Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Alien: Covenant (2017)

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#127
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
E ciudat ca oul ala urias impractic e considerat mai evoluat decat niste spori ce pot infecta oriunde si la orice ora.

#128
gabiz_ro

gabiz_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 04.05.2004
Sporii fiind prea mici infectau pe oricine.
Oul,se activa doar cand in apropiere avea o posibila tinta.

Referitor la partea cu ce s-a intamplat cand a ajuns David cu nava pe planeta asta.
Am vazut filmul la lansare,poate ma inseala memoria,pe unde mergeau acestia acum erau cadavre,carbonizate sa spun asa,din inginerii aia,insa la unii se vedea ca ceva s-a intamplat in momentul cand iesea xenomorful din gazda.
Adica au fost cateva cadre in care respectivii erau contopiti cu xenomorful,presupun ca vreounul din ei cand a vazut ce se intampla a actionat un fel de autodidtrugere.
Ceea ce a dus la carbonizarea instanta a tot ce era acolo.

Asta mai inseamna ca si xenomorful poate fi distrus,fara alte ravagii,acizi etc.

#129
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,944
  • Înscris: 12.07.2008
Excelentă idee, nu m-am gândit, într-adevăr sporii aia au timp de incubare mai scurt decât ouăle alea, după cum se vede in film, deci...
Încă o controversă în cârca lui Ridley Scott !

#130
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,442
  • Înscris: 30.10.2003
Nu a considerat nimeni ca e mai evoluat. Oul a fost facut in laborator

#131
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,944
  • Înscris: 12.07.2008
E confuză toată treaba, deoarece David a avut acces la conținutul bombelor din juggernaut, le-a studiat în Prometheus, nu vad motivul pentru care a "cultivat" ouăle alea !

#132
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,442
  • Înscris: 30.10.2003
Daca imi aduc aminte, parca a vrut si el sa creeze ceva si aia i-a iesit. Artist ce mai!

#133
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Uf. Tot de ridley scot am vazut un film si nu are topic. Pheonix forgoten. Sa explice cineva cum a ajuns camera cu caseta aia in depozit. Din cauza unei faze ca asta nu mai am nici un interes pt film.
La fel ca si alien covenant cand am vazut ca au hotarat sa mearga pe o planeta necunoscuta doar ca semnlul trimis de acolo era o melodie country, imi venea sa ma ridic si sa plec acasa, dar prietenul meu nu a vrut. Adica cum? Studiezi o planeta, faci planuri sa duci 2000 oameni acolo si pe drum te razgandesti. Nici macar restaurantul unde alegi sa mergi sa manci nu-l schimbi pe drum. Film pt copiii de gradinita doar pt faza aia.

#134
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,944
  • Înscris: 12.07.2008
Mie chestia cu semnalul de pe planeta aia nu mi se pare o chestie slabă, probabil distanţa de la Pământ la ea a făcut imposibilă localizarea ei la momentul cercetărilor, cine ştie, posibile ecranări de la sisteme solare, interferenţe...
  Gândiţi-vă că era un semnal vechi de cca 10 ani, care a fost interceptat doar la o distanţă de câteva săptămâni de locaţia respectivă. Ceva bloca semnalul , cine ştie ?...

Şi eu, dac-aş fi fost comandant aş fi decis apropierea de ea şi cercetarea ! Mi se părea anormal să treci pe lângă fără să cercetezi,  Semnalul conţinea o voce umană, despre aia era vorba in principal. Cum să treci pe lângă ?!? Ai rămâne să te gândeşti toată viaţa ta "ce-a fost acolo ?"

Plus că s-ar fi consemnat in jurnalul de bord aşa ceva ! Ar fi râs de ei generaţii după generaţii de colonişti !
E ca şi cum Columb , după ce a dat de indieni pe teritoriul actualei Americi, ar fi zis : "Am greşit insula , îmbarcarea, plecăm mai departe !" Posted Image

Întrebarea adevărată era, într-adevăr, cum de pe Pământ n-au primit semnal de pe acea planetă, iar explicaţii ştiinţifice s-ar fi putut găsi, cum am scris mai sus !

Problema a fost, după mine, am mai zis, faptul că nefiind suficiente date despre ea, au decis să coboare într-un mediu incomplet studiat, cu şepcile de camping în cap, fără minim de siguranţă ! Asta chiar e inacceptabil şi greu de explicat, de înţeles.

Edited by ramurel, 27 July 2017 - 17:40.


#135
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,442
  • Înscris: 30.10.2003
Va dati seama cate filme Alien au fost facute, insa nu le-am vazut ca toate s-au terminat in secunda 2 doar pentru ca membrii echipajului s-au tinut de program?

Ridley Scott zicea ca provocarea cea mai mare la Alien era sa nu se repete:

Alien - echipajul a urmat un semnal ciudat
Aliens - echipajul s-a dus ca nu mai primeau vesti de la cei de pe planeta
Alien 3 - s-a stricat nava
Prometheus - au descoperit o planeta cu extraterestrii

Omul si-a atins scopul :D
In plus luat de pe Wiki:
Alien:
The ship's computer, Mother, awakens the crew after detecting a mysterious transmission from a nearby planetoid, LV-426. Since company policy requires crews to investigate such transmissions, they land on the planetoid, sustaining damage from its atmosphere and rocky landscape.

#136
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
fac si eu o paranteza despre semnal: ESTE ILEGAL sa nu raspunzi unui semnal de distress receptionat...daca este in apropierea ta. in zilele noastre are aplicabilitate in navigatia maritima si este legislatie internationala, poti sa facio inchisoare. dar daca vreodata omenirea va calatori interstelar, probabil ca va fi la fel.

deci nu e ca e politica companiei sau rad colonistii...

#137
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Eu am urmarit toate "episoadele" Alien; de la cel din 1979 pana la cel din  2017.
Si am inteles asta:
atentie ! spoiler
Spoiler

Acum ce subiect va avea urmatorui film ?
Daca nu ma inseala memoria, oamenii de pe Terra descopera acesta arma biologica creata cu sute de mii de ani in urma de extraterestrii "ingineri" si decid sa puna mana pe arma.
Motiv pt. care in 2122 trimit o nava miniera [Nostromo] cu o misiune secreta de a afla mai multe despre aceasta arma biologica.
Si desigur, singurul supravieturitor al navei miniere este Ellen Ripley, interpretata de Sigourney Weaver, si motanul Jones alintat Jonesy.

#138
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,944
  • Înscris: 12.07.2008

 borreddog, on 28 iulie 2017 - 09:00, said:

fac si eu o paranteza despre semnal: ESTE ILEGAL sa nu raspunzi unui semnal de distress receptionat...daca este in apropierea ta. in zilele noastre are aplicabilitate in navigatia maritima si este legislatie internationala, poti sa facio inchisoare. dar daca vreodata omenirea va calatori interstelar, probabil ca va fi la fel.

deci nu e ca e politica companiei sau rad colonistii...
Foarte bine punctat ! Astfel e de neînțeles de ce s-a discutat pro și contra pe tema asta in film ! Iarăși o scăpare a scenariștilor, un pic rupți de realitate !

#139
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005

 ramurel, on 28 iulie 2017 - 11:59, said:

Foarte bine punctat ! Astfel e de neînțeles de ce s-a discutat pro și contra pe tema asta in film ! Iarăși o scăpare a scenariștilor, un pic rupți de realitate !


presupun (nu-mi aduc aminte) ca nu era tocmai un semnal de distress, de aici polemica?

stiu ca in Alien 1, s-a presupus ca este semnal SOS pana s-a dovedit contrariul.

Edited by borreddog, 28 July 2017 - 12:11.


#140
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,442
  • Înscris: 30.10.2003

 ramurel, on 28 iulie 2017 - 11:59, said:

Foarte bine punctat ! Astfel e de neînțeles de ce s-a discutat pro și contra pe tema asta in film ! Iarăși o scăpare a scenariștilor, un pic rupți de realitate !
:lol:
Scenariul din film n-are nimic de-a face cu realitatea. :lol:
In loc sa te bucuri de film, tot incerci sa-l compari cu ce vezi in jur.

 super8, on 28 iulie 2017 - 09:49, said:

Acum ce subiect va avea urmatorui film ?
Pai David se intalneste cu inginerii. Cam asta ar fi logica, nu?

#141
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,944
  • Înscris: 12.07.2008

 Bursul, on 28 iulie 2017 - 12:28, said:


:lol:
Scenariul din film n-are nimic de-a face cu realitatea. :lol:
In loc sa te bucuri de film, tot incerci sa-l compari cu ce vezi in jur.


Ce să faci, astea sunt pretențiile de la un film Ridley Scott, chiar dacă e un SF , RS este recunoscut pentru atenția la detalii de genul ăsta. Dacă era un alt regizor mai ziceam...

#142
hayabusa

hayabusa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 07.12.2004

 Bursul, on 28 iulie 2017 - 12:28, said:

Posted Image
Scenariul din film n-are nimic de-a face cu realitatea. Posted Image
In loc sa te bucuri de film, tot incerci sa-l compari cu ce vezi in jur.


Pai David se intalneste cu inginerii. Cam asta ar fi logica, nu?
David s-a intalnit deja cu inginerii si i-a anihilat in totalitate. Deci inginerii s-au dus, nu am aflat nimic despre ei, de ce eu au facut ce au facut etc. Probabil vrea sa ajunga sa rada si Terra. Dincolo de mitul Frankestein pe care nu l-a interpretat deloc original, Covenant e un sf de categoria B.

#143
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005

 hayabusa, on 28 iulie 2017 - 14:06, said:

David s-a intalnit deja cu inginerii si i-a anihilat in totalitate. Deci inginerii s-au dus, nu am aflat nimic despre ei, de ce eu au facut ce au facut etc. Probabil vrea sa ajunga sa rada si Terra. Dincolo de mitul Frankestein pe care nu l-a interpretat deloc original, Covenant e un sf de categoria B.

din pacate, daca asa stau lucrurile, sunt maxim dezamagit. dar parca am citit pe undeva ca va veni un film intre Prometheus si Covenant. de fapt uite ca am gasit ceva:

quote
WHAT COMES AFTER ALIEN: COVENANT?
There’s a two-decade gap between Alien: Covenant and Alien, and while this new film provides a direct line of action from Prometheus to Alien, it doesn’t entirely lead up to that original film. Scott has ambitious plans for the future of the Alien franchise: he says Alien: Covenant is “one of three sequels to Prometheus that will take the saga to the ‘back entrance’” of the original film.

He’s also said he can keep this story going for another six films. And he told IGN that he’s writing the next film now, and that he’s aiming to have it in production within the next 14 months. It’s unclear what that film will be about just yet. Back in March, Scott referred to a film called Alien: Awakening that might take place between Prometheus and Covenant, but he’s also referred to Blomkamp’s canceled film as Awakening.

unquote


PE LANGA ASTA, mai este o chestie: planeta din Alien 1 nu este aceeasi cu cea din Covenant...deci tot trebuie sa mai vedem ceva Ingineri (spacejockey story)


Una peste alta, eu sunt un fan al seriei, iar ideea cu Inginerii a fost una geniala, amesteca foarte bine misticul cu SF-ul, avanseaza o teorie destul de cunoscuta, etc...promitea foarte mult. Daca ar fi fost exploatata corect in Covenant am fi avut un film mult mai bun (dupa mine si probabil dupa toti cei care vor mai mult SF decat sange), dar nu stiu cat era de...blockbuster. Asa insa, s-a mers pe varianta manelistica, au mai scos niste bani, iar noi ne intrebam ce dracu' a vrut sa zica poetu'.

#144
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,442
  • Înscris: 30.10.2003

 hayabusa, on 28 iulie 2017 - 14:06, said:

David s-a intalnit deja cu inginerii si i-a anihilat in totalitate. Deci inginerii s-au dus, nu am aflat nimic despre ei, de ce eu au facut ce au facut etc. Probabil vrea sa ajunga sa rada si Terra. Dincolo de mitul Frankestein pe care nu l-a interpretat deloc original, Covenant e un sf de categoria B.
In Alien sunt o gramada e oua si o nava de ingineri. Cum se explica?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate