Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Umilirea proprietarilor cu sedii de firma inregistrate in apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#37
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015

View PostRainwish, on 21 martie 2016 - 16:28, said:

Documentul de la ONRC se poate scoate online (se plateste online si taxa de 45 lei) si are valoare la administratia financiara. Documentele cu care trebuie sa se prezinte proprietarul apartamentului la impozite locale sunt urmatoarele :
- certificat constatator ONRC - DA
- certificatul de inmatriculare al societatii (copie) - NU
- actul de dobandire al sediului social (actul de proprietate al casei  si schita casei) - copii - NU
- contractul de comodat sau declaratia proprietarilor ca sunt de acord cu sediul societatii (copie) - DA
- copie buletine ale proprietarilor (casa si firma) - copie - NU
- formularul de declaratie privind activitatea la sediul social (Model 2016 ITL-001) - DA

astea mi-au trebuit mie
eu am dus si evaluare dar nah in 8 martie cand nu era sigur cu balaria asta de proiect de modificare
apropo, s-a publicat in MO?
sau guvernul asta e doar din mincinosi compus!

Edited by mihnearau, 21 March 2016 - 18:20.


#38
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu e nici o problema, ca tocmai a aparut (nu stiu daca s-a si publicat in MO)  inca o modificare, a modificarii Codului Fiscal.
HG 1/2016 publicata in 13 ianuarie 2016 se aplica de la 1 ianuarie. Asta de acum , din martie tot de la 1 ianuarie se va aplica.

Cetatenii romani au nevoie sa o consulte permanent pe mama Omida, ca sa afle viitorul , alfel risca sa intre in ilegalitate.

Noul Codul fiscal ar fi trebuit sa intre in vigoare dupa 2-3 ani de la promulgare, in asa fel incat toata lumea(inclusiv functionarii)  sa se familiarizeze cu el si sa aibe timp sa decida ce si cum vor face.

Edited by pasilla, 21 March 2016 - 18:21.


#39
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Ce trebuie sa se publice în MO?

#40
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostEgalul, on 19 martie 2016 - 16:02, said:

Fraier a fost Ceausescu, mult prea indulget, daca i-ar fi calcat pe cap cum trebuie pe chiaburi, nu se mai ridicau acum cu pretentii odraslele lor.
Dar nu-i bai, istoria se repeta, stim ce avem de facut data viitoare.

Bre Galeo, mie mi se pare ca e vorba de niste chiaburi si odraslele lor. Vezi ca astia deja stiu ce au de facut?

View PostEgalul, on 21 martie 2016 - 16:24, said:

Poate eu sunt in coma, sau pe luna, sau poate chiar am murit. Ce sa faca maicamea ca proprietar a acelei locuinte, sa nu plateasca acel impozit marit?


#41
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posttauru242, on 21 martie 2016 - 18:23, said:

Ce trebuie sa se publice ĂŽn MO?

Ceva, nu se stie exact ce.
http://www.hotnews.r...teaza-viata.htm

Adica, se pare ca HG 1/2016 a fost modificata, dar inca nu s-au publicat modificarile, care desi aprobate, in sedinta de guvern de pe 11 martie,
se pare ca se vor mai modifica, ca sa fie 'modificate' cand apar in MO. :)

Explicatiile oficiale :  "Intarzierea s-a datorat incorporarii unor recomandari ale Consiliului Legislativ, insa luni textul va aparea in Monitor"

http://economie.hotn...imita-plata.htm


Ghici voi cine plateste la final, cu timp, nervi si bani ?

Edited by pasilla, 21 March 2016 - 18:36.


#42
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015

View Posttauru242, on 21 martie 2016 - 18:23, said:

Ce trebuie sa se publice în MO?

legea ca daca nu decontezi utilitatile nu platesti impozit marit!

Edited by althea, 04 May 2016 - 18:25.
Te rog renunta la expresiile vulgare.


#43
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
M-am lămurit,  ce sa zic..... turcul plătește?:D

#44
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

View PostEgalul, on 21 martie 2016 - 16:52, said:

Firma se poate inchide online ?
Sa cer documentele de inchidere online ?

Pai trebuia sa o inchizi/lichidezi/bagi in insolventa inainte sa pleci in UK...Posted Image

Edited by xmanyacs77, 21 March 2016 - 18:50.


#45
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu am o situatie aproape tragica, datorita acestor prevederi. Nu am chef sa o expun, pentru ca sunt pe aici utilizatori 'speciali' , care afirma ca cetateanul este tampit, lenes, neinformat.
si ca in Romania este foarte simplu sa rezolvi problemele cu autoritatile, numai daca nu vrei sau daca esti foarte comod, nu se rezolva.

#46
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
pasilla - pai zi-ne ce ai patit.

Nu e normal sa te abtii doar pentru ca lumea (poate) nu este de acord cu tine, cat timp se discuta civilizat..

#47
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
A aparut si 'misterioasa HG"
HG 159 din 11 martie 2016
Monitorului Oficial: 208 din 21 martie 2016, sa vedem cand au si 'muritorii' acces la ea (fara sa cotizeze pe la MO- adica trebuie sa platesti, daca vrei sa cunosti legile pe care esti obligat sa le respecti)).

Notele de serviciu, 'circularele' si alte 'abureli' care iti fac viata un iad, sunt 'strict secrete'.

Edited by pasilla, 21 March 2016 - 19:36.


#48
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
15 pagini pline de modificari ale articolelor din Legea 227/2015

#49
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postvubiv, on 21 martie 2016 - 19:40, said:

15 pagini pline de modificari ale articolelor din Legea 227/2015

Ai un link cu e publicat in MO, sau este vorba de versiunea initiala ?

Poate vre-un cetatean model vrea sa vada/invete si HG 1/2016 http://discutii.mfin...cal14012016.pdf

nu are decat vreo 255 pagini, este usor de inteles pentru oricine.


Edited by pasilla, 21 March 2016 - 19:48.


#50
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Am monitorul oficial de azi.

#51
TinMan

TinMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 02.08.2013

View Postxmanyacs77, on 21 martie 2016 - 18:50, said:

Pai trebuia sa o inchizi/lichidezi/bagi in insolventa inainte sa pleci in UK...Posted Image

Poate ca omul s-a gandit ca o redeschide in cazul in care ceva merge prost in UK si trebuie sa se intoarca. Stiind prin cate a trecut ca sa o infiinteze si gandindu-se ca logic nu are ce dari, biruri, angarale sau mai stiu eu ce sa plateasca domnului Stat atat timp cat firma nu are activitate nu a inchis-o / lichidat-o / dizolvat-o.
Ca si cu inchisul e dichis mare. S-a gandit domnul Stat cum sa te faca sa-ti iei campii atunci cand vrei sa inchizi o firma. Si e normal. Fiecare firma / afacere e o vaca de muls. Oficial sau ne. Ca oricat ar fi de corect patronul / administratorul ( nu proprietarul - intr-o postare anterioara am explicat de ce. Ca nenea Statul e proprietar. De la Ilici si ai lui citire) - tot or sa-i gaseasca cei veniti in control ceva. Eventual ca nu poarta sapca. Ei nu vin pentru altceva, vin doar sa ia banii capitalistului asupritor.
Cine sustine altceva precis traieste intr-un univers paralel. Sau in turnul de fildes al administratiei, in "sistem" adică.
Logic ar fi ca o firma fara activitate sa nu plateasca statului nimic. Pentru ca in acel moment nici staul nu face nimic pentru ea. Stiu, o sa spuneti ca o apără si atunci cand patronul e boschetar si uite-asa de-al ****lui sta fara activitate sau, mai rau, isi ia lumea in cap si se duce sa munceasca in alta parte. Uau! Blasfemie! Cum si-a permis?! Pai sa paraseasca el glia scumpa, varza, barza, viezurele si mînzul stramoșești? Și cine o sa mai plătească impozite, TVA-uri, accize, francize, banchize, avize și alte ize?!
Așa ca stimate coleg de forum, pune mîna dumitale cea britanică și plătește! Păi se poate?! Egali sunt doar "domnii" infractori dovediți din Parlament. Și ți-ai mai luat și un nick-name inspirat. Păi dumneata nu l-ai citit pe Orwell? Ce ziceau animăluțele alea simpatice? Că toate sunt egale, dar unele mai egale decît altele. Cum, cine ziceau? Porcii. Ăia care erau la conducere. Ca de obicei, peste tot, în toate conducerile.

Edited by TinMan, 21 March 2016 - 19:51.


#52
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postvubiv, on 21 martie 2016 - 19:46, said:

Am monitorul oficial de azi.

Adica nu e link public, trebuie platit.

#53
tony_bucuresti

tony_bucuresti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.12.2004
NU trebuie sa vii in Romania pentru un Certificat Constatator - il poti obtine ONLINE si este valabil fiind un fisier PDF semnat electronic - nu trebuie decat tiparit. Poti plati folosind un card bancar.

Intra la aceasta adresa: https://portal.onrc....RCPortal.portal

Ai nevoie de un cont insa il poti face gratuit si rapid si mergi in stanga la Eliberare certificate constatatoare online

Iar pentru restul formalitatilor poti apela la serviciile juridice ale unui avocat sau poti face imputernicire cuiva din partea firmei pentru a se ocupa de pasii de la Registrul Comertului.

Desi nu pare, s-au mai schimbat lucrurile si pe aici.

Succes!

#54
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posttony_bucuresti, on 21 martie 2016 - 19:55, said:

NU trebuie sa vii in Romania pentru un Certificat Constatator - il poti obtine ONLINE si este valabil fiind un fisier PDF semnat electronic - nu trebuie decat tiparit. Poti plati folosind un card bancar.



Si este gratuit, nu ? Nu. Ca sa platesti o taxa, trebuie sa dovedesti ca ai platita alta taxa, la care dovedesti ca .....

Edited by pasilla, 21 March 2016 - 19:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate