sunet pe 5 canale nu reusesc. Intrebarea mea este cum as putea sa comprim si astfel de filme cu virtualdub sau ce alt program sa folosesc caci nu vreau sa dau banii pe cd'uri in vant.



                      :confused:  :confused:  :confused:

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
pai trebuie sa le decomprimi audio si comprimi la loc in mp3. ce nu poti, ce nu merge

#3
menelaos

menelaos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 28.12.2002
Pai stiu ca trebuie sa scot sunetu si apoi sa-l comprim in mp3 dar tocmai asta nu pot si asta as vrea sa aflu cum se face.Alte filme am reusit dar numai astea pe 5 canale si cele care folosesc ac3 nu pot sa le comprim.Pt astea daca stie cineva as fi extrem de multumit.

#4
BJ

BJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 26.11.2002
Deschizi filmul cu vdub, dai la audio direct stream copy, apoi save wav, schimbi extensia de .wav a fisierului obtinut  prin salvare , in . ac3 si apoi il faci mp3.
Explicatiile sunt valabile in cazul in care sunetul din film are compresie dolby digital ( adica ac3 ).
Banuiesc ca nu e suficient sa comprimi doar sunetul ci si partea de video ( ac3-urile ocupa in jur de 300 si' de MB)

#5
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Un program care face tot ce vrei pentru sunet la divx-uri, mpeg-uri si alte nebunii, dar in acelasi timp usor de folosit, gasesti la:

http://dspguru.doom9.net/

enjoy,

Mtz

#6
menelaos

menelaos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 28.12.2002
Mersi pt informatii.
Au fost destul de folositoare.

#7
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
mai e o buba: - trebuie un virtual dub AC3 ready ...

#8
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Tyby > "mai e o buba: - trebuie un virtual dub AC3 ready ..."

n-am inteles nimic...  Ai vrut sa zici ca ii trebuie varianta de VirtualDub care suporta AC3?

Mtz

#9
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
da mah ... sunt multe versiuni de virtual dub ... la cele care suporta AC3 e specificat ...

gaseshti o versiune ... mai veche, ce-i drept, la link-ul de mai jos (sorry, dar va trebui sa faci subscribe):

http://www.hardnet.r..._1.48_AC3_Ready

poate reushesc sa uploadez shi o versiune mai noua cu AC3 ... sa vad ce am ...

De asemenea, se poate ca versiunile noi sa suporte toate AC3 ... nu shtiu sa-tzi spun ... la cele vechi era specificat CLAR ...

#10
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Totusi, o versiune mai complexa este VirtualDub Mod. Plus o groaza de alte chestii foarte utile la:

http://www.doom9.org...l?/software.htm

Mtz

#11
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
da, virtualdubmod este ultima clona de vdub si cea mai "la zi" cu facilitati modernde pt mix audio (2 trackuri, cbr/bvr mp3, ac3, etc)

#12
menelaos

menelaos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 28.12.2002
10x pt informatii.Daca mai am nelamurir o sa scriu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate