Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Reziliere contract TELEKOM

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
Minimalistul

Minimalistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 13.02.2016

View PostAl3csutzul, on 14 martie 2016 - 16:28, said:

Alta smecherie melteneasca, ii zic ca renunt la NET si sa raman doar cu TV-ul de la ei , vreau discovery si alte documentare.

Stati sa vedeti, fara routerul minune ,oferit de altfel, cadou ,nu va merge tv-ul  , deci totul sau nimic.

Magari,
Abureli. Cum sa nu mearga TV-u' fara router? Unde e legatura?
Te iau de prost...

Edited by Minimalistul, 14 March 2016 - 16:38.


#38
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,252
  • Înscris: 01.12.2001

View PostMinimalistul, on 14 martie 2016 - 16:37, said:

Abureli. Cum sa nu mearga TV-u' fara router? Unde e legatura?
Te iau de prost...
Legatura e IPTV. ;)

View PostAl3csutzul, on 13 martie 2016 - 22:00, said:

Ca sa mă înțelegeți ,acasă am ip tv ,deci un decodor de la ei a fost imperativ necesar, ca și modemul ,
Deci?

#39
Minimalistul

Minimalistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 13.02.2016

View Postdorin_2k, on 14 martie 2016 - 16:50, said:

Legatura e IPTV. Posted Image
Daca are. :D

#40
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Fa o INSTIINTARE de incetare a contractului din initiativa ta si depune-o la telekom. Nu cererea lor tip.
Subsemnatul X cu domiciliul Y, cod abonat Z, va informez de decizia mea de a renunta la serviciile "a,b,c" furnizate de catre compania Telekom. Incetarea contractului va avea loc din data de........
Toate echipamentele oferite de catre compania T vor fi returnate in baza unui proces verbal de predare/primire , la data incetarii , mentionata mai sus.

Data si semnatura.

Apoi aceasta o depui ori la un sediu T(sa-ti dea copie cu nr de inregistrare), ori o trimiti la un e-mail, ori, prin posta cu confirmare de primire.

Daca iti mai cer bani dupa asta, te prezinti (se poate si online) la ANPC cu numarul de inregistrare si cererile lor.

#41
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,252
  • Înscris: 01.12.2001

View PostMinimalistul, on 14 martie 2016 - 17:08, said:

Daca are. Posted Image
A scris ca are. Vezi mai sus ca am dat quote.

Cat despre recomandarea lui Florinel:  va ajunge in Preventel si cu firme de recuperare pe cap. Va plati mai mult pe avocati, timp irosit si nervi. Pt ca nu a citit 2 pagini ce a semnat in contract.

#42
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006

View PostMinimalistul, on 14 martie 2016 - 16:37, said:

Abureli. Cum sa nu mearga TV-u' fara router? Unde e legatura?
Te iau de prost...
fara router nu merge, fara net da

#43
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Nu o sa fac deocamdatã nici o cerere de reziliere pe naspa ,pt 200 lei ,fix de telefoane de la recuperator și cearta cu Telekom  nu am nevoie !

#44
Minimalistul

Minimalistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 13.02.2016
Arză-i focu' de nemţi şarlatani. Cica "Experiente impreuna", continuarea...cu banii tai.

#45
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005

View Postdorin_2k, on 14 martie 2016 - 18:55, said:

A scris ca are. Vezi mai sus ca am dat quote.

Cat despre recomandarea lui Florinel:  va ajunge in Preventel si cu firme de recuperare pe cap. Va plati mai mult pe avocati, timp irosit si nervi. Pt ca nu a citit 2 pagini ce a semnat in contract.

Nici o prevedere contractuala nu este mai valabila decat legea. Legea spune ca poti renunta oricand la un serviciu. Legea spune ca nu poti fi obligat la plata unor servicii de care nu(mai) beneficiezi. Legea spune ca operatorul are dreptul la justa despagubire. Asta apare doar cand ti se ofera beneficii (terminale subventionate, reduceri la factura...etc) - conditia este ca acestea sa fie vizibile, adica scrise pe factura.

In cazul de fata, omul nostru are un abonament, luat fara beneficii. Daca renunta cu 6 luni mai devreme, rezulta ca 6 luni nu va beneficia de un serviciu(ca nu-l mai vrea) deci, conform legislatiei, nu datoreaza nimic operatorului.
Evident, toti operatorii incearca sa-si fidelizeze clientii prin constrangere, bazandu-se tocmai pe faptul ca nu-si cunoaste drepturile si ca multi romani evita confruntarile.

Tocmai de aceea i-am recomandat o succesiune de actiuni care sa fie deopotriva legal si cu succes.

1. Depunerea informarii de renuntare la operator cu dovada ca acesta a luat la cunostinta
2. Daca operatorul are pretentii financiare - va trebui sa raspunda in scris in ce baza si cuantumul.
3. Cu aceste documente => ANPC - acestia vor stabili daca pretentiile operatorului sunt conforme cu legea (de cele mai multe ori nu sunt) si vor emite o rezolutie pe care ambele parti vor fi obligate sa o respecte.

Eu am avut ceva meciuri cu operatorii si am cam iesit nesifonat - inclusiv dupa ce ma cautau recuperatorii la telefon zilnic.Totul se bazeaza pe intimidare - daca iti cunosti drepturile, te poti lupta cu ei pana in panzele albe.


LE. Daca esti cumva angajat la vreo companie de profil sau nu cunosti legislatia, poate ca ar fi bine sa nu mai induci oamenii in eroare. Auzi la el, preventel, recuperatori, avocati....
Preventel e o baza de date interna a operatorilor, e la limita legii, nu te afecteaza cu nimic. Nici un operator nu poate sa-ti refuze serviciile pentru ca tu ai(avut) datorii la alt operator. In cel mai rau caz iti poate cere o garantie suplimentara. Recuperatori? Nu vor indrazni sa te dea in judecata pentru un contract finalizat legal. Poate ca vor incerca ceva telefoane de intimidare si atat. Avocati? Cel mai bun  avocat e ANPC-ul, si e si gratuit.

Edited by florinel, 15 March 2016 - 08:20.


#46
niko77

niko77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.11.2016
Vreau sa reziliez contractul pe care il am cu telekom. Am facut o cerere in acest sens. Dar cand sa o trimit, n-am gasit pe situl lor nici adresa de posta, nici mail, nici fax. Atunci cum pot sa trimit cererea? Ca as fi dorit sa am si o dovada ca le-am trimis-o?

#47
Edward9911

Edward9911

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 29.03.2013
Poti sa trimiti un mail la [email protected] - Nu uita sa atasezi si o copie dupa buletin. Spor!

#48
niko77

niko77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.11.2016
Multumesc Eduard9911.
Am trimis un mail cu cererea si o copie dupa buletin la [email protected] si am fost contactat peste cateva zile de un operator telekom.

#49
artre_13

artre_13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.01.2013
Salutare. niko77 sunt interesat sa aflu ce ai rezolvat cu cei de la telekom ,referitor la rezilierea contractului, si email ul pe care l ai trimis pe [email protected] cum l ai salvat, ca sa ai dovada ca l ai trimis ? mersi.

#50
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Vezi aici cum reziliezi.
In cazul e-mail-ului dovada primirii este recipisa generata automat atunci cand soliciti confirmare de primire.
Nu stiu cum se face asta in cazul serviciilor clasice de e-mail, dar cu Outlook e foarte usor.
Gasesti aici mai multe informatii.

#51
niko77

niko77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.11.2016
Salutare artre_13. Eu nu am primit nici un mesaj de confirmare scris, dar am fost sunat peste cateva zile. Dupa mai multe discutii telefonice au acceptat rezilierea, ca oricum contractul pe care il aveam cu telekom trebuia reinoit la inceputul lui 2017. Am discutat ca trebuie sa le returnez echipamentele pe care le aveam in chirie si sa platesc o taxa de deconectare. Oricum conform contract trebuie sa astepti 30 zile pentru deconectare.

#52
artre_13

artre_13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.01.2013
Salut. Am primit azi email de confirmare de la telekom. Acum sa vad ce trebuie sa fac mai departe. La rezilieri am sunat si mi au spus ca am de plata 310 de lei pentru reziliere, si mi au spus bineanteles sa merg in shop sa completez un formular de reziliere. Cand le am spus ca am trimis cererea pe email, au parut foarte dezamagiti. Apropo pentru rezilieri contracte telekom mobil adresa de email valabila este [email protected] .

#53
niko77

niko77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.11.2016
Salut. Eu nu am avut contract telekom mobil, doar fix, internet si dolce.  Eu am facut o cerere scrisa, cu data si semnatura, o copie dupa buletin, le-am scanat si le-am atasat la email. Eu eram cu serviciul in alta localitate.  Daca ai timp liber cred ca e recomandat sa mergi la shop si sa rezolvi problema, doar ca trebuie sa fii foarte hotarat ca vor fi foarte insistenti ca sa iti prelungesti contractul. Taxa de deconectare depinde si de contract, ar trebui sa vezi ce scrie in contract. Spune-ne daca ai rezolvat.

Edited by niko77, 31 January 2017 - 18:30.


#54
niko77

niko77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.11.2016
Daca te decizi sa mergi la shop, merita sa recitesti si postarea de mai sus de la danutz1.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate