Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Dacia Duster 2017

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
2199 replies to this topic

#199
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Am fost intr-un an la Herculane, pe asfalt cu passat-ul. M-a durut sufletul (si ulterior buzunarul) de bucsile lui... Anul acesta am ajuns pana aproape de Herculane, ca am luat-o pe forestiera pana la Cerna Sat si de acolo mai departe pana la Barajul Iovanu. Oare de ce drumul a fost superconfortabil ? ... Si mai ales, nu era pacat sa nu admiri ceva peisaje...cum sunt cele de mai jos ?

Attached Files



#200
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostTorquemada-666, on 04 septembrie 2017 - 10:14, said:

Activitatile mele, nu necesita un mers pe coclauri off road, sau de oricare astfel de gen. Deci clar ma uit la Sportage.
Atunci ce cauti pe topicul asta ?

#201
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View PostBaxon, on 04 septembrie 2017 - 10:35, said:


Atunci ce cauti pe topicul asta ?

Poate imi cumpar, dar nu ca sã mã traģ pe tarlale. Toti care au suv, merg pe tarlale?

Edited by Torquemada-666, 04 September 2017 - 11:01.


#202
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTorquemada-666, on 04 septembrie 2017 - 10:14, said:

Activitatile mele, nu necesita un mers pe coclauri off road, sau de oricare astfel de gen. Deci clar ma uit la Sportage.

Te contrazici singur.

LE: Daca iti iei Duster, felicitari pentru gandurile bune in privinta SUV-ului duster, sigur o sa doresti sa mai iesi din cand in cand de pe asfalt...

Edited by bumpocbum, 04 September 2017 - 11:23.


#203
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postbumpocbum, on 04 septembrie 2017 - 11:17, said:



Te contrazici singur.

LE: Daca iti iei Duster, felicitari pentru gandurile bune in privinta SUV-ului duster, sigur o sa doresti sa mai iesi din cand in cand de pe asfalt...

Nu ma contrazic deloc. "Ma uit" am scris, nu am scris "cumpar". Sunt termeni diferiti, nu crezi?

#204
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTorquemada-666, on 04 septembrie 2017 - 11:00, said:

Poate imi cumpar, dar nu ca să mă traģ pe tarlale. Toti care au suv, merg pe tarlale?

Sa inteleg ca nu era vorba de Duster ?

Esti pe topic de duster ca sa cumperi ce anume ? Passat ?

Sau in traducere, e clar ca "ma uit la Sportage dar poate imi cumpar duster ca tot in activitatile mele nu ies in off sau ceva de genul".......

Edited by bumpocbum, 04 September 2017 - 12:31.


#205
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017

View Postbumpocbum, on 04 septembrie 2017 - 11:17, said:



Te contrazici singur.

LE: Daca iti iei Duster, felicitari pentru gandurile bune in privinta SUV-ului duster, sigur o sa doresti sa mai iesi din cand in cand de pe asfalt...
Acum il facusi suv? Hotarati-va odata! Suv, crossover, clasa mica! Sau va balanganiti cum va pica tasta!?!

#206
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu l-am facut eu. http://www.digi24.ro...a-duster-785413
Sau http://www.promotor.ro/masini-noi/news/primele-imagini-cu-dacia-duster-2017.-cel-mai-asteptat-suv-romanesc-va-arata-bestial.-foto-video-15162521
sau http://www.mediafax....-video-15167011

Si lista e lunga. Eu unul sunt extrem de multumit de SUV-ul meu ....(https://ro.wikipedia.org/wiki/SUV).

Edited by bumpocbum, 04 September 2017 - 14:01.


#207
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Inseamna ca nu ai Duster, ca ala e crossover si clasa mica dupa unii (mai in spate), fiind facut pe platforma de Sandero, ca si loganul, e clar din  ce categorie face parte :) :)

Edited by farausername, 04 September 2017 - 14:30.


#208
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Da, este un SUV  de clasa mica, dar tu nu ai cum sa intelegi, cum am spus mai sus, mergi si termina de crosetat caci la masini esti pe langa.
Logan,Sandero, Duster sunt aceeasi masina la interior pana la bancheta spate.  Crossover se spune de obicei la un SUV 4x2, dar cand nu ai de ce te lega cauti mici amanunte in categorii, clase, denumiri.

#209
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
De la autoritatea in domeniu citire!
:) :)
Crossoverul e un suv de clasa mica :) :)

Sau

Dusterul e  aceeasi clasa cu Clio :) :)

Ma duc sa mai crosetez putin, aberati in continuare preacunostinta dumneavoastra!

Edited by farausername, 04 September 2017 - 18:56.


#210
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016
Esti suparat ca nu il poti baga in clasa suv urilor compacte sa spui ce praf e dusterul? Dacia Duster este crossover de clasa mica, diferenta intre Dustet si alte masini din aceasta clasa este spatiul interior si pretul mic pentru varianta 4x4.

#211
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Nu sunt suparat pe nimic. Ar fi culmea! Dar imi place sa vorbesc concret, nu sa ma dau dupa stiuleti! Ba ca e crossover cand vorbim de clasamente, ba ca e suv cand facem comparatii, ba ca e clasa mica, etc.
Este ce este, personal mi se pare aberant sa o bagi in aceeasi oala cu 2008 si Clio, dar na, eu sunt expert in crosetat!
Este o masina scumpa pentru calitatea pe care o ofera!
Ca are 4x4, ca e fiabila,ma rog ieftina la intretinere, iarasi, ma rog,  de fapt nu e chiar asa! 4x4 ala e fix pix fara cauciucuri corespunzatoare, nu face dacat sa distribuie cuplul intre cele doua punti, nu va impiedica patinatul rotii cu cea mai mica aderenta, adica se va comporta fix ca un 2x4!
Un grip control cu gume potrivite poate face mai multe!
Intretinerea si piesele nu sunt chiar ieftine, deci nici aici nu exceleaza! Reviziile costa cu 30-40 de euro mai putin, deci iar mare avantaj nu ai!
Poti spune doar ca sustii economia romaneasca.....not, ca baietii e francezi!
Deci, dusterul de 17 mii e exact ce e si loganul de 14 mii.....

Edited by farausername, 04 September 2017 - 22:43.


#212
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017

View Postfarausername, on 04 septembrie 2017 - 22:42, said:


Ca are 4x4, ca e fiabila,ma rog ieftina la intretinere, iarasi, ma rog,  de fapt nu e chiar asa! 4x4 ala e fix pix fara cauciucuri corespunzatoare, nu face dacat sa distribuie cuplul intre cele doua punti, nu va impiedica patinatul rotii cu cea mai mica aderenta, adica se va comporta fix ca un 2x4!
Un grip control cu gume potrivite poate face mai multe!


Asta este o prostie spusa la nervi. Crede-ma ca am mers la relee cu Dusterul si are o tractiune integrala foarte eficienta.

#213
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
N-am de ce sa fiu nervos, inseamna ca ai fost norocos. Depinde mult de teren, pamant, sa vezi ce fain e cand nu poti intra cu pathfinderul desi pe jos arata de zici ca urci relaxat cu loganul, dar ghinion, o iei la picior :) :)  !
Un pret corect ar fi la 14 mii, hai 15 daca ii pui ecranul!
Eu asta am sustinut, ca pretul nu reflecta calitatea per ansamblu a masinii si ca este supraapreciata!
Fiecare cu aprecierile si experientele lui, poate am avut eu ghinion cu atatea dustere, ele o fi masini bune!

Edited by farausername, 05 September 2017 - 06:11.


#214
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
4x4 de la Duster e bun de sosea. In offroad ai nevoie de diferentiale blocante ceea ce nu are.
Sa dai 15 mii euro pe o masina de 5 mii de euro (ca asta era caietul de sarcini pt. Logan) asta inseamna sa fii mafiot.

Edited by Kroghy, 05 September 2017 - 07:17.


#215
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostKroghy, on 05 septembrie 2017 - 07:15, said:

4x4 de la Duster e bun de sosea. In offroad ai nevoie de diferentiale blocante ceea ce nu are.
Sa dai 15 mii euro pe o masina de 5 mii de euro (ca asta era caietul de sarcini pt. Logan) asta inseamna sa fii mafiot.

Ce inseamna sa comentezi de dragul de a comenta aiurea...Daca treci la un nivel superior de off-road ai asa ceva pentru duster...http://mudster.ro/ac...-locker4duster/

Referitor la duster bun pentru sosea cred ca ai vedenii....

PS: NU vrei sa iti muti snobismu pe alte topicuri ? Poate te ajuta d-na moderator, vad ca tot insisti sa ne jignesti....

Edited by bumpocbum, 05 September 2017 - 09:00.


#216
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
Sunt foarte putini care faca asa modificari. Piezi garantia si e posibil sa te trezesti cu alte probleme. Diferentialul blocabil trebuie sa fie din fabrica altfel nu avem ce discuta.
Din fabrica, transmisia 4x4 de la Duster e doar de reclama fata de un 4x4 serios cu 3 diferentiale blocabile.
Poate baga pe Duster 2 diferentiale blocabile dar daca incepe lumea sa-l foloseasca in conditii grele e posibil sa se rupa acele scobitori din spate.

Edited by Kroghy, 05 September 2017 - 09:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate