Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Criterii evaluare apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
rocsy1990

rocsy1990

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 27.10.2016
Depinde de evaluator. Cunosc pers care a luat prin prima casa complet mobilat și utilat și în bloc vechi și nu a  avut probleme la evaluare.prețul imobilului îl da mai mult zona în care cumperi suprafata.eu am avut evaluarea acum o sapt și nici nu am fost prezenți la evaluare și a ieșit ok.

#20
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005
Well, a fost bine. :D
Voi primi raspunsul in doua-trei zile dar evaluatorul mi-a spus sa nu-mi fac probleme, fiindca si daca vor fi diferente, vor fi diferente mici.

#21
buhaianu

buhaianu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.07.2017
Salutari, daca doresc sa cumpar un apartament mai vechi si sa il renovez eu, exista o limita de varsta a constructiei pentru aprobarea creditului ? sau conteaza doar ce iese in evaluare .. ?

#22
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
E importanta vechimea imobilului. Daca e prea vechi nu o să ți-l accepte banca garanție pentru că nu va putea fi asigurat.

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Poststreet2maxx, on 12 aprilie 2016 - 11:18, said:

Buna ziua,

Ma intereseaza care sunt, de regula, criteriile de evaluare a unui apartament. Se ia in considerare faptul ca este mobilat, ce fel de finisaje sunt etc ?

Mentionez ca este vorba despre achizitionare prin credit ipotecar de la ING.

Multumesc !
Deci:
-sa fie uscat, fara inundatii, fara igrasie, fara miros de umed.
-cum arata casa scarii curata, murdara, neingrijita, cu tampenii depizitate etc.
-pozitie geografica
-starea instalatiilor
-impartirea casei
-daca exista ventilatiile initiale, baie bucatarie, debara.
- starea instalatiei elctrice
-starea caloriferelor
-nu cumperi mobilat si cu electrocasnice.
- intreaba daca vecinii au copii mici sau daca le place muzica data tare
-vezi lista de intretinere cam care e situatia restantelor.

#24
rsstefana

rsstefana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.08.2017
Buna! Am si eu o intrebare referitoare la evaluarea unui apartament prin BCR. Nu tin eu legatura cu banca, ci dezvoltatorul se ocupa de asta, iar pe 26 iunie mi-a solicitat depunerea in contul meu BCR suma aferenta evaluarii, urmand ca aceasta sa se produca si sa intregeasca dosarul meu pentru a fi trimis la fond pentru analiza. Suntem in 22 august si nu a venit nimeni, banii sunt blocati in cont, nu retrasi, si nimeni nu spune nimic concret. Dezvoltatorul spune ca s-au schimbat niste proceduri la banca si de aceea s-a intarziat. Am fost si la banca, acolo spuneau ca totul e ok, dosarul e in centrala si evaluatorul trebuie sa vina. Alti vecini din acelasi bloc, aceeasi scara, tot la BCR au beneficiat de evaluare si chiar eu dosarul la fond acum, urmand sa le intre analiza.
Aveti idee de ce evaluatorul intarzie atat, de ce la altii a venit (este acelasi cu care lucreaza dezvoltatorul)... Multumesc anticipat!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate