Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ce v-a impresionat ?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Sany

Sany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 20.01.2006
Se vrea un topic cu opinii subiective despre coloane sonore care v-au impresionat.
Am sa incep eu cu patru filme care au avut o muzica de exceptie: Kill Bill, Amelie, Satra si Nikita (la timpul ei)

Edited by Sany, 30 January 2006 - 11:41.


#2
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Requiem for a Dream. Superb!

(una dintre melodii este si intr-o reclama la connex, aia cu toti care sar in sus  :D )

Edited by don_dannielo, 30 January 2006 - 11:43.


#3
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004

View Postdon_dannielo, on Jan 30 2006, 11:43, said:

Requiem for a Dream. Superb!

(una dintre melodii este si intr-o reclama la connex, aia cu toti care sar in sus  :D )
si pe mine...

#4
sacatiz

sacatiz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.12.2005
uf ,sunt atatea filme cu soundtrack-uri excelente incat e greu sa trec doar cateva.
Sunt impresionata de coloanele sonore facute de thomas newman(lemony snicket's,American beautty,
Road to perdition etc).Incercati-le,merita.Depinde totusi de gustul fiecaruia...
Imi plac mult sdtrck-urile de la Snatch,Arizona dream,The boondock saints,Pulp fiction... :D

#5
danburzo

danburzo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 12.06.2005
Hmm... nu e prima data cand spun ca soundtrackul de la "Gladiator" este, si va ramane pentru mult timp preferatul meu. Best track: Now We Are Free.

Alte filme cu OST de exceptie au mai fost:
The Last Of The Mohicans (best track: Top Of The World)
The Lord Of The Rings (desi nu ma dau in vant dupa filmul in sine) mi-a placut in special melodia din trailerul pt LotR - The Two Towers, o prelucrare dupa theme-ul Requiem For A Dream, numita (ahem) Requiem For A Tower.
Requiem For A Dream si Pi, amandoua coloanele scrise de Clint Mansell. Sunt curios care piesa e in reclama connex, nu stii cum se numeste?
American Beauty -- imi place cel mai mult si mai mult track-ul Still Dead (din final). Tot de Thomas Newman e scrisa si muzica din genericul Six Feet Under (piesa geniala).

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postdanburzo, on Feb 13 2006, 16:12, said:

Requiem For A Dream si Pi, amandoua coloanele scrise de Clint Mansell. Sunt curios care piesa e in reclama connex, nu stii cum se numeste?
Nu stiu exact ce nume i-a dat Clint Mansell, eu am toata coloana sonora a filmului si melodia este de mai multe ori (pt ca asa e si in film)
Cauta: Summer Overture, Hope Overture, Lux Aeterna sau (Clint Mansell) Requiem For A Dream - Orchestral Version.mp3

E chiar aia din trailerul LOTR (daca mi-l aduc bine aminte, l-am vazut o singura data si m-am enervat ca n-au fost in stare sa puna o melodie originala)

Edited by don_dannielo, 13 February 2006 - 17:41.


#7
PlaceBo

PlaceBo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 28.03.2003

View Postdanburzo, on Feb 13 2006, 16:12, said:

Hmm... nu e prima data cand spun ca soundtrackul de la "Gladiator" este, si va ramane pentru mult timp preferatul meu. Best track: Now We Are Free.

Alte filme cu OST de exceptie au mai fost:
The Last Of The Mohicans (best track: Top Of The World)
The Lord Of The Rings (desi nu ma dau in vant dupa filmul in sine) mi-a placut in special melodia din trailerul pt LotR - The Two Towers, o prelucrare dupa theme-ul Requiem For A Dream, numita (ahem) Requiem For A Tower.
Requiem For A Dream si Pi, amandoua coloanele scrise de Clint Mansell. Sunt curios care piesa e in reclama connex, nu stii cum se numeste?
American Beauty -- imi place cel mai mult si mai mult track-ul Still Dead (din final). Tot de Thomas Newman e scrisa si muzica din genericul Six Feet Under (piesa geniala).

mai adaug si Matrix (nu kiar in acelasi stil :))

#8
honogurai

honogurai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.04.2005
Star Wars (John Williams), Basic Instinct (Jerry Goldsmith), Die Unendliche Geschichte (Klaus Doldinger/Giorgio Moroder), Steel Magnolias (Georges Delerue - de vis !) si Aliens (James Horner) - din a carui coloana am auzit in forspanele altor filme de actiune o gramada de teme (Bishop's Countdown) !

#9
Dj Favorit

Dj Favorit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 06.01.2006
Este misto si coloana sonora a filmul Gladiatorul

#10
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
muzica din filme zici ?
Dirty Dancing :)

#11
ditto___

ditto___

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 19.03.2006
Dirty dancing, The commitments, Pretty woman, Closer, The L word(serial), filmele ce contin melodii compuse de Enio Morricone, Bridget Jones(the edge of reasons),Phantom of the opera, Twin Peaks, The wedding singer, My best friend's wedding, Runnaway bride,Wedding date...etc
:)

#12
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Kung Fu Hustle ...beyond any doubt.
mai ales cand danseaza membri Ax Gang sau cand se aduna cei doi maestri cu instrumentul acela chinezesc al carui nume nu-l cunosc precis ca sa-i omoare pe cei trei maestri din cocina...
superba coloana sonora

#13
carpenihil

carpenihil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,109
  • Înscris: 06.07.2006
Cea de la "Great Expectations",va recomand in special "Mono - Life in Mono", mai ales pt cei mai nostalgici. :)

#14
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postdon_dannielo, on Jan 30 2006, 12:43, said:

Requiem for a Dream. Superb!

Subscriu! Clint Mansell.  :inlove:

Alte coloane sonore... Twin Peaks si "Fire walk with me". Angelo Bandalamenti si Julee Cruise- o voce superba.  :inlove: Si acum imi mai dau firori melodiile iar orchestratia...  :w00t: In special la "Into the night".  :confuzzled:

"The gladiator ". Acum, nu stiu in ce masura coloana asta sonora m-ar fi impresionat la fel de mult daca nu as fi vazut filmul... Ca si in cazul "Ultimului Mohican" sau "Lord of the rings"- foarte buna.

"Natural born killers"
. Leonard Cohen cu apocalipticul "The future" si "Waiting for the miracle " dar nu numai.

Buna si coloana sonora din "Queen of the damned".

"K-pax "- muzica de "meditat".  :lol:

Ahh... si o coloana sonora veche, care m-a facut, impreuna cu TP, sa fiu mai mult decat atenta la aspectul asta al unui film este "Batman Forever".  :lol:  Sunt cateva piese foarte bune, ca "Nobody lives without love" sau "Crossing the river".

Edited by Epurica, 16 August 2006 - 15:18.


#15
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
The gangs of New York

#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Star Wars, Indiana Jones, Superman, Bunul raul si uratul! Dar o melodie mai aparte e cea de la Terminator 2!

#17
cheloo2005

cheloo2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 15.07.2005
"Save the last dance", "Space Jam" (atunci la timpul lui :) )
"Matrix", "The fast and the furious", "Titanic"(chiar dragutza coloana sonora, in special orchestra aia)
"Blade" mi sa parut ca are de asemenea o coloana sonora super.

Momentan atat imi aduc minte sa imi fi placut.
Revin , daca mai e ceva de adaugat

#18
JMG

JMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 27.07.2006
Pfff..sunt multe care mi-au placut...ar fi muzica din "The Godfather"(Nino Rota)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate