Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Cultivarea si intretinerea Crizantemei Multiflora

- - - - -
  • Please log in to reply
300 replies to this topic

#1
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Trupa de "crizantemari" asa cum a denumit-o Daniel se poate aduna aici.
Pentru inceput vom vorbi despre tipul de ghiveci adecvat acestei culturi.
Am gasit mai multe tipuri de ghiveci in functie de pret si calitate.
Postez doua linkuri catre acelasi ghiveci unul maro celalalt negru.

Daca aveti idee sau propuneri pentru alte tipuri de ghivece va rog sa postati link. Pentru cei ce vor sa faca si Crizantema in ghiveci agatat am gasit un alt ghivecide 3,6 l cu agatatori.
sau ghiveci patrat de 3,5 l

View PostAchimitom04, on 11 aprilie 2016 - 21:31, said:

Pentru trupa de "crizantemari" anunt aici ca am fost sunat. Se pare ca 4 soiuri de crizanteme vor sosi intre 15-22 mai iar celelalte 2 prin iunie.

Edited by StudioOne, 12 April 2016 - 16:24.


#2
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Crizantema n-are ce cauta in ghiveci agatat, e erecta! Posted Image
Alea la care ai pus link-ul sunt ok, la Dedeman am gasit g19 la 1,15 ron, deci pretul la astea e mai bun, iar Teku sunt de calitate. Doar ca va costa curierul dar, daca va ganditi sa mai cultivati si anul viitor, va faceti stoc de-acum si mai comandati si tot ce va mai trece prin minte ca aveti nevoie.

#3
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Asa pare normal, da` customer`ul sare direct la aia cu agatatoare intai, probabil se gandeste ca o sa refoloseasca ghivecele pe viitor. Deci cu agatatoare ia fata la fara agatatoare in piata :D

#4
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Am pe stoc g21 de anul trecut 80 de bucati. Deci am scapat de achizitie. Ha!

Edited by Hapygarden, 12 April 2016 - 20:09.


#5
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Claudia mie mai mult imi plac cele din ultimul link la 2,85 lei. Daca as fi pus pentru vanzare sigur as lua cel mai ieftin ghiveci. Dar cum spunea si rid cele cu agatatoate ia fata la vanzare. Iar ghiveciul pare calitativ si rezistent. Cum eu am plecat cu ideea de a pune  10-20 crizanteme si am ajuns la 50 probabil voi fi pus in situatia de a da din ele. Oricum inca nu ma vad stand in piata vanzand ghivece cu flori. :) Ambitia si entuziasmul ma stimuleaza.  Vreau sa le vad cum se fac mari. Si nu ma voi opri aici. Vreau curtea plina cu flori.

#6
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Nu trebuie sa le iei pâinea la florarese. Le vinzi la ele cu un adaos decent si ai flori gatis pentru tine ca ti-ai scos costurile.

#7
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
@Studio, daca vinzi din ele cu atat mai mult e prea costisitor ghiveciul acela!  Daca vrei curtea plina de flori le pui in ghivece decorate cu chihlimbar daca asa vrea ochiul si sufletul tau, dar ce vinzi trebuie sa aiba un pret realtiv decent pentru omul de rand...doar daca nu gasesti niste clienti de fitze Posted Image Omul de rand poate fi tentat de agatatorile alea, da' pretul mai mare nu o sa-i surada in mod sigur, mai ales fiind vorba de crizanteme, o sa scuna ce drac imi trebuie mie atarnatoare la crizanteme...

Edited by claudia313, 12 April 2016 - 22:23.


#8
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013
Unde ati mai vorbit de crizanteme frate ca nu gasesc. As pune citeva...

#9
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Vio... Nicaieri. Roaga-te sa-mi iasa mie si-ti fac eu cadou.
Deocamdata sunt la distanta de 1000 de km.

P.S. Vio e vecin cu mine. Sau ma rog. Consateni cu buletin de Tulcea.

#10
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013
Ma rog...
Pai de mai sus am inteles ca le-ai pus deja.
Credeam ca ati mai vb pe undeva..

Le-cine e la 1000  de km, tu sau crizantemele?

Edited by viotl, 12 April 2016 - 23:23.


#11
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Butașii de crizantemă sunt inca la 1000+ de km de mine si cred ca vin din Polonia dupa denumirea sitului de pe care au fost comandate.

#12
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Pai hai sa invatam limba pana ajung sa stim cum sa ii indemnam sa creasca :)

#13
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013

View PostStudioOne, on 13 aprilie 2016 - 08:00, said:

Butașii de crizantemă sunt inca la 1000+ de km de mine si cred ca vin din Polonia dupa denumirea sitului de pe care au fost comandate.
Aha, am inteles. Poate reusesc sa-ti fac o vizită pînă la urma, acum ca m-ai facut curios!

#14
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Tips & tricks : dupa ce va sosesc butasii de crizanteme comandati, lasati-i sa creasca putin mai mult inainte de a face prima ciupire. Astfel, daca au 5-6 nocuri, taiati varful cu 3-4 nocuri si puneti la inradacinat, in felul acesta va dublati numarul de plante. Chiar daca plantele din acesti butasi vor fi putin mai mici decat celelalte, tot faceti un banut, le dati putin mai ieftin :)  Sau va puteti pastra cateva plante peste iarna si aveti de unde recolta butasi primavara urmatoare...

#15
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Din ce`am citit nu prea este indicat acest lucru. Provoaca lemnificarea bazei plantei iar mugurii de acolo pleaca mai greu in vegetatie fata de cei de pe tulpina verde, cruda.
Vorbesc din teorie, in practica poate ca nu`i diferenta notabila.

#16
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Claudia, sintem prea mici ca sa aparem in piata cu jumatati de masura. Oferta e mare si in crestere. Asa ca singurul mod pe care il vad eu de a a vea o desfacere buna e nisarea si super-calitatea. Cel putin pana mai crestem nitel.
Eu asa m-am pozitionat pe ce am vandut si nu am ramas cu marfa.

#17
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Dragalasilor, oricum trebuie sa ciupiti varfurile pentru ramificare, daca nu le ciupiti o sa aveti un bat inalt si cam atat...si trebuie ciupite de mai multe ori, pe parcursul sezonului, la acel moment lastarii sunt cruzi, eu fac asta cu crizantemele mele pe care vreau sa le inmultesc si nu am observat niciodata la multiflora sa lemnifice baza dupa treaba asta! Da' voi faceti cum credeti, pana va faceti mana!

Edited by claudia313, 24 April 2016 - 22:54.


#18
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Una e sa ciupesti un butas de 7cm si alta e sa`l lasi sa creasca prea mult si sa`l ciupesti cand are 12-14cm. Asta din urma se lemnifica usor si e posibil sa obtii o crizantema de calitate inferioara/intarziata.
Asta ziceam daca nu s`a inteles.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate