Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Este izolarea termica cu polistiren o necesitate ?

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#109
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
nu mai pot edita mesajul de mai sus, am vazut ca in pret intra si decorativa asa ca se justifica cei 10 k euro.

#110
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
nu ai inteles bine ..era vorba de polistiren normal de 20 cm si grafitat de 15 cm...ofertele sunt tot pe acolo si anume 10k euro...Vorbim doar de material: polistiren, adeziv, dibluri, masa de spaclu, plasa armare, profil soclu, decorativa...deci sistemul complet...oferta e de la STO.

#111
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Si manopera cam cat crezi ca ar fi ? Intreb pentru ca asa as avea de gand sa pun si eu termosistem, dar vad ca nu mi se potrivesc deloc calculele cu ce ai primit tu.

Pentru initiator - in primul rand nu il lua in seama pe paco, e doar un troll obosit (sper, in caz contrar, e chiar ingrijorator).

Mesterul ti-a spus sa pun polistiren doar pentru a indrepta peretele si a-i fi mai usor sa finiseze ulterior; nu il doare pe el burta de comfortul sau banii tai.
Spui ca este cald in casa, cred si eu. Si la mine este, am pereti de bca fara nici o izolatie, e cald daca dau temperatura apei pe tur pe la 80 de grade si o las sa mearga 15-16 ore pe zi. Intrebarea este nu daca e cald ci cat cheltui ca sa ai cald in casa. Daca tu esti multumit cu respectiva suma si crezi ca nu iti va pune probleme pe termen lung, eventual atunci cand gazele sau energia in general se va scumpi sau atunci cand nu vei mai castiga atata cat castigi acum (sa iesi la pensie spre ex) - atunci da-i bataie sau mai bine zis continua ca si pana acum - fara izolatie.

Daca te preocupa eficienta energetica ai primit destul de multe sfaturi aici pe forum, poti sa pui macar 10 cm polistiren "ca tot omul" sau daca vrei sa fii si mai eficient si pregatit pentru viitor 15 sau 20.

Nu iti face probleme cu asa-zisa "respiratie" a peretilor, aeriseste si incalzeste in mod corespunzator toata casa (nu lasa camere neincalzite iarna) ca un om normal si nu vei avea probleme.
Ganganii nu intra intre perete si polistiren, daca lucrarea e executata asa cum trebuie toate locurile pe unde ar putea intra vor fi acoperite cu adezi/masa de spaclu/tencuiala decorativa.
De asemenea, nu te preocupa prea mult de treaba cu ignifugarea. Multa lume se zbate pentru treaba asta. Structura de rezistenta e ingnifuga - ok? Adica nu ard stalpii de beton, placa de beton nu arde, peretii de caramida nu ard. Ce arde? Pai arde mobilierul, covoarele, cam tot ce e prin casa. Arde casa. Cu ce ma ajuta pe mine ca e intact polistirenul pe perete sau chiar si anumite elemente de lemn (ca vad ca toata lumea se agita sa ingnifugheze si lemnul sarpantei)? Nu te ajuta cu nimic, casa oricum e pulbere, trebuie investita o suma undeva la 3 sferturi din valoarea ei daca ai face-o din nou. Doamne fereste - mai bine previi astfel de incidente prin instalatii electrice cu materiale de calitate si executate de oameni care chiar stiu ce fac - de aici pleaca cele mai multe probleme + instalatii de gaze facute de vecinu' Gica.

Vad ca in postul initial spui "care nu are nevoie de izolatie" sau "case care rezista fara izolatie" - evident ca ele rezista, izolatia are efect asupra energiei consumate, nu asupra rezistentei unei cladiri. Cladirea "are nevoie de izolatie" in masura in care vrei pe de o parte sa te incadrezi in normele actuale de consum sau daca nu te intereseaza asta - macar sa economisesti la intretinere.

#112
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Cei care spun ca nu e nevoie de izolatie sunt cei care nu au asa ceva, ei nestiind care e diferenta dintre o casa cu izolatie si una fara.

Si manopera cam cat crezi ca ar fi ? Intreb pentru ca asa as avea de gand sa pun si eu termosistem, dar vad ca nu mi se potrivesc deloc calculele cu ce ai primit tu.
  Eu vara trecuta am dat aprox 40 lei/m2 (cu materiale) fara glafuri si decorativa si TVA.

#113
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Deci cum are brawnie 400mp de fatada de izolat ar fi aproximativ 61000 lei totalul pt izolare exterioara ??? WTF?! Mi se pare enorm.

#114
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu mai pot da edit, iata calculele mele (per mp)
Polistiren Baudeman EPS80 grafitat 15cm grosime - 41.6
Dibluri 10*160 - (am considerat 20 dibluri per mp) - 6.4
Adeziv Ceresit - (am considerat de 2 ori consumul per mp dat de producator) - 8
Plasa de armare - 2.2
Tencuiala decorativa Ceresit (am cosiderat consumul dat de producator) - 14

Pentru 400 mp ar fi 28880 lei (doar materialele). Acum spuneti-mi si mie cu ce gresesc sau ce uit, ori diferenta vine de la brand?

#115
ausfahrt

ausfahrt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.04.2010

View PostIngN, on 29 aprilie 2016 - 06:22, said:

Cei care spun ca nu e nevoie de izolatie sunt cei care nu au asa ceva, ei nestiind care e diferenta dintre o casa cu izolatie si una fara.
“O sotietate fara printipuri va sa zica ca nu le are!” . Posted Image

#116
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

View PostBylly00, on 29 aprilie 2016 - 07:13, said:

Deci cum are brawnie 400mp de fatada de izolat ar fi aproximativ 61000 lei totalul pt izolare exterioara ??? WTF?! Mi se pare enorm.

400 m2*40lei/m2=16.000 lei

Polistiren Baudeman EPS80 grafitat 15cm grosime - 41.6 - cati m2 are un bax?
Dibluri 10*160 - (am considerat 20 dibluri per mp) - 6.4 - se recomanda 6 dibluri/m2, marea majoritate pun 5 dibluri/placa
Adeziv Ceresit - (am considerat de 2 ori consumul per mp dat de producator) - 8 - de obicei intra mai putin, cel putin la bloc unde sunt pereti drepti de beton
Plasa de armare - 2.2
Tencuiala decorativa Ceresit (am cosiderat consumul dat de producator) - 14


Refa calculele

Ferestrele si usile nu se scad din metraj

Edited by IngN, 29 April 2016 - 11:55.


#117
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostIngN, on 29 aprilie 2016 - 11:48, said:


400 m2*40lei/m2=16.000 lei

Ferestrele si usile nu se scad din metraj
Billy se refera la total. 16k manopera plus 10k euro materialele ajunge per total peste 60k de lei.

#118
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
In cei 40 lei sunt incluse si materialele (polistirenul, adezivul, tinciul, plasa, diblurile, amorsa si lavabila).

#119
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
sa-ti bagi picoarele, cat poate costa o izolare.

#120
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Era prea dimineata si nu am fost atent, deci la 40 de lei erau si materialele. Pai atunci un pret de 70 de lei pentru un polistiren mai gros/scump (cu tot cu manopera) ar fi un pret realist pentru un mp. Baxul ala de polistiren avea 1,5 mp, era un m3 vreo 270 de lei si baxul avea 0,225m3

#121
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020

View Postpacopaco1967, on 24 aprilie 2016 - 23:19, said:

Mai , voi aveti studii de specialitate de va tot dati cu parerea ?
Stratul propus de mester e suficient pentru perete  de 30 cm grosime din caramida. Cine propune peste 5 cm inseamna ca habare ce vorbeste .La 10 cm se foloseste doar daca peretele e din tabla sau PVC subtire
Doamne Fereste, ptiu !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate