Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Nea Kallikratia

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 15.06.2007
Va salut,
Mi-am permis sa deschid acest topic, pentru ca  am vazut ca sunt si hoteluri cu topic individual, nu vad de ce o localitate mai mare si cam necunoscuta pe acest forum, nu ar avea  asa ceva. Daca am gresit, imi cer scuze si rog moderatorul sa mute topicul intr-un  loc mai potrivit.
Deci, am avut cateva zile libere, am studiat mai multe variante si atras de prognoza meteo pentru sfarsit de mai, am ales Nea Kallikratea pentru un sejur de 5 zile.
Nea Kallikratea este o localitate-statiune aflata la 30 km. sud de Salonik in partea continentala  din Halkidiki, se coboara de pe autostrada inainte de primul brat-Kassandra. (ruta a fost Arad, prin Serbia si Macedonia, 840 km., 11 ore cu masina).
Cazarea a fost aleasa pe booking, la Hotel  Atlantis (  gen boutiq hotel) , cu oferta foarte buna de extrasezon,  30 e cu mic dejun inclus, camera si baia un pic cam mici dar curate si functionale,  compensate de un balcon imens, lift, AC, personal foarte amabil, loc parcare gratis , la 50 metrii de mare, de centru si de supermarket.  Localitatea are o faleza, un parc central si o zona pietonala perpendiculara pe mare, cu taverne, cluburi, patiserii, cofetarii, fast food, gyros, souveniruri, etc,  ca orice statiune greceasca. Preturi cam ca anii trecuti. Au si targ saptamanal in ziua de marti.
Turisti eram majoritatea greci si  multi rusi, precum si cativa sarbi si bulgari.
Plaja este de  cateva sute de metrii de lunga, si amenajata si publica, lata de cca. 40 metrii, nisipoasa inclusiv in mare ( mai putin acei 2 metrii de pietris marunt la intrarea in apa specifici plajelor din Grecia). Apa se adancea treptat  cam pana la brau in 10 metrii, apoi scadea pana la genunchi  pe inca 10 metrii, apoi se adancea din nou treptat.
Vremea a fost perfecta, foarte calda pentru  ultimele zile din luna  mai, 28-31 grade ziua, 17  noaptea, apa 21 grade, foarte putini nori.
Am vizitat intr-o dimineata pestera Petralona la 15 km, precum si  localitatea vecina la 10 km in nord , Nea Iraklea (neinteresanta).
Pe drumul pe langa mare, intre Nea Kallikratea si Nea Iraklea am gasit o plaja pustie, neamenajata, lata si lunga cu nisip fin atat pe mal cat si in apa, intrare lina in apa. Tot in acea zona am vazut Beach Clubul Sahara, o zona cu sute de umbrelute, foarte multe masini ( se pare foarte la moda,  din cat am cautat pe Google).
In concluzie, o vacanta poate fi reusita si in extrasezon,  si intr-o locatie mai putin mediatizata cu conditia de a face un pic de studiu si de informare.
O zi buna va doresc.

Attached Files


Edited by agp626, 02 June 2016 - 13:17.


#2
danyel61

danyel61

    Fumãtor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Frumos

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Mulţumesc pentru informaţii.
Am trecut de atâtea ori cu maşina pe acolo, dar n-am coborât în staţiune.
Pe 11 iunie plecăm spre Sarti şi poate ne abatem şi pe acolo.

LE. M-am uitat şi pe fotografii şi-ţi mulţumesc încă odată pentru faptul că ai surprins şi intrarea în apă. Pentru mine este foarte important (soţia nu ştie să înoate).

#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Multumim ptr info, am vazut ca apa avea 21 grade dar la nivel subiectiv cum o percepeai, puteai sa stai mai mult timp in apa la temp asta ?

Edited by atupi, 02 June 2016 - 14:27.


#5
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 15.06.2007
@atupi, la ora 11 aveai o senzatie de rece de 10 secunde la intrarea in apa, la ora 11, 30 simteai ca era mai calda, la ora 12 nu mai simteai senzatia de rece, la plaja de dupaamiaza la ora 16 era placuta fara nici cea mai mica senzatie de disconfort. Acum bineintele ca nu e ca in  august , 24-24 grade, dar a fost super, nu mai ieseam din apa.
Atentie, am mentionat ca si vremea a fost foarte calda si ziua si noaptea, am studiat prognoza meteo si am ales sa plecam pentru ca am vazut ca va fi vreme buna. Din acest motiv am recomandat studiu si informare prealabila, ca sa nu fie la hazard.
Prin comparatie, la noi la litoral, (si la Varna la fel), presupunand ca am fi ales litoralul pentru toti, apa avea 17 grade in aceasi perioada.

Edited by agp626, 02 June 2016 - 14:51.


#6
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Ceea ce pentru unul la 21 de grade poate fi ok, pentru altul poate fi rece sau foarte rece (nici la 24 de grade pentru unii de exemplu nu e cald, de sa ti se inmoaie oasele...)
Acum, nah, mai depinde si de om si de gusturi si obisnuinte, stiut fiind ca nu toti suntem la fel si nu toti avem acelasi grad de senzatie/comparatie.

De regula pana la 20 grade e rece. 21-22 acceptabil. 22-23 cald si de la 24 in sus, "ciorba"

Si mai depinde foarte mult si ce faci in apa... Ca una e sa innoti si alta sa stai asa, sa te plimbi, sau sa joci mingea, doar jumatate scufundat.

#7
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postagp626, on 02 iunie 2016 - 13:14, said:

... Daca am gresit, imi cer scuze ...

Eu zic că ai făcut foarte bine !
Nea Kallikrateia e situată foarte bine, şi o cazare acolo (sau în Sozopoli, sau Flogita) oferă foarte multe plaje de explorat în zonă, de la Portes (lângă canalul de unde începe Kassandra, pââââââână la farul din Capul Tsairi). Şi vorba ta, e Peştera Petralona foarte aproape, e şi aqualandul tot pe-acolo (pentru cine gustă şi aşa ceva), şi sunt şi două oraşe în zonă (Salonic şi Nea Moudania).
Ce mai, se pot face cel puţin 2 vacanţe în zonă, făcând plajă în fiecare zi în altă parte.

Ce mi se pare mie curios, e că de curând, când soţia şi-a exprimat dorinţa de a merge anul acesta în Grecia şi la final de august, am luat la puricat toată coasta de la Salonic (de fapt de la Agia Triada, de lângă aeroport) spre est, ba chiar găsisem două superoferte pe booking în Nea Irakleia şi Nea Kallikrateia. Însă îi arătasem prea mult poze cu plajele din estul Sithoniei, aşa încât, găsind ceva convenabil în Nikiti, m-am reorientat, rămânînd această zonă (Nea Irakleia - Nea Kallikrateia - Sozopoli - Flogita - Nea Moudania) pe altădată.

Oricum, este excelent că ai deschis acest topic, zona e de mare interes pentru că e foarte aproape de România.
Felicitările mele - şi pentru topic, şi pentru sejur !


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 02 June 2016 - 16:38.


#8
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 15.06.2007
Sa nu luati in calcul Nea Iraklea, e un sat mai mult decat modest, fara plaja, dar sa adaugati  la optiuni si Nea Plagia si Paralia Dionisiou ( mai in sus de Nea Moudania)

#9
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
S-a putut face baie ?! In luna Mai? (am vazut în ultima fotografie câtiva turisti în apa)

#10
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Florinbad, mi-a raspuns mie la aceeasi intrebare initiatoarea.

#11
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
@atupi: Florin a glumit, stai liniştit.

Şi agp e iniţiator, nu iniţiatoare Posted Image .


Sănătate şi tcb !

#12
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 15.06.2007
Da, erau multi turisti in apa

View Postcolombo2003, on 02 iunie 2016 - 15:53, said:

De regula pana la 20 grade e rece. 21-22 acceptabil. 22-23 cald si de la 24 in sus, "ciorba"
Astazi, pe situl www.seatemperature.org , in Halkidiki apa are 21,4 grade, va las pe voi sa decideti daca va-ngheata .

Attached Files


Edited by agp626, 03 June 2016 - 07:42.


#13
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Da, deci pe 4 sept. m-am intors de acolo. Statiunea este acaparata de sarbi, maxim 10 masini de RO, cam aglomerata, vanatoare de parcari, politia ridica numere non-stop. In rest terase cate vrei, martea e targ, am vizitat ceva situri prin jur. Am luat un apartament cu doua camere in chirie de la un macedonean, singura problema e ca s-a belit boilerul cu o zi inainte sa plec, l-am chemat dar nu a reusit sa-l faca. L-am buzarit putin, i-am zis" Ai uitat sa scrii la descriere ca ai si facilitati pentru handicapati.." "Pai n-am, unde am, ca suntem la etajul doi?"    "Am gasit un singur papuc de casa in loc de doi...". a inceput sa rada...

#14
TyreXel

TyreXel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 25.06.2007

 daniMMM, on 06 septembrie 2019 - 11:36, said:

vanatoare de parcari, politia ridica numere non-stop.

pentru parcari aiurea sau pe ce motiv ?

#15
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Da, parcari aiurea in intersectii chiar sub semnul STOP, sau pe strazile inguste unde parcheaza pe ambele parti si abia se poate trece.

#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
In afara de booking.com unde se mai pot cauta apartamente?
Mi-ar trebui 2 apartamente una langa alta, una din ele sa aiba 2 camere separate. M-am uitat pe halkidiki.com, dar nu sunt oferte pentru orasul asta.

#17
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007
Incearca pe Filoxeno.com

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate