Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Filmele lui Charlie Chaplin

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Luminile Orasului
Circul
Pustiul
Dictatorul
Goana dupa Aur
Pentru mine raman niste capodopere, putini oameni de pe planeta asta au avut umorul acestui om cat si faptul ca in filmele lui puteai sa si razi dar sa si plangi...
Scena de la finalul filmului Luminile Orasului in care el o intreaba pe fata ce fusese oarba daca vede mi se pare absolut perfecta si cu multe subtilitati...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C_vqnySNhQ0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Valmont43, 07 April 2016 - 13:42.


#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Nu se mai naște altul ca el!

#3
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014
Cele mai bune filme ale lui mi s-au părut cele din perioada vorbită, Monsieur Verdoux și Luminile Rampei (a nu se încurca cu Luminile Orașului.)

Da, Chaplin a fost un vizionar așa cum puțini sunt. Dacă mai luăm în considerare că era un și un compozitor și dirijor foarte bun, imaginea e completă. A fost un talent imens, una dintre personalitățile de geniu ale lumii artistice. Îmi plac foarte mult filmele lui, l-am descoperit pe TVR Cultural acum vreo 15 ani, a fost o retrospectivă care a cuprins întreaga filmografie.

Edited by KurtKnispel, 07 April 2016 - 14:07.


#4
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007


A avut el ceva simpatii de stanga, e adevarat - multi intelectuali au avut pe atunci -  insa a si fost o vanatoare aiurea de vrajitoare in acei ani.
Insa a fost un performer de tip capitalist. Muncitor, perfectionist, exigent, orgolios, serios si talentat.
In fine...

Genial ca regizor si actor. A fost un geniu in domeniul sau, probabil cel mai bun, oricum printre cei mai buni. Un pionier in arta cinematografiei.
Pe vremea aceea, chiar se faceau filme bune, din toate punctele de vedere. Verdoux si Luminile rampei sunt extraordinare.

A ramas un om modest - am inteles ( nu stiu cat e de adevarat ) - ca si atunci cand devenise putred de bogat, ramasese sa locuiasca in aceeasi garsoniera modesta si obscura din nu stiu care hotel american de periferie.

Edited by RODigitalum-megafanro, 18 February 2023 - 22:15.


#5
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Timpuri Noi, Goana Dupa Aur si Circul mi s-au parut cele mai bune filme ale lui. Asta nu insemna ca celelalte nu au fost bune.

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dzeule mare. Si pe mine m-a facut sa rad si sa plang aproape simultan..
Scena de final din Luminile imi provoaca un nod in gat.Si ma strang ca sa nu dau drumul la lacrimi. Pt ca maestrii se recunosc dupa ce fac cu lucruri putine. Nu ai nevoie de cuvinte. Toti am pipait  -si nu ma refer la modul sexual- o persoana la care am tinut.
Ma uitam cum memoria degetelor ii spune tipei si cum aceasta realizeaza brusc. Se uita si nu ii vinea sa creada ca cersetorul din fata ei, pe care nu i-ar fi dat 2 bani, i-a dat banii cu care a capatat lumina..
Si nu printul mult visat, calare pe un calb alb si putre$ de bogat...Dar degetele nu o "mintesc". Plus instictul de femeie, stofa hainei, si de ce nu, mirosul, doar erau foarte aproape....
Apoi intrebarea "acum poti sa vezi "adica re/cunoasterea situatiei, vocea+tonul  o" lovesc" si ii confirma ca nu viseaza. Cel din fata ei e in carne si oase cel care ... Eu am simtit cum raspunsul ei e aproape pe automat, reflex..
Foduu-ul -intunecarea treptata- te lasa sa presupui urmarea. Vor ramane impreuna?
Din recunostiinta? Dar pana cand recunostiinta?
Eu sunt tanara, frumoasa, am deja o slujba, si viitorul in fata. Tu, sorry, un vagabond, rupt in cur. Nu degeaba ii iesea ceva din pantalon..Dar parca aud" Mersi ca m-ai ajutat, trecutul e trecut, sa privim in viitor...
Aveam vreo- 15 ani cand am vazut filmul asta.. Si la scurt timp cineva i-a servit-o mamei mele ce am scris mai sus.Mama il scose din rahat si el..,. Dzeule, ce i-am zis pana cand m-a amenintat ca ma bate....Dovada clara ca multumirile fusesera din buze..
In sfarsit, sa revin..Am punctat detaliile scenei, pt a-i sublinia geniul lui CC si grija pt fiecare amanunt.
Altfel, cine i-a citit cartea, sau macar ce scrie pe wiki, despre anii copilariei lui, va intelege de ce a avut simpatii de stanga..
Dar altfel, nimeni nu i-a gasit adeziunea la Partidul Comunist.
Si daca ar fi fost, PC atat din SUA cat si mai ales cel din URSS s-ar fi laudat in draci cu "achizitia" lui..
Oricum artisti geniali nu traiesc la fel ca noi, muritorii de rand. De aia sunt geniali..
Oricum omul trebuie clar diferentiat de artist. Mai ales de unul de calibrul asta..

Edited by Prien, 07 April 2016 - 15:25.


#7
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

Eu nu cred ca doar "exagereaza" ci e pur si simplu o etichetare falsa...
in acea perioada in SUA era o adevarata vanatoare de vrajitoare, astfel ca orice critica adusa sistemului putea fi catalogata ca si comunista, in niciunul din filmele lui nu am remarcat miltarea pt.egalitarism ori impotriva libertatii de expresie...
A arata tarele societatii nu inseamna comunism, iertati-ma dar unii habar n-au sensul cuvantului comunist...
Daca Chaplin traia astazi si facea un film despre coruptia din Romania probabil se gaseau destui care sa-l eticheteze drept comunist


Iar aici DISCUTAM despre talentul lui Charlie Chaplin NU despre simpatiile sau antipatiile lui.

Edited by RODigitalum-megafanro, 18 February 2023 - 22:17.


#8
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
foarte interesant mi se pare faptul ca un film mut facut de CC transmite mult mai multe emotii decat unul vorbit de astazi, as spune ca asta este o performanta de neegalat, pt.cine a vazut filmul Chaplin din 1992 cu Robert Downey jr.acolo descoperim ca in filmele lui se trageau si 40 de duble pana ce scena iesea perfecta...

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostValmont43, on 10 aprilie 2016 - 14:39, said:

foarte interesant mi se pare faptul ca un film mut facut de CC transmite mult mai multe emotii decat unul vorbit de astazi, as spune ca asta este o performanta de neegalat, pt.cine a vazut filmul Chaplin din 1992 cu Robert Downey jr.acolo descoperim ca in filmele lui se trageau si 40 de duble pana ce scena iesea perfecta...

Care e filmul ala?

#10
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostTsunnnami, on 10 aprilie 2016 - 16:22, said:


Care e filmul ala?
asta...
http://www.imdb.com/title/tt0103939/

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostValmont43, on 10 aprilie 2016 - 21:09, said:


Mersi

#12
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,239
  • Înscris: 29.12.2006

View PostValmont43, on 07 aprilie 2016 - 13:40, said:

Luminile Orasului
Circul
Pustiul
Dictatorul
Goana dupa Aur

Formidabil actor a fost acest Charles Chaplin ! Îi savurez filmele ori de câte ori am ocazia să le urmăresc. Mă gândesc acum la filmul "Circul", o capodoperă a hazului.

Avea omul ăsta un mod de a fi comic cum...în vremurile noastre eu spun că doar Woody Allen îl mai are.

Edited by lupini, 16 April 2016 - 19:00.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate