Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Constructie casa fara betoane

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#127
robyleo25

robyleo25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.01.2014
Braila

#128
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
nasoala zona pentru constructia unei case fara betoane, zona seismica cu 24 g.

Edited by Benderbut, 30 May 2016 - 19:03.


#129
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006
E chiar 0.3 g, la fel cu Bucurestiul. Si parca era pe acolo si un teren sensibil la umezire.

#130
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
Daca ai avea bani suficienti cum ai face casa cu stalpi si placa de beton? Incerc sa-mi dau seama daca incapatanarea ta sta in baza ca nu-ti permiti o casa facuta cum trebuie pentru zona ta, sau chiar vrei sa experimentezi ce ai vazut pe la altii pe unde ai lucrat.

#131
robyleo25

robyleo25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.01.2014
Multi considera ca o casa făcută calumea inseamna stâlpi de beton,placi,armatura,etc.Ani in urma nu se mai foloseau atâtea betoane...
Probabil peste 75% din casele construite in România (sate,comune si chear orașe)nu au stâlpi si placi si totuși sunt in picioare si chear trainice...
Motivele mele sunt,cum am mai spus,costuri mai mici,perioada de construcție mult mai mica,izolație mult mai buna.

#132
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,795
  • Înscris: 25.07.2004
Asta cu "case trainice"...sa fim seriosi :). Am mai vazut si eu case "trainice" din chirpici. La 2-3 ani..mai astupa niste gauri :D

#133
ugrukk

ugrukk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 22.07.2009
Tu chiar nu vrei sa intelegi ce iti spun toti oamenii pe aici cu binisorul ca Romania nu e Uk.

Uita-te la filmuletul din link-ul de mai jos cu ce au patit casele din Olanda (tot cu sistem din asta cu pereti de rezistenta din zidarie de 10-12 cm + strat de izolatie + strat de caramida de protectie cand au inceput sa aiba mici cutremure ca foreaza dupa gaze de sist):

http://www.wsj.com/v...63260842D7.html

Casele "vechi" din Romania care nu au beton in ele, sunt in zona seismica si sunt trainice nu sunt chiar asa multe. Si (putinele) case respective aveau peretii exteriori grosi si in nici un caz facuti din BCA sau Porotherm.

Oricum, e clar ca tu nu vrei sa intelegi ca lucrurile sunt un pic mai complicate. Tu esti exact ca unul care a fost 3 zile in excursie in Groenlanda, a vazut ca traiesc aia cu focile lor in igluuri de generatii, s-a gandit ca e cea mai ieftina solutie de constructie si dupa aceea incearca sa-i convinga si pe altii ca s-ar potrivi de minune in Sahara :)

#134
robyleo25

robyleo25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.01.2014
Daca citesti cu atenție ce am scris o sa-ti dau seama ca eu doar am intrebat daca se poate sau nu sa se construiască asa in ROMANIA.Poti sa explici si fara sa fii ironic dându-mi fel de fel de exemple mai mult sau mai putin stupide(ex cu iglu).explica-mi si lasă-ma sa trag concluziile...
Am privit si acel videoclip pe care eu il gasesc inutil...Nu spune nicăieri cum sunt construite acele case si mai mult de atât daca te uiți cu atenție la filmuleț o sa observi ca acolo se vorbește despre case cu etaj mult mai mari decat cea despre care vorbesc eu...
Daca ai chef de caterinca e problema ta,,,eu caut oameni care sa ma lămurească având in vederi ca am specificat ca nu sunt expert chear daca am lucrat in domeniu in UK (fiind in excursie).

#135
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 06.01.2014

View Postrobyleo25, on 02 iunie 2016 - 14:06, said:

...si lasă-ma sa trag concluziile...
...
Dupa tot ce s-a scis , INCA nu ai tras concluziile. Ce sa-i faci, pentru unii e prea greu.

#136
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

View Postrobyleo25, on 02 iunie 2016 - 14:06, said:

Daca citesti cu atenție ce am scris o sa-ti dau seama ca eu doar am intrebat daca se poate sau nu sa se construiască asa in ROMANIA.
....
Daca ai chef de caterinca e problema ta,,,eu caut oameni care sa ma lămurească având in vederi ca am specificat ca nu sunt expert chear daca am lucrat in domeniu in UK (fiind in excursie).
S-a explicat destul de clar că în România sînt alte condiții decît în UK - în special climaterice și seismice.
Impresia pe care o lași e că de fapt ceea ce cauți sînt oameni care să spună că ideile tale sînt perfect aplicabile și funcționale în România.

Pe scurt - pereții doar din cărămidă, oricare ar fi ea, nu se vor comporta prea bine la cutremur. Zidăria rezistă frumos la compresiune; pentru întindere și torsiune ai nevoie de alte materiale care să preia eforturile. În acest moment materialul folosit pentru asta e unul singur - metalul. Că-l folosești împreună cu zidăria sau cu betonul e mai puțin relevant. Ai nevoie de el.
În zidăriile interbelice vei găsi armături - casele care au rezistat frumos pînă acum au folosit așa ceva. Sau au masive de zidărie impresionante - grosimi ale pereților la bază depășind metrul. Dacă nu, le vezi cu tiranți sau fisuri.
Contează și terenul de fundare; contează orientarea față de direcția din care vin undele seismice; contează tipul de undă seismică - orizontală sau verticală. Sînt mulți factori care trebuie luați în considerare înainte să decizi dacă un sistem constructiv e valabil într-un loc anume.

#137
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

View Postugrukk, on 02 iunie 2016 - 13:03, said:

Tu chiar nu vrei sa intelegi ce iti spun toti oamenii pe aici cu binisorul ca Romania nu e Uk.
si ar trebui sa mai afle ca iarna nu-i ca varaPosted Image

#138
robyleo25

robyleo25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.01.2014
Ce vrei sa spui cu asta???
Daca te-ai documenta un pic ai afla ca izolația între pereți e mult mai eficientă decat cea interioară sau exterioara...
Asa ca nu mai fi tu "destept" asa...
Singura problema ar fi zona seismica dar nimic mai mult...

#139
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

View Postrobyleo25, on 12 iunie 2016 - 22:56, said:

Ce vrei sa spui cu asta???
Daca te-ai documenta un pic ai afla ca izolația între pereți e mult mai eficientă decat cea interioară sau exterioara...
Asa ca nu mai fi tu "destept" asa...
Singura problema ar fi zona seismica dar nimic mai mult...
era doar o vorba facuta celebra de Basescu.
poate insemna si ca nu tot ce zboara se mananca.

in rest, casa ti-o faci fix cum te taie capul. nimeni nu comanda pe banii tai.
ce era de spus ti s-a spus.
sanatate.

Edited by Stokkton, 13 June 2016 - 10:07.


#140
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View Postrobyleo25, on 12 iunie 2016 - 22:56, said:

Daca te-ai documenta un pic ai afla ca izolația între pereți e mult mai eficientă decat cea interioară sau exterioara...
Poti sa argumentezi putin afirmatia asta? Ma gandesc ca te referi la termoizolatie, nu?
Adica sa ne spui cum este mai eficienta din punct de vedere al protectiei termice si al permisivitatii la umiditate, totul raportat la conditiile climaterice din Romania.
Multumesc

#141
robyleo25

robyleo25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.01.2014

View PostKendo, on 13 iunie 2016 - 10:36, said:

Poti sa argumentezi putin afirmatia asta? Ma gandesc ca te referi la termoizolatie, nu?
Adica sa ne spui cum este mai eficienta din punct de vedere al protectiei termice si al permisivitatii la umiditate, totul raportat la conditiile climaterice din Romania.
Multumesc
Răspunsul l-a dat Meuser un pic mai sus.Cu siguranța are mult mai multă experiența decat mine si ,dupa parerea mea a explicat destul de clar din ce motive este mai eficientă izolația între pereți...

View Postrobyleo25, on 13 iunie 2016 - 11:33, said:

Răspunsul l-a dat Meuser un pic mai sus.Cu siguranța are mult mai multă experiența decat mine si ,dupa parerea mea a explicat destul de clar din ce motive este mai eficientă izolația între pereți...
Citeste #122.
Multumesc

#142
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 06.01.2014

View Postmeuser, on 30 mai 2016 - 15:31, said:

In tabelul prezentat de tine nu se specifica natura planseului  si incarcatura acestuia .
Omul a specificat  clar ca planseul este din grinzi de lemn , per ansamblul o incarcatura foarte mica ( daca nu pune tigla pe casa)
O proiectare corecta cu compartimentare astfel incat sa-i ofere rezistenta la fortele de forfecare , cu deschideri corecte  poti sa obtii o constructie foarte stabila.
Zidaria dubla asigura cel mai bun confort si o izolatie eficienta daca se va lucra corect si se va pastra circuitul de ventilatie comun cu cel de la acoperis .Vara se deschide ventilatia pe coama acoperisului si se optine o racire naturala iar iarna gurile de ventilatie sunt inchise si se obtine o izolatie eficienta.
De asemenea zidul exterior are rol de décor pt fatada .
O atentie deosebita trebuie acordata amplasarii in functie de traiectul soarelui  si proiectarea corecta a suprafetelor vitrate precum si a acoperisului care vara trebuie sa aiva rol de umbrar iar iarna cind soarele e la orizint sa permita patrunderea lui prin ferestre
Asta-i postul de care ziceai.
Vorba aia: "Unde dai si un de crapa". Daca asa intelegi  ca stau lucrurile, nu-i de mirare ca nu intelegi ce se tooot repeta. Sau , poate se gaseste cineva sa-ti explice in engleza.

#143
robyleo25

robyleo25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.01.2014

View Postcristobob, on 13 iunie 2016 - 11:44, said:

Asta-i postul de care ziceai.
Vorba aia: "Unde dai si un de crapa". Daca asa intelegi  ca stau lucrurile, nu-i de mirare ca nu intelegi ce se tooot repeta. Sau , poate se gaseste cineva sa-ti explice in engleza.
Ai putea sa-ncerci chear tu sa-mi explici...
Si "un de" mai pui ca vad ca ai si ceva experiența ...

#144
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View Postrobyleo25, on 13 iunie 2016 - 11:34, said:

Răspunsul l-a dat Meuser un pic mai sus.Cu siguranța are mult mai multă experiența decat mine si ,dupa parerea mea a explicat destul de clar din ce motive este mai eficientă izolația între pereți...
Mda .... am inteles.
Multumesc frumos pentru raspuns.

LE: Compara te rog cele doua fisiere atasate si sa-mi spui care e mai ok dpdv al izolarii termice.
Attached File  u-wert-berechnung_Porotherm+EPS.pdf   290.18K   24 downloads
Attached File  u-wert-berechnung_BCA+EPS+Brick.pdf   296.19K   16 downloads

Edited by Kendo, 13 June 2016 - 13:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate