Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandare locatie Halkidiki

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Salut,

Va rog sa ma ajutati cu o recomandare.
Vrem sa mergem la inceput de iulie in zona Halkidiki si nu stim unde. Am consultat tot felul de site-uri si creda ca majoritatea topicurilor deschise aici si tot degeaba.

Dorim o locatie unde plaja sa fie ok si intrarea in apa lina, fara sa fiu nevoit sa ma duc x kilometri ca sa caut asa ceva. De asemenea, locatia respectiva as dori sa fie suficient da mare, incat sa ai si seara suficienta actvitate (terase si magazine/buticuri).

Deci:
-plaja buna;
-intrare in apa lina;
-locatie mai mare, cu activitate ok seara (nu vreun satuc unde nu ai ce face);

Puteti sa imi recomandati asa ceva? Eu nu am gasit! Ori e locatia mica, ori trebuie sa cauti plaja in alta parte, ori intrarea in apa e abrupta.

Astept recomandari.
Multumesc anticipat.

P.S. Nu ma intereseaza pe care brat e.

#2
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Pefkohori, iti recomand hotel Ana-Maria sau hotel Ana-Maria Paradise.

Daca aveti masina este o plaja misto la vreo 3km de statiune, Koursaros.

#3
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Fara masina persoanala sau ceva inchiriat in Grecia nu ai ce cauta acolo, o sa fie cea mai proasta vacanta posibila, doar daca nu esti genul de om care face 3 pasi sa se arunce din hotel pe sezlong zilnic, atunci da, si e cam plictisitor sa faci asta 10 zile, continuu.

Plus ca unele plaje se aglomereaza, te saturi de ele, sie pacat sa mergi in grecia sa vezi 2 plaje in toata vacanta.

#4
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Sigur ca merg cu masina. Totusi, poate nu am chef sa schimb plaja in fiecare zi. Am facut asta in Thassos anul trecut si mi-a ajuns. Pana la urma, plaja e plaja. Cand am adus argumentele de mai sus, am facut-o cu un motiv, nu ca sa ma aflu in treaba. Poate o sa ma duc 2-3 zile si pe alte plaje (mai mult ca sigur), dar nu vreau sa fiu obligat sa fac asta, ci sa aleg eu daca da sau nu.

Pare ok Pefkohori. O sa vad daca mai recomanda lumea ceva, daca nu, o sa caut cazare aici.

Edited by Apollo, 16 April 2016 - 22:21.


#5
Amon

Amon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 28.09.2005

 Apollo, on 16 aprilie 2016 - 21:22, said:

Salut,

Va rog sa ma ajutati cu o recomandare.
Vrem sa mergem la inceput de iulie in zona Halkidiki si nu stim unde. Am consultat tot felul de site-uri si creda ca majoritatea topicurilor deschise aici si tot degeaba.

Dorim o locatie unde plaja sa fie ok si intrarea in apa lina, fara sa fiu nevoit sa ma duc x kilometri ca sa caut asa ceva. De asemenea, locatia respectiva as dori sa fie suficient da mare, incat sa ai si seara suficienta actvitate (terase si magazine/buticuri).

Deci:
-plaja buna;
-intrare in apa lina;
-locatie mai mare, cu activitate ok seara (nu vreun satuc unde nu ai ce face);

Puteti sa imi recomandati asa ceva? Eu nu am gasit! Ori e locatia mica, ori trebuie sa cauti plaja in alta parte, ori intrarea in apa e abrupta.

Astept recomandari.
Multumesc anticipat.

P.S. Nu ma intereseaza pe care brat e.

 Bucifon, on 16 aprilie 2016 - 21:40, said:

Pefkohori, iti recomand hotel Ana-Maria sau hotel Ana-Maria Paradise.

Daca aveti masina este o plaja misto la vreo 3km de statiune, Koursaros.

+1 Pefkohori.
Sau Kallithea.

#6
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Pefkohori iti recomand si eu. Eu am precizat ca e imperios necesar sa ai un mijloc de transport in vacanta gen Grecia. Stiu persoane care au mers cu avionu, au stat 8 nopti la 1 hotel/2 plaje si au viziatat intr-o croazera pe mare ceva, in rest tot ce-au avut de comentat a fost ca nu le-a convenit all inclusive-ul de la greci, deci decat sa te intorci cu asa ceva, mai bine nu mergi in Grecia.

Eu in 7 zile am facut 2200km, drum dus intors Buc-Halkidiki-Buc in rest fatait doar prin plajele de acolo.

#7
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Mie plaja din Pefkohori nu mi-a plăcut, poate fiindcă e din pietriş, iar eu prefer nisipul (cât mai fin).
Sarti mi se pare cea mai bună opţiune pt. Apollo, fiind şi o staţiune mare. Şi dacă mai vrea încă 2-3 plaje superbe, are unde să se ducă, sunt destule.


Sănătate şi toate cele bune !

#8
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
grecia fara sa vezi alte plaje ? .....
oooo....nu. Nici nu iti imaginezi ce pierzi stimate initiator.

#9
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Nu am zis ca o sa ma rezum doar la plaja din statiunea unde ma cazez. Vreau insa sa ma duc in alta parte doar pentru ca asta aleg eu, nu pentru ca sunt nevoit, asa cum am patit in Thassos anul trecut.
Avem in plan sa vizitam Salonicul, etc, dar spec ca s-a inteles argumentul meu de mai sus.

Din ce vad in filmulete, Pefkohori pare ok ca si locatie/marime, intrarea in apa mi se pare insa un pic cam abrupta.
Nu imi dau seama cat de mare Sarti, nu am gasit inca niciun filmulet care sa fie clar. Pare mult mai mic oraselul decat Pefkohori.

#10
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Daca nu vrei neaparat sa mergi in Halkidiki, poti sa alegi Nei Pori, e exact ce iti doresti: statiune mare, promenada, hoteluri, pensiuni, taverne, magazine, plaja lata cu nisip, intrare foarte lina in mare, la kilometrii e cam la fel fata de Halkidiki, poate chiar mai aproape.
O zi buna,
agp

#11
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
In Pefkohori sunt si cateva cluburi de noapte destul de fain aranjate iar seara e musuroi pe faleza. :)

Legat de plaja nu stiu prea multe, am facut 2 sau 3 concedii in Pefkohori dar niciodata n-am fost la plaja de acolo. :)

#12
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Cele mai bune plaje sunt pe Sithonia in partea de est, plaja de la Sarti este enorma, iar intrarea in apa este decenta, poti sa te uiti si la Lagonisi Beach, la Sikia beach, si mai sunt cateva cu nisip foarte foarte fin, fara scoici si cu intararea foarte lina in apa:

Aici vezi cel mai bine la ce ma refer:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A2WQ1ro4VGk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#13
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Deenman, e superba plaja pe care o arati, dar nu vad niciun orasel/statiune in spate.

#14
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
Plaja "cu orasel/statiune (ma refer la o prezenta SEMNIFICATIVA SI CUMULATIVA a celor doua elemente subliniate) in spate":
- Kallithea si Nea Potidea pe Kassandra si
- Sarti pe Sithonia. Aici ar mai fi si Neos Marmaras cu plaja, dar nu stiu cat este de "indestulatoare".

#15
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Problema pe Sithonia asa cum bine punteaza BlueKing care are o experienta foarte mare cu turismul in Grecia, e ca nu sunt orase mari, ai 1 supermarket, si poate 1-2 cluburi mici. Daca vrei viata de noapte, distractie, party mergi pe Kassandra, Sithonia are cateva plaje frumoase, asa cum cauti tu, insa tinutul este unul pitoresc, incarcat de istorie, cu multa liniste, salbaticie, tocmai de asta vezi o gramada de tineri pe Kassandra si o gramada de oameni linistiti pe Sithonia.

Orasele pe Sithonia au mai multe magazine mici, dar ok aprovizionate, sunt cateva supermarketuri pe tot bratul, unde gasesti de toate, proaspete (peste, branzeturi, legume, fructe, bautura).

Daca ai asteptari de statiune ca in Romania cred ca ar trebui sa te orientezi spre alta parte a Greciei, gen Paralia Katerini, trebuie doar sa spui ce asteptari ai de la o vacanta, cam ce ai vrea sa faci, sa vizitezi, sa te distrezi.

#16
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 Apollo, on 18 aprilie 2016 - 09:59, said:

... Din ce vad in filmulete, Pefkohori pare ok ca locatie/marime, intrarea in apa mi se pare insa un pic cam abrupta.
Nu imi dau seama cat de mare Sarti, nu am gasit inca niciun filmulet care sa fie clar. Pare mult mai mic oraselul decat Pefkohori.

Sunt la fel de mari.
Nu am avut cazare nici în Sarti, nici în Pefkohori, am stat cca. 2 ore în fiecare din ele, cu ocazii diferite.
În Pefkohori am stat un pic la plajă (lângă pontonul unde acostase vasul), apoi ne-am plimbat pe faleză şi ne-am delectat cu câte o îngheţată şi o cafea la o cafenea tot de pe faleză. În interiorul orăşelului nu am pătruns deloc.
În schimb, în Sarti am pătruns şi pe câteva străzi din interior, în căutare de suvenire, întrucât am făcut plajă în extremitatea nordică şi acolo erau doar baruri/cafenele şi terase cu mâncare. Şi chiar sunt destule magazine pe diversele străzi. Iar în partea de sud a staţiunii am înţeles de pe topicul dedicat că este nisip extrafin şi intrare lină în apă. De aceea eu am zis că Sarti se potriveşte mai bine cu cerinţele tale.

În ce priveşte Nei Pori, deşi este off-topic aici, totuşi e de spus că este de aceeaşi mărime ca Sarti sau Pefkohori, are una din cele mai bune plaje din toată Grecia (lată, nisip extrafin peste tot şi intrare lină în apă), seara te poţi plimba pe "pietonala" din lungul plajei (unde sunt destule cafenele, baruri şi taverne), însă dacă vrei shopping, trebuie să te duci în alte părţi, fiindcă în Nei Pori nu poţi face aşa ceva (decât foaaaaaarte limitat). Şi ştiu ce spun, fiindcă în Nei Pori am avut cazare 7 nopţi.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 18 April 2016 - 15:44.


#17
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Noi incercam sa gasim  aici statiunea greceasca perfecta, pe care toti o cautam pe forumul asta de vreo 10 ani si n-o aflam.

#18
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009
Depinde ce intelege fiecare prin "perfecta"....
Sunt sigura ca multi dintre cei de aici, de pe forum, au gasit deja statiunea perfecta , dar altii nu o vor gasi niciodata in Grecia.
Poate au mai mult noroc in Turcia, Bulgaria sau chiar  pe litoralul nostru.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate