Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Criterii evaluare apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
street2maxx

street2maxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.12.2007
Buna ziua,

Ma intereseaza care sunt, de regula, criteriile de evaluare a unui apartament. Se ia in considerare faptul ca este mobilat, ce fel de finisaje sunt etc ?

Mentionez ca este vorba despre achizitionare prin credit ipotecar de la ING.

Multumesc !

#2
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Locatie, suprafata, mijloace de transport in comun, scoli, gradinite in apropiere. Nu se pune accent pe tipul de finisaje. Important e sa nu fie la gri. Mobila nici nu cred ca o ia in considerare.

Anul constructie iar e important

#3
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
localizarea lui, "dependinte"(beci, garaj, loc parcare), etajul, gradul de finisaje ( un apartament semifinisat are costuri mai mici de finisare decat unul vechi, ponosit, unde trebuie facute amenajari pentru ca sunt proceduri mai multe de facut- dat jos faianta,gresie,pereti, etc), mobilat sau nu poate fi un criteriu dar pe mine de exemplu nu ma incanta mobila.
la capitolul localizare - sunt sau nu parcuri in apropiere, statii de transport in comun, magazine, piata, banci, farmacii. este la strada unde e zgomot, sau orientat spre o zona verde.

#4
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Certificatul de Performanta Energetica

#5
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
Apropierea de puncte de interes (gradinite, scoli, piete, statii transport in comun), accesul la o strada "importanta", eficienta energetica (izolatie termica, centrala termica, becuri eco, etc), lipsa modificarilor interioare (sau daca sunt sa fie "cu proiect"). Cam astea sunt chestiile pe care am vazut ca le avea evaluatorul pe "grila" lui.

#6
street2maxx

street2maxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.12.2007
Se ia in calcul si parcarea si gradina ? Apartamentul pe care am pus ochii are Certificat energetic B92, 65mp utili + 59mp gradina + 12.5mp parcare. Este semifinisat, imobil construit cu materiale de calitate. Nu sunt magazine, scoli pe strada respectiva. Nu e o strada importanta.

#7
david_c

david_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 31.07.2006
Se ia in calcul pretul mediu al zonei.

#8
laviniahostina

laviniahostina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.04.2016
Eu am avut ceva probleme cu certificatul energetic initial..apoi am contactat alta echipa de auditori si mi-au refacut tot planul de eficienta si a iesit ok. Poti sa le trimiti o intrebare aici www.certificatulmeu.ro ca raspund f. repede, daca esti din Bucuresti.

#9
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008

View Poststreet2maxx, on 21 aprilie 2016 - 17:14, said:

Se ia in calcul si parcarea si gradina ? Apartamentul pe care am pus ochii are Certificat energetic B92, 65mp utili + 59mp gradina + 12.5mp parcare. Este semifinisat, imobil construit cu materiale de calitate. Nu sunt magazine, scoli pe strada respectiva. Nu e o strada importanta.
Da, se pot lua in calcul; sunt tot imobile- terenuri.

View Poststreet2maxx, on 12 aprilie 2016 - 11:18, said:

Buna ziua,

Ma intereseaza care sunt, de regula, criteriile de evaluare a unui apartament. Se ia in considerare faptul ca este mobilat, ce fel de finisaje sunt etc ?

Mentionez ca este vorba despre achizitionare prin credit ipotecar de la ING.

Multumesc !

Primul criteriu este locatia, apoi si altele: suprafata utila ( fara balcon ), finisaje, an constructie bloc, etaj/ regim de inaltime, daca e decomandat, termoizolare exterioara, balcon/ terase/ boxa/ garaj etc.
Se evalueaza doar imobilul, la stadiul de nemobilat, neutilat ( bunurile mobile se pot evalua separat ). Aceasta este o evaluare imobiliara.

#10
Razvan_Popescu

Razvan_Popescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.08.2016

View Postvacantamijlocie, on 27 august 2016 - 21:46, said:

Da, se pot lua in calcul; sunt tot imobile- terenuri.



Primul criteriu este locatia, apoi si altele: suprafata utila ( fara balcon ), finisaje, an constructie bloc, etaj/ regim de inaltime, daca e decomandat, termoizolare exterioara, balcon/ terase/ boxa/ garaj etc.
Se evalueaza doar imobilul, la stadiul de nemobilat, neutilat ( bunurile mobile se pot evalua separat ). Aceasta este o evaluare imobiliara.

Nu se ia in calcul terenul, nici gradina. Pentru certificatul energetic ne intereseaza doar partea incalzita a unei cladiri, deci cea locuita. Pentru detalii daca sunteti interesati sunati la www.avizez.ro

Suprafata care apare in calculul certificatului energetic este cea incalzita. Pentru eliberarea unui certificat energetic in Bucuresti va oferim gratuit detalii la www.avizez.ro

#11
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Vad ca nimeni nu spune de orientarea geografica, ai sau nu ghena de gunoi sub balcon.
Astea sunt cele mai importante aspecte de luat in calcul.

Un apartament orientat spre nord, care mai e umbrit si de cladirile straine  nu va avea lumina naturala, va fi tot timpul frig, si cel mai probabil se va umple de mucegai.
La fel cu ghena de gunoi sub balcon

Finisajele si alte chestii le schimbi, dar orientarea, amplasamentul apartamentului, nu il mai schimbi in veci

Edited by Astute, 27 August 2016 - 23:12.


#12
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008

View PostRazvan_Popescu, on 27 august 2016 - 22:02, said:


Nu se ia in calcul terenul, nici gradina.
Terenul aferent cladirii/ cote comune/ cota indiviza sau in folosinta nu se ia in calcul, dar se ia terenul/ gradina, daca sunt alocate doar locuintei respective ( de exemplu, exista apartamente la parter care au curte cu gradina alocate pe fiecare apartament - acelea costa mai mult decat cele care nu au curte cu gradina ). Altele au boxa, garaj sau parcare subterana/ supraterana etc. Daca sunt trecute in cartea funciara si au cadastru, se iau in calcul.

View PostAstute, on 27 august 2016 - 23:11, said:

Vad ca nimeni nu spune de orientarea geografica, ai sau nu ghena de gunoi sub balcon.
Astea sunt cele mai importante aspecte de luat in calcul.

Un apartament orientat spre nord, care mai e umbrit si de cladirile straine  nu va avea lumina naturala, va fi tot timpul frig, si cel mai probabil se va umple de mucegai.
La fel cu ghena de gunoi sub balcon

Finisajele si alte chestii le schimbi, dar orientarea, amplasamentul apartamentului, nu il mai schimbi in veci

Alte aspecte se mentioneaza la observatii, dar nu se calculeaza in grila de calcul prin comparatii de piata; nu influenteaza direct valoarea estimata in raport.

#13
teodm22

teodm22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.10.2016
Salut,

Daca nu este inca finalizat contractul de gaz, posibil sa afecteze evaluarea ? Este deja pusa centrala si vor fi puse si caloriferele. Este deja si infrastructura pentru gaz(tevile trase) dar nu cred ca va fi racordul finalizat, tine de cei de la Eon .

#14
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Da, e posibil sa fie probleme. Depinde mult de evaluator, banca. Vezi topicul Programul prima casa 2016, unde sunt vreo 2-3 cazuri in care nu au putut inainta cu dosarul final din cauza bransamentului de gaze.

#15
teodm22

teodm22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.10.2016
Multumesc pentru raspuns. Mai am o intrebare, poate cineva s-a lovit la fel.
Apartamentul care l-am ales este la parter, impreuna cu aprox 40mp de gradina in proprietate(cu intabulare cu tot).
Am discutat cu dezvoltatorul sa imi sparga din zidul balconului pentru a avea acces direct din balcon. De notat, gradina inca nu este imprejmuita si nici nu va fi pana in primavara cand ma redresez cu fondurile.

Intrebare care vine acum, evaluatorul poate stramba din nas legat de iesirea din balcon direct in spatiul verde ?

#16
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008

View Postnonameshadow, on 25 octombrie 2016 - 09:34, said:

Da, e posibil sa fie probleme. Depinde mult de evaluator, banca. Vezi topicul Programul prima casa 2016, unde sunt vreo 2-3 cazuri in care nu au putut inainta cu dosarul final din cauza bransamentului de gaze.

Cred ca depinde mai mult de banca decat de evaluator.

View Postteodm22, on 25 octombrie 2016 - 10:12, said:

Multumesc pentru raspuns. Mai am o intrebare, poate cineva s-a lovit la fel.
Apartamentul care l-am ales este la parter, impreuna cu aprox 40mp de gradina in proprietate(cu intabulare cu tot).
Am discutat cu dezvoltatorul sa imi sparga din zidul balconului pentru a avea acces direct din balcon. De notat, gradina inca nu este imprejmuita si nici nu va fi pana in primavara cand ma redresez cu fondurile.

Intrebare care vine acum, evaluatorul poate stramba din nas legat de iesirea din balcon direct in spatiul verde ?

Evaluatorul consemneaza si pozeaza ceea ce exista la fata locului, evidentiind si diferentele fata de cadastru/ extras CF/ acte de proprietate.
Banca e cea care decide daca ia in garantie sau nu, pentru ca ea da creditul

#17
teodm22

teodm22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.10.2016
Multumesc de raspuns !

Edited by teodm22, 28 October 2016 - 06:51.


#18
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Salut!
Astazi vine evaluatorul la apartamentul ce intentionez sa-l cumpar.
Am o intrebare... stiu ca la evaluare nu se include mobila, ok...  Dar mi-a spus un agent imobiliar ca e bine ca daca apartamentul se vinde mobilat, sa i se spuna evaluatorului ca defapt nu se vinde mobilat, fiindca altfel are tendinta de a scade din pret.
Mi-a povestit ca aveau un client ce ii iesise apartamentul la evaluare, si dupa ce a spus ca e mobilat, i-a mai taiat 4000 euro, si nu a mai iesit, nu l-a mai putut cumpara.

Acum, sincer, mie agentii imobiliari mi se par cei mai parsivi oameni, si nu am incredere in ei.
Asa sa prefer sa va intreb pe voi... a avut agentul imobiliar dreptate?

Multumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate