Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Este normal sa ai o varsta si sa arati mult mai tanar?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiu daca am adaugat unde trebie intrebarea , am 26 de ani dar arat foarte tanar de vreo 16 ani ,oare de ce ?  o fi din cauza inaltimi sau ?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 danutz96, on 19 martie 2016 - 20:28, said:

Ia legatura cu petre, te va lamuri el cum merg pe aici treburile. Si vezi ca ai gresit aria.
Endocrinologie
Endocrinologia este ramura  medicala care se ocupa cu  diagnosticarea si tratamentul afectiunilor glandelor endocrine – glande  specializate care secreta hormoni.
Printre cele mai frecvente afectiuni endocrinologice ce aduc pacientii la un consult de specialitate enumeram :
patologia glandei tiroide (cea mai cunoscuta glanda endocrina in randul pacientilor) : hipotirodia, hipertiroidia (boala Basedow Graves), tiroidita cronica autoimuna (Hashimoto), gusa  nodulara.
Frecventa tiroiditei Hashimoto este in crestere o data cu introducerea de rutina a determinarii  din sange a markerilor  specifici ai autoimunitatii.
afectiuni ale glandei hipofize  supranumita si ’’creierul endocrin’’ : adenoame secretante sau nesecretante, insuficienta hipofizara.
patologia glandelor suprarenale : tumori secretante de catecolamine( feocromocitomul), de aldosteron ( sindromul Conn), de glucocorticoizi  responsabile  printre altele si de aparitia HTA  de cauza endocrina .
patologia glandelor gonadale : sindromul ovarelor polichistice, disfunctia erectila, infertilitatea.
tulburari ale metabolismului fosfocalcic :  hipocalcemia ( tetania, spasmofilia) si hipercalcemia.
Dupa  menopauza cand organismul  femeii este privat de protectia hormonilor sexuali  predomina tulburarile metabolismului osos : osteopenia si osteoporoza.
Endocrinologia se ocupa de asemenea de tulburari de comportament alimentar de tip anorexia nervoasa, bulimie sau obezitate, patologii cu frecventa in crestere  in randul   adolescentilor.
Afectiunile glandelor  endocrine sunt complexe,  pentru sustinerea diagnosticul fiind  necesare pe langa un examen clinic amanuntit, analize de  laborator specifice ( determinari hormonale) cat si investigatii imagistice :
- ecografia tirodiana-pentru evaluarea dimensiunilor,  structurii, vascularizatiei tiroidei  si identificarea leziunilor de la nivelul parenchimului  – noduli tiroidieni, precum si pentru  necesitatea continuarii investigatiilor cu scintigrafia tiroidiana sau punctia cu ac subtire.
- RMN, CT- pentru diagnosticarea tumorilor  hipofizare, suprarenale
- osteodensitometria (DEXA)  reprezinta  standardul de aur pentru determinarea densitatii mineral osoase.
Aceste investigatii permit acuratetea si precocitatea diagnosticului,  initierea unei terapii tintite cat si monitorizarea raspunsului la tratament.
Unele afectiuni endocrine pot fi diagnosticate in faza subclinica iar prin diagnosticul precoce este impiedicata progresia spre boala manifesta si aparitia de complicatii.
De exemplu: prin diagnosticul precoce al osteoporozei si initierea unei terapii antiresorbtive este impiedicata  aparitia de complicatii- cea mai de temuta  fiind fractura de col femural, care la varstnici  poate fi chiar fatala.
Bolile  endocrine  subclinice,  in special cele tiroidiene,  sunt  obisnuite si frecventa lor  creste cu varsta; daca ramin nediagnosticate, au consecinte nefaste asupra tuturor sistemelor organismului ducand  la scaderea calitatii vietii. De aceea trebuie  avut in vedere mai ales in prezenta unor simptome nespecifice efectuare si unui consult endocrinologic.


de ce ar fi gresita  intrebarea mea in aria asta?

#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Daca te iei dupa gura lumii (ce zice unu' si altu')... va fi vai si-amar! Fii tu insuti! Fii original!

Poti incerca o schimbare a fizionomiei (o alta freza, barba etc), a vestimentatiei.
Ce inaltime ai? Ce greutate ai? Poti incerca sa faci un pic de sport.

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,419
  • Înscris: 10.08.2005
hai sa punem problema altfel
cine ti-a spus ca arati de 16 ani?

apoi vrem si noi sa stim cu arata un barbat de 16 cand are 26, sau whatever, pentru cercetare stiinfica, nu altceva.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 MarianG, on 19 martie 2016 - 20:39, said:

hai sa punem problema altfel
cine ti-a spus ca arati de 16 ani?

apoi vrem si noi sa stim cu arata un barbat de 16 cand are 26, sau whatever, pentru cercetare stiinfica, nu altceva.


credeam ca exista persoane cu o anumita specialitate in medicina  pe aici ,aici oricine poate sa  afirme orice  ,asa poti induce in  eroare usor pe oricine

 Lumianu, on 19 martie 2016 - 20:40, said:

Si eu, acum trimit reportul.
nu vad cei gresit in postarea mea ,dar trimitel vad multa ura in vorbele tale ,suferi de frustrari,depresie ,pa

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,419
  • Înscris: 10.08.2005

 Ray25tm, on 19 martie 2016 - 20:41, said:

credeam ca exista persoane cu o anumita specialitate in medicina  pe aici ,aici oricine poate sa  afirme orice  ,asa poti induce in  eroare usor pe oricine
Medicina
Warning - Personal medical neavizat

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 MarianG, on 19 martie 2016 - 20:41, said:

Medicina
Warning - Personal medical neavizat

atunci e timp pierdut ,fiecare poate sa scrie orice fel de aiureala

#8
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 Ray25tm, on 19 martie 2016 - 20:08, said:

Este normal sa ai o varsta si sa arati mult mai tanar?
Eti noroc/norocoasa daca arati cu 10-15-20 de ani mai tanar decat in realitate !
Afla ca femeile ar face, literlamnete, crima de om sa aiba problema asta.

Faptul ca un barbat sau o femeie arata mai tanar/a decat e in realitate, se datoreaza fondului genetic.
Exista si un cuvant pt. aceasta "problema", mignon la barbati si mignonă la femei.

O dau ca exemplu pe Selena Gomez ! la 25-26 de ani arata de parca ar avea 14-15, maxim 16 ani.
[ https://i.imgur.com/kM0Xydz.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/M5xfQUT.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/IhnQIJw.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/gkZHDGO.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,419
  • Înscris: 10.08.2005

 Ray25tm, on 19 martie 2016 - 20:43, said:

atunci e timp pierdut ,fiecare poate sa scrie orice fel de aiureala
ideea este ca ai inceput cu stangul

eu stiu pe cineva care la 16 ani avea 185 cm, tu spui ca arati ca la 16 ani
de parca toata lumea arata si se dezvolta la fel

#10
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
O fizionomie de copil nu tine de medicina . Am vazut un documentar sau am citit ceva nu mai stiu si clar statistica spune ca sunt anumite avantaje . Normal ca nu te ajuta sa ai un comportament infantil ( nu fac nici un apropo ) dar pt aspectul fizic zi mersi .

Edited by unucelalalt, 19 March 2016 - 20:51.


#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
http://forum.softped...51813-danutz96/
http://forum.softped...051812-ray25tm/
http://forum.softped.../1006422-adisz/
http://forum.softped...051810-lumianu/


Aviz amatorilor.


Situatia de fata poate avea mai multe cauze (dintre care, si cea genetica), alimentatie, vicii.

Urmatorul mesaj offtopic, conotatie sexuala, cereri de poze sau jigniri se lasa cu suspendarea contului pentru cel putin 5 zile.

#12
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 Ray25tm, on 19 martie 2016 - 20:08, said:

Nu stiu daca am adaugat unde trebie intrebarea , am 26 de ani dar arat foarte tanar de vreo 16 ani ,oare de ce ?  o fi din cauza inaltimi sau ?

Riscul este sa recuperezi rapid si nasol dupa 35 de ani.

#13
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,743
  • Înscris: 26.08.2008
@ initiator:
Dar tu, asa, te simti bine? Ai baterii de analize facute si au iesit in regula? Daca nu ai nici un fel de disfunctionalitati si te preocupa doar o [subiectiva] discrepanta intre aspect si varsta reala... oricum, adreseaza-te si unor medici.

Aici e aiurea sa ceri opinii pentru ca apoi sa te si raportezi cumva la ele si sa procedezi in consecinta (foarte posibil eronat).

Uita, DOAR CU TITLU DE EXEMPLU: persoane afectate de anomalii ale sangelui (hemofilie) pot avea aspect de persoana mai tanara in raport cu varsta reala (afirmatie venita din partea unui cadru medical de la Institutul de hematologie Fundeni). Dar repet si subliniez, mare atentie la cum te raportezi la asemenea afirmatii aflate pe net.

Multa sanatate si sper ca problema ta nu are nici o determinare medicala!

#14
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,480
  • Înscris: 13.06.2004
Am 33 şi par de 26-28. Sora mea şi mama mea par şi ele mai tinere cu câţiva ani.
Am un unchi care pare cu vreo 6 ani mai tânăr.
Am o fostă colegă din liceu cam de aceiaşi vârstă cu mine (diferenţă de ceva luni) care par de 28-29 (dacă nu chiar un pic mai tinere).
Un vecin care are 34 pare de vreo 30-31
Da, când eşti tânăr e nasol. Când creşti în vârstă e bine.

Edited by djl, 19 March 2016 - 21:58.


#15
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Si pe mine ma mai intreba cineva daca am peste 18 ani cand eu aveam 24, si ma intreba de buletin sa confirm, deoarece minorii aveau interzis acolo Posted Image
Nu le-am aratat buletin, m-au crezut pe cuvant.
Intre timp, am mai imbatranit, nu s-a mai intamplat Posted Image

Edited by vubiv, 19 March 2016 - 21:55.


#16
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,480
  • Înscris: 13.06.2004
În anul 1 de facultate la Istorie când mă apropiam de 25 de ani (sunt născut în decembrie şi era prin octombrie - noiembrie) un coleg îmi zice "credeam că ai 18 ani"   :blink:   Bine, majoritatea îmi dădeau 20-22.

#17
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,188
  • Înscris: 18.04.2008
Și ce e rău în asta?
La mine e invers. :(
Am 22 și arăt de 30. Ce-i mișto e că unor fete le plac mai maturi. :naughty:

#18
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007

 tom_1133, on 19 martie 2016 - 20:45, said:

O dau ca exemplu pe Selena Gomez ! la 25-26 de ani arata de parca ar avea 14-15, maxim 16 ani.
scoate-i machiaju de pe fata si o sa ai o mare surpriza! Posted Image

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate