Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Hm, Cluj sau Bucureºti?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
Doub

Doub

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.05.2016
Hei, am o întrebare. Sunt clasa a 12, anul acesta voi avea bacul şi sunt extrem de nehotarâtă cu privire la viitor. Iniţial am vrut Bucureşti, apoi Cluj, iar acum sunt total dată peste cap şi habar nu am. Aş aprecia dacă m-aţi putea ajuta cu un sfat. Unde e mai bine? Din punctul de vedere al oamenilor, al învăţatului, al distracţiilor? Bucureştiul ar fi mult, mult mai aproape de mine, dar dacă Clujul este o opţiune mai bună, cu oameni mai faini şi mai... calmi, sunt dispusă să trec peste orice distanţă. Dacă îmi mai puteţi da detalii legate de facultate (limbi străine), din cadrul Universităţii Babeş, v-aş fi recunoscătoare.

Edited by Doub, 19 May 2016 - 12:20.


#2
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014
O obțiune mai bună ar fi să stai acasă.

#3
Doub

Doub

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.05.2016

View PostKurtKnispel, on 19 mai 2016 - 12:16, said:

O obțiune mai bună ar fi să stai acasă.


Huehue, pe lângă umilinţa pe care mi-ai dat-o, îmi poţi da şi un răspuns, ştii tu, relevant? Chiar aş aprecia. Ahh, şi da, mersi de atenţionare, aşa se întâmplă când scrii în grabă, mno, să am şi eu o scuză.

#4
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
ce oBtiuni visati ?

https://dexonline.ro...initie/opțiune

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Intrebi chestiuni relative, ce tin de personalitatea fiecaruia si care nu stim daca ti se potrivesc.

#6
Doub

Doub

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.05.2016

View Postneagu_laurentiu, on 19 mai 2016 - 12:29, said:

Intrebi chestiuni relative, ce tin de personalitatea fiecaruia si care nu stim daca ti se potrivesc.

Mno, mă refeream din punctul fiecăruia de vedere, care ar fi avantajele/dezavantajele fiecărui oraş.

#7
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Nu cred ca te vei duce la facultate pentru "oamenii din oras" ! Oamenii sunt la fel peste tot si ok si "mai putin ok" !
De "unde se invata mai bine" ....depinde doar de tine ....poti invata mai mult sau mai putin....oriunde ! Exista si studenti de 5 si de 10.
Costurile cred ca sunt relativ aceleasi si in Bucuresti si in Cluj .
"Distractiile" depind de cati bani ai ...indiferent daca e Cluj sau Bucuresti !
Nu prea stiu ce viitor vei avea cu "limbi straine" !
Depinde foarte mult unde vei dori sa te stabilesti dupa facultate , deoarece ai posibilitatea , inca din facultate sa-ti creezi contacte sau joburi part-time !!!
Depinde si de relatia ta cu parintii si cat de des vrei sa-i vizitezi sau sa primesti pachete ! Una e sa mergi 100 de km cu trenul dus + intors , alta e vreo 400 !

Edited by FAP, 19 May 2016 - 12:41.


#8
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016
Am fost în situaţia ta, de a alege între Cluj şi Bucureşti. Am ales Clujul. Eu am luat în considerare strict calitatea învăţământului universitar, dar îţi pot spune că în privinţa altor aspecte nu există diferenţe semnificative.
Pe lângă faptul că UBB are specializări de top mondial (inclusiv Limbi moderne), în Cluj găseşti tot ce vrei: oameni faini, taximetrişti politicoşi, distracţie, cultură. Preţurile sunt la fel ca-n Bucureşti, chiar mai piperate în ce priveşte chiriile.

Edited by Velareya, 19 May 2016 - 12:47.


#9
Doub

Doub

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.05.2016

View PostVelareya, on 19 mai 2016 - 12:47, said:

Am fost în situaþia ta, de a alege între Cluj ºi Bucureºti. Am ales Clujul. Eu am luat în considerare strict calitatea învãþãmântului universitar, dar îþi pot spune cã în privinþa altor aspecte nu existã diferenþe semnificative.
Pe lângã faptul cã UBB are specializãri de top mondial (inclusiv Limbi moderne), în Cluj gãseºti tot ce vrei: oameni faini, taximetriºti politicoºi, distracþie, culturã. Preþurile sunt la fel ca-n Bucureºti, chiar mai piperate în ce priveºte chiriile.


Mersi mult de rãspuns, sper sã reuºesc sã mã hotãrãsc ºi eu cât mai repede.

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Preturile la chirii si unele servicii sunt mari (respectiv mult mai mari in anumite luni -perioada Untold, garsoniere cu 3000 EUR/ saptamana) in Cluj.

Dar da, in Cluj avem oameni faini. Si ii singurul oras cu taximetristi politicosi.

#11
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Cred ca trebuie sa te gandesti si ce faci dupa ce termini facultatea. Adica sa-ti gasesti un job. In Bucuresti, vrei nu vrei, sunt posibilitati mai multe.

View PostFAP, on 19 mai 2016 - 12:38, said:

Depinde si de relatia ta cu parintii si cat de des vrei sa-i vizitezi sau sa primesti pachete ! Una e sa mergi 100 de km cu trenul dus + intors , alta e vreo 400 !
Exact, conteaza, orice banut conteaza.

#12
Doub

Doub

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.05.2016
Da, aveţi dreptate, dar parcă nu ştiu, nu aş vrea să renunţ nici la ideea asta de Cluj. Mi se pare ceva nou, ceva mult mai interesant. Doamne, o să mor. :)))

#13
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View PostFAP, on 19 mai 2016 - 12:38, said:

Oamenii sunt la fel peste tot si ok si "mai putin ok" !
Haideti sa fim realisti, nu mai este Clujul ce a fost odata, acum s-a umplut de cocalari, din pacate.

View PostDoub, on 19 mai 2016 - 13:02, said:

Da, aveţi dreptate, dar parcă nu ştiu, nu aş vrea să renunţ nici la ideea asta de Cluj. Mi se pare ceva nou, ceva mult mai interesant. Doamne, o să mor. Posted Image))

Alege Clujul, daca aglomeratia din Bucuresti te da peste cap.

View PostDoub, on 19 mai 2016 - 12:50, said:

Mersi mult de răspuns, sper să reuşesc să mă hotărăsc şi eu cât mai repede.
Important este sa gandesti "la rece", ce este bine pentru tine, fara prejudecati sau sentimentalisme. Viata e dura, si o bucata de paine se castiga cu mare greutate.

#14
Doub

Doub

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.05.2016
Ştiu, sunt conştientă de asta, extrem, doar că nu pot. Pentru mine, atât Clujul, cât şi Bucureştiul sunt oraşe total necunoscute, de asta încerc să aflu cât de cât ceva despre ele. Habar nu am, cred că o să ajung să dau cu banu'.

#15
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDoub, on 19 mai 2016 - 13:02, said:

Mi se pare ceva nou, ceva mult mai interesant.

Copile, tu mergi in excursie sau pentru a deveni un viitor salariat???? Nu stiu de ce, dar am senzatia ca tu te gandesti la facultate ca la o alta distractie/vilegiu.
Tu stii cel mai bine ce ti se potriveste, vrei sa-ti gaseasca cineva strain solutia??

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostDoub, on 19 mai 2016 - 12:10, said:

Unde e mai bine? Din punctul de vedere al oamenilor, al învăţatului, al distracţiilor?

http://www.numbeo.co...fe/rankings.jsp

Cluj, locul 54, Bucuresti, locul 107.

#17
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDoub, on 19 mai 2016 - 13:08, said:

Habar nu am, cred că o să ajung să dau cu banu'.
Ai 3 ani ??? Nu se face asa ceva.Posted Image Nu da cu banu', e soarta ta! Intereseaza-te de calitatea invatamantului si de posibilitatile de dupa.

Edited by dark, 19 May 2016 - 13:10.


#18
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
Cluj, clar !!

Am mers doua zile la Bucuresti pentru finala cupei, iar impactul pe care l-am avut in ceea ce priveste atitudinea oamenilor de acolo a fost urias.

Iar facultatea de litere din cadrul UBB e printre cele mai bune din tara. Atat din punct de vedere al profesorilor, cat si al ofertei extrem de diversificate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate