Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Umilirea proprietarilor cu sedii de firma inregistrate in apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#1
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015
Nu-mi vine sa cred ca se poate asa ceva.

Am un SRL inactiv de ani de zile, pe care nu am reusit sa-l inchid pentru ca imi trebuia 1 luna de zile sa stau in tara si sa umblu pe la 7 ghisee.

Srl-ul e inregistrad pe adresa apartamentului parintilor.

A fost maicamea la directia de taxe locale sa se intereseze daca trebuie sa dea vreo declaratie, pentru a nu plati impozit de 20 ori mai mare la apartament.

Ei bine nu e asa de simplu, au trimis-o la registrul comertului unde sa scoata un certificat constatator cum ca firma mea, desi inactiva, nu desfasoara activitati la domiciliu.

A fost mama si acolo, dar cica trebuie sa ma prezint eu, administratorul firmei, cu toate hartoagele firmei dupa mine, pentru acel ceryificat.

Drci trebuie sa-mi iau eu voncediu aici in UK, si sa ma intorc in tara vreo luna, ca sa scot acel rahat de certificat, pentru ca mama mea, care nu are nici o vina, sa nu plateasca impozit marit.

In ce tara traiti bai fratilor, ce e cu bataia asta de joc ?
Am firma in UK, nu am fost niciodata la vreun ghiseu, totul s-a facut online, ba mai mult pentru sediul social al firmwi nu se face nici un fel de contract de inchiriere aici in UK, e pur si simplu o adresa la care sa-ti trimita corespondenta, si pe care o comunici online.

Ce e cu bataia asta de joc domni tehnocrati din guvern ce va dati intelectuali ?

#2
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Cică se vor reduce impozitele astea...

#3
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,111
  • Înscris: 03.07.2008

View PostEgalul, on 21 martie 2016 - 16:07, said:

...

Ce e cu bataia asta de joc domni tehnocrati din guvern ce va dati intelectuali ?

Vezi ca ai confundat guvernele...

#4
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Si unde e bataia de joc?
Asta mai lipsea, sa lase orice persoana sa faca cereri/modificari in numele oricarei societati comerciale pe motiv ca "il stie" pe administratorul firmei.

#5
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,871
  • Înscris: 27.06.2006

View PostEgalul, on 21 martie 2016 - 16:07, said:

Nu-mi vine sa cred ca se poate asa ceva.

Am un SRL inactiv de ani de zile, pe care nu am reusit sa-l inchid pentru ca imi trebuia 1 luna de zile sa stau in tara si sa umblu pe la 7 ghisee.

Srl-ul e inregistrad pe adresa apartamentului parintilor.

A fost maicamea la directia de taxe locale sa se intereseze daca trebuie sa dea vreo declaratie, pentru a nu plati impozit de 20 ori mai mare la apartament.

Ei bine nu e asa de simplu, au trimis-o la registrul comertului unde sa scoata un certificat constatator cum ca firma mea, desi inactiva, nu desfasoara activitati la domiciliu.

A fost mama si acolo, dar cica trebuie sa ma prezint eu, administratorul firmei, cu toate hartoagele firmei dupa mine, pentru acel ceryificat.

Drci trebuie sa-mi iau eu voncediu aici in UK, si sa ma intorc in tara vreo luna, ca sa scot acel rahat de certificat, pentru ca mama mea, care nu are nici o vina, sa nu plateasca impozit marit.

In ce tara traiti bai fratilor, ce e cu bataia asta de joc ?
Am firma in UK, nu am fost niciodata la vreun ghiseu, totul s-a facut online, ba mai mult pentru sediul social al firmwi nu se face nici un fel de contract de inchiriere aici in UK, e pur si simplu o adresa la care sa-ti trimita corespondenta, si pe care o comunici online.

Ce e cu bataia asta de joc domni tehnocrati din guvern ce va dati intelectuali ?

Nu ai nimerit-o cu tehnocratii...asta este opera pesedistior (noul cod fiscal, declaratie, impozite pe apartament de n-spe ori daca ai firma, etc).

Pentru RC poti face o procura mamei tale.
Esti sigur ca printre actele firmei nu ai un certificat constatator (primit la infiintarea firmei) din care sa rezulte ca la adresa respectiva este doar sediu de firma si nu se desfasoara activitate economica?




#6
pescaru

pescaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,378
  • Înscris: 14.08.2003
Si mai ceva: nu uita ca in apartamentul parintilor tai, care este spatiu inchis de la locul de munca in noua acceptiune a legii, fumatul este strict interzis.
Ca tot vorbim de bataie de joc.

#7
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

View Postvubiv, on 21 martie 2016 - 16:18, said:

Si unde e bataia de joc?
Asta mai lipsea, sa lase orice persoana sa faca cereri/modificari in numele oricarei societati comerciale pe motiv ca "il stie" pe administratorul firmei.

Prietene, firma e inactiva, nu mai exista nici un contract de inchiriere pentru sediul firmei.

Poate eu sunt in coma, sau pe luna, sau poate chiar am murit. Ce sa faca maicamea ca proprietar a acelei locuinte, sa nu plateasca acel impozit marit?

#8
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Eu am auzit ca s-a infiintat comisia de taiat hartogaraie sau ceva de genu... deci pe drumul cel bun... se pare ca tot se gasesc carcotasi care nici asa mai simplu nu e bine. Oricum lucrurile nu sunt asa banale de a schimba telephonic sau online, trebuie sa ai niste coduri de acces si apoi poti rezolva lucrurile apasand cateva taste (in UK)...

#9
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

View Postgabicen, on 21 martie 2016 - 16:19, said:



Nu ai nimerit-o cu tehnocratii...asta este opera pesedistior (noul cod fiscal, declaratie, impozite pe apartament de n-spe ori daca ai firma, etc).

Pentru RC poti face o procura mamei tale.
Esti sigur ca printre actele firmei nu ai un certificat constatator (primit la infiintarea firmei) din care sa rezulte ca la adresa respectiva este doar sediu de firma si nu se desfasoara activitate economica?

Tehnocratii au avut luni de zile sa modifice/clarifice.

A zis Ciolos sa plateasca impozit marit doar cei care deconteaza utilitati pe firma, dar se pare ca nu se aplica asa ceva.

View Postgabicen, on 21 martie 2016 - 16:19, said:



Nu ai nimerit-o cu tehnocratii...asta este opera pesedistior (noul cod fiscal, declaratie, impozite pe apartament de n-spe ori daca ai firma, etc).

Pentru RC poti face o procura mamei tale.
Esti sigur ca printre actele firmei nu ai un certificat constatator (primit la infiintarea firmei) din care sa rezulte ca la adresa respectiva este doar sediu de firma si nu se desfasoara activitate economica?

Tehnocratii au avut luni de zile sa modifice/clarifice.

A zis Ciolos sa plateasca impozit marit doar cei care deconteaza utilitati pe firma, dar se pare ca nu se aplica asa ceva.

View PostEngineer_xxl, on 21 martie 2016 - 16:25, said:

Eu am auzit ca s-a infiintat comisia de taiat hartogaraie sau ceva de genu... deci pe drumul cel bun... se pare ca tot se gasesc carcotasi care nici asa mai simplu nu e bine. Oricum lucrurile nu sunt asa banale de a schimba telephonic sau online, trebuie sa ai niste coduri de acces si apoi poti rezolva lucrurile apasand cateva taste (in UK)...

Sunt dispus sa pierd ore pe internet/telefon sa rezolv chestiunea asta, dar nu ma pune sa vin 1 luna in tara pentru un rahat de srl inactiv.

#10
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 18.06.2009
Documentul de la ONRC se poate scoate online (se plateste online si taxa de 45 lei) si are valoare la administratia financiara. Documentele cu care trebuie sa se prezinte proprietarul apartamentului la impozite locale sunt urmatoarele :
- certificat constatator ONRC
- certificatul de inmatriculare al societatii (copie)
- actul de dobandire al sediului social (actul de proprietate al casei  si schita casei) - copii
- contractul de comodat sau declaratia proprietarilor ca sunt de acord cu sediul societatii (copie)
- copie buletine ale proprietarilor (casa si firma) - copie
- formularul de declaratie privind activitatea la sediul social (Model 2016 ITL-001)

Edited by Rainwish, 21 March 2016 - 16:29.


#11
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Asa e in afaceri, e si usor, e si greu... Posted Image

#12
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.03.2008

View PostEgalul, on 21 martie 2016 - 16:24, said:



Prietene, firma e inactiva, nu mai exista nici un contract de inchiriere pentru sediul firmei.

Poate eu sunt in coma, sau pe luna, sau poate chiar am murit. Ce sa faca maicamea ca proprietar a acelei locuinte, sa nu plateasca acel impozit marit?
Nu te pune să plătești impozit mărit ci îți da amendă dacă nu depui declaratia.
Apropo,ai văzut cum arăta declaratia aia?Te doare capu',nu alta.

#13
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015
Apropo, am scris un mail catre cei de la registrul comertului sa-i intreb in ce stadiu e firma mea. Ma asteptam la un raspuns, ei bine mi-au trimis un document atasat, cu raspuns oficial semnat de director, cu stampila, cu numar de inregistrare, doar ca sa-mi spuna ca firma mea e inactiva din 2013.

Deci cineva a plimbat hartia aia la srmnat la 7 directori doar ca sa spuna ca e firma inactiva.

Ei bine am trimis pe mail acea hartie de la registrul comertului, sa le demonstrez ca firma e inactiva, insa pentru cei de la impozite pocale nu e de ajuns ca am acea hartie semnata de 7 directori de la regisyrul comettului, in care se spune ca firma e inactiva, ci trebuie sa vin in tara, sa iau certificat constatator ca firma e inactiva.

E noaptea mintii

View PostRainwish, on 21 martie 2016 - 16:28, said:

Documentul de la ONRC se poate scoate online (se plateste online si taxa de 45 lei) si are valoare la administratia financiara. Documentele cu care trebuie sa se prezinte proprietarul apartamentului la impozite locale sunt urmatoarele :
- certificat constatator ONRC
- certificatul de inmatriculare al societatii (copie)
- actul de dobandire al sediului social (actul de proprietate al casei  si schita casei) - copii
- contractul de comodat sau declaratia proprietarilor ca sunt de acord cu sediul societatii (copie)
- copie buletine ale proprietarilor (casa si firma) - copie
- formularul de declaratie privind activitatea la sediul social (Model 2016 ITL-001)

Astea sunt documente ale proprietarului firmei, care de multe ori nu e acelasi cu proprietarul apartamentului, cum e cazul meu.

De ce sa pui proprietarul apartamentului sa vina cu documentele astea daca nu ate nici o legatura cu firma ?

Nu vreau nici un sediu social, ci vreau sa scap de firma asta, si nu pot. Iar mama mea chiar nu are nici o vina sa umble doar pentru a nu plati acel impozit.

Ce naiba, chiar nu avem putina logica ?

Sazicem ca esti proprietar de apartament, si ai o firma ramasa cu sediul social pe adresa ta, dar cu care nu mai ai nici o legatura.

Ce teebuie sa faci ?

Sazicem ca esti proprietar de apartament, si ai o firma ramasa cu sediul social pe adresa ta, dar cu care nu mai ai nici o legatura, firma care nici macar nu e a ta, si nu mai e activa.

Ce teebuie sa faci ?

Poate proprietarul acelei firme a crapat, sau e plecat si nu mai stii nimic de el.

Edited by Egalul, 21 March 2016 - 16:43.


#14
robedim

robedim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 26.11.2009
Platesti impozit marit doar daca decontezi pe firma cheltuilelile cu utilitatile sau cu intretinerea. Dar asta ar trebui s-o afle si cei de la taxe locale.

Edited by robedim, 21 March 2016 - 16:45.


#15
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,198
  • Înscris: 13.07.2005
E ciudat ce i s-a intamplat mamei tale !
Eu chiar saptamana trecuta am achitat impozitul la casa, casa in care se afla si sediul social al firmei.
Inainte de a achita impozitul, mi-au dat spre completare o declaratie cu mai multe rubirici ( suprafata teren, suprafata utila cladire, etc) printre care era si o rubrica pentru declaratia pe prorpie raspundere ca in sediu nu se desfasoara activitati economice ( si nici nu sunt achitate de catre firma utilitatile de la adresa respectiva).
Nu mi s-a solicitat niciun fel de Certificat Constatator de la RC ci doar o copie dupa CUI si una dupa un extras CF ( nu conta cat de vechi - era doar pentru stabilirea suprafetelor).

Chiar asa se interpreteaza legea - dupa cum il taie capul pe fiecare functionar !!??

#16
TinMan

TinMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 02.08.2013

View PostEgalul, on 21 martie 2016 - 16:24, said:

Prietene, firma e inactiva, nu mai exista nici un contract de inchiriere pentru sediul firmei.

Poate eu sunt in coma, sau pe luna, sau poate chiar am murit. Ce sa faca maicamea ca proprietar a acelei locuinte, sa nu plateasca acel impozit marit?

Trebuia inainte de plecare sa faci o procura generala. Eu asa am facut. Dar nu sunt sigur daca puteai fi reprezentat prin respectiva procura si in legatura cu firma.
Si, apropo! Nu esti proprietar al firmei. Nooooo! Cica esti administrator - zice-se ca proprietar ar fi statul roman. Care nu face altceva decat sta. Ca de aia-i zice stat.
A, si iti ia banii. Ca daca tot sta ...

#17
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015
Cum dracu se face ca aici in UK am sediul social acasa, unde nici macar nu am contract de inchiriere,stau in gazda ?

#18
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015
Cum dracu se face ca aici in UK am sediul social acasa, unde nici macar nu am contract de inchiriere,stau in gazda ?

View Postrobedim, on 21 martie 2016 - 16:43, said:

Platesti impozit marit doar daca decontezi pe firma cheltuilelile cu utilitatile sau cu intretinerea.

Crezi ca functionarii de la primarie stiu asta?

Trimit proprietarii sa ceara certificate constatatoare la registrul comertului pentru firmele altora.

View Postmarr, on 21 martie 2016 - 16:43, said:

E ciudat ce i s-a intamplat mamei tale !
Eu chiar saptamana trecuta am achitat impozitul la casa, casa in care se afla si sediul social al firmei.
Inainte de a achita impozitul, mi-au dat spre completare o declaratie cu mai multe rubirici ( suprafata teren, suprafata utila cladire, etc) printre care era si o rubrica pentru declaratia pe prorpie raspundere ca in sediu nu se desfasoara activitati economice ( si nici nu sunt achitate de catre firma utilitatile de la adresa respectiva).
Nu mi s-a solicitat niciun fel de Certificat Constatator de la RC ci doar o copie dupa CUI si una dupa un extras CF ( nu conta cat de vechi - era doar pentru stabilirea suprafetelor).

Chiar asa se interpreteaza legea - dupa cum il taie capul pe fiecare functionar !!??

Sa le spuna cineva si functionarilor de la taxe locale, ca induc lumea in eroare

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate