Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Rezervare loc Atlassib

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
pogonel

pogonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 06.03.2011
A trebuit sa ma deplasez in strainatate urgent si cat mai ieftin, am ales firma Atlassib.
Am rezervat locurile ramase libere online pe site firmei unde am crezut eu de cuviinta ca este OK, am platit si...cand am ajuns la autocar am gasit locuri libere in partea din spate a autocarului.
Am vomitat de doua ori in cele 46 ore de mers cu autocarul.
Este normal sa nu respecte soferii locurile rezervate?
In alta ordine de idei nici nu am fost lasati sa ne incarcam telefoanele mobile, pur si simplu eram "arestati" fara niciun fel de comunicare cu exteriorul.
Toate firmele de transport persoane in strainatate au acest "comportament"?

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
O singura data am mers cu Atlassib-ul, Guadalajara-Lugoj, si a fost un cosmar.
Nu recomand nici dusmanilor .

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am mers o singura data (dus-intors) cu Atlassib-ul, anul acesta, autocarele sunt infecte, autobuzul trebuia sa plece la ora 8:00 din autogara, de-abia la 10:00 s-a pus in miscare.
Autobuze jegoase, toaleta si mai jegoasa, miroasea in tot autocarul, usa de la WC se plimba la fiecare curba (nu statea inchisa). Autogara Rahova la fel de mizerabila, in sala de asteptare domneau paharele de unica folosinta de cafea, un boschetar dormea pe scaune, un angajat ii mai tot atragea atentia ca i-a spus ieri ca nu-l mai primeste.
Nicio oprire nu a depasit 10 minute, nu aveai nici cand sa te duci la o toaleta, un om a fost "uitat" in statie, ne-am rasculat toti pasagerii si cu greu am convins soferii ca sa-l astepte vreo 15 minute, timp in care cativa s-au dus sa-l si caute prin autogara (eram la vreo 50 m de statie).
2 ore o baba a vorbit in continuu despre ce ciuperci are nepoata la picior si alte scarbosenii medicale din viata mai mult sau mai putin personala.
Soferul fuma in autocar, jumate de fum iesea pe ferastra, jumate se plimba prin masina.
Stilul de condus m-a lasat masca, unele depasiri erau la risc, cu incalcari de reguli de circulatie, incercau sa recupereze timpul pierdut.

La plecare i-a tinut pe loc politia vreo 45 minute, cica pt. un bec ars.
La intoarcere am asteptat 45 minute la granita pentru ca doi pasageri aveau buletinele expirate si trebuia sa li se faca proces verbal + aplicat amenda.
Calatorii pun stapanire pe locuri, spun ca sunt ocupate chiar si cele libere, in rest, nu exista asa ceva, rezervare de loc, fiecare sta unde apuca.

Soferul era din provincie, chiar daca avea un limbaj de cartier, macar era simpatic. Oamenii sunt platiti la cursa si munciti ca pe hotii de cai.
Povesteau cum au ajuns din cursa de Spania in Bucuresti la ora 00.00, iar dimineata la 08.00 trebuiau sa inceapa noua cursa, cu toate astea, ei au mers pe varianta cu "autocarul avea probleme".

Cu incarcarea telefonului, am fost rugati de sofer la intoarcere, daca vrem sa le incarcam.
In schimb, mie mi se pare ca exagerezi, nu au nicio obligatie sa incarce telefoanele calatorilor, nu este mentionat "luxul" acesta nicaieri in termenii de pe bilet. Iti cumperi un acumulator de rezerva, ori unul extern pt astfel de situatii.
Tot asa si eu, a trebui sa plec din scurt si nu mai aveam cum sa iau bilet de avion, oricum, a doua oara nu mai exista cu firma asta.

Edited by gumball3000, 20 April 2016 - 17:03.


#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
In autocarele Atlassib nu se respecta locurile, basca cica poti sa-ti alegi online locul. Toata lumea merge cu Atlassibul desi nu-s cei mai ieftini, insa merg prin toate satele.
Au fost drumuri in care tiganii au dormit pe jos pe culoar, nu aveai loc de ei.
Smecherii de pe trasee, aia cu alba neagra, urmaresc autocarele Atlassib pentru ca acolo gasesc cei mai multi fraieri.

Cum zice si ericmario nici dusmanilor nu se recomanda Posted Image


Aaaa, si autocarele Atlassib sunt cele mai puricate la vama de catre unguri.

Edited by Bursul, 20 April 2016 - 17:04.


#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Din ce am văzut, nu sunt extrem de ieftini față de un avion pentru cursele cele mai zburate.

Aș recomanda avionul.

E rapid și decent la curățenie.

#6
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Iasi-Bologna intotdeauna cu microbuze particulare , si la fel si alte trasee ocazional ( Austria ) . Timpul de calatorie este semnificativ mai bun decat a masinilor mari , pret f bun , mai putini calatori de suportat , nu se incarca peste nr de locuri , se mai fac opriri la cerere de comun acord , se trece vama chiar si fara oprire ( nici nu-mi amintesc sa fi orit vreodata ) .
   Eu personal am lucrat pe autobuz / autocar / microbuz = masinile mari sunt un cosmar si pt calator si pt sofer .

Romanii din afara au forumuri , trebuie doar sa le vizitezi .

Edited by unucelalalt, 20 April 2016 - 17:58.


#7
cordis

cordis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 15.03.2016
TransMarian-ul sunt de 100 de ori mai buni decat astia. M-am dus si intors din Anglia cu ei si in afara ca soferii sunt mai nesimtiti, nu am avut treaba cu ei sau sa-mi ocupe altcineva locul. Pauze de o ora.

#8
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
Exista ceva ce se poate face pentru a beneficia de conditii bune cu atlassib : NU MAI ALEGETI ATLASSIB!

Cea mai proasta firma de transport din RO din cate am auzit si testat.

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postcordis, on 20 aprilie 2016 - 19:58, said:

TransMarian-ul sunt de 100 de ori mai buni decat astia. M-am dus si intors din Anglia cu ei si in afara ca soferii sunt mai nesimtiti, nu am avut treaba cu ei sau sa-mi ocupe altcineva locul. Pauze de o ora.

Nea Marian acopera putine tari/orase.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate