Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Bucuresti - Viena - Praga

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
Salutare,

Luna viitoare voi pleca intr-o plimbare, de data aceasta cu masina si as avea nevoie de cateva recomandari din partea voastra in ceea ce priveste turismul auto.
Traseul este Bucuresti - Arad(innoptat) - Budapesta - Viena (innoptat) - Praga (innoptat) si retur, cu diferenta ca la venire voi parcurge Praga - Arad dintr-o bucata. Cazarile sunt, in afara de cea intermediara de la Arad, In Viena 4 nopti si in Praga 4 nopti. M-ar interesa daca imi puteti recomanda ceva obiective turistice de vizitat, in special din afara oraselor (daca tot sunt cu masina) si cum recomandati sa procur vignietele, benzinarii mai ok, etc.
Pentru Ungaria exista vignieta de o zi? Avand in vedere ca doar o traversez, ar fi super sa nu platesc vignieta de 7 zile etc... De asemenea, am inteles ca in Ungaria sunt cam tepari pe la benzinarii...
Multumesc

#2
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007
Vinieta ungureasca e pe minim 10 zile ... cel mai simplu o cumperi de la benzinariile Mol din Romania.

Pentru Austria o cumperi de la Shell-ul din zona unde era inainte punctul de control la trecerea frontierei... cu euro cash sau cu cardu' ... uite aici preturile corecte.

Pentru Cehia ai preturile aici ... da' n-am trecut niciodata din Austria in Cehia (doar din Slovacia in Cehia) asa ca nu stiu ce chiosc sa-ti recomand.

 jericho, on 23 mai 2016 - 13:27, said:

am inteles ca in Ungaria sunt cam tepari pe la benzinarii...
Nu generalizez ... da' am trecut prin doua tentative de tepuire.

Edited by adrian_r5, 23 May 2016 - 13:44.


#3
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 adrian_r5, on 23 mai 2016 - 13:48, said:

Nu generalizez ... da' am trecut prin doua tentative de tepuire.
o fi greu sa cumperi niste forinti din romania si sa platesti cash fara discutii tampite cu tepari?

#4
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 01.02.2007
De la Viena la Praga nu ai autostrada continua, indiferent pe unde ai lua-o, nici Viena - Brno - Praga si nici Viena - Znojmo - Jihlava - Praga.

#5
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Cred ca pt Ungaria cel mai simplu e sa iei vigneta online, eu am luat de aici: https://ematrica.nemzetiutdij.hu/
Altfel opresti la prima benzinarie de pe autostrada (vezi ca e ceva de mers pana la prima benzinarie, tb sa treci de szeged) si o iei cu acelasi pret de acolo.
Pt austria e simplu, cum au zis si colegii, opresti la shell imediat ce intri in austria si au aia o ghereta mare acolo, ca un container.
Pt cehia, imediat cum intri in tara si treci de outletul ala, freeport parca si de toate cazinourile gasesti o benzinarie si iei de acolo.

#6
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
despre benzinarii ce imi puteti spune? e diferenta mare intre cele aflate pe autostrada si cele mai "laturalnice"?

#7
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

 marcusdefeis, on 23 mai 2016 - 15:08, said:

o fi greu sa cumperi niste forinti din romania si sa platesti cash fara discutii tampite cu tepari?
Ti-o fi greu sa treci prin filtrul gindirii informatiile citite ?

#8
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007

 adrian_r5, on 23 mai 2016 - 13:48, said:

Vinieta ungureasca e pe minim 10 zile ... cel mai simplu o cumperi de la benzinariile Mol din Romania.

Pentru Austria o cumperi de la Shell-ul din zona unde era inainte punctul de control la trecerea frontierei... cu euro cash sau cu cardu' ... uite aici preturile corecte.



De la acelasi SHELL ( o ghereta mica a ACR-ului austriac ) poti cumpara vignieta pentru Austria, Cehia, Slovacia ..

 jericho, on 23 mai 2016 - 16:00, said:

despre benzinarii ce imi puteti spune? e diferenta mare intre cele aflate pe autostrada si cele mai "laturalnice"?
DA !! Cel putin in Austria ...

#9
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

 rocaddy, on 23 mai 2016 - 20:00, said:

De la acelasi SHELL ( o ghereta mica a ACR-ului austriac )
Eu iau direct din Shell.

#10
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007

 adrian_r5, on 23 mai 2016 - 20:07, said:

Eu iau direct din Shell.
In toamna am fost la Praga si le-am cumparat de la ghereta pe toate ca era coada mai mica Posted Image , vignieta de A o cumparam din Shell , nu stiu daca vind si CZ + SK acolo ..

#11
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

 rocaddy, on 23 mai 2016 - 20:13, said:

Idin Shell , nu stiu daca vind si CZ + SK acolo ..
Am uitat sa precizez - eu doar aia de Austria o iau din Shell ...

#12
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Eu din cate tin minte erau diferente mari de pret intre autostrada si orasele, cauta sa faci plinul unde ai drum si nu e pe autostrada. (De Austria vorbesc)
De vizitat...la 130 km de Praga e Karlovy Vary, un fel de Baile Herculane, bei apa sulfuroasa din nu stiu cate izvoare si statiunea e frumoasa, cauta pe net.
La 85 km de Praga (dar opus de karlovy vary) e osuarul de la Sedlec, o bisericuta in care totul e facut din oase, cauta si asta pe net si vezi daca ti se pare interesant.
Langa Viena nu stiu ce sa iti recomand in afara de outletul de la Parndorf unde opreste tot romanul si mancarea de la paprika csarda (chiar la iesirea din ungaria spre austria). Apropo, la paprika csarda si cazarea e decenta si vreo 45 euro/noapte camera, poate iti e mai bine sa mergi dintr-o bucata pana acolo ca a doua zi sa fii aproape de Viena

Edited by nepot, 23 May 2016 - 21:48.


#13
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
vignietele in ungaria, austria si cehia trebuie lipite in parbriz?

#14
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Im Ungaria e electronica, primesti doar o chitanta cu datele masinii pe ea, nu ai ce lipi.
La austrieci stiu ca e obligatorie lipirea si ca-ti iei amenda daca nu e lipita, eu o pun intr-un buzunaras transparent lipit pe parbriz ca e chin sa o scoti.

#15
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
Despre parcari in Viena si Praga, ce stiti sa-mi spuneti? Hotelul imi ofera contracost, 15 euro/zi. Exista si alte solutii?

#16
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Depinde unde stai, eu am stat numai pe langa Mariahilfer strasse in al carei capat (la westbanhof) se termina inelul central. Ei bine, sunt diferentiate parcarile, in inelul central numai pe bani si cu ore clare cat poti parca, imediat cum iesi din inelul asta poti parca pe langa blocuri, nu mai sunt conditionate parcarile. Daca nu ai nevoie de masina poti sa o duci cateva sute de metri mai departe si sa nu platesti 15E/zi.
In Praga nu mai stiu, erau niste locuri marcate cu albastru si unele cu alb (parca), dar nu mai stiu regulile, unele erau ale locatarilor si altele erau ori libere ori cu plata pe ora, dar cred ca gasesti pe net informatii, uite aici http://www.prague-gu...ing-in-prague/. E o idee daca nu ai nevoie de masina sa o lasi la un park&ride de la marginea orasului si de acolo cu transportul in comun.

Edited by nepot, 27 May 2016 - 09:31.


#17
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
hotelul este pe undeva pe langa parcul cu palatul belvedere, habar n-am ce inel e, strada e Sonnwendgasse

Edited by jericho, 27 May 2016 - 09:45.


#18
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Nu pare in inelul central, dar nu ar strica sa te mai interesezi cu parcarea, pana la urma sunt 60E pe care ii poti scuti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate