Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Gard de lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#19
mit73

mit73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.12.2006

View Postticusor, on 17 mai 2016 - 15:58, said:

Cam asa ceva vrei?
Cam asa ceva. Singura diferenta e ca fundatia de beton e mai mica, pana in 40cm, si stalpi sunt de fier. Se vede in imagine ce exista pana acum. Ceea ce lipseste este partea de lemn

Attached Files

  • Attached File  gard.png   180.72K   208 downloads


#20
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Poti iesi mai ieftin daca te implici putin . Aici ma refer la faptul ca poti cumpara scindura trasa la o fata dreapta si rotunjita la un capat (pentru exterior).
Apoi cumperi lantetii (cosacii patrati ) de grosimea care iti convine (8x8 cm).Apoi cumperi platband de 50x5 mm care trebuie taiat la bucati de 20 cm si
apoi sudat de stilpi la o inatime corespunzatoare ..gauriti pentru suruburi de M 8 , suruburi torband de M8x 90 cu seibi si piulite .Cumperi 1000 de negrese
si 4-5 capete de surubelnita in cruce pentru infiletat cu bomasina ( pe care daca nu o ai o poti inchiria) (la fel si ap de sudura ).....Ca mina de lucru iti
trebuie un baiat din zona care sa te ajute la micile treburi . Dar asta doar in cazul in care tu te poti descurca.....daca esti ,,,minitehnicus"...
Iar despre impregnarea lemnului (scindurii si lantetilor) eu te statuiesc sa il dai cu ulei ars diluat cu putina motorina ( pentru fluidizare) , iesi bine si ca pret si
ca protectie (si a gardului dar si a ta...) .Dupa un timp vei observa ca se depune praf ,si daca incerci sa-l sari te murdaresti.....
Noi mai punem in ulei smoala topita (bitum ) tocmai pentru a-l face murdar ....Eu am asa ceva de 25 de ani si inca rezista ...

Attached Files


Edited by mariusyale, 17 May 2016 - 17:32.


#21
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View Postmit73, on 17 mai 2016 - 15:50, said:

Cam departe si nu vreau sa creasca pretul prea mult din cauza distantei.
Am dat un exemplu ca aspect , si unii zic ceva de transport gratuit . Poti gasi si in zona ta elemente de alea si dai comanda de culoare la alegere , taietura de la capat , poate chiar si profilul .
De la ceva distanta nici nu zici ca e fier si nu lemn .
  Din scandura de 22-20 cat iese din rindelire e fragil , nu te tine si nu e mai ieftin . Ca sa fie rezistent ar trebui o grosime de 40-45 mm si te rupe la buzunar mai mult ca fierul . Nu ai idee cat se aduna transport tur retur tamplarie + operatii - rindeluit - despicat la latime - retezat + tratat / vopsit . Lemn nu gasesti decat verde sau uscat fortat care crapa sau se deformeaza .
   Fa calcule . Eu fac garduri de o viata , tu probabil esti la prima incercare . Am lemn de cea mai buna calitate uscat natural 4 ani care nu gasesti cat ai cauta si la pret excelent dar e departe de tine . Sunt sofer si fac si tamplarie pt mine apicultor si altele si sunt umblat in tara , si eu am gasit greu sursa .

   E gardul tau nu ma bag . Ai surse si in Cluj si metal si lemn .
http://olx.ro/oferta...html#f4a93ef1e3
http://www.bizoo.ro/...-14/start-0/10/

#22
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Un gard din lemn de brad, pe stalpi din teava rectangulara si soclu. In iunie, face 2 ani, iar pozele sunt de anul trecut.

Attached Files



#23
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008

View PostiancuMIC, on 17 mai 2016 - 17:56, said:

Un gard din lemn de brad, pe stalpi din teava rectangulara si soclu. In iunie, face 2 ani, iar pozele sunt de anul trecut.
Uite si o poza de la mine, tot cu soclu ca al tau, teava rectangulara din 2in 2m, numai ca noi am pus scandurile orizontal [intra mai putin lemn :)].
Gardul este dat in poza doar cu ulei, suntem in curs de vopsit cu alb, nu am poze acum...

Attached Files



#24
mit73

mit73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.12.2006

View Postmariusyale, on 17 mai 2016 - 17:25, said:

Poti iesi mai ieftin daca te implici putin . Aici ma refer la faptul ca poti cumpara scindura trasa la o fata dreapta si rotunjita la un capat (pentru exterior).
Apoi cumperi lantetii (cosacii patrati ) de grosimea care iti convine (8x8 cm).Apoi cumperi platband de 50x5 mm care trebuie taiat la bucati de 20 cm si
apoi sudat de stilpi la o inatime corespunzatoare ..gauriti pentru suruburi de M 8 , suruburi torband de M8x 90 cu seibi si piulite .Cumperi 1000 de negrese
si 4-5 capete de surubelnita in cruce pentru infiletat cu bomasina ( pe care daca nu o ai o poti inchiria) (la fel si ap de sudura ).....Ca mina de lucru iti
trebuie un baiat din zona care sa te ajute la micile treburi . Dar asta doar in cazul in care tu te poti descurca.....daca esti ,,,minitehnicus"...
Iar despre impregnarea lemnului (scindurii si lantetilor) eu te statuiesc sa il dai cu ulei ars diluat cu putina motorina ( pentru fluidizare) , iesi bine si ca pret si
ca protectie (si a gardului dar si a ta...) .Dupa un timp vei observa ca se depune praf ,si daca incerci sa-l sari te murdaresti.....
Noi mai punem in ulei smoala topita (bitum ) tocmai pentru a-l face murdar ....Eu am asa ceva de 25 de ani si inca rezista ...
Multumesc de informatiile detaliate. Mi-ar place sa pot sa ma ocup personal de gard, dar la cat timp am la dispozitie nu prea am cum sa ma bag. Oricum informatiile imi pot fi de folos cand voi alege ceva din ofertele ce la gasesc.

#25
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007
Varianta "fara intretinere" si cost redus este cea cu gard bordurat zincat. La 5 ani dai nu o vopsea pe stalpi si asta-i tot.
Mai exista si varianta plastifiata, culoare verde inchis, foarte estetic si "0" intretinere.

Avantaje: ieftin, usor, manopera scazuta montaj, usor de transportat.
Dezavantaje: lipsa de intimitate, care poate fi in schimb compensata de o impresie de largime, curte aerisita.

Lemnul, in afara faptului ca e frumos, nu are nici un avantaj.

#26
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 26.02.2006
Vrea cineva sa faca un gard din scandura de brad, cu stalpi de salcam bagati in pamant. Scandurile au 2 m, iar stalpii 2,5 m. Persoana nu stie exact cum sa procedeze cu stalpii de salcam: sa ii ingroape cca 50 cm in pamant cu ciment, sau in loc de ciment ar fi si alta varianta? pt ca acolo nu are apa pt a prepara cimentul.
Adica daca e vreo metoda de a-i pune in pamant fara ciment?
Si o a 2-a problema: riglele orizontale pe care se prind scandurile, e bine sa fie vopsite inainte de a le prinde de stalpi? Pt ca am inteles ca apa cam acolo ramane si distruge un gard, in punctul de contact al riglelor cu stalpii si cu scandurile, si de aia ar fi bine de vopsit inainte. Sau am mai auzit ca se pune un distantier intre rigle si restul, tocmai pt a nu ramane apa acolo. Dar ce fel de distantier?

#27
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postsov, on 06 noiembrie 2016 - 15:10, said:

Vrea cineva sa faca un gard din scandura de brad, cu stalpi de salcam bagati in pamant. Scandurile au 2 m, iar stalpii 2,5 m. Persoana nu stie exact cum sa procedeze cu stalpii de salcam: sa ii ingroape cca 50 cm in pamant cu ciment, sau in loc de ciment ar fi si alta varianta? pt ca acolo nu are apa pt a prepara cimentul.
Adica daca e vreo metoda de a-i pune in pamant fara ciment?



II arde superficial pe portiunea care o baga in pamant.
Salcamul e dat dracu si, daca e ars, rezista 30-40 de ani daca are diametrul de peste 20 de cm.

#28
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 26.02.2006
Si e neaparat ca in groapa sa puna ciment, sau se poate si cu pietre? parca citisem undeva de asa ceva

#29
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007
Nu pune nici un ciment. Bate pietre si atat.
Nu cred ca e o idee buna sa torni ciment la parul de lemn.
Apa nu se va scurge si va putrezi mai repede. In pamant apa isi urmeaza cursul natural.

Poti impregna si stalpii de salcam inainte sa ii bati in pamant. Le prelungesti viata. Oricum ei sunt f. rezistenti, nu traiesti tu sa ii vezi putreziti.

Lantetii putrezesc primii, e bine sa fie vopsiti inainte. Si ulucile putrezesc la imbinarea cu lantetii, nu e gresit daca dai si acolo cu vopsea inainte de a bate ulucile.
prelungesti viata gardului.
Nu am vazut varianta cu distantieri, dar daca nu se vede urat e o idee buna. Poate niste inele de plastic subtiri de cativa mm.

#30
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 26.02.2006
Stalpii de salcam cu ce se impregneaza? Sau se ard?

#31
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007
Unii il ard pana se face o pojghita de carbune (partea care intra in pamant). E cel mai ieftin.
Altii recomanda impregnarea cu bitum topit+motorina.
Altii il baga in ulei.
Altii spun sa nu se curete coaja pana nu se usuca bine (ca sa nu se strambe).

Toate variantele sunt mai bune dacat nimic.

#32
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 26.02.2006
Daca se folosesc stalpi din fier (bare otel) pt un gard cu scanduri din lemn, ce dimensiune, grosime minima trebuie sa aiba stalpii?

#33
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 26.02.2006
@TheWarrior,observ ca te pricepi bine în domeniul gardurilor. As mai avea o intrebare:ulucile sau scândurile  se bat cu cuie sau se înfiletează cu șuruburi?(și de care șuruburi?)
De asemenea, care ar fi diametrul minim pt un stâlp din salcâm? Mai sus spunea un coleg  ca dacă e 20 cm rezista f bine. Dar nu e cam gros la 20 cm?

Edited by sov, 13 October 2017 - 19:05.


#34
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
sov, eu am facut gard de lemn si am invatat de la altii.

trebuie sa bagi stalpii in pamant 1m. deci 2.5m stalpi sunt cam scurti. poate trisezi un pic, bagi 0.7.
faci gropi
pe fund pui o lopata de pietris si apoi pui stalpul. vezi ca sunt poloboace ce se pun pe ambele laturi, speciale pt stalpi, nu costa mult. il tii drept, mai bagi o piatra in stanga dreata sa stea cat de cat drept. torni ciment. cumpara din ala cu fixare rapida. pana termini de insirat stalpii si l'ai instalat pe ultimul, te poti apuca sa prinzi scandurile la primi stalpi.
cimentul il ridici 5cm sau ceva in genul asta deasupra solului si il faci piramida, cu scurgere dinspre stalp catre afara.

stalpii, in functie de dimensiunea riglelor, ii pui la maxim 2.5m. chiar dacai ai rigle cat grinda, daca pui mai departe, face burta. poate 2 m e cel mai bine. vopseste de vrei inainte. nu pui nici'un distantier. daca vopsesti in fiecare an la inceput, pt primii ani de viata, scoti lejer 20 de ani din gardul ala.
cand pui scandurile, nu lasa loc intre ele. nu fa ca meseriasii si pune cui si apoi bate scandura, lasand un cui distanta intre scanduri. scanduriele se vor usca si se vor micsora de trece apoi matza printre ele si se uita toata lumea in curte la tine. daca stii 1000000% ca sunt uscate bine, da lasa loc intre ele. altfel nu.

daca ai stalpi 15x15 sau 15x10 sunt suficienti. cu cat mai grosi cu atat mai bine, dar la 20 o sa arate gardul ala ca zidul de cetate.
nu fa economie la lungimea suruburilor. fixeaza riglele cu cel putin 7cm.

pune peste tot suruburi de ai bani. cuiele ies afara dupa cativa ani si mereu stai cu ciocanul sa le bati inapoi.

depinde ce model faci, poti pune deasupra peste uluci o blana de lemn si protejeaza si mai bine.

asa se face un gard si sa ma contrazica cine poate.

am scos stalpi de lemn, fara niciun tratament, din pamant dupa 30 de ani. toti pusi cu ciment. cam 1/4 erau putreziti la nivelul solului si de acolo s'au rupt. de asta spun, ridici cimentul si dai inclinare. restul erau oarecum in forma decenta. unii nici nu am reusit sa'i scot din pamant. pe unii i'am scos cu tot cu ciment. pe cei ce nu i'am reusit, cat si pe cei ce i'am scos cu ciment, e clar ca nu au putrezit inauntru. ca ar fi iesit usor de erau putreziti. cativa i'am taiat la nivelul solului si acolo au ramas capetele

Edited by argentum, 13 October 2017 - 19:49.


#35
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Du te mai de aici cu un metru în pămînt...

#36
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postsilesax, on 13 octombrie 2017 - 19:51, said:

Du te mai de aici cu un metru în pămînt...

unde sa ma duc? dupa stalp? ca se va lasa la vale?

tu stii cat e de greu un stalp de 20cm? aluneca intr'o parte cu tot cu gard daca nu ii bagi bine in pamant.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate