Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Sticla ieftină in Galati?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 Felix37, on 19 martie 2016 - 20:51, said:

Mai inteles gresit , sticla o pun intre blat si suspendate ,

Prietene, poti sa explici ca pentru prosti, ca sincer, nu inteleg expresia. Ce inseamna intre blat si suspendate? Sunt plecat din tara de peste 10 ani, ma gandesc ca poate am uitat limba.

Parerea mea, este ca orice sticla de dimenisiunea asta in preajma careia pot exista oameni la un moment dat, trebuie temperata. Altfel daca se sparge te ghilotineaza. Te injunghie ca pe porc de craciun.

#20
Felix37

Felix37

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.03.2016
Ok! Mobilierul de bucatarie e format din partea de jos( dulapuri) peste care vine blatul si corpurile suspendate prinse in perete, intre aceste corpuri ramane un spațiu pe perete de o anumită dimensiune , in funcție de mărimea bucătăriei , pe acest spațiu se pune Faianta sau sticla decorativa, acest geam( sticla) se aplica pe acea porțiunii de perete , el se va sprijini pe blat si in partea de sus v a fi prins in șuruburi cu dubluri sa nu cada , in partea de jos sprijinindu se pe blat nu v a cădea si va veni si plinuta care l c a fixa si mai bine... Sper ca m am facut inteles

#21
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Nu mai puneti oamenii pe jar. Nu se sparge usor o sticla de 6mm.

#22
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 06.02.2012
Dom'le! omul a intrebat unde gaseste sticla, nu intereseaza pe nimeni ce face cu ea, unde o aseaza, sau sa vezi nene  ca nu se poarta, seamana cu o carpeta etc.
Carcotasi ....povestea drobului de sare.....

#23
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005

 keta, on 19 martie 2016 - 20:03, said:

Oglinda pe hol de 2300....?!?

Acest tip de decor (protectie) este pentru zona de bucatarie, blat, zona de lucru. Daca tu gatesti in balcon, de ce faci asa ceva in alta zona in care nu este necesar ?

E exact ca si cu carpetele cu "Rapirea din serai" care erau la "moda" pe tot peretele din sufragerie.
Oglinda pe hol nu este un element de design invechit, este o necesitate.Cand pleci din casa nu iti verifici tinuta din cap pana in picioare?Eu nu concep sa amenajez hol intrare/iesire fara oglinda.

Attached Files

  • Attached File  hol.jpg   208.47K   25 downloads


#24
Felix37

Felix37

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.03.2016
PTR cârcotași , am adus sticla acasa si am si montat-o , s a fixat fff bine pe perete zici ca e lipita cu silicon , am dat si cu pumnu in ea , adevarat nu f tare , dar destul de tarisor, nicio senzație ca s ar sparge,  nu e atat de fragila cum spun unii cunoscatori

#25
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014
Eee, "cu pumnu" , da si tu cu tigaia Posted Image Posted Image ,  asa de la vre-un metru, ca de aia ai pus-o in bucatarie .

#26
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Eee , "cu tigaia", da si tu cu un ciocan ca sa fi sigur ca ... se sparge :))))

#27
Felix37

Felix37

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.03.2016
Am încercat si cu tigaia si cu ciocanul, nu am reusit sa o sparg , bănuiesc ca cei de la firma m-au păcălit si nu mi au dat sticla ci altceva! Ma duc sa fac Reclamație !!!  :) :)

#28
Felix37

Felix37

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.03.2016
ptr carcotasi si ptr cei ce vb in necunostinta de cauza sa stiti ca asa arata ce am vrut sa fac...de alta data daca nu stiti despre ce vor unii sa fac nu mai comentati aiurea...ptr cei ce m au ajutat cu un sfat va multumesc fff mult si astept pareri de cum a iesit

Cost final 200 RON si un pic de efort :)

Attached Files



#29
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Arata super bine si de efect. Poate pui si ceva sfaturi cu realizarea ca sa nu mai existe dileme.

Si ca sa ma mentin in "randul" carcotasilor, te mai asteptam cu interventii peste timp , cum se comporta la folosire zilnica, curatare, spalare, acumulari de praf, etc..... raspunsuri la carcotelile de aici....

Edited by keta, 23 March 2016 - 01:17.


#30
Felix37

Felix37

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.03.2016
Nu e complic sa o realizezi, important e sa ai peretele drept, daca nu e drept aplici rigips prin lipite cu rifix si PTR mai multa siguranță il prinzi si in 6 dubluri rapide PTR rigips, acum ca ai suprafața dreapta cauti o firma de publicitate care sa ti faca autocolantul, cauti o poza, imagine pe net cu ce ti place , sau sa fie in ton cu mobilierul, poza sa fie de Rezoluție mare, te duci la firma de publicitate si ti printesa autocolantul cu imaginea respectiva, ii ceri sa l lamineze sa nu se zgarie si ceri sa ti l monteze ei, pe mine m a costat 110 cu tot cu laminat si montaj, apoi dai comanda de sticla clară de 6 mm sau securizata daca ai aragazul pe blat, asta securiza e mai scumpa, le ceri sa ti o gaureasca in cele 4 colturi si o prinzi in perete cu șuruburi decorative , 4 lei punga cu 4 șuruburi. Ea se fixează bine pe perete si datorită plintei de pe blat si din parti, nu i permite sa intre praf . Cam asta e cu sticla decorativa ... Cost 110 colantul , 100 sticla cu tot cu găuri si șlefuita pe laturi ,  4 lei șuruburi , total 214 lei

#31
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Nu iti trebuie neaparat sticla securizata si nici autocolant laminat.
Se poate pune orice tapet gasesti in comert si il poti monta singur. Nu e greu deloc.
Sticla poate sa fie termorezistenta doar daca se foloseste plita pe gaz. Daca este plita pe inductie este suficienta sticla normala, clara de 6 mm.
Cum nu a fost cu mult mai scumpa,si mai ales ca nu am gasit sticla clara de 6mm la 3000mm lungime,  eu am ales sticla antiefractie de 6 mm ( 2 foi de sticla de 3 mm cu o folie transparenta intre ele ).
La alegere se poate folosi sticla clara, colorata, fumurie , bla bla bla.
De prins sticla pe perete se poate prin lipire, bolturi, corniere aluminiu.

Edited by bebeko, 23 March 2016 - 09:50.


#32
Felix37

Felix37

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.03.2016
Intr un cuvant important e sa te informezi, sa ai vointa si placere sa ti realizezi tu nu acei meseriași care iti fac o lucrare de pomina. Avantajul e ca daca se sparge sticla o poti înlocui cu bani putini si daca te saturi de acea imagine , o poti schimba oricand, la sticla printata daca s a spart ai pierdut 1000 de lei

#33
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Aici ai mare dreptate.  Intotdeauna ceea ce faci cu manuta ta iese cel mai bine Posted Image

Ca de meseriasi priceputi sunt satul si eu .....

Edited by bebeko, 23 March 2016 - 09:52.


#34
Felix37

Felix37

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.03.2016
Si chiar daca dai tu grea macar stii data viitoare unde ai gresit si cu banii de pe mana de lucru ( exagerata) iti ei scule si ti raman tie

Dai greș am vrut sa zic :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate