Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Reziliere contract TELEKOM

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Salut,

Pana in prezent am avut contrat de net si TV de la telekom ,o mizerie de net de ~2 mb/s download si 0.4 mb/s upload, dar oricum, fara sa ma c*c pe mine ,decat deloc a fost bun si acesta.

Acuma a venit RDS si la case unde stam noi , cu tot ce se poate,fibra full,tv etc.

Faza e ca mai am inca vreo 6 luni de contract cu astia de la telekom , cum fac sa reziliez contractul cu ei de buna credinta?

Nu am primit nimic gratis de la ei,telefoane sau tablete sau reduceri, doar abonamentul platit lunar si atat.

Tot am vazut pe la TV o lege care protejeaza clientii..teoretic, dar practic ? cum as putea proceda pentru a termina in mod prietenos relatia cu telekom si sa ma trec la RDS?

Multam

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Copie CI, cerere completata si trimisa la rezilieri [at] telekom.ro
Te vor suna si iti vor spune cat ai de platit.

#3
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Banuiesc ca el vrea fara sa mai plateasca nimic.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Daca e in "perioada minima", NU se poate fara plata unei despagubiri catre T.

#5
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
pai ..nu as vrea sa mai platesc inca 6 luni ,asta e ideea ! la modul, nu mi-au dat nimic gratis doar au livrat un serviciu ,concurenta isi spune cuvantul !

View Postdorin_2k, on 13 martie 2016 - 19:55, said:

Daca e in "perioada minima", NU se poate fara plata unei despagubiri catre T.
inteleg, si asta ar insemna sa mai platesc inca 6 luni de abonament? sau o alta suma..pe care o negociez cu ei?

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Nu o negociezi. O ai scrisa in contract in cazul rezilierii inainte de cei 2 ani.

Edit:
iata ce era in al meu contract (sumele sunt in euro)
Attached File  T.jpg   285.45K   293 downloads

Edited by dorin_2k, 13 March 2016 - 20:05.


#7
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Poti sa pleci daca nu esti multumit de servicii si la RDS e mai ieftin. Iti vor trimit niste taxe de reziliere inainte de termen, bla, bla, bla...pe care oricum nu esti obligat sa le platesti conform legii.
Doar ai grija sa iti platesti ultima factura si tot ce ai consumat cat timp ai fost abonat la ei, iar atunci cand faci rezilierea ai grija ca cererea tip pe care ti-o pun la dispozitie sa sa nu fie ceva de genul :

„In cazul Clientilor care sunt in cadrul Perioadei minime prevazuta in Contract: Intrucat, Contractul inceteaza, pentru unul sau mai multe Servicii, inainte de expirarea Perioadei minime, ma oblig la plata unei juste despagubiri pentru incetare prematura, in cuantumul mentionat in Contract.”  

„Dreptul consumatorului la denuntarea contractului nu poate fi anulat sau conditionat de nicio clauza contractuala sau intelegere intre parti, in cazurile prevazute de lege, aceasta fiind considerata nula de drept. Drepturile partilor referitoare la o justa despagubire nu vor fi afectate in cazul denuntarii unilaterale”

Edited by antinVidia, 13 March 2016 - 20:19.


#8
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Mâine o sa discut cu un agent intr-un sediu de al lor !

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

View PostantinVidia, on 13 martie 2016 - 20:10, said:

bla, bla, bla...pe care oricum nu esti obligat sa le platesti conform legi.
bla, bla, bla,...
Conform carei legi?
Sau asa ai auzit tu ca e bine sa scrii? Pui "conform legi" (nu legii) Posted Image si ai scapat.

Edited by dorin_2k, 13 March 2016 - 20:17.


#10
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,532
  • Înscris: 31.05.2006
Daca situatia reala e conforma cu afirmatia ta, "Nu am primit nimic gratis de la ei,telefoane sau tablete sau reduceri" poti rezilia si inainte de termen fara sa ai vreo alta obligatie de plata gen despagubire sau taxa incetare contract.

http://www.anpc.gov....2000_131017.pdf

Edited by danutzu22, 13 March 2016 - 20:22.


#11
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,783
  • Înscris: 25.07.2004

View Postdorin_2k, on 13 martie 2016 - 19:57, said:

Nu o negociezi. O ai scrisa in contract in cazul rezilierii inainte de cei 2 ani.

Edit:
iata ce era in al meu contract (sumele sunt in euro)
Attachment T.jpg

Asta-i taxa fixa. Asa erau contractele in 2015. Este o taxa ilegala :).

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Art. I
Articolul 84 din Legea nr. 296/2004 privind Codul consumului, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 224 din 24 martie 2008, se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Art. 84
Dreptul consumatorului la denuntarea sau rezilierea contractului nu poate fi Anulat sau restrans de nicio clauza contractuala sau intelegere intre parti, in cazurile prevazute de lege, aceasta fiind considerata nula de drept.
Drepturile partilor referitoare la o justa despagubire nu vor fi afectate in cazul denuntarii unilaterale."


#13
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,783
  • Înscris: 25.07.2004

View PostAl3csutzul, on 13 martie 2016 - 19:36, said:

Salut,

Pana in prezent am avut contrat de net si TV de la telekom ,o mizerie de net de ~2 mb/s download si 0.4 mb/s upload, dar oricum, fara sa ma c*c pe mine ,decat deloc a fost bun si acesta.

Acuma a venit RDS si la case unde stam noi , cu tot ce se poate,fibra full,tv etc.

Faza e ca mai am inca vreo 6 luni de contract cu astia de la telekom , cum fac sa reziliez contractul cu ei de buna credinta?

Nu am primit nimic gratis de la ei,telefoane sau tablete sau reduceri, doar abonamentul platit lunar si atat.

Tot am vazut pe la TV o lege care protejeaza clientii..teoretic, dar practic ? cum as putea proceda pentru a termina in mod prietenos relatia cu telekom si sa ma trec la RDS?

Multam

Iti pot imputa legal doar reducerile de pe factura.

#14
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Conform legii Legea 161/2010 : http://www.dreptonli...consumatori.php

Eu iti spun din proprie experienta. Am plecat din Telekom in Orange, inainte de termen, acum aproape 2 ani. Aveam toate facturile platite la timp si mai trebuia sa stau inca aproape 1 luna sub contract cu telekom.
Am primit factura proforma acasa cu suma de 100 lei, taxa de reziliere inainte de termen. NU am platit-o nici pana in ziua de azi. Nu m-au sunat, nu mi-au trimis nimic, iar cand m-am dus din nou la ei sa imi fac abonament m-au primit cu bratele deschise. Facturile proforme nu sunt obligatii de plata. Daca cineva iti emite o factura proforma, nu esti obligat sa o platesti. De ce crezi ca nu iti trimit factura normala?

http://www.avocatnet...-pro-forma.html

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Este foarte important ca acea cerere de reziliere sa fie in forma scrisa si depusa cu numar de inregistrare sau prin posta cu confirmare de primire. Sa fie trecuta clar data de cand se rezilieaza contractul.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

View Postpasilla, on 13 martie 2016 - 20:23, said:

Drepturile partilor referitoare la o justa despagubire nu vor fi afectate in cazul denuntarii unilaterale."
Dar T nu e oare o parte in contract? Nu are dreptul la o justa despagubire? (intreb si eu)
Ca e denuntare unilaterala din parte clientului aici.

Dar ai platit si echipamentul? (modemul, telefonul)
Prin 2014 (cand ai facut contractul) era afisat pe site: "pret de lista" si "pret redus pt contracte pe 2 ani".

#17
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,783
  • Înscris: 25.07.2004
Acea reducere trebuie trecuta lunar pe factura si ei nu o trec. Atata timp cat nu o trec...nu vad cum ar avea legal dreptul sa ti-o ceara :).

#18
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008
@Al3csutzul
Ca sa reziliezi trebuie sa completezi o "cerere de desfiintare" tip, cum crezi ca poti trece de cererea respectiva fara sa platesti taxa de reziliere ? cand in cerere scrie urmatoarele:

Quote

In cazul Clientilor care sunt in cadrul Perioadei minime prevazuta in Contract: Intrucat, Contractul inceteaza, pentru unul sau mai multe Servicii, inainte de expirarea Perioadei minime, ma oblig la plata unei juste despagubiri pentru incetare prematura, in cuantumul mentionat in Contract.
  Sursa: cererea

Edited by stlk, 13 March 2016 - 21:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate