Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Reziliere contract TELEKOM

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 dorin_2k, on 13 martie 2016 - 20:39, said:


Dar T nu e oare o parte in contract? Nu are dreptul la o justa despagubire? (intreb si eu)


Sa hotarasca un judecator. T nu este calificat.

#20
Minimalistul

Minimalistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 13.02.2016

 Al3csutzul, on 13 martie 2016 - 19:36, said:

Nu am primit nimic gratis de la ei,telefoane sau tablete sau reduceri, doar abonamentul platit lunar si atat.
Mira-m-as sa nu fii primit absolut nimic "la promotie" de la ei. Toti dau cate ceva la inceput: 1-3 luni gratis sau 50% etc., tocmai ca sa platesti despagubiri in caz de reziliere prematura.

Edited by Minimalistul, 13 March 2016 - 21:20.


#21
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Absolut nimic ,am fost la un centru de ăsta de-al lor ,15 euro pe luna sau 70 lei ,chiar din prima luna,mi-au dat decodor pt tv și modem pt net ,absolut atât am în casa !

#22
Minimalistul

Minimalistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 13.02.2016

 Al3csutzul, on 13 martie 2016 - 21:49, said:

Absolut nimic ,am fost la un centru de ăsta de-al lor ,15 euro pe luna sau 70 lei ,chiar din prima luna,mi-au dat decodor pt tv și modem pt net ,absolut atât am în casa !
Chirie ai platit pe decodor si pe modem?

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Modemul nu a fost gratis? Nu ai si telefon fix? Ca nu merge netul daca nu ai si voce. Deci si un telefon moka ai primit.

#24
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Nu am telefon fix ,am minute 0 ! De ăsta zic ,doar furnizare de servicii și atat !

 Minimalistul, on 13 martie 2016 - 21:50, said:


Chirie ai platit pe decodor si pe modem?
nu...dar ar fi măgărie sa mă execute cu chiria la gunoiul ăla de router ,chiar și așa ,de ce sa plătesc chirie la un echipament ,fără de care nu as avea din prima serviciul furnizat de ei !?

Ca sa mă înțelegeți ,acasă am ip tv ,deci un decodor de la ei a fost imperativ necesar, ca și modemul ,orice provider iti aduce în casa o mufa hdmi/cablu tv și /sau mufa de net ,nu îți trage un cablu la geam și atat ,restul te descurci tu ..?

#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Al3csutzul, on 13 martie 2016 - 22:00, said:


nu...dar ar fi măgărie sa mă execute cu chiria la gunoiul ăla de router ,chiar și așa ,de ce sa plătesc chirie la un echipament ,fără de care nu as avea din prima serviciul furnizat de ei !?



Nu au cum sa iti ia chirie pe un aparat prin care ei iti livreaza serviciul platit. Asa pot sa iti ceara chirie pentru spatiile unde isi desfasoara activitatea. pentru stalpii pe unde merge cablul, pentru imprimata unde se tipareste factura, etc.

Poate  le dam idei celor cu energia electrica sa puna chirie pe transformator sau celor de la gaze sa puna chirie pe regulator.

Edited by pasilla, 13 March 2016 - 22:05.


#26
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
Totul apare pe factură și în contract , ai plătit taxă de instalare a serviciului  Tv și netul ? Ai plătit plătit routerul ? Totul  se plătește , doar ca nu citim.contractul din scoarța în scoarța...

Încercați să citiți contractul atunci când semnați...sigur ai de plătit 50% din abonament până la expirarea contractului înainte de termen...

Să nu mă înțelegi greșit ...dar sunt trecut prin așa ceva.

#27
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
Si eu am avut necazuri cu romtelecom. Plateam 180 lei pentru o belitura de net, un serviciu patetic de televiziune si telefon fix. In conditiile in care la UPC platesc 77 lei pentru mult mai mult. Modificau contractul fara stirea mea, numarul de canale TV era diferit de la o luna la alta, viteza de net stipulate era de 100 MBPS dar nu depaseam 20 neam,  iar telefonul fix puteam sa fac ceva pe el. Toate astea pentru 180 lei luna. In Martie 2013 facusem cerere de reziliere pentru luna august, iar ei mi-au reinnoit contractul in aprilie fara stirea mea,  si dandu-mi si un telefon mobil cadou (pe hartie, ca de fapt nici nu l-am vrut sau solicitat). In august am reziliat contractul  si in octombrie mi-au trimis o fabuloasa factura de 1500 lei. Dar am fost anuntat de catre KRUK. Motiv pentru care m-am pus cu avocat si cu greul pe Romtelecom , pana si-au retras toate troacele, deoarece nu aveau nici un drept sa imi innoiasca contractul fara acceptul meu. Kruk a continuat sa ma hartuiasca motiv pentru care am intrat rau si in ei. Ei ma amenintau ca daca nu platesc 1500, luna viitoare se tripleaza si chestii din astea. Le-am contorizat toata mizeria asta, apoi le-am facut plangere penala, si tot asa cu un avocat bun I-am facut sa ma lase in pace ori ii fac eu sa imi plateasca mie taxa de stres, RT deja isi retrasese toate doleantele murdare. Le-am inapoiat toate echipamentele ( 2 receptoare IPTV ( un Pirelli si un Zyxel), un router Huawei wireless) .Telefonul mobil nu l-am primit nu am semnat pentru el , desi eu sustineau ca l-am primit, dar umblau cu strambe ca nu as fi vrut sa semnez, bla bla bla...Oricum nu mai vreau sa stiu de Telekom. Desi acum ma cauta sa revin la ei...ca au oferte...prost ala care mai revine, dupa ce au fost in halul ala de stoarfe. Urmeaza sa ii execut pe Orange.

#28
Minimalistul

Minimalistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 13.02.2016

 Al3csutzul, on 13 martie 2016 - 22:00, said:

Nu am telefon fix ,am minute 0 ! De ăsta zic ,doar furnizare de servicii și atat !


nu...dar ar fi măgărie sa mă execute cu chiria la gunoiul ăla de router ,chiar și așa ,de ce sa plătesc chirie la un echipament ,fără de care nu as avea din prima serviciul furnizat de ei !?

Ca sa mă înțelegeți ,acasă am ip tv ,deci un decodor de la ei a fost imperativ necesar, ca și modemul ,orice provider iti aduce în casa o mufa hdmi/cablu tv și /sau mufa de net ,nu îți trage un cablu la geam și atat ,restul te descurci tu ..?
Iti garantez ca ai reducere 100% din pretul modemului, deci te-au luat.

#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Avocatul? Avocatul cu cat l-ai platit? (sau cat ar fi trebuit sa il platesti)

#30
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Mâine o sa discut cu ei și o sa va spun ce rezolv !

#31
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Am vb cu ei ,mi-au zis ca e routerul cadou (chiria ) iar daca renunț acum trebuie sa plătesc 50 % din valoarea abonamentului x nr de luni ramase pana la cei 2 ani !
ăsta mi se pare abuziv ,cum calculează ei acești 50% din abonament ori nr de lumi ramase ?

#32
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Nu e abuz, ci se cheamă echipament promoțional. La oricine e așa.
50% ori numărul de luni rămase, adică la un abonament de 100 lei lunar vei plăti 50 lei x 12 luni în cazul în care rezilierea se face după un an.

#33
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Ti se pare abuziv 200 lei? (ai doar 6 luni ramase, asa ai zis, la 15€).

#34
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
nu e vb de 200 lei ,cat e vorba ca ma prostesc pe fata si ma iau de guster.

Routerul lor, fara de care nu merge nimic in casa e dat de ei pentru ca, altfel nu pot sa am nici un shit de net in casa, daca eu voiam routerul meu , nu imi asigurau asistenta sau garantie in caz ca ceva nu mergea conform.

Mie treaba asta cu routerul cadou mi se pare o ciobaneala de tinut clientul acolo , la modul ca , ei oricum isi iau echipamentul inapoi , si da ,as fi preferat sa platesc chirie 5 lei pe luna ,ca apoi sa pot renunta oricand vreau eu la abonamentul lor.

Anyway...ma descurc eu, faza e ca am aflat ca la RDS ,am un echipament in custodie ( stick) asta dupa ce am predat totul cand m-am mutat in noua locatie, iar acum trebuie sa platesc si acolo 55 euro pt ca..ghici ce, nu mai am nici un act care sa dovedeasca ce si cand am predat !

Edited by Al3csutzul, 14 March 2016 - 16:15.


#35
Minimalistul

Minimalistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 13.02.2016

 Al3csutzul, on 14 martie 2016 - 14:33, said:

Am vb cu ei ,mi-au zis ca e routerul cadou (chiria ) iar daca renunț acum trebuie sa plătesc 50 % din valoarea abonamentului x nr de luni ramase pana la cei 2 ani !
ăsta mi se pare abuziv ,cum calculează ei acești 50% din abonament ori nr de lumi ramase ?
Ti-am zis...

Edited by Minimalistul, 14 March 2016 - 16:23.


#36
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Alta smecherie melteneasca, ii zic ca renunt la NET si sa raman doar cu TV-ul de la ei , vreau discovery si alte documentare.

Stati sa vedeti, fara routerul minune ,oferit de altfel, cadou ,nu va merge tv-ul  , deci totul sau nimic.

Magari,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate