Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Rambo

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
TeoriaConspiratiei

TeoriaConspiratiei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 01.01.2016

View Posttakillya, on 24 martie 2016 - 17:22, said:

Parerea mea e ca nu asta e mesajul filmului. El (Rambo) ca un simplu racan nu avea nici o vina, si oricat de tare ai fi, razboiul te schimba. Un om care a trecut prin ce a trecut un soldat din Vietnam e clar ca nu mai poate functiona la parametri normali. Adu-ti aminte de scena in care voiau politistii sa-l tunda si sa-l barbiereasca si a ajuns sa aiba flash-backs cum a fost torturat in Saigon.

Sau cum povestea de modul in care prietenul lui a fost aruncat in aer si el se chinuia sa-i puna matele la loc si nu-i gasea picioarele.


Mesajul filmului a fost: "aveti grija de veterani ca si ei sunt oameni"

"22 veterans commit suicide each day: VA report"
http://usnews.nbcnew...-va-report?lite

Da  si asta. Dar cred ca dezechilibrezi putin balanta, nu cred ca accentul cade pe vulnerabilitati si dezechilibre. Sa nu uitam ca avem de a face si cu o masina de ucis. ;D. Si apoi in filmele urmatoare , ca americanii speculeaza imediat ceea ce are succes si pun de o serie, avem un Rambo care functioneaza la parametri normali. :P
Din ceea ce am observat eu, latura umana a soldatelului american in majoritatea filmelor de actiune e pe undeva pe un plan secund, americanul e mort dupa omul puternic , dupa omul de actiune , nu vezi des eroi sau supereroi plangand . Bun, mai baga din cand in cand cate o chestie de asta sa vedem noi ca totusi soldatelul american e si el om, cum mi se pare ca avem o scena si in "Elicopter la pamant " parca, sper ca-mi aduc bine aminte filmul, un soldatel se uita la fotografia nevestei sau copilului , chiar nu mai retin exact , cand e atacat de baietii rai .
Da, cred ca ai dreptate , e si asta, doar ca eu nu m-as duce atat de mult in directia unui mesal atat de umanist. :P
Au si filme bune in care vorbesc despre drama soldateilor intorsi din razboi, dar sa nu uitam ca asta e totusi..un film de actiune. E facut sa te distreze putin si sa-ti transmita cateva mesaje usoare, nu are mare treaba cu compasiunea .

#20
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OFiSvI6WRi8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In liceu , aveam o diriginta mai sensibiloasa. Eu , mai din topor , cum ma stiti Posted Image . Asta , profa de romana ne analiza o poezie de-a lui Eminescu ( era sa scriu Iliescu ) si isi aduce aminte cum un elev din alta clasa ( favorit de-al ei ...tot sensibilos ) a remarcat in strofele poeziei frecventa crescuta a literei "S" ...ceea ce lui , sensibilosului , ii dadea o senzatie de "ascutit " ! Deci ...ala si diriginta mea , erau convinsi ca Eminescu a tot amestecat el la strofe , pana a umplu rimele de "s"a"s"ituri ca sa dea ascutime poeziei . Va dati seama ce pretentii din partea unuia care scria rime de genul :

Si te-ai dus, dulce minune,
S-a murit iubirea noastra
Floare-albastra! floare-albastra!...
Totusi este trist în lume!


Buey , ascultati aici .... ala e un film cu pac-pac si ...decat atat ( cum ar zice Liviu Dragnea ...sotul Bombonicai ) . Ce mesaje cu rufe intinse visati voi ? Tac-pac , 10.000 de morti , exprimari monosilabice si , urmariti filmul ( sau toata seria daca va tin nervii ) sa vedeti cui se adreseaza . De cate ori vorbeste unul mai mult de 30 de secunde , intervine o scena in care Rambo mai omoara niste cetateni platitori de taxe si impozite .

Decat asta-i mesajul :

Nu-l plictisiti pe Rambo cu propozitii lungi sau fraze ca iarasi se slobozeste cu niste rafale ( catre cei norocosi ...ca pe ghinionisti ii omoara cu cutitul ala ruginit si neascutit sa se chinuie , fi-re-ar mama lor a naibii ) Posted Image


Edited by JurasikMan, 24 March 2016 - 23:01.


#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015
L-am vazut la revolutie pe Rambo concretizat in zeci de pusti d-astia "bengosi" care isi legasera si bandana si in dreapta tineau AKM-ul, si ei aparau Romania
Le mai lipsea pomul, :lol:
Ii revad acum pe forum...

#23
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Până acum am avut recenzii pentru Die hard și Rambo.
Aștept descrierea(review/overview) pentru filmul ăsta:
http://www.imdb.com/...=nm_flmg_act_44
Cu mult interes,chiar!

Edited by ASCENDED, 25 March 2016 - 10:47.


#24
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
Dintre cele patru parti Rambo 4 e cel mai slab - un macel fara sens - la final zeci de adversari cad sfartecati de gloantele lui Stallone

#25
GranTorino

GranTorino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 19.03.2016
Initiator, sa nu uiti de Rocky !
Ala tare de cap si iute-n pumn !

#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015
Sau de Brazilia - Germania de la campionatul mondial, :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate