Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Relocare in Germania, merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#145
Z-Edy

Z-Edy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.03.2011
Stimati prieteni

In sfarsit sunt in masura sa va dau detalii despre ceea ce a insemnat relocarea noastra si ce s-a mai intamplat pana cum, Nu intru in detalii ptr ca nu intereseaza pe nimeni, Principalul este ca a fost un cosmar sa gasesc un apartament, chiar daca am fost asistat de o firma specializata in reloicari. N-am crezut niciodata ca este asa de greu sa gasesti sau mai bine zis sa fi acceptat sa devii chirias. Cred ca a fost cel mai dur si feroce impact pe care l-am avut in noua noastra viata in Germania! Impactul cel mai mare a fost valoarea chiiriilor in acest oras. IREAL !!! Insa am trecut cu bine de primul "prag"! Oricum toate lucrurile s-au conturat foarte bine pentru noi. Nu stiu daca este bine sa mai dau valori sau alte amanunte de genul asta, dar pot sa va spun ca in momentul de fata toate s-au asezat foarte bine, sotia are deja un job, nu stiu daca v-am mai spus dar ea este asistent principal in spital si si-a gasit un job similar unde vorbeste lb. engleza pe care o stapaneste ca si lb. romana, si s-a inscris la cursuri intensive de lb. germana, eu le am platite de firma pentru un an. Din sept. si fetita noastra incepe cursurile intensive de lb. germana, si la anul incepe scoala, Nu m-am familiarizat inca cu ceea ce inseamna clasele de impozitare de aici, acum eu ma situez in clasa de impozitare 3 iar sotia in cea de impozitare 5 ! Si tot nu inteleg de ce! Cel putin asa ne-au sfatuit cei de la firma mea, ei se vor ocupa doi ani de finantele noastre dupa care trebuie sa-mi gasesc un contabil. Nu am revizionat ce am discutat inainte, dar trebui sa va spun ca am intrat direct in contract pe o perioada nedeterminata, iar venitul meu este de 71.560 pe an brut ( cred ca inainte am avansat alta suma, dar acum ca stiu tot, este altceva!!! Posted Image), adica 3900 net lunar in mana.Sotia mea insa, are 53.400 pe an brut, adica 2200 net in mana, la clasa de impozitare 5, mi se pare ca plateste un impozit enorm, si de aceea nu inteleg de ce !?! Ni s-a mai dat varianta ca amandoi sa intram in clasa de impozitare 4, dar nu o sa mai avem acelasi venit ca acum. Inca mai am de invatat de ce. Nu am mai calculat banii pentru copil, cred ca max 150. Cred ca in perioada urmatoare o sa inteleg toate chitibusurile astea financiare. Ca sa inchei, ne-am mutat in Milbertshofen - München, intr-un apartament excelent, cu bucatarie utilata si mobilata absolut noua , restul camerelor le-am mobilat cu ajutorul lui SEGMÜLLER, mai sunt si alte facilitati, nu le mai insir acum, poate o sa sune a lauda, si sigur o sa sara cineva la "beregata" mea! Cred ca sunt mai multe de spus, pana acum am trecut prin multe, nici nu stiu ce sa va mai spun, m-am simtit dator sa va spun ce am facut pana acum,in mica parte, daca tot am initiat acest topic. Asa ca un Update! Maxim respect!

#146
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Posted Image  esti pe calea cea buna; good luck!

#147
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

 Z-Edy, on 01 iulie 2016 - 22:57, said:

Stimati prieteni

In sfarsit sunt in masura sa va dau detalii despre ceea ce a insemnat relocarea noastra si ce s-a mai intamplat pana cum, Nu intru in detalii ptr ca nu intereseaza pe nimeni, Principalul este ca a fost un cosmar sa gasesc un apartament, chiar daca am fost asistat de o firma specializata in reloicari. N-am crezut niciodata ca este asa de greu sa gasesti sau mai bine zis sa fi acceptat sa devii chirias. Cred ca a fost cel mai dur si feroce impact pe care l-am avut in noua noastra viata in Germania! Impactul cel mai mare a fost valoarea chiiriilor in acest oras. IREAL !!! Insa am trecut cu bine de primul "prag"! Oricum toate lucrurile s-au conturat foarte bine pentru noi. Nu stiu daca este bine sa mai dau valori sau alte amanunte de genul asta, dar pot sa va spun ca in momentul de fata toate s-au asezat foarte bine, sotia are deja un job, nu stiu daca v-am mai spus dar ea este asistent principal in spital si si-a gasit un job similar unde vorbeste lb. engleza pe care o stapaneste ca si lb. romana, si s-a inscris la cursuri intensive de lb. germana, eu le am platite de firma pentru un an. Din sept. si fetita noastra incepe cursurile intensive de lb. germana, si la anul incepe scoala, Nu m-am familiarizat inca cu ceea ce inseamna clasele de impozitare de aici, acum eu ma situez in clasa de impozitare 3 iar sotia in cea de impozitare 5 ! Si tot nu inteleg de ce! Cel putin asa ne-au sfatuit cei de la firma mea, ei se vor ocupa doi ani de finantele noastre dupa care trebuie sa-mi gasesc un contabil. Nu am revizionat ce am discutat inainte, dar trebui sa va spun ca am intrat direct in contract pe o perioada nedeterminata, iar venitul meu este de 71.560 pe an brut ( cred ca inainte am avansat alta suma, dar acum ca stiu tot, este altceva!!! Posted Image), adica 3900 net lunar in mana.Sotia mea insa, are 53.400 pe an brut, adica 2200 net in mana, la clasa de impozitare 5, mi se pare ca plateste un impozit enorm, si de aceea nu inteleg de ce !?! Ni s-a mai dat varianta ca amandoi sa intram in clasa de impozitare 4, dar nu o sa mai avem acelasi venit ca acum. Inca mai am de invatat de ce. Nu am mai calculat banii pentru copil, cred ca max 150. Cred ca in perioada urmatoare o sa inteleg toate chitibusurile astea financiare. Ca sa inchei, ne-am mutat in Milbertshofen - München, intr-un apartament excelent, cu bucatarie utilata si mobilata absolut noua , restul camerelor le-am mobilat cu ajutorul lui SEGMÜLLER, mai sunt si alte facilitati, nu le mai insir acum, poate o sa sune a lauda, si sigur o sa sara cineva la "beregata" mea! Cred ca sunt mai multe de spus, pana acum am trecut prin multe, nici nu stiu ce sa va mai spun, m-am simtit dator sa va spun ce am facut pana acum,in mica parte, daca tot am initiat acest topic. Asa ca un Update! Maxim respect!

Ai pus-o, bravo.

Lasa taxele celor care se pricep. Cred c-oi sa fii asistat o perioada, asa ca.. gandul sa fie la acomodarea la munca.
Or sa te intrebe la care biserica mergi.
La asta la mine a foar raspunsul, nu merg la biserica si astfel nu cred ca trebuie sa dai o parte din taxe pentru biserica.
In rest, bravo din nou.

#148
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Z-Edy, on 01 iulie 2016 - 22:57, said:

Stimati prieteni

In sfarsit sunt in masura sa va dau detalii despre ceea ce a insemnat relocarea noastra si ce s-a mai intamplat pana cum, Nu intru in detalii ptr ca nu intereseaza pe nimeni, Principalul este ca a fost un cosmar sa gasesc un apartament, chiar daca am fost asistat de o firma specializata in reloicari. N-am crezut niciodata ca este asa de greu sa gasesti sau mai bine zis sa fi acceptat sa devii chirias. Cred ca a fost cel mai dur si feroce impact pe care l-am avut in noua noastra viata in Germania! Impactul cel mai mare a fost valoarea chiiriilor in acest oras. IREAL !!! Insa am trecut cu bine de primul "prag"! Oricum toate lucrurile s-au conturat foarte bine pentru noi. Nu stiu daca este bine sa mai dau valori sau alte amanunte de genul asta, dar pot sa va spun ca in momentul de fata toate s-au asezat foarte bine, sotia are deja un job, nu stiu daca v-am mai spus dar ea este asistent principal in spital si si-a gasit un job similar unde vorbeste lb. engleza pe care o stapaneste ca si lb. romana, si s-a inscris la cursuri intensive de lb. germana, eu le am platite de firma pentru un an. Din sept. si fetita noastra incepe cursurile intensive de lb. germana, si la anul incepe scoala, Nu m-am familiarizat inca cu ceea ce inseamna clasele de impozitare de aici, acum eu ma situez in clasa de impozitare 3 iar sotia in cea de impozitare 5 ! Si tot nu inteleg de ce! Cel putin asa ne-au sfatuit cei de la firma mea, ei se vor ocupa doi ani de finantele noastre dupa care trebuie sa-mi gasesc un contabil. Nu am revizionat ce am discutat inainte, dar trebui sa va spun ca am intrat direct in contract pe o perioada nedeterminata, iar venitul meu este de 71.560 pe an brut ( cred ca inainte am avansat alta suma, dar acum ca stiu tot, este altceva!!! Posted Image), adica 3900 net lunar in mana.Sotia mea insa, are 53.400 pe an brut, adica 2200 net in mana, la clasa de impozitare 5, mi se pare ca plateste un impozit enorm, si de aceea nu inteleg de ce !?! Ni s-a mai dat varianta ca amandoi sa intram in clasa de impozitare 4, dar nu o sa mai avem acelasi venit ca acum. Inca mai am de invatat de ce. Nu am mai calculat banii pentru copil, cred ca max 150. Cred ca in perioada urmatoare o sa inteleg toate chitibusurile astea financiare. Ca sa inchei, ne-am mutat in Milbertshofen - München, intr-un apartament excelent, cu bucatarie utilata si mobilata absolut noua , restul camerelor le-am mobilat cu ajutorul lui SEGMÜLLER, mai sunt si alte facilitati, nu le mai insir acum, poate o sa sune a lauda, si sigur o sa sara cineva la "beregata" mea! Cred ca sunt mai multe de spus, pana acum am trecut prin multe, nici nu stiu ce sa va mai spun, m-am simtit dator sa va spun ce am facut pana acum,in mica parte, daca tot am initiat acest topic. Asa ca un Update! Maxim respect!

Deci cam 60% este netul. Acum se poate intelege ca sistemul german costa ceva. Felicitari si la mai mare, ati atins lower middle class.

#149
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
de ce draq tot citati postul de mai sus in intregime? Posted Image ...cred ca e si impotriva regulamentului si te mai ia si cu durere de cap Posted Image

#150
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

adica 3900 net lunar in mana.Sotia mea insa, are 53.400 pe an brut, adica 2200 net in mana, la clasa de impozitare 5, mi se pare ca plateste un impozit enorm, si de aceea nu inteleg de ce
din cauza ca iei tu 3900 net din 71K brut. asta-i scopul si sensul combinatiei clasei de impozitare 3/5. altfel alegeti 4/4 si nevasta ia mai mult net, tu mai putin. in cazul asta nu va avantajeaza.

Quote

restul camerelor le-am mobilat cu ajutorul lui SEGMÜLLER, mai sunt si alte facilitati, nu le mai insir acum, poate o sa sune a lauda, si sigur o sa sara cineva la "beregata" mea
saracia nu e nici o rusine. :D

Edited by Pengoon, 02 July 2016 - 12:59.


#151
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 Pengoon, on 02 iulie 2016 - 12:57, said:

saracia nu e nici o rusine. Posted Image
Da nici o virtute :)....(nici o legatura cu topicul omului)

#152
Z-Edy

Z-Edy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.03.2011

 Octavian_SK, on 02 iulie 2016 - 11:36, said:

de ce draq tot citati postul de mai sus in intregime? Posted Image ...cred ca e si impotriva regulamentului si te mai ia si cu durere de cap Posted Image

 Pengoon, on 02 iulie 2016 - 12:57, said:

din cauza ca iei tu 3900 net din 71K brut. asta-i scopul si sensul combinatiei clasei de impozitare 3/5. altfel alegeti 4/4 si nevasta ia mai mult net, tu mai putin. in cazul asta nu va avantajeaza.

saracia nu e nici o rusine. Posted Image

Si in cazul clasa 3 cu 5 si in cazul 4 cu 4 veniturile sunt cam aceleasi, diferenta este de aprox 50 euro, de aceea nu inteleg clasele si sensul lor, daca veniturile nete sunt, cel putin in cazul nostru, cam aceleasi, in cele doua categorii de combinatii !

#153
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

 avenirv, on 02 iulie 2016 - 09:21, said:


Deci cam 60% este netul. Acum se poate intelege ca sistemul german costa ceva. Felicitari si la mai mare, ati atins lower middle class.

€125k NU ESTE Lower Middle class, e dincolo de media middle class, salariul este foarte bun.
Pe mine m-ar speria ca la inceput sa-mi ofere 75. Asta inseamna 2 lucruri
1. Se asteapta rezultate de la el
2. Vor sa-l tina in companie.

#154
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
125 sunt 2 salarii.

Edited by mufa, 02 July 2016 - 16:02.


#155
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 Z-Edy, on 02 iulie 2016 - 14:33, said:

Si in cazul clasa 3 cu 5 si in cazul 4 cu 4 veniturile sunt cam aceleasi, diferenta este de aprox 50 euro, de aceea nu inteleg clasele si sensul lor, daca veniturile nete sunt, cel putin in cazul nostru, cam aceleasi, in cele doua categorii de combinatii !
scopul splitting-ului este de a crea un avantaj la situatii cand este o discrepanta intre venituri in familia. cu cat mai mare cu atat mai pronuntata. sa zicem ca unul e board member cu 250K/an si celalalt casnic(a).
cu cat is mai apropiate veniturile cu atat e mai mica diferenta de varianta 4/4.

Quote

Pe mine m-ar speria ca la inceput sa-mi ofere 75. Asta inseamna 2 lucruri
1. Se asteapta rezultate de la el
2. Vor sa-l tina in companie.
si de ce te-ar speria asta? e oarecum normal sa te astepti la rezultate. iar omul e in München. aia tre sa ofere scor serios pentru o pozitie pe masura ca altfel nu vine nimeni, la nivelul preturilor de acolo.

Edited by Pengoon, 02 July 2016 - 16:13.


#156
Z-Edy

Z-Edy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.03.2011

 Tsunnnami, on 02 iulie 2016 - 00:58, said:


Ai pus-o, bravo.

Lasa taxele celor care se pricep. Cred c-oi sa fii asistat o perioada, asa ca.. gandul sa fie la acomodarea la munca.
Or sa te intrebe la care biserica mergi.
La asta la mine a foar raspunsul, nu merg la biserica si astfel nu cred ca trebuie sa dai o parte din taxe pentru biserica.
In rest, bravo din nou.
M-au intrebat de biserica, cred ca taxa era undeva la 45 euro, dar le-am spus ca nu merg, asa ca nu au pus in calcul.

#157
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
e relevant daca esti catolic /eretic protestant. atunci ai obligatia de a plati taxa aferenta, ca meri la biserica sau nu. daca te-ai declarat ortodox, te vor lasa in paca pana ce vine si bisericii ortodoxe idea de a colecta taxa pe cult.

#158
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Si chiar crezi ca o sa colecteze de capul ei?

Quote

Germania, foloseşte un sistem de recunoaştere a cultelor religioase în două trepte. Decizia în privinţa încadrării pe una dintre cele două trepte o iau autorităţile fiecărui land, dar orice organizaţie religioasă este liberă să funcţioneze, în limitele legii, chiar şi fără o astfel de recunoaştere juridică.


#159
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
daca vrea, poate sa purceada procedurile pentru a putea face asta. pe de alta parte riscul e, ca multa lume sa renunte la apartenenta, chestie birocratic foarte simpla.

#160
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010

 Pengoon, on 02 iulie 2016 - 16:12, said:


iar omul e in MĂźnchen. aia tre sa ofere scor serios pentru o pozitie pe masura ca altfel nu vine nimeni, la nivelul preturilor de acolo.

In afara de pretul foarte mare la chirii nu e nici o diferenta fata de restul Germaniei.

#161
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 zyraxes27, on 03 iulie 2016 - 11:51, said:

In afara de pretul foarte mare la chirii nu e nici o diferenta fata de restul Germaniei.
de parca n-ar fi destul. dar mai e si somajul extrem de mic, de unde rezulta scoruri mai mari.

#162
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

 Z-Edy, on 02 iulie 2016 - 16:15, said:

M-au intrebat de biserica, cred ca taxa era undeva la 45 euro, dar le-am spus ca nu merg, asa ca nu au pus in calcul.

Smart move!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate