Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Terminatie blat

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

 Cristina11223, on 31 martie 2016 - 10:41, said:

Ok, multumesc. Mi s-a zis cant din capul locului, deci m-am descurcat cat de cat sa exprim ce vreau.

sa intrebi de cant termic, sa nu iti dea cant ABS.

#20
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Pai daca au inteles cant si ti-au spus ca au gri si tu vrei gri, atunci de ce nu ai luat?

 Cristina11223, on 31 martie 2016 - 10:18, said:

Buna ziua. Unde as putea sa gasesc o terminatie de blat de bucatarie ( cred ca asa se numeste )? Am incercat la dedeman, dar aveau doar de aluminiu si mi s-a zis ca nu se gasesc din acelea din materialul ce seamana cu lemnul...am ars acea parte si vreau sa o inlocuiesc.
Eu de aici inteleg ca ai gasit la Dedeman ce vrei, dar nu ai vrut sa fie gri cum aveau ei, ci sa fie culoarea lemnului.
Si stiind ca Antistropul se gaseste gri, am presupus ca despre el e vorba.

Edited by vubiv, 31 March 2016 - 10:46.


#21
Cristina11223

Cristina11223

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 31.03.2016
Aveau doar din aluminiu..eu vreau din pal, sau ce e ala.

Ma refer la material, nu la culoare.

#22
geocosma

geocosma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.05.2007
Cred ca este vorba de protectie antifoc. Din cate stiu eu, este doar din aluminiu. Daca montezi orice fel de cant, el se va desprinde intr-un timp redus, daca este cant cu prindere termica sau chiar poate lua foc. Aluminiul protejeaza cat de cat la foc, mult mai bine decat orice cant din plastic, care la randul lui poate lua foc.

Edited by geocosma, 31 March 2016 - 11:41.


#23
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016
Lasa reparatia. Ridica aragazul. Si indeparteaza-l 10-15cm, Inainte sa iti dai foc mai bine..

#24
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
1. Aragazul trebuie obligatoriu sa ajunga la inaltimea blatului, chiar o idee mai sus.
Aragazul se ridica la nivel cu blatul si gratarul ajunge mai sus.
Altfel este ilegal, se considera ca nu respecti normele de protectie la foc, si nici macar pe cele de bun simt...
Se pune inaltator sub aragaz, fie reglabil, fie nimerit, fie la comanda pt. inaltimea potrivita.
La inaltatorul de sub aragaz trebuie atentie sa nu fie o combinatie alunecoasa.
In mod normal trebuie o rama din cornier de stainless, cu picioare deosebit de rezistente, si aragazul se coboara in acel cadru, inaltimea inaltatorului fiind masurata in scaunul format in interior, si nu pe marginea superioara a cornierului.
Se poate fabrica si din lemn, dar in cazul in care aragazul are picioare care aluneca usor, trebuie asigura retentia cu niste opritoare, placute prinse in fata si in spatele aragazului. - este suficient si de 2-3mm inaltime.

2. Terminatia antiparlire se pune doar din aluminiu, din acelasi motiv ca mai sus.

Doar in alte capete decat cele dinspre aragaz poti sa pui cand din melamina, sau cant ABS lat si gros de 2mm, sau termic 44.

Daca partea din fata a lamelei din aluminiu nu are forma blatului, se poate ajusta cu o pila curbura potrivita.

Lamela din al. are si un coltar in partea superioara, care urca pe blat ~ 3mm - din acest motiv trebuie montata cea dedicata pt. capatul de blat avut in vedere. In general se cumpara la set de doua, atfel trebuie atentie pe care o cumperi, de stanga sau de dreapta. La fel, daca se ajusteaza forma lamelei pt. curbura blatului, trebuie atentie sa lucrezi cu lamela dedicata pt. captul la care ai nevoie.

In general lamelele sunt pt. blat gros de 38-40mm. Exista si lamele mai inguste dar posibil sa nu gasesti.
Daca ai blat de 28 sau 30 (exista si de 30 la unele italiene), iar sunt de cel putin doua feluri - cu marginea inferioara dreapta si picurator pe colt, sau curbat pe ambele colturi si cu picurator retras. Lamela de aluminiu se poate ajusta cu o pila dupa forma blatului.

Se lipeste cu silicon special rezistent termic, care asigura si hidrofugarea.

Se poate fixa temporar cu banda scotch pana se intareste siliconul, si a doua zi se scoate scotchul.

Edited by loock, 31 March 2016 - 12:55.


#25
Cristina11223

Cristina11223

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 31.03.2016
Eu am vrut sa pun din aluminiu, dar proprietarul garsonierei nu a vrut...

#26
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,003
  • Înscris: 20.06.2005
Sau asa : http://www.tinydeal....e-p-157818.html
pentru perete si blat

Edited by wolfydRg, 31 March 2016 - 13:11.


#27
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

 Cristina11223, on 31 martie 2016 - 12:45, said:

Eu am vrut sa pun din aluminiu, dar proprietarul garsonierei nu a vrut...

1. Lamela din aluminiu anodizat este gri deschis mat, deci nu e mare diferenta de aspect fata de un cant gri, atat ca urca 3mm si pe blat.

2. Asa cum am mai precizat, este ilegal si anti-bun simt sa pui ceva care nu rezista la caldura.

3. Lamela de aluminiu se poate scoate oricand. Se trage de ea si se smulge imediat din silicon ( sa nu fie pusa cu montaj kit ...).
Am mai vazut si prinsa cu hotzsuruburi cu cap semirotund subtire, sau cu 3 cuisoare mici, care evident se pot scoate si ele.
Siliconul ramas pe blat se poate indeparta cu o racleta cu lama de cutter, si apoi eventual cu placa cu smirghel.
Daca pune pe viitor plita incorporabila, recomandabil este sa schimbe tot blatul ca sa nu taie blatul pana in margine la decupajul pt. plita...

4. Atunci cand se monteaza mobilier langa aragaz, blatul se poate lasa aproape lipit de aragaz, daca are inaltimea aragazului si este dotat cu lamela din al, dar corpul de mobilier de sub blat trebuie sa fie departat cu minim 25-30mm.
Si asa se topeste adezivul canturilor, dar la cele de ABS de 2mm grosime, daca nu pui mana pe ele cand merge aragazul, posibil sa nu afli nici dupa 10 ani ca stau lipite cu miere cand merge aragazul... Cand e rece se intareste la loc.
Canturile de 0,4, se mai dezlipesc si atarna, chiar si la cantul de pe corpuri ( nu usi) si chiar si la cuptor incorporabil se mai dezlipeste cantul de pe corpul de cuptor si de pe cel alaturat, si atarna. Trebuie cuptoare f bine racite cu ventilare tangentiala, si nu trebuie lasata usa deschisa la cuptor cand acesta merge.

Edited by loock, 31 March 2016 - 13:20.


#28
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,412
  • Înscris: 25.08.2009
Eu am pus intre blat si aragaz un cant din aluminiu, e prins cu 2 holtzsuruburi. Pentru a proteja termic blatul, am facut de comanda niste picioare pentru aragaz. El avea picioare reglabile dar nu destul de inalte. Blatul meu fiind inalt, aragazul venea la acelasi nivel.Acum marginea aragazului este cu 37mm mai sus decat blatul, E asa de 7 ani si blatul este ok.

#29
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 Cristina11223, on 31 martie 2016 - 10:39, said:

[ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160331/6aa86699f4a4f26e69e46c706739d237.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Chestia aia gri..

Asa ceva trebuie ca sa nu mai ai probleme.
[ http://www.lemet.ro/images/produse/bucataria%20gazelle/g116w.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asa am procedat eu, iar la mine aragazul este cam 5-10mm mai sus de nivelul blatului.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate