Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Ce v-a impresionat ?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Sany

Sany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 20.01.2006
Se vrea un topic cu opinii subiective despre coloane sonore care v-au impresionat.
Am sa incep eu cu patru filme care au avut o muzica de exceptie: Kill Bill, Amelie, Satra si Nikita (la timpul ei)

Edited by Sany, 30 January 2006 - 11:41.


#2
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Requiem for a Dream. Superb!

(una dintre melodii este si intr-o reclama la connex, aia cu toti care sar in sus  :D )

Edited by don_dannielo, 30 January 2006 - 11:43.


#3
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004

View Postdon_dannielo, on Jan 30 2006, 11:43, said:

Requiem for a Dream. Superb!

(una dintre melodii este si intr-o reclama la connex, aia cu toti care sar in sus  :D )
si pe mine...

#4
sacatiz

sacatiz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.12.2005
uf ,sunt atatea filme cu soundtrack-uri excelente incat e greu sa trec doar cateva.
Sunt impresionata de coloanele sonore facute de thomas newman(lemony snicket's,American beautty,
Road to perdition etc).Incercati-le,merita.Depinde totusi de gustul fiecaruia...
Imi plac mult sdtrck-urile de la Snatch,Arizona dream,The boondock saints,Pulp fiction... :D

#5
danburzo

danburzo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 12.06.2005
Hmm... nu e prima data cand spun ca soundtrackul de la "Gladiator" este, si va ramane pentru mult timp preferatul meu. Best track: Now We Are Free.

Alte filme cu OST de exceptie au mai fost:
The Last Of The Mohicans (best track: Top Of The World)
The Lord Of The Rings (desi nu ma dau in vant dupa filmul in sine) mi-a placut in special melodia din trailerul pt LotR - The Two Towers, o prelucrare dupa theme-ul Requiem For A Dream, numita (ahem) Requiem For A Tower.
Requiem For A Dream si Pi, amandoua coloanele scrise de Clint Mansell. Sunt curios care piesa e in reclama connex, nu stii cum se numeste?
American Beauty -- imi place cel mai mult si mai mult track-ul Still Dead (din final). Tot de Thomas Newman e scrisa si muzica din genericul Six Feet Under (piesa geniala).

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postdanburzo, on Feb 13 2006, 16:12, said:

Requiem For A Dream si Pi, amandoua coloanele scrise de Clint Mansell. Sunt curios care piesa e in reclama connex, nu stii cum se numeste?
Nu stiu exact ce nume i-a dat Clint Mansell, eu am toata coloana sonora a filmului si melodia este de mai multe ori (pt ca asa e si in film)
Cauta: Summer Overture, Hope Overture, Lux Aeterna sau (Clint Mansell) Requiem For A Dream - Orchestral Version.mp3

E chiar aia din trailerul LOTR (daca mi-l aduc bine aminte, l-am vazut o singura data si m-am enervat ca n-au fost in stare sa puna o melodie originala)

Edited by don_dannielo, 13 February 2006 - 17:41.


#7
PlaceBo

PlaceBo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 28.03.2003

View Postdanburzo, on Feb 13 2006, 16:12, said:

Hmm... nu e prima data cand spun ca soundtrackul de la "Gladiator" este, si va ramane pentru mult timp preferatul meu. Best track: Now We Are Free.

Alte filme cu OST de exceptie au mai fost:
The Last Of The Mohicans (best track: Top Of The World)
The Lord Of The Rings (desi nu ma dau in vant dupa filmul in sine) mi-a placut in special melodia din trailerul pt LotR - The Two Towers, o prelucrare dupa theme-ul Requiem For A Dream, numita (ahem) Requiem For A Tower.
Requiem For A Dream si Pi, amandoua coloanele scrise de Clint Mansell. Sunt curios care piesa e in reclama connex, nu stii cum se numeste?
American Beauty -- imi place cel mai mult si mai mult track-ul Still Dead (din final). Tot de Thomas Newman e scrisa si muzica din genericul Six Feet Under (piesa geniala).

mai adaug si Matrix (nu kiar in acelasi stil :))

#8
honogurai

honogurai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.04.2005
Star Wars (John Williams), Basic Instinct (Jerry Goldsmith), Die Unendliche Geschichte (Klaus Doldinger/Giorgio Moroder), Steel Magnolias (Georges Delerue - de vis !) si Aliens (James Horner) - din a carui coloana am auzit in forspanele altor filme de actiune o gramada de teme (Bishop's Countdown) !

#9
Dj Favorit

Dj Favorit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 06.01.2006
Este misto si coloana sonora a filmul Gladiatorul

#10
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
muzica din filme zici ?
Dirty Dancing :)

#11
ditto___

ditto___

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 19.03.2006
Dirty dancing, The commitments, Pretty woman, Closer, The L word(serial), filmele ce contin melodii compuse de Enio Morricone, Bridget Jones(the edge of reasons),Phantom of the opera, Twin Peaks, The wedding singer, My best friend's wedding, Runnaway bride,Wedding date...etc
:)

#12
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Kung Fu Hustle ...beyond any doubt.
mai ales cand danseaza membri Ax Gang sau cand se aduna cei doi maestri cu instrumentul acela chinezesc al carui nume nu-l cunosc precis ca sa-i omoare pe cei trei maestri din cocina...
superba coloana sonora

#13
carpenihil

carpenihil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,109
  • Înscris: 06.07.2006
Cea de la "Great Expectations",va recomand in special "Mono - Life in Mono", mai ales pt cei mai nostalgici. :)

#14
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postdon_dannielo, on Jan 30 2006, 12:43, said:

Requiem for a Dream. Superb!

Subscriu! Clint Mansell.  :inlove:

Alte coloane sonore... Twin Peaks si "Fire walk with me". Angelo Bandalamenti si Julee Cruise- o voce superba.  :inlove: Si acum imi mai dau firori melodiile iar orchestratia...  :w00t: In special la "Into the night".  :confuzzled:

"The gladiator ". Acum, nu stiu in ce masura coloana asta sonora m-ar fi impresionat la fel de mult daca nu as fi vazut filmul... Ca si in cazul "Ultimului Mohican" sau "Lord of the rings"- foarte buna.

"Natural born killers"
. Leonard Cohen cu apocalipticul "The future" si "Waiting for the miracle " dar nu numai.

Buna si coloana sonora din "Queen of the damned".

"K-pax "- muzica de "meditat".  :lol:

Ahh... si o coloana sonora veche, care m-a facut, impreuna cu TP, sa fiu mai mult decat atenta la aspectul asta al unui film este "Batman Forever".  :lol:  Sunt cateva piese foarte bune, ca "Nobody lives without love" sau "Crossing the river".

Edited by Epurica, 16 August 2006 - 15:18.


#15
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
The gangs of New York

#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,488
  • Înscris: 30.10.2003
Star Wars, Indiana Jones, Superman, Bunul raul si uratul! Dar o melodie mai aparte e cea de la Terminator 2!

#17
cheloo2005

cheloo2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 15.07.2005
"Save the last dance", "Space Jam" (atunci la timpul lui :) )
"Matrix", "The fast and the furious", "Titanic"(chiar dragutza coloana sonora, in special orchestra aia)
"Blade" mi sa parut ca are de asemenea o coloana sonora super.

Momentan atat imi aduc minte sa imi fi placut.
Revin , daca mai e ceva de adaugat

#18
JMG

JMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 27.07.2006
Pfff..sunt multe care mi-au placut...ar fi muzica din "The Godfather"(Nino Rota)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate