Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

concediu 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007
Se pare ca Mexic se potriveste cel mai mult dorintelor tale.

Edited by coco$u, 04 June 2016 - 23:42.


#38
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,500
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcoco$u, on 04 iunie 2016 - 23:42, said:

Se pare ca Mexic se potriveste cel mai mult dorintelor tale.

N-=are nici un sens, e foarte foarte cald in August.

View Postmufasa, on 04 iunie 2016 - 18:50, said:

Si eu sunt preocupat de concediul anului asta pe care nu l-am stabilit inca, asa ca apelez la experienta voastra.

Ce vreau :
- musai August. Stiu ca mai peste tot este high season, insa imi asum lucrul asta (adica preturile). Important este sa nu fie sezon ploios, tornade, etc., sa fie vremea OK.
- destinatie pentru plaja in afara Europei si a insulelor acesteia. 50% din timp vrem sa stam la plaja. Evident resortul sa fie pe plaja daca aveti o recomandare si in acest sens. De regula caut 4* europene fiind cel mai bun compromis intre calitate/pret (exclus AI, ca nu vreau nici sa fiu legat de resort, nici sa muncesc la sala dupa Posted Image ).
- destinatie pentru excursii in natura ceilalti 50%. Nu orase, muzee, etc.
- destinatie civilizata, confortabila, safe pentru excursii pe cont propriu around.
- plaje exotice, ape turquise.
- sa nu fie chiar la capatul pamantului (ex. Hawai). Maxim Oc. Atlantic sau Indian.

Am citit multe din destinatiile exotice de pe forum si n-am gasit locul asta. De ex. ce am inteles :
- Bali - OK, mai putin apa/plaja care nu sunt the best si f. aglomerata
- Thai, Mauritius - nu August
- Maldive - nu ai ce vizita
- Seychelles - cel mai aproape de cerinta, dar destul de controversat cu confortul, civilizatia.

Ca timp alocat, vreo 2 saptamani.
Bugetul, variabil functie de necesitati (a nu se citi nelimitat).

Mentionez ca nu am fost nicaieri out - Europe la plaja, deci pot incepe de oriunde.

Multumesc anticipat de sugestii.

Aruba.
Avion din Amsterdam, nu e nevoie de viza, e detinuta de Olandezi insula
Tot timpul bate vantul, si nu este in calea uraganelor
Insula e safe (Olanda), poti calatori oriunde.

1 saptamana, 2 te plictisesti.

St Marteen,
Insula detinuta jumatate de franta, jumatate de olanda
Avion direct din Paris si Amsterdam

#39
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postcoco$u, on 04 iunie 2016 - 23:42, said:

Se pare ca Mexic se potriveste cel mai mult dorintelor tale.

M-am gandit la Mexic dar intr-adevar pare cald si nu safe sa faci excursii de capul tau.

View PostTsunnnami, on 05 iunie 2016 - 07:24, said:


N-=are nici un sens, e foarte foarte cald in August.



Aruba.
Avion din Amsterdam, nu e nevoie de viza, e detinuta de Olandezi insula
Tot timpul bate vantul, si nu este in calea uraganelor
Insula e safe (Olanda), poti calatori oriunde.

1 saptamana, 2 te plictisesti.

St Marteen,
Insula detinuta jumatate de franta, jumatate de olanda
Avion direct din Paris si Amsterdam

O sa studiez cele 2 insulite.

#40
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,500
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmufasa, on 05 iunie 2016 - 09:16, said:

M-am gandit la Mexic dar intr-adevar pare cald si nu safe sa faci excursii de capul tau.



O sa studiez cele 2 insulite.

Sa nu te iei de mine ca sunt scumpe.
Daca vrei Olanda, sa te simti ca in Olanda, mergi in Aruba, daca vrei sa stai in resort, Jamaica, Dominican, etc etc etc

iti pot scrie pe privat unde am stat eu

#41
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View PostTsunnnami, on 05 iunie 2016 - 16:32, said:

Sa nu te iei de mine ca sunt scumpe.
Daca vrei Olanda, sa te simti ca in Olanda, mergi in Aruba, daca vrei sa stai in resort, Jamaica, Dominican, etc etc etc

iti pot scrie pe privat unde am stat eu

Mersi, studiez si te contactez daca ma hotarasc. La prima vedere pare cam mica, in sensul ca ... se pot face ceva excursii pe acolo ?

A fost cineva recent in St. Marteen si nu mi-a zis de bine... Alta idee cu ce s-o cuplez in zona ?

Edited by mufasa, 05 June 2016 - 17:46.


#42
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,500
  • Înscris: 20.10.2015
De St Marteen am auzit de la 2 colegi apropiati. Nu am auzzit nimic de rau
In Aruba am fost

Inchiriezi o masina si bati insula in lung si-n lat.

#43
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 18.12.2007
Daca vrei plimbari poti sa te orientezi catre St Lucia (tot in Caraibe) insa nu stiu ce sa iti zic pe partea de preturi. Nu am idee daca ti-e suficient bugetul.
In alta ordine de idei, daca vrei trekking/hiking poti sa te reorientezi catre Madeira, ai nenumarate trasee cu peisaje nemaipomenite.

#44
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmufasa, on 04 iunie 2016 - 18:50, said:

Si eu sunt preocupat de concediul anului asta pe care nu l-am stabilit inca, asa ca apelez la experienta voastra.

Ce vreau :
- musai August. Stiu ca mai peste tot este high season, insa imi asum lucrul asta (adica preturile). Important este sa nu fie sezon ploios, tornade, etc., sa fie vremea OK.


Incearca si Insulele Capului Verde.Relativ aproape si n-ai nici probleme cu fusul orar.

#45
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007
Vezi ca Oman Air are promotie la zborurile catre Zanzibar, cu plecare din Munich sau Frankfurt. Dar pana acolo e usor de ajuns, cu low cost sau altfel
http://www.urlaubspi...ck-flugen_22027

Insula e super, ai si excursii de facut o multime.
http://wikitravel.org/en/Zanzibar

Nici n-ai probleme cu viza, doar iti pune stampila in pasaport.

Edited by coco$u, 06 June 2016 - 15:16.


#46
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View PostAlexEn, on 06 iunie 2016 - 13:08, said:

Daca vrei plimbari poti sa te orientezi catre St Lucia (tot in Caraibe) insa nu stiu ce sa iti zic pe partea de preturi. Nu am idee daca ti-e suficient bugetul.
In alta ordine de idei, daca vrei trekking/hiking poti sa te reorientezi catre Madeira, ai nenumarate trasee cu peisaje nemaipomenite.

Am fost in Madeira, mi-a placut dar deocamdata ajunge. Nu vreau hiking, poate ceva trekking ... cu masina. Glumesc, ma refer la plimbari usoare sau excursii organizate local. Mai ales ca sunt si cu fiica mea de 13 ani care este cam mofturoasa la trasee obasitoare.

O sa ma uit la St. Lucia, dar spune-mi, este safe ?
Multumesc.

View Postadisz, on 06 iunie 2016 - 14:09, said:


Incearca si Insulele Capului Verde.Relativ aproape si n-ai nici probleme cu fusul orar.

Am un prieten care a fost si cuvantul a fost "mediocru, clar sub Madeira sau Tenerife".

View Postcoco$u, on 06 iunie 2016 - 15:13, said:

Vezi ca Oman Air are promotie la zborurile catre Zanzibar, cu plecare din Munich sau Frankfurt. Dar pana acolo e usor de ajuns, cu low cost sau altfel
http://www.urlaubspi...ck-flugen_22027

Insula e super, ai si excursii de facut o multime.
http://wikitravel.org/en/Zanzibar

Nici n-ai probleme cu viza, doar iti pune stampila in pasaport.

Ma gandeam si la Zanzibar cumva ca am auzit de bine de ea, o sa o iau in considerare serios, mai ales ca-i si leaganul lui Freddie Posted Image .

#47
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 18.12.2007
Nu stiu ce sa iti spun legat de siguranta fiindca nu am fost acolo dar insula este pe lista de 'must go'.
De obicei ma ghidez dupa comentariile de pe TripAdvisor sau Lonely Planet (daca nu gasesc pe Softepdia pareri pertinente Posted Image )

#48
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007
Nu e nici o problema legata de siguranta in Zanzibar, doar cele legate de vanzatorii ambulanti care sunt uneori enervanti si de hotii de buzunare (dar asta e o problema universala, din pacate)
Stone Town merita strabatut la pas, arhitectura coloniala tare faina. Sunt 3 case care se revendica a fi cea "natala" lui Freddie :-), insa in mod sigur e Freddie's Bar pe plaja, langa locul de andocare a feribotului din Dar es Salaam.
Plajele sunt superbe, diferenta flux-reflux e impresionanta.
Daca te hotarasti, da-mi PM pentru mai multe detalii. Eu am fost pe cont propriu acolo si te pot ajuta cu multe informatii.

Edited by coco$u, 06 June 2016 - 16:24.


#49
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Pentru cei interesati : Oferta de avion pentru Amsterdam-Curacao in august la 376 euro:

http://www.vakantiep...ts-euro376_5637

#50
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View PostTsunnnami, on 05 iunie 2016 - 07:24, said:


N-=are nici un sens, e foarte foarte cald in August.
Am fost noi acum 2 ani în august și nu am murit de cald. Ba chiar am prins niște furtuni frumușele. Yucatanul e destul de safe din ce știu, presupun ca și Acapulco e la fel. În rest am auzit ca nu e prea bine sa te aventurezi de capul tău.

#51
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,500
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmufa, on 10 iunie 2016 - 19:35, said:

Am fost noi acum 2 ani în august și nu am murit de cald. Ba chiar am prins niște furtuni frumușele. Yucatanul e destul de safe din ce știu, presupun ca și Acapulco e la fel. În rest am auzit ca nu e prea bine sa te aventurezi de capul tău.

2012, august, 40° - 45°C, la Moon Pallace langa Yukatanul tau, :)

#52
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005
La umbra era ok :).

#53
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,500
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmufa, on 10 iunie 2016 - 19:41, said:

La umbra era ok Posted Image.

Sopârlo!

#54
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011

View PostAlexEn, on 01 iunie 2016 - 17:41, said:

Islanda este a dracului de scumpa, am fost acolo si stiu ce spun. 10 zile in 2 persoane am lasat lejer vreo 4000 de euro acolo, cu tot cu cazare, mancare, masina (inchiriat, asigurare) si optionale si nu eram in high season.

Sunt convinsa ca foarte multi bani s-au dus pe inchirierea masinii si asigurarile aferente. Noi am facut excursii de-o zi cu agentii locale si a fost mai ieftin, dar e drept ca n-am vazut toata insula. Sustin in continuare ca se poate face Islanda in banii aia, doar ca trebuie sa fii foarte bine organizat.

View Postmufasa, on 04 iunie 2016 - 18:50, said:

Si eu sunt preocupat de concediul anului asta pe care nu l-am stabilit inca, asa ca apelez la experienta voastra.

Am citit multe din destinatiile exotice de pe forum si n-am gasit locul asta. De ex. ce am inteles :
- Bali - OK, mai putin apa/plaja care nu sunt the best si f. aglomerata
- Thai, Mauritius - nu August
- Maldive - nu ai ce vizita
- Seychelles - cel mai aproape de cerinta, dar destul de controversat cu confortul, civilizatia.


Bali - poti sta in Ubud, de unde faci excursii pe insula (temple budiste, terase de orez etc.), iar pentru plaje cu nisip alb, apa turcoaz si snorkeling/scufundari iei barca rapida pana in Nusa Lembongan sau insulele Gili.
sau
Thailanda - poti merge pe coasta estica, in Koh Samui, Koh Phangan sau Koh Tao. Sau toate 3. Vremea e ok in august, de-abia prin octombrie incep ploile puternice. Merita cu prisosinta sa faci excursii in Koh Nangyuan si Parcul Marin Ang Thong.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate