Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Vreau sa donez sange

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
Un amic era recent sa dea coltul,  din cauza ca in urma unui accident a avut nevoie de operatie si nu se gasea sange pentru grupa lui. Cu greu au reusit sa gaseasca si intr-un final l-au stabilizat. Vazand asta m-am gandit ca nu ar fi rau sa donez si eu sange, in ideea ca poate odata acel sange va salva viata cuiva. Am cateva intrebari:

-unde anume in iasi se doneaza sange?
- cat de sigure is recoltarile astea de sange? Am ceva sanse sa iau ceva boala? Cum verific sa fie totul k? Ar trebui ca aparatul ala sa aiba ac sterilizat?
- recunosc cu rusine ca habar nu am ce grupa de sange am :) O sa aflu chestia asta acolo?
- ce cantitate de sange se ia si cum te afecteaza?

Multam anticipat :peacefingers:

Edited by romaximusro, 31 January 2006 - 13:35.


#2
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
In Iasi e in spatele policlinicii, la dreapta cum urci spre scoala sanitara. Iti fac aia analizele gratuite, parca bon valoric si liber in ziua respectiva.

#3
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
ok lamurit cu locatia si cu analizele :) dar faza cu bolile?

#4
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Stiam ca au instrumentar de unica folosinta.
La fiecare recoltare iti ia cam 400 ml de sange, trebuie sa te duci nemancat si sa nu fi baut spirtoase cu 24 ore inainte.

Edited by Inginerul, 31 January 2006 - 14:27.


#5
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
in mod normal ar trebui ca tot ceea ce se foloseste sa fie de unica folosinta. pentru linistea ta, poti cere sa le desfaca in fata ta. importante sunt acul si tubul de plastic prin care ti se ia.

pe langa aflarea grupei sangvine ti se mai fac (gratis) si alte analize: pentru hepatita B si C, pentru HIV si cred ca si sifilis. de asemenea, o sa primesti ceva bonuri de masa, in valoare cam de vreo 200.000 daca bine imi aduc aminte.

View PostInginerul, on Jan 31 2006, 14:18, said:

La fiecare recoltare iti ia cam 400 ml de sange, trebuie sa te duci nemancat si sa nu fi baut spirtoase cu 24 ore inainte.
prima data am impresia ca nu ti se iau decat 250mL, la urmatoarele donari se iau 400.

#6
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002

View Postsapho, on Jan 31 2006, 21:29, said:

ti se mai fac (gratis) si alte analize: pentru hepatita B si C, pentru HIV si cred ca si sifilis.
E bine de stiut ca analizele respective nu se fac pentru tine, sint pentru siguranta transfuziilor ulterioare (adica a pacientilor care vor folosi singele donat).

Edited by Ninja, 31 January 2006 - 14:41.


#7
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postromaximusro, on Jan 31 2006, 14:13, said:

dar faza cu bolile?

Boli poate primi cel care primeste singe... Desi e verificat. Deobicei donatorii sint cazuri sociale, o fac pt acel bon de masa, si de aici riscul de a contacta boli nedescoperite la verificari...

E un gest frumos cel pe care vrei sa il faci!  :worthy:

#8
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View PostNinja, on Jan 31 2006, 14:38, said:

E bine de stiut ca analizele respective nu se fac pentru tine, sint pentru siguranta transfuziilor ulterioare.
Da, dar cît timp afli ºi tu rezultatele lor, nu vãd cu ce te-ar deranja.

#9
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002

View Postmufă, on Jan 31 2006, 21:40, said:

Da, dar cît timp afli şi tu rezultatele lor, nu văd cu ce te-ar deranja.
Evident, insa eu subliniam faptul ca nu este un serviciu adus tie special. E pentru ceilalti. Nu cunosc legislatia din Romania, insa cu siguranta aceste teste sint obligatorii prin lege.

Sistemul sanitar din Romania nu e la cele mai inalte standarde, asa ca ar fi bine sa refuzati transfuziile sau preparatele din singe. Daca se poate, evident.

Edited by Ninja, 31 January 2006 - 14:49.


#10
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View PostNinja, on Jan 31 2006, 14:48, said:

Sistemul sanitar din Romania nu e la cele mai inalte standarde, asa ca ar fi bine sa refuzati transfuziile sau preparatele din singe. Daca se poate, evident.
Cînd ai nevoie de transfuzie, nu prea mai poþi sã refuzi. De cele mai multe ori refuzul înseamnã moarte. :(

#11
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
felicitari initiatorului topicului ptr gandul bun.
ar fi bine daca mai multi din noi ar face asta. poate sangele ar fi mai de calitate daca s-ar renunta la bonificatiile alea, eliminand astfel cazurile sociale...

insa...daca doamne fereste ajungeti in cazul in care e nevoie de perfuzie e bine daca aveti prieteni de nadejde cu grupa ce pot da oricarei alteia sau chiar de grupa voastra sa va bazati pe ei, pentru ca depozitele de sange sunt sub orice critica in romania iar HIV iese la analize doar dupa cateva luni.



PS: parca se da si o zi libera la munca pe faza asta

Edited by reclamagiu, 31 January 2006 - 15:05.


#12
woulfy

woulfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 11.12.2003
Hmm nu e cam mult sa-ti ia 400ml de sange avand in vedere ca din cate stiam eu 6l de sange ai tot?
Am auzit de cazuri cand oameni care au pierdut 1l de sange au fost f aproape de moarte

#13
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
aia 6l nu sunt ficsi, cantitatea de sange din corp depinde de greutata/inaltime etc si variaza la adulti intre 5-9 litri, sau ceva pe acolo, dar oricum, daca esti o mahula cat usa, de doare-n cot de aia 400ml :D bei o cafea, manci niste tzelina si te culci o ora. :D

sunt de acord sa se renunte la bonul valoric ca poate fac mai mult rau decat bine. mai bine ar creste scutirea aia si binenteles sa iti dea analizele detaliate. ca un boschetar nu cred ca are nevoie de scutire si de analize... in schimb de bon...

a... si binenteles, bravo romaximosro, mai multi ar trebui sa luam exemplu :D

#14
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
congrats. si eu am avut nevoie de sange candva si am primit.

am incercat sa donez de vreo 2x, dar au zis aia ca nu imi pot scoate prea mult, se colabeaza vena si nu mai iese dupa o vreme.

#15
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
ce sanse sunt ca dupa ce donezi sange si apoi faci un accident dupa care iti trebuie sange sa primesti fix sangele tau ? :w00t:
ce ar trebui sa-i motiveze pe elevi este faptul ca primesti si 3 zile scutire de la scoala :w00t:
reducere la calatoriile cu ratb-ul si parca si cu metroul dar nu sunt sigur (in bucuresti :P)
si inca cateva...
in bucuresti este o sectie la spitalul de urgenta floreasca si la cantacuzino din cate stiu.
exact langa beneficiile unui trasnplat de sange era o lista cu costurile analizelor, analiza fiecarui tip de boala cat costa :w00t:, ceea ce pe mine m-a lasta :w00t:

#16
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
poate ar trebui sa facem o campanie de promovare aici pe SP.... B)

#17
gika_killeru'

gika_killeru'

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 03.01.2006
am vrut si eu sa donez insa mi-au spus ca am deficienta prea mare de calciu....dar asta era acum vreo 4-5 ani. cred ca o sa ma duc sa vad daca se poate acum.

#18
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
trebuie sa imi iau vre-un act de identitate la mine?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate