Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Relocare in Germania, merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#37
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007

View PostBenderbut, on 20 martie 2016 - 17:40, said:

nustiu cu ce scop iti ofera prostii aia salariu de 55 k /an daca tu nu esti dispus sa risti si sa iti iei responsabilitatea de a te duce cu familia acolo . tot repeti pe`` banii mei ``se vede ca iti plac avantajele , relax-ul muncii din tara , in tarile occidentale nu iti dau bonuri de masa si un salariu de 2000 de lei . iei un salariu decent si te priveste ce faci cu banii ...esti om mare ar trebui sa iti porti singur de grija
Partea cu relocarea este foarte probabil ca neamtu', care e pragmatic, sa-i fi spus ca e pe banii lui. Adica el e cel angajat, daca isi aduce sau nu familia il priveste cum, cind si cu cat o face. (Inutil sa o aduca in primul an daca doamna "keine" limba lu' Merkel
Dar partea de interviu and shit, pe banii lui suna a teapa de agentie care duce negrii la cules de castraveti in Germania.
Nu cred sa existe multinationala serioasa (germana sau nu), care are nevoie de un angajat cu un anumit set de cunostinte (ca daca nu avea nevoie nu ii propunea relocare, sunt destui someri calificati si in germania) dar sa ii ceara sa se prezinte la interviu fara sa deconteze un zbor dus/intors si doua-trei nopti plus masa la un hotel de 2-3 stele, sau chiar la apartamentele / cateringul companiei. Nu ca mersul pe barba lui ar fi o avere (cu un low-cost cumparat din timp si o rezervare la fel pe booking), dar nu se face asa.

@initiator.
intre timp am citit si lamuririle tale. Deci cei de aici NU STIU ca tu ai o propuneder directa de acolo. Asta e bine, deocamdata nu ii lasa sa stie. Rezerva-ti un low-cost de acum, iesi ieftin, si o rezervare la un hotel cat mai aproape de un mijloc de transport in comun cu care poti ajunge la angajator. Vezi si discuta cu ei, vezi care e oferta, ce beneficii iti mai ofera (nu salariul e totul, sa stii - cum spuneau colegii mai sus te pot ajuta cu locuinta, abonament mijloc de transport in comun, asigurari etc), negociaza un contract cinstit (nu fii nesimtit, dar nici moale ca mamaliga), si daca pusca, go - for - it, le spui la cei de acasa la revedere. Intre timp pune sotia la invatat germana, si invat-o si tu, chiar daca aici se vorbeste engleza, nu inseamna ca iesi la pensie de aici...
Daca ai avut contracte duse la bun sfarsit si ai atras atentia unui manager mai maricel, inseamna ca stii ce faci. Ala nu isi pune pielea in joc in fata celor de deasupra lor pentru tine daca nu crede ca te descurci. Parerea mea.
Oricum, chiriile sunt printre cele mai mari din Germania, poti plati lejer 1000-1200 de euro pentru un studio sau un apartament cu un dormitor de 40-45 mp...

Edited by aandrei_24, 20 March 2016 - 23:24.


#38
Z-Edy

Z-Edy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.03.2011

View Postaandrei_24, on 20 martie 2016 - 23:11, said:

Partea cu relocarea este foarte probabil ca neamtu', care e pragmatic, sa-i fi spus ca e pe banii lui. Adica el e cel angajat, daca isi aduce sau nu familia il priveste cum, cind si cu cat o face. (Inutil sa o aduca in primul an daca doamna "keine" limba lu' Merkel
Dar partea de interviu and shit, pe banii lui suna a teapa de agentie care duce negrii la cules de castraveti in Germania. Nu cred sa existe multinationala serioasa (germana sau nu), care are nevoie de un angajat cu un anumit set de cunostinte (ca daca nu avea nevoie nu ii propunea relocare, sunt destui someri calificati si in germania) dar sa ii ceara sa se prezinte la interviu fara sa deconteze un zbor dus/intors si doua-trei nopti plus masa la un hotel de 2-3 stele, sau chiar la apartamentele / cateringul companiei. Nu ca mersul pe barba lui ar fi o avere (cu un low-cost cumparat din timp si o rezervare la fel pe booking), dar nu se face asa.
Personal, la 5 posturi cate are initiatorul, cred ca e un pustiulache cu chef de amuzament pe seama noastra.
Faptul ca nu am mai mult de 5 posturi nu inseamna ca sunt un pustan, poate ca pentru mine a fost mai important sa-mi fac o cariera si nu sa stau pe forum, am initiat acest topic pentru ca am avut nevoie si am apelat la ajutor, daca nu imi poti oferi ajutorul solicitat, te rog scuteste-ma de comentarii inutile si de rautaciuni, sunt tipice romanesti si tocmai acest lucru ma dezgusta si imi doresc sa plec din tara, este valabil pentru toti cei care vor sa-mi mai raspunda, daca nu sunteti in masura sa ma ajutati, nu va mai obositi sa faceti tot felul de scenarii si sa va obositi cu raspunsuri in afara de subiect, nu va onoreaza si nici nu cred ca intereseaza pe altcineva. Multumesc.

#39
Z-Edy

Z-Edy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.03.2011

View Postsirgoofy, on 20 martie 2016 - 18:59, said:

dupa atata timp cat ai salariul in mana?

Daca tu iti dai demisia si ajuns acolo aia decid ca totusi nu au nevoie de tine ?
Chiar daca plec in cadrul aceleiasi companii, este greu sa-mi maresca salariul in cazul unui transfer, si mi se pare logic acest lucru. daca acum castig 1400 euro net, cum pot sa-mi mareasca salariul pana la 3000 net?!! Exista totusi niste regulamente interne si proceduri. Iar la suma asta de 3000 am ajuns acum dupa raspunsurile primite pana acum la brutul propus pentru inceput. De aceea mi-au propus sa-mi dau demisia si sa ma incadreze ca "nou" angajat in Germania, dupa o procedura interna destul de sofisticata dar dedicata special pentru mine, Nu intru in amanunte.

Edited by Z-Edy, 20 March 2016 - 23:58.


#40
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View PostBenderbut, on 20 martie 2016 - 17:40, said:

nustiu cu ce scop iti ofera prostii aia salariu de 55 k /an daca tu nu esti dispus sa risti si sa iti iei responsabilitatea de a te duce cu familia acolo . tot repeti pe`` banii mei ``se vede ca iti plac avantajele , relax-ul muncii din tara , in tarile occidentale nu iti dau bonuri de masa si un salariu de 2000 de lei . iei un salariu decent si te priveste ce faci cu banii ...esti om mare ar trebui sa iti porti singur de grija


E foarte ciudata treaba asta cu relocarea si interviul pe banii lui. Firma mea zboara absolventi proaspeti peste ocean uneori (mai rar in ultima vreme, se rezuma la skype), plus hotel, pentru interviu. Pachetele de relocare sint iarasi destul de consistente. Nu mi-as fi inchipui ca exista vreo firma decenta (indiferent de marime) care face altfel.

#41
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View Postwizardofoz, on 21 martie 2016 - 04:16, said:



E foarte ciudata treaba asta cu relocarea si interviul pe banii lui. Firma mea zboara absolventi proaspeti peste ocean uneori (mai rar in ultima vreme, se rezuma la skype), plus hotel, pentru interviu. Pachetele de relocare sint iarasi destul de consistente. Nu mi-as fi inchipui ca exista vreo firma decenta (indiferent de marime) care face altfel.

Si eu am acum un internship din Germania
Apartament mobilat, car rental (VW), zbor etc pe banii companiei.
Fara contract si fara nici o obligatie. Cam ciudat, dar asta e.
E din zona Munchen. Noi avem langa Darmstadt si Hamburg, dar el zice ca ii place Munchenul si probabil ca-si va gasi in zona.
Acum e insa in America pentru 6 luni.

EU i-am zis dar nu m-a luat in seama.
Daca asta-si doreste o poate folosi ca trambulina, dar eu dupa mutare n-as sta tot la firma asta.

#42
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View Postglitter, on 20 martie 2016 - 19:24, said:

initiatorule, ca sa te descurci intr-o alta tara in primul rand neaparat trebuie sa cunosti limba tarii respective.
daca nu o stii intotdeauna vei depinde de bunavointa/ amabilitatea altora....
ca peste tot este foarte important sa stii sa comunici eficient ca sa poti gasi oportunitatile potrivite care sa-ti usureze integrarea in noua societate.
daca nu stii sa comunici te vei simti pierdut si in fata unor probleme banale/cotidiene...
daca nu cunosti pe nimeni dincolo, care sa te initieze cat de cat, poate fi foarte frustranta situatia cand realizezi ca esti singur-singurel in rezolvarea tuturor problemelor.(sotia necunoscand nici lb. germana, nici lb. engleza sa zicem pt. inceput... nu intra in socoteala)
parerea mea.(s-ar putea sa fiu subiectiva Posted Image  )


Nu inteleg obsesia cu limba. Limba, cu efort si bunavointa, mai ales prin imersie, se invata destul de repede. Da, chiar si germana. In citeva luni devii functional si dupa aia e din ce in ce mai bine.

View PostTsunnnami, on 21 martie 2016 - 04:20, said:

Si eu am acum un internship din Germania
Apartament mobilat, car rental (VW), zbor etc pe banii companiei.

Te-ai mutat, plimbaretule? Bravo tie.

Asa, plus masina de inchiriat, uitasem... si asta chiar pentru un interviu.

View PostJurasikMan, on 20 martie 2016 - 17:15, said:

Depinde ce tip de persoana esti. Daca ai prieteni si iti place sa socializezi , Germania nu este o optiune. Sunt reci ca naiba si de multe ori , colegi de ani de zile abia isi raspund la salut . " Gastile " sunt formate din colegi vechi de scoala , sau pe baza originilor comune ( pentru expati ) . 2500 euro nu inseamba foarte mult in Germania daca mergi la nimic. Adica , daca platesti chirie , ai un standard inalt de viata , iei si vreo masina in leasing , ai si copii care trebuie sa mearga la scoala ....nu ramai cu mare lucru . Depinde si de varsta . Daca esti foarte tanar , poate insemna o experienta . Mergi , vezi , experimentezi ...daca iti place ramai , daca nu ,te intorci. Romania nu o muta nimeni din loc cat esti tu plecat . Daca esti in zona 35-40 ....las-o balta .
Am fost in Germania de cateva ori. Am si prieteni si rude acolo. Am chefuit numai cu alti romani aflati de multe ori la 500 de km distanta. Nu au prieteni germani . Ce m-a umit este faptul ca atata timp cat am stat eu in vizite , nu i-a sunat niciodata nici un neamt . Nu o fi prea relevant , dar este totusi de gandit . Eu primesc zilnic 30 de telefoane .

Doamne iarata-ma dar cind mai traiesti? Eu am suficienti prieteni (citi imi trebuie) dar cu unii vorbesc la 6 luni la telefon... Daca mi-ar suna telefonul mai mult de 2-3 ori pe zi (nici macar nevasta nu ma suna mai mult de o data, de multe ori deloc) as da cu el de pamint.
Si nu stiu cit de greu e sa ai nemti prieteni ca eu am neamt pieten in SUA. Prieteni bun, nu de forma. Ne vedem toata ziua. Romanii tind sa se enclavizeze, am vazut la multi. Eu n-am cautat nici un roman vreme de 5 ani dupa ce a plecat din Romania. Ii intilneam ocazional dar niciodata nu m-am dus la asociatii de romani, petreceri de romani etc. Abia dupa vreo 10 ani am inceput sa caut romani, pentru ca  e o idee buna de a cunoaste lume. Altii pe care ii stiu stau la ceafa si mici cu romani din ziua aterizarii.

View PostZ-Edy, on 20 martie 2016 - 23:44, said:

Chiar daca plec in cadrul aceleiasi companii, este greu sa-mi maresca salariul in cazul unui transfer, si mi se pare logic acest lucru. daca acum castig 1400 euro net, cum pot sa-mi mareasca salariul pana la 3000 net?!! Exista totusi niste regulamente interne si proceduri. Iar la suma asta de 3000 am ajuns acum dupa raspunsurile primite pana acum la brutul propus pentru inceput. De aceea mi-au propus sa-mi dau demisia si sa ma incadreze ca "nou" angajat in Germania, dupa o procedura interna destul de sofisticata dar dedicata special pentru mine, Nu intru in amanunte.

Mie toate astea imi suna a bullshit... Nu zic ca nu poate fi real, dar e ciudat. Imi suna ca si cum cineva n-ar vrea sa-ti plateasca cheltuielile astea (care probabil ar fi obligatorii la un transfer dar dispar la demisie/reangajare).

Edited by wizardofoz, 21 March 2016 - 04:37.


#43
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostJurasikMan, on 20 martie 2016 - 17:15, said:

Germania nu este o optiune. Sunt reci ca naiba si de multe ori , colegi de ani de zile abia isi raspund la salut .
Posted Image  romania rulzzzzzz

#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View Postwizardofoz, on 21 martie 2016 - 04:36, said:

Te-ai mutat, plimbaretule? Bravo tie.

Asa, plus masina de inchiriat, uitasem... si asta chiar pentru un interviu.

Nu inca, tot in Detroit (de fapt Ann Arbor)
Ziceam ca firma a adus un internship din Germania in State pentru 6 luni, iar asta nici nu are de gand sa ramana la firma

#45
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
55k pe an e un salariu chiar entry level la o firma mare pentru o poziție calificata. Nu va creste apoi decat prin mutarea la alta firma, si relativ nesemnificativ, pt ca aia te vor intreba cat ai avut inainte. Zona München-ului e f. scumpa, vei gasi extrem de greu un apartament, la noroc si numai printr-o agentie care iti va lua 3xchiria+TVA pt serviciul asta, si asteapta-te sa fie la 50km de locatia visata, cel mai probabil in mijlocul turcilor. Copilul va trebui sa inceapa scoala si va avea foarte mari probleme cu limba - va trece printr-un cosmar de 2-3 ani... Nevasta va sta si ea vreo 2-10 ani in casa. izolata si inutila, si va face tot soiul de nevroze. Va ajunge ca majoritatea romancelor venite langa sotul angajat sa trimita 1000 de CV-uri la care nu raspunde nimeni. Iese din casa daca accepta ceva posturi pe minimum in economie (900€ net) la tejghea, curatenie etc. Povesti din astea cu cat iti da Finanzamt-ul inapoi pe an uita-le, in primul an primești ceva pt ca iti impoziteaza venitul lunar si apoi iti calculeaza la venitul anual, si primul anul fiind uzual incomplet le iese diferenta in favoarea ta. Apoi in general le dai bani.  
Prieteni nemți care sa te sune sa te întrebe ce mai faci? Asa ceva este indecent, nu se întâmpla in Germania, suni când ai de cerut ceva, comunicat ceva punct.

In final doar banii pot inclina balanta, dar imho un salariu de +1000€ in Ro (cca 30k/an brut!) iti ofera tie o calitate a vietii in Ro cel putin dubla fata de cea din .de cu 55k brut. Calitatea vietii sotiei si copilului se vor degrada indiferent de venitul tau (bine, peste 250k pe an mai intervin ceva aspecte :))

#46
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View PostSIR, on 21 martie 2016 - 07:24, said:

In final doar banii pot inclina balanta, dar imho un salariu de +1000€ in Ro (cca 30k/an brut!) iti ofera tie o calitate a vietii in Ro cel putin dubla fata de cea din .de cu 55k brut. Calitatea vietii sotiei si copilului se vor degrada indiferent de venitul tau (bine, peste 250k pe an mai intervin ceva aspecte Posted Image)

Esti exagerat.
Oportunitatea lui nu o au multi care vor sa plece. N-are nici un motiv sa vada lucrurile in negru asa cum le vezi tu
In Romania daca pierde sluba aia PLATITA BINE e mult mai nasol decat daca merge pe o slujba identica PLATITA PROST in Munich
In Romania AIA E MAXIMUL
In Germania AIA E INCEPUTUL.

#47
Z-Edy

Z-Edy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.03.2011

View PostSIR, on 21 martie 2016 - 07:24, said:

55k pe an e un salariu chiar entry level la o firma mare pentru o poziție calificata. Nu va creste apoi decat prin mutarea la alta firma, si relativ nesemnificativ, pt ca aia te vor intreba cat ai avut inainte. Zona München-ului e f. scumpa, vei gasi extrem de greu un apartament, la noroc si numai printr-o agentie care iti va lua 3xchiria+TVA pt serviciul asta, si asteapta-te sa fie la 50km de locatia visata, cel mai probabil in mijlocul turcilor. Copilul va trebui sa inceapa scoala si va avea foarte mari probleme cu limba - va trece printr-un cosmar de 2-3 ani... Nevasta va sta si ea vreo 2-10 ani in casa. izolata si inutila, si va face tot soiul de nevroze. Va ajunge ca majoritatea romancelor venite langa sotul angajat sa trimita 1000 de CV-uri la care nu raspunde nimeni. Iese din casa daca accepta ceva posturi pe minimum in economie (900€ net) la tejghea, curatenie etc. Povesti din astea cu cat iti da Finanzamt-ul inapoi pe an uita-le, in primul an primești ceva pt ca iti impoziteaza venitul lunar si apoi iti calculeaza la venitul anual, si primul anul fiind uzual incomplet le iese diferenta in favoarea ta. Apoi in general le dai bani.  
Prieteni nemți care sa te sune sa te întrebe ce mai faci? Asa ceva este indecent, nu se întâmpla in Germania, suni când ai de cerut ceva, comunicat ceva punct.

In final doar banii pot inclina balanta, dar imho un salariu de +1000€ in Ro (cca 30k/an brut!) iti ofera tie o calitate a vietii in Ro cel putin dubla fata de cea din .de cu 55k brut. Calitatea vietii sotiei si copilului se vor degrada indiferent de venitul tau (bine, peste 250k pe an mai intervin ceva aspecte Posted Image)
De dat inapoi nu nici nu ma gandesc sa dau, este ceea ce-mi doresc si asta o sa fac. Sotia si copilul vor veni cu mine, poate nu imediat, ii las cel putin 6 luni sa invete intensiv germana, deja i-am inscris la cursuri, oricum sotia stie perfect doua limbi, franceza si engleza scris si citit (am gresit in prima postare cand am zis ca nu stie engleza, vroiam sa ma refer doar la germana), iar cu calificarile pe care le are ( asistent principal sef in spital de peste 10 ani) nu cred ca o sa aiba probleme in a gasi ceva prin Germania, cred eu. Nu ma intereseaza calitatea vietii din Romania indiferent de cat de bine o duc acum, ma intereseaza civilizatia in care vreau sa traiesc si nu "jungla" actuala! Pesimismul nu ma caracterizeaza, asa ca nu cred in o eventuala degradare a vietii in Germania, decat daca nu ai la baza ceva! Multumesc.

#48
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
@Tsunami

Un salariu în automotive de 55k pt cineva cu experiență nu e tocmai o oportunitate. Nu știu ce lucruri în negru vad eu, spun doar despre ceea ce vad și am văzut în zeci de cazuri. Vrea cineva sa asculte bine, nu, tot bine.

Ce sa zic, de sclavi harnici în sistem e mare lipsa, willkommen und viel Erfolg!  :)

#49
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View PostSIR, on 21 martie 2016 - 14:07, said:

@Tsunami

Un salariu în automotive de 55k pt cineva cu experiență nu e tocmai o oportunitate. Nu știu ce lucruri în negru vad eu, spun doar despre ceea ce vad și am văzut în zeci de cazuri. Vrea cineva sa asculte bine, nu, tot bine.

Ce sa zic, de sclavi harnici în sistem e mare lipsa, willkommen und viel Erfolg!  Posted Image

Mi se rupe-n 14 de oportunitatea in auto.
Cred ca stiu mai bine si ca tine care e nivelul in auto.
Problema este de OPORTUNITATEA DE PLECARE.
Platita prost sau bine, ARE O SLUJBA de "supravietuire"
Isi face intrarea, si in 5-6 luni a plecat pe €60k, apoi isi aduce familia.
Iar in timpul asta, strange si bani.
Sunt multi care pleaca la "nimic"
El are unde sa plece, are slujba, singura importanta in procesul de emigrare.
Daca ai slujba poti orice.
Cand am pus mana pe prima slujba in Canada, $8/ora impozabili, am prins pe Dumnezeu de picior.
De la punctul ala depindea numai de tenacitatea mea sa ma ridic.
D_asta i-am si spus, daca urmaresti sa pleci, oportunitatea e fantastica. Ca ei nu vor sa-l tina, asta e clar, il vor pierde in max 1 an

#50
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostSIR, on 21 martie 2016 - 14:07, said:

Un salariu ĂŽn automotive de 55k pt cineva cu experiență nu e tocmai o oportunitate. Nu știu ce lucruri ĂŽn negru vad eu, spun doar despre ceea ce vad și am văzut ĂŽn zeci de cazuri. Vrea cineva sa asculte bine, nu, tot bine.

Ce sa zic, de sclavi harnici ĂŽn sistem e mare lipsa, willkommen und viel Erfolg!  Posted Image

Merita orice efort sa plece din rahatul ala de tara numit Romania. Si daca lui ii va fi greu acum, ii vor multumi copiii lui toata viata.

Edited by Catean, 21 March 2016 - 15:42.


#51
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View PostCatean, on 21 martie 2016 - 15:25, said:

Merita orice efort ca sa plece din rahatul ala de tara numit Romania. Si daca lui ii va fi greu acum, ii vor multumi copiii lui toata viata.

Tu lasa sfaturile si concentreaza-te pe votul din Iunie.
Sa nu avem vorbe...

#52
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Asta da, e un motiv bun, sa plece daca considera tara asta de rahat.

Personal, eu sa am aici salariu de 1000 euro nu as pleca in Germania pe 3000, m-as supune unor chinuri inutile. Si nu doar pe mine ci si familia.

Orice tara are minusurile ei si dupa ce ajungi acolo le vei descoperi si pe ale Germaniei, si majoritatea ajung la concluzia ca rahatul din tara ta era mai bun decat rahatul din tara in care esti un strain.

Uitati ce sugestii de cautare imi da google:
[ https://i.imgur.com/q7nJj1b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#53
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostTsunnnami, on 21 martie 2016 - 15:36, said:

Tu lasa sfaturile si concentreaza-te pe votul din Iunie.
Sa nu avem vorbe...

Pai na, is fortat sa votez sa ramana UK in EU, ca altfel il faultez pe colegu @mufa, care nu cred ca are cetatenie inca. :)

Edited by Catean, 21 March 2016 - 15:43.


#54
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View PostCatean, on 21 martie 2016 - 15:41, said:


Pai na, is fortat sa votez sa ramana UK in EU, ca altfel il faultez pe colegu @mufa. :)
PR soon baby :D

Edited by mufa, 21 March 2016 - 15:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate