Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Umilirea proprietarilor cu sedii de firma inregistrate in apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#55
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

View PostQuantum, on 21 martie 2016 - 17:47, said:

Galeo:
'Nu e clar cine scoate acele acte, proprietarul firmei sau al locuintei ?
Sau cine si ce scoate ?  Posted Image'


Mai citeste mesajul meu anterior pana pricepi cine poate depune niste copii.

Iti poti face cont la Reg. Comertului pe net faci cerere tot pe net, platesti la fel si iti trimit aia Certificatul Constatator.
Daca nu se poate tipari la Galati, il bagi intr-o sticla si-l arunci in garla, scris pe sticla 'pentru ANAF', ajunge dansa cand trebuie.

(daca tot ti-am spus mura-n-gura ce sa faci, mai da-mi un Report, sa ma simt si eu bine)

Intelege omule nu are nici  o legatura anaful in toata povestea asta, e vorba de plata taxelor locale

#56
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Daca spui si ce punct te intereseaza si daca a intervenit modificari la el iti fac copy paste aici.

View Postpasilla, on 21 martie 2016 - 19:54, said:

trebuie platit.


#57
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostEgalul, on 21 martie 2016 - 20:01, said:



Intelege omule nu are nici  o legatura anaful in toata povestea asta, e vorba de plata taxelor locale

Asa gogomanie nu am mai auzit, scuze .

View Postvubiv, on 21 martie 2016 - 20:02, said:

Daca spui si ce punct te intereseaza si daca a intervenit modificari la el iti fac copy paste aici.

Multumesc,

Capitolul II, Sectiunea 4, punctele 38-42....cred.

Edited by pasilla, 21 March 2016 - 20:10.


#58
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

View Postmihnearau, on 21 martie 2016 - 18:43, said:

legea ca daca nu decontezi utilitatile nu platesti impozit marit!
deci grasa aia e si mincinoasa!
cand o vad pe aia ma apuca avortul!


Exact asa am auzit si eu, a iesit grasa dar si primul ministru in presa si au declarat: doar cei care deconteaza utilitatile  pe firma trebuie sa-si bata capul.
Am zis gata, nu am nici o treaba, firma mea e inactiva, nu decontez nimic, pana azi cand ma suna maicamea sa imi spuna ca nu poate plati impozitul ca trebuie nu stiu ce certificate constatatoare de la Registrul Comertului.

Maine are de stat iar la coada, sa se lamureasca.
Chiar a sunat azi unul la radio, tot din Galati, care a fost la directia de plati locale sa intrebe fix despre plata impozitului pe sediul social, iar gardianul i-a spus ca nu exista birou de informatii, ca trebuie sa stea la coada aia de 300 persoane ca sa afle raspunsul la aceasta intrebare....

Deci ca sa aflii raspunsul la ce iti trebuie exact trebuie sa stai la o coada de 5 ore.
Mergi apoi si faci rost de cate, si mai stai la o coada de 5 ore ca sa depui actele.
Sublim

Edited by Egalul, 21 March 2016 - 20:14.


#59
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si dupa nu stiu cate cozi si nervi si bani, afli ca ai stat de la inceput la coada necorespunzatoare si trebuie sa o iei de la capat, ca de, esti un cetatean neinformat.

#60
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015
Informatiile despre cei care desfasoara activitati economice acasa ar putut fi luate direct de la registrul comertului, fara sa mai puna oamenii sa umble pe drumuri, sa vina de prin alte tari, si sa stea la cozi infernale?

Pentru ce au mai bagat plata cu cardul daca tot te obliga sa vii sa depui 7000 de declaratii si acte?

Ai bagat plata cu cardul, atunci ofera posibilitatea sa faci totul online

#61
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View Postpasilla, on 21 martie 2016 - 20:04, said:

Capitolul II, Sectiunea 4, punctele 38-42....cred.
Esti sigur?
Nu cumva vrei sa spui Titlul IX „Impozite și taxe locale”?
Daca nu incearca sa spui in cuvinte ce anume, ca la ce ai spus tu mai sus nu e nici o modificare

Edited by vubiv, 21 March 2016 - 20:34.


#62
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postvubiv, on 21 martie 2016 - 20:23, said:


Esti sigur?
Nu cumva vrei sa spui Titlul IX „Impozite și taxe locale”?
Daca nu incearca sa spui in cuvinte ce anume, ca la ce ai spus tu mai sus nu e nici o modificare

Era vorba de modificarile la HG 1/2016. Pentru CF este vorba de art. 458.(titlul IX)

#63
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
La alea in intervalul 38-42 s-a modificat doar atat:
4. Punctul 38 se modifică și va avea următorul cuprins:
„38. Pentru stabilirea impozitului pe clădiri conform art. 458 și art. 460 alin. (2) și (3) din Codul fiscal, în cazul în care contribuabilul depune la organul fiscal local o declarație la care anexează un raport de evaluare, valoarea impozabilă a clădirii este considerată a fi cea care rezultă din raportul de evaluare, chiar și în situația în care clădirea a fost finalizată sau dobândită în ultimii 5 ani anteriori anului de referință, în cazul persoanelor fizice, respectiv în ultimii 3 ani anteriori anului de referință, în cazul persoanelor juridice.”
5. La punctul 39, alineatul (3) se modifică și va avea următorul cuprins:
„(3) Începând cu luna iunie a anului 2016, organele fiscal locale comunică Ministerului Finanțelor Publice, până la data de 15 a fiecărei luni, informațiile din rapoartele de evaluare depuse de contribuabili, în vederea introducerii acestora într-un registru electronic. Registrul electronic se publică pe pagina de internet a Ministerului Finanțelor Publice și poate fi consultat de orice persoană. Instrucțiunile de completare, organizare și exploatare a registrului electronic se aprobă prin ordin comun al ministrului finanțelor publice și al ministrului dezvoltării regionale și administrației publice.”
6. Punctul 44 se modifică și va avea următorul cuprins:
„44. În cazul unei clădiri cu destinație mixtă, aflată în proprietatea persoanelor fizice, la adresa căreia este înregistrat un domiciliu fiscal, unde se desfășoară o activitate economică, atunci când suprafețele folosite în scop rezidențial și cele folosite în scop nerezidențial rezultă din documentația cadastrală, impozitul se calculează prin însumarea impozitului aferent suprafeței folosite în scop rezidențial, calculat potrivit art. 457 din Codul fiscal, cu impozitul aferent suprafeței folosite în scop nerezidențial, calculat potrivit art. 458 din Codul fiscal."
7. După punctul 46 se introduce un nou punct, punctul 461, cu următorul cuprins:
„461. (1) În aplicarea prevederilor art. 459 alin. (3) din Codul fiscal, pentru calcularea impozitului pe clădirile cu destinație mixtă, aflate în proprietatea persoanelor fizice, unde este înregistrat un domiciliu fiscal la care se desfășoară activitatea economică, iar suprafețele folosite în scop rezidențial și nerezidențial nu sunt evidențiate distinct, impozitul se calculează conform art. 458 din Codul fiscal dacă există cheltuieli cu utilitățile înregistrate în sarcina persoanei care desfășoară activitatea economică. În cazul în care nu există cheltuieli cu utilitățile înregistrate în sarcina persoanei care desfășoară activitatea economică, impozitul se calculează conform prevederilor art. 457 din Codul fiscal.
(2) Prin sintagma «cheltuieli cu utilitățile» se înțelege: cheltuieli comune aferente imobilului, cheltuieli cu energia electrică, gazele naturale, cheltuieli de termoficare, apă și canalizare.

Edited by vubiv, 21 March 2016 - 21:02.


#64
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Da, multumesc.
Nu s-a schimbat nimic fata de proiect. Declaratia de presa a fost un 'pic' eronata.(ce conteaza un cuvant !): http://gov.ro/ro/guv...-codului-fiscal

#65
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
In principiu ce e in comunicat se regaseste si in modificari. Eu am dat mai sus doar intervalul care spuneai ca te intereseaza (vezi ca am adaugat si punctul nou de la 46) , ca mai sunt modificari si dupa articolele 60, cu concesiuni, terenuri agricole, pasuni, etc dar banuiesc ca nu te intereseaza.
La ce te referi cand spui ca a fost eronat?

Edited by vubiv, 21 March 2016 - 21:01.


#66
TinMan

TinMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 02.08.2013
O intrebare privitoare la spatii e locuit folosite in scopuri comerciale:
Asociatia de proprietari are scop comecial sau nu? Adicătelea pentru spațiul pe care îl ocupă, pentru aerul pe care îl respiră inutil si umbra pe care o face pamîntului degeaba e taxată ca agent comercial? Că de plătit plătește salarii, are cont în bancă, și cred că (sigur) are și personalitate juridică. Adică nu-i ca Marean Almanahe - pe persoană fizică.
Nu de alta dar pe scara la mine (in țară, nu aici) s-a pripășit Asociația de proprietari în spațiul fostei uscătorii de la parter.. Mai prin abuz, mai prin neimplicarea vecinilor (și a mea că nici eu nu-s mai breaz), cum, necum ne-am pomenit cu sediul la noi în scară. Ne-au promis ca or sa modernizeze ușile, că o să fie ... dar ce n-o să fie. Pînă la urmă a rămas ca-n tren: adică șmecherul promite și fraierul trage nădejde.
Acum problema e că de ne-or pune să plătim pe toți de pe scară impozit mai mare, păi atunci e cam nasol. Că atunci cînd vin in țară în concediu promit că-l scot în șuturi din uscătorie pe grasu' de la asociație. Cu terfeloagele lui cu tot!
Dacă nu, atunci e prietenul meu! Și-i spun să dea un acatist si-un like pentru Softpedia.

#67
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postpasilla, on 21 martie 2016 - 19:54, said:

Adica nu e link public, trebuie platit.
Monitorul oficial este gratuit 10 zile de la publicare: http://www.monitorul...nitor--339.html

#68
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postbladhaund, on 21 martie 2016 - 21:01, said:

Monitorul oficial este gratuit 10 zile de la publicare: http://www.monitorul...nitor--339.html

Multumesc pentru informatie.

De ce numai 10 zile (dupa aia presupun ca nu nu mai trebuie sa respectam legile) si de ce nu are un format 'descarcabil' (oare este nevoie sa se faca bani din asta)?
Intrebarea nu este pentru tine.

View Postvubiv, on 21 martie 2016 - 20:56, said:


La ce te referi cand spui ca a fost eronat?

Am zis un 'pic' eronata si ma refeream la acel 'sau': "persoanele fizice care au ĂŽn proprietate clădiri cu destinație mixtă sau nerezidențială" Nesemnificativ, dar vital.

Edited by pasilla, 21 March 2016 - 21:27.


#69
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Da, e o tampenie, ar trebui sa fie publice format text descarcabil arhiva de la infiintare...
Au si niste tarife destul de mari... mai bine cumperi de la intermediari.

Edited by vubiv, 21 March 2016 - 21:30.


#70
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu nu am nici o legatura cu dreptul, dar de prin 1980 am avut abonament la MO + periodice, asa, doar pentru lectura proprie.
Am renuntat la abonament prin anul 2000 pentru ca am inteles ca nu are rost sa platesc, pentru  ce ?
Mai am 'tone' de maculatura si tot nu pricep de ce am platit bani si ar fi trebuit sa platesc in continuare, ca sa aflu ce ar trebui sa nu fac ca sa  nu 'calc pe bec'.


#71
TinMan

TinMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 02.08.2013

View Postpasilla, on 21 martie 2016 - 21:25, said:


De ce numai 10 zile (dupa aia presupun ca nu nu mai trebuie sa respectam legile) si de ce nu are un format 'descarcabil' (oare este nevoie sa se faca bani din asta)?

Îl poți face ”descărcabil” din [File], [Save page as], [HTML only] sau [Text] si-i dai calea (locul, adică unde să ți-l salvezi- pentru cei mai neinițiați).
Asta dacă ai o pasiune din a colecționa chestii tîmpite trăsnite.

#72
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
Succes. Poti scoate online constatatorul
https://portal.onrc....login#wlp_login

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate