Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Maurer Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
1040 replies to this topic

#1027
RaducuAndrei

RaducuAndrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.08.2017
Salut. Am auzit ca au început asfaltarile?!? Are cineva ceva poze? Asta va schimba cu mult viata locuitorilor. Care mai este stadiul lucrărilor? La care blocuri se lucrează la interioare?

#1028
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
S-a asfaltat in interiorul cartierului.

Attached Files



#1029
RaducuAndrei

RaducuAndrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.08.2017
Oh waaw.... arata bine de tot acum :)

#1030
Batix

Batix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.03.2017
Are cineva apartament in M7 sau M8 sa ne spuna la ce etaj sunt cu gresia-faianta si cam cand va fi predarea?
Multumesc.

#1031
RaducuAndrei

RaducuAndrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.08.2017
"One Of Them"
Ne mai faci si nouă un favor si ne mai atașezi o poza două sa vedem si noi stadiul lucrărilor te rog? Stiu ca la tine de la geam se vede la mine M11 care este aliniat cu blocul 8 de la Isaran. Merci

#1032
mirelzamfir

mirelzamfir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.10.2011

 RaducuAndrei, on 08 septembrie 2018 - 10:51, said:

"One Of Them"
Ne mai faci si nouă un favor si ne mai atașezi o poza două sa vedem si noi stadiul lucrărilor te rog? Stiu ca la tine de la geam se vede la mine M11 care este aliniat cu blocul 8 de la Isaran. Merci
Daca se poate si cu M9 vreo poza. Mersi anticipat!

#1033
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Nu prea mai stau la apartament, dar in weekend daca nu uit fac o poza.

#1034
ScSSoft

ScSSoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2009
Salutare! Tot am rasfoit paginile forumului si am dat peste cap functia de search dar nu am gasit un raspuns asa ca va intreb pe voi. Care e situatia cu izolarea fonica? Se aude de la vecini la fel ca in blocurile comuniste sau as avea parte de liniste? Nu ma intereseaza daca este facuta special izolatie fonica sau nu, ci mai mult ma intereseaza cam cat de tare se aude cand vorbesc/cearta/dau cu aspiratorul vecinii. In principal m-ar interesa la complexele din Tg Mures.

#1035
noname8989

noname8989

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.02.2020

View PostScSSoft, on 25 august 2021 - 09:39, said:

Salutare! Tot am rasfoit paginile forumului si am dat peste cap functia de search dar nu am gasit un raspuns asa ca va intreb pe voi. Care e situatia cu izolarea fonica? Se aude de la vecini la fel ca in blocurile comuniste sau as avea parte de liniste? Nu ma intereseaza daca este facuta special izolatie fonica sau nu, ci mai mult ma intereseaza cam cat de tare se aude cand vorbesc/cearta/dau cu aspiratorul vecinii. In principal m-ar interesa la complexele din Tg Mures.

Nu stiu cum sunt alea din Tg Mures , dar la cele din Brasov auzi si tel vecinului care e pe silent :))) ..izolare fonica inexistenta

#1036
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Nu face nimeni blocuri cu izolație fonica.
Vei auzi tot ce mișcă pe lângă tine, din toate direcțiile.

Spre ex eu aud bebe care plânge noaptea 2 etaje mai sus.

#1037
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018
Nu inteleg ce va tot plangeti de izolatia fonica la blocuri, e clar ca sunteti taraneti veniti de la tara si mutati la oras, pt ca nu exista bloc nou sau vechi sau casa veche de 400 de ani cu mai multe etaje unde sa nu se auda nimic de la vecini.Nu exista asa ceva, cine a trait la bloc stie asta si doar cine a locuit la casa individuala nu intelege acest aspect si se tot smiorcaie de lipsa fonoizolatiei :)

#1038
mhstamate

mhstamate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 17.09.2007
The Chosen1, postarea ta e plina de sarcasm, sper,... nu-i asa? Posted Image

Da, sunt unele apartamente vechi dezastru la izolare fonica. SI nici in cele mai bune apartamente vechi nu e izolarea fonica atat de buna ca nu auzi nimic din apartamentele vecine, dar nu e asa varza ca in astea noi. Atunci cand stai in dormitorul tau si auzi pe cei din dormitorul vecin vorbind de parca vorbesc de la tine din dormitor, doar ca mai ragusit, e jale.

Am inchiriat acum un apartament in Maurer Residence din Brasov si am petrecut doar 2 nopti acolo, de proba, dupa care am revenit unde eram inainte si deja ma gandesc sa renunt la chirie acolo. In prima noapte, era sambata la 11 jumatate seara si se auzeau batai de la masina de spalat a cuiva. M-am dus la etajul superior, crezand ca de acolo vine zgomotul... dar surpriza! Nu era de acolo. M-am dus un etaj si mai sus, si am gasit apartamentul care era sursa zgomotului, culmea nici macar pe aceeasi linie dreapta cu apartamentul in care stateam eu...

Dimineata te trezesti la 6 si 20 cand se trezesc si ceilalti din bloc, si asta in fiecare dimineata inclusiv duminica. Pentru ca orice usa inchisa in apartamentele vecine, se aude ca o izbitura si la tine. Alt motiv pentru care te trezesti cand se trezesc si ceilalti e ca auzi traficul de masini. Parcarile sunt fix in fata blocului, la nici 3m de bloc. Si nu numai ca auzi motoarele sau cum ruleaza pe asfalt, dar auzi fiecare portiera sau portbagaj de masina trantit inchis. Nu stiu cum e la etajele superioare, dar la cele inferioare asa e.

Cand cineva pregateste mancare la bucatarie, se aude fiecare tarait de scaun, fiecare vas pus pe masa. Daca ai fericirea sa fie copii mici in apartamentele vecine... ai incurcat-o, ai parte de bocanit in continuu.

Astea la un apartament care e pe colt, la care sufrageria sau dormitorul nu are perete comun decat cu apartamentele de sus si jos.

Am fost in doua apartamente in blocul ala: in unul nu se auzeau zgomote pe tevi cand dadeai drumul la apa la baie, la celalat da. Adica auzi si tu cand se duce vecinul si trage apa la baie.

Nu am auzit voci din apartamentele vecine, dar asta cred ca din cauza ca nu locuiesc decat o singura persoana in cele cu care ma invecinez.

Ca fapt divers, fiind apartament pe colt am putut sa observ grosimea peretilor exteriori pe mai multe laturi ale blocului. Si nu e constanta: e fie de 42 cm, fie de 50 cm. Bineinteles, dormitorul care e chiar pe coltul blocului e inconjurat de pereti de 42 cm, ca sa auzi mai bine zgomotele de afara...

Peretii interiori ai apartamentului au intre 11 si 15 cm. Probabil si cei comuni cu vecinii de etaj sunt la fel de grosi, dar nu stiu sigur.

Edited by mhstamate, 01 September 2021 - 13:17.


#1039
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018
Blocurile vechi din Brasov au pereti de maxim 36 cm , si aici ma refer la cele din cadre de beton si bca, cele din placi prefabricate au sub 30 cm grosime, si repet din nou , nu exista bloc unde sa nu se auta haraitu scaunului veinului sa un mers pe calcaie, tropaieli ale copiilor , etc.
Faptul ca auzi vecinul de vis a vis cum vorbeste e de porc, peretii dintre apt trebuie sa aiba grosimea celor exteriori, evident acolo sunt max10 cm intre tine si vecin si nu e legal asa ceva.Blocurile vechi din bca au peretii interiori de 7 cm , nu exista mai subtire ca aia nici la cea mai mare mocangeala actuala de pe piata.
Linistea la bloc o gasesti la ultimul etaj, dar vecina de sub mine plange ca o toaca copiii.

Edited by TheChosen1, 01 September 2021 - 13:30.


#1040
mhstamate

mhstamate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 17.09.2007
Auzitul celor din apartamentul vecin de parca erau in camera cu mine a fost intr-un apartament din Urban Pentha (peste drum de Maurer Residence), pe care l-am inchiriat in regim hotelier anume sa vad cum e. Aici in Maurer Residence am stat doar doua nopti in apartamentul inchiriat pana acum (luni spre marti, si sambata spre duminica), si nu s-a intamplat sa aud vecinii. Nu inseamna mare lucru insa, caci banuiesc ca nu locuieste decat o singura persoana in apartamentul de deasupra, iar cel de dedesubt nu e locuit. Iar pereti comuni pe palier nu am la dormitor si sufragerie cu un alt vecin de la acelasi nivel.

Stau in chirie in Brasov de cand am plecat la facultate, si nu am fost niciodata deranjat de zgomotul de la vecini pana nu m-am mutat in apartamentul in care stau acum si din care vreau sa plec. Poate am avut noroc de vecini pana acum, nu stiu ce sa zic, caci chiar nu imi aduc aminte sa fi fost deranjat de tarait de scaune sau de izbituri, sau sa aud televizorul vecinului mai tare decat al meu.

Cand locuiesti la bloc in prezent mai este un pericol, reamenajarile interioare. Oriunde merg pe jos, dau de cel putin o zona in care se aude din strada zgomot de pickhammer sau bormasina sau flex din vreun apartament. Macar in astea noi, dupa perioada de la darea in folosinta cand se muta lumea si e concert de bormasini, nu se apuca oamenii sa sparga pereti, ca-si pierd garantia. Asta e motivul pentru care caut sa ma mut intr-un ansamblu de locuinte noi.

De altfel, cand ma uit la materialele de constructii folosite de dezvoltatorii imobiliari aici in Brasov (si nu la ce declara ei), nu vad decat preocupare pentru izolare termica, nu si fonica. Doar cei de la Coresi Avantgarden (Kasper/Immochan) spun ca au pus un strat de nu stiu ce intre nivelurile de apartamente, pentru a atenua zgomotele (probabil cele de impact). Nu stiu daca are vreun efect insa. Ce stiu e ca am amici care stau acolo si se plang ca daca face sex vecinu', adio somn in noaptea aia. :)

#1041
mhstamate

mhstamate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 17.09.2007
Ce ziceam eu ca nu se lucreaza in complexurile noi... m-am dus aseara iar in apartamentul din Maurer M11 iar azi dimineata sambata la 8 si jumatate am auzit lovituri cu ciocanul si harait de flex.... Sa vezi ce au inceput sa tipe bebelusii din bloc, lol.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate