Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Caseta video VHS de 26 de ani.

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Am o caseta video VHS din 1990 ce nu am mai folosit-o de prin anii 90, de cand nu am mai avut video. Ea este cu un eveniment la care am asistat in copilarie, o nunta in Germania la care am fost si noi invitati. Ce credeti, mai am vreo sansa sa recuperez ceva de pe caseta ? Si oare cum ar trebui sa procedez ?

#2
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Da.Dvd legat la un pc,spatiu pe hdd si timp de un film sau 2.Pe alt pc.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sint sanse foarte bune, eu am scos ceva folosibil de pe o caseta similara, pe un video de cacao. Sint sigur ca exista ateliere care fac asta pe bani (presupun nu un capat de tara), pe scule mai bune (sper).

#4
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Asta stiu si eu, ca trebuie video si pc pentru transfer. Insa caseta are 26 de ani vechime si nu s-a mai umblat la ea de cel putin 23-22 de ani. Deci banda nu a mai fost derulata, poate fi lipita, demagnetizata, cine stie in ce conditii se afla. La asta m-am referit cand am intrebat cum trebuie de procedat. Oricum clar nu este o caseta normal avand in vedere vechimea.

#5
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Sanse sunt, fa-i o proba. Am mai vazut asa vechi si mai mergeau. Daca tii la eveniment, transfer-o in format digital la un centru specializat
(nenii care filmeaza pe la nunti trebuie sa stie unde se face asta). Demagnetizarea duce la pierderea calitatii imaginii,
iar faptul ca banda e bobinata duce la "ghosting" pe imagine (magnetizari nedorite intre o portiune si alta a benzii).

#6
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Si nu exista riscul de a baga caseta in video si de a se rupe banda pur si simplu pentru ca este lipita ? Totusi sunt 23-22 de ani in care banda nu a mai fost derulata niciodata.

Edited by Pai_Mei, 29 March 2016 - 20:26.


#7
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,877
  • Înscris: 12.03.2009
Am transformat eu niste casete in DVD cu 30 ron ora.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Depinde de conditiile de depozitare, brandul casetei.
E posibil sa fie lipite spirele iar la o derulare rapida sa sara stratul magnetic.
Verifica daca sunt lipite spirele.

#9
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
A stat in raft in tot acest timp, in cutia sa de carton. Iar marca este Philips.

Edited by Pai_Mei, 29 March 2016 - 20:32.


#10
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Pai uita-te nene la ea, de unde sa stim noi in ce stare este banda. Are clapeta aia de se ridica , scoti putina banda si vezi daca se trage usor la mana . Sau daca mai este acolo si n-au mancat-o soarecii.

#11
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Nu are nimic. Am casete de prin anii 94-95 si chiar saptamana trecuta m-am uitat la un film. A mers fara probleme. Sau ma rog exista niste portiuni din caseta cand pe ecranul tvului mai apareau dungi orizontale ... dar nu de speriat.  Aproape ca uitasem cum erau filmele cu traducere vocala ... Posted Image .

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 Pai_Mei, on 29 martie 2016 - 20:13, said:

Ce credeti, mai am vreo sansa sa recuperez ceva de pe caseta ? Si oare cum ar trebui sa procedez ?
Cum sa procedezi, o pui in VHS si dai play Posted Image Nu are nimic, eu am casete audio de 30-35 ani si merg perfect.

Attached File  casete1.jpg   591.64K   91 downloadsAttached File  casete2.jpg   646.7K   87 downloads

#13
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

 andreic, on 29 martie 2016 - 20:47, said:

Cum sa procedezi, o pui in VHS si dai play Posted Image Nu are nimic, eu am casete audio de 30-35 ani si merg perfect.

casete1.jpg casete2.jpg
Chiar ieri am ascultat o caseta audio ce era cumparata din Germania de Vest in anii 80. Se aude perfect.

#14
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012

 Pai_Mei, on 29 martie 2016 - 20:32, said:

A stat in raft in tot acest timp, in cutia sa de carton. Iar marca este Philips.
N-are nici pe dracu. Problema ar putea fi video-playerul, sa nu iti faca vreo surpriza neplacuta.

@Djl, ai legatura.

#15
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Merge, dacă nu a fost ţinută într-un mediu foarte umed sau a stat lângă o sursă ce genera unde magnetice. Eu am casete din anii '80 care încă se văd.
Dar după ce o bagi într-un aparat, dă-i o derulare cap-coadă mai înainte, ca să se mai întindă banda şi să mai facă ceva mişcare rotiţele din casetă. Iar câmd scoţi caseta, dacă e un aparat vechi, lasă să deruleze vreo 4 secunde înainte ca să fii sigur că a intrat banda înapoi (eu mi-am agăţat vreo 4 casete din cauza asta). Şi atenţie la retarzii de la Sam-sug care au făcut nişte aparate care aveau butonul Stop/Eject comun şi dacă apăsai de 2 ori...
Caseta audio e altă mâncare de peşte. Acolo ai cap drept, nu înclinat şi informaţia nu e aşa de pretenţioasă.
Ah, vezi că pe Electronică e un topic (thread) despre casete video şi videocasetofoane (casetoscopae).

Edited by djl, 29 March 2016 - 21:03.


#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Cele VHS sunt mai delicate in comparatie cu cele audio.
Daca "prind" umezeala se lipesc si sare oxidul de pe ele. Daca sare de pe pista de sincronizare, nu e bine.
La cele audio chiar daca e lipsa material magnetic, urechea nu simte.
Insa la video, ochiul vede.

#17
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Am inteles. Am tras chiar acum putin de banda si vad ca iese, insa nu-mi dau seama daca greu sau normal pentru ca nu stiu ce inseamna normal.

#18
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă eşti din Bucureşti, te pot ajuta.   Posted Image
Că tot fac postul 50.994 ... cam între 1994 şi 2004 videoul pe care-l am acasă a stat nefolosit (la bunicii paterni). Însă e nasol că tocmai la băgatul benzii înapoi are curea   Posted Image     În rest, e direct drive. Un mic monstru de 8,8 kilograme.

Edited by djl, 29 March 2016 - 21:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate