Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

salut..am luat de curand Virus.Win32.Hidrag.a.

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
acidhouse

acidhouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 25.04.2005
salut..am luat de curand Virus.Win32.Hidrag.a.  


  pot scapa de el fara sa formatez?


thx

#2
andySF

andySF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 03.05.2002
vezi aici
http://wirusy.antivi...onki/Jeefo.html
si aici
http://free.grisoft....8/lng/us/tpl/v5

Edited by andySF, 30 January 2006 - 23:19.


#3
Lemmy

Lemmy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 03.05.2004
Din cate stiu eu infecteaza exe-urile
Poti sa incerci si JEEFOGUI

Edited by Lemmy, 30 January 2006 - 23:23.


#4
Bamis

Bamis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.06.2005
Nu vreau sa te dezamagesc si nici nu am pretentia de a spune ca singura solutie e formatarea, dar eu doar asa am scapat vara trecuta de Hydra. Si am pierdut tot ce a fost .exe.

#5
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 07.01.2006

View PostBamis, on Jan 31 2006, 16:20, said:

Nu vreau sa te dezamagesc si nici nu am pretentia de a spune ca singura solutie e formatarea, dar eu doar asa am scapat vara trecuta de Hydra. Si am pierdut tot ce a fost .exe.

si eu am patit la fel. e rau daca il scapi in calculator

#6
acidhouse

acidhouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 25.04.2005
am formatat c: dar bineinteles au ramaas alea din d infectate si tot asa am reusit sa curat ceva din ele...faza e vcleanneru ala le face palea din d ...dar acu kaspersky gaseste virusu si in c: ceea ce vcleaneru nu face..

#7
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Cu JeefoGUI ai incercat ?

Daca nu sterge si tot ce este si pe celelalte partitii scaneaza imediat dupa ce folosesti jeefogui cu kaspersky is curata tot ce gaseste(ar trebui sa mearga disinfect) .

#8
squadron

squadron

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.10.2005
Daca e vorba de W32/Jeefo iti spun eu cum am scapat de el fara format. Instalezi Panda Antivirus Platinum 7. Dai scan si o ti-i gaseasca pe toti(doar in .exe se duce jeefo), apoi ti-i dezinfecteaza (nu mai panda am vazut ca face asta). Deschizi Task Manager cu Ctrl+Alt+Del si acolo la procese o sa ai mai multe procese tip "svchost". Te duci apoi in C:Windows si o sa vezi ca acolo e un executabil numit "svchost". Dai din Task Manager --> End Task la toate svchost, apoi intri repede in C:Windows si stergi svchost-ul ala. Gata. Asa am scapat de nenorocirea aia de jeefo.

#9
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Daca inchzi toate procesele svchost ai mari sanse sa te confrunti cu un reboot si sa nu faci nimic  :lol: .
Trebuie inchis doar procesul svchost care se afla in C:\Windows\ , cel din C:\windows\System32 este legitim si foarte important pt. windows .

Toti antivirusii desinfecteaza jeefo , dar nici unul nu poate omori procesul svchost localizat in C:\windows\ .

Tot cel mai usor mi se pare sa downloadezi un executabil special facut pt. virus de vreo 70 Kb si sa-l rulezi .

#10
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005
Am patit-o si eu dar urat. Am rulat aplicatia de la http://wirusy.antivi...onki/Jeefo.html  ,si mi-a sters svchost ,am dat reboot dupa cum cerea dar dupa aceea nu mai intra in windows ,ma intorcea mereu la fereastra cu user /parola .
M-am enervat si am reinstalat windows-ul(fara formatare) dar am pierdut date pretioase ce se aflau in My Documents.Damn nu stiam ca sterge ce-i acolo ca nu faceam prostia ..
Exista vreo aplicatie care sa detecteze imediat wormul odata ce intra in sistem si sa il stearga sa nu il lase sa se multiplice ?

#11
ciponne

ciponne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 29.06.2005
salut!

am patit-o si eu cu win32.Hidrag.a, insa am rezolvat totul cu vcleanner.

#12
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
l-am  avut si eu, am dat scan cu kaspesky si cele exe infectate au fost dezinfectate dar nu au mai putut fi instalate,cred ca le-a modificat ceva,apoi am dat format si gata

#13
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 07.01.2006

View Postxxvirusxx, on Feb 26 2006, 20:29, said:

l-am  avut si eu, am dat scan cu kaspesky si cele exe infectate au fost dezinfectate dar nu au mai putut fi instalate,cred ca le-a modificat ceva,apoi am dat format si gata
pai ce rost mai are dezinfectia daca ai dat format ? :lol:

#14
salexis

salexis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.09.2006
Buna ziua
Pana la urma am gasit o solutie destul de lejera de a elimina virusul. Toate tool-urile incercate de la diversi ofertanti de antivirusi au esuat la eliminarea acestuia din C:\WINDOWS\svchost.exe. Pasii necesari ptr eliminarea virusului sunt:
- scanare disc C cu Kaspersky 6 si eliminare virus din toate fisierele infectate (veti obtine eroare la svchost.exe);
- reboot;
- intrare in Safe Mode (tasta F8);
- suprascrierea fisierului infectat din C:\WINDOWS\ cu unul din urmatoarele: C:\WINDOWS\ServicePackFiles\i386\svchost.exe sau
C:\WINDOWS\system32\svchost.exe
care are dimensiunea 14.0 KB (14,336 bytes) (dupa instalarea SP2) ..
Cele bune  :)

#15
PNL|BOSS|ALEXANDER

PNL|BOSS|ALEXANDER

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 03.09.2006
Ba ce trebuie sa faceti(ca am avut si eu virusu) este sa luati ownershipul fisierelor infectate, sa schimbati managamentul pt ca ENYONE sa aiba full control si KIS il poate DEZINFECTA 100% MERGE!

#16
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

View Postsalexis, on Sep 8 2006, 15:28, said:

Buna ziua
Pana la urma am gasit o solutie destul de lejera de a elimina virusul. Toate tool-urile incercate de la diversi ofertanti de antivirusi au esuat la eliminarea acestuia din C:\WINDOWS\svchost.exe. Pasii necesari ptr eliminarea virusului sunt:
- scanare disc C cu Kaspersky 6 si eliminare virus din toate fisierele infectate (veti obtine eroare la svchost.exe);
- reboot;
- intrare in Safe Mode (tasta F8);
- suprascrierea fisierului infectat din C:\WINDOWS\ cu unul din urmatoarele: C:\WINDOWS\ServicePackFiles\i386\svchost.exe sau
C:\WINDOWS\system32\svchost.exe
care are dimensiunea 14.0 KB (14,336 bytes) (dupa instalarea SP2) ..
Cele bune  :)
Din cate stiu, svchost.exe nu are ce cauta nicaieri in alta parte decat in WINDOWS\System32 (si in alte cateva directoare de backup). In directorul WINDOWS nu trebuie sa fie nici un fisier svchost.exe
Deci curatarea virusului nu necesita
"suprascrierea fisierului infectat din C:\WINDOWS\ cu unul din urmatoarele: C:\WINDOWS\ServicePackFiles\i386\svchost.exe sau
C:\WINDOWS\system32\svchost.exe
care are dimensiunea 14.0 KB (14,336 bytes) (dupa instalarea SP2) .."

ci doar stergerea fisierului respectiv din C:\WINDOWS.

#17
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postalexcrist, on Mar 18 2007, 18:12, said:

Din cate stiu, svchost.exe nu are ce cauta nicaieri in alta parte decat in WINDOWS\System32 (si in alte cateva directoare de backup). In directorul WINDOWS nu trebuie sa fie nici un fisier svchost.exe
Deci curatarea virusului nu necesita
"suprascrierea fisierului infectat din C:\WINDOWS\ cu unul din urmatoarele: C:\WINDOWS\ServicePackFiles\i386\svchost.exe sau
C:\WINDOWS\system32\svchost.exe
care are dimensiunea 14.0 KB (14,336 bytes) (dupa instalarea SP2) .."

ci doar stergerea fisierului respectiv din C:\WINDOWS.
ok , poate cineva sa imi dea o procedura de urmat cap coada sa scap de dracia asta fara format.?
multam. sunt in plina scanare cu kaspersky .

#18
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postsolitudes, on Mar 6 2008, 21:41, said:

ok , poate cineva sa imi dea o procedura de urmat cap coada sa scap de dracia asta fara format.?
multam. sunt in plina scanare cu kaspersky .
nimeni? :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate