Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Parbriz Fisurat

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
KATKAT

KATKAT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.09.2015
Daca te prinde cu Parbrizul Fisurat, ce amenda iti da Politistul  / RAR -ul (in caz ca e control pe DN) ?
Eu nu gasesc nimica in codul rutier.

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
I-o bagi pe aia ca ti-a sarit o piatra dintr-o roata in urma cu cativa km. La itp stiu ca te pun sa il schimbi.

#3
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Depinde cat de mare este fisura. Am avut si eu iar la ipt nici macar nu au vazut (atat de jegos aveam parbrizul). Dupa putin timp l-am schimbat.

#4
KATKAT

KATKAT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.09.2015
scrie in ziar ca l-au prins pe unul si I-au luat carnetul (sau talonul).
Ziceti-mi legal ce poate sa faca - nu ca nu observa sau ca zici ca tocmai acuma sa spart. Normal ca zici asta - doar nu esti prost sa recunosti ca circuli de un an asa cu masina !

#5
sovid

sovid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 04.11.2015
Am circulat cu o masina de firma cel putin 4 ani cu parbrizul spart (era spart aproape toata partea de jos),la fel cum a spus colegul mai sus, cand m-a oprit politia i-am spus ca acum s-a spart, important este sa nu-ti obtureze vizibilitatea, la itp la fel am trecut, dar pana la urma tot trebuie sa-l shimbi, dar fara graba

Edited by sovid, 11 March 2016 - 10:07.


#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostKATKAT, on 11 martie 2016 - 10:04, said:

Normal ca zici asta - doar nu esti prost sa recunosti ca circuli de un an asa cu masina !
Poti sa circuli zeci de ani cu el fisurat.
Cu conditia ca fisura sa nu fie in raza vizuala. La ITP vei primi o hartie in care se specifica lucrul asta.

#7
KATKAT

KATKAT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.09.2015
Dati-mi legea ! Si vedeti mai jos:

http://www.tion.ro/a...ostrada/1623852

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View PostKATKAT, on 11 martie 2016 - 10:04, said:

..........
Ziceti-mi legal ce poate sa faca .........

scrie in codul rutier. gen chestia aia pe care o cunosti si respecti in trafic.

#9
KATKAT

KATKAT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.09.2015

View Post_Smiley_, on 11 martie 2016 - 10:27, said:


scrie in codul rutier. gen chestia aia pe care o cunosti si respecti in trafic.
Eu nu am gasit ! De aia am intrebat aici !

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In lege scrie doar cu caracter general ca soferul are obligatia sa conduca doar autoturisme care nu au probleme ce pot impiedica o buna vizibilitate . Aici intra oglinzi laterale , parbriz , diverse accesorii montate pe interior sau lipite , etc.  De aici se interpreteaza si un parbriz spart tandri poate fi considerat o piedica impotriva vizibilitatii. Daca ai o fisura in partea din dreapta sus , evident ca nu iti afecteaza vizibilitatea cu nimic . Nu te pot amenda pentru ca poti spune ca ti s-a spart in ziua in care te-au oprit si trebuie sa te deplasezi spre un servis autorizat sa il schimbi , dar ca sa se asigure , RAR-ul si Politia rutiera pot sa iti dea un termen in care sa schimbi parbrizul si care , daca nu este respectat , duce la retinerea permisului sau a talonului masinii . Daca esti oprit cu o fisura , nu poti fi amendat dar poti fi obligat sa schimbi parbrizul intr-o anume perioada. Mai nou nu iti mai dau ITP-ul cu fisura . Argumenteaza ca o fisura poate duce in anumite conditii la fisurarea intregului parbriz .

#11
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Nici nu o sa gasesti undeva sa scrie parbriz fisurat, in legi de obicei se foloseste un limbaj mai general.

Edited by vubiv, 11 March 2016 - 10:41.


#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
3.2. Stare parbriz şi celelalte geamuri Inspecţie vizuală a) Parbriz sau geam în stare necorespunzătoare (sablat, zgâriat/cu opacităţi importante sau din material necorespunzător)
B) Parbriz fisurat, spart

Scrie aici.  Dar repet, eu am vazut hartie de la RAR-ITP, care preciza ca fisura nu afecteaza campul vizual si se permite circularea pe drumuri publice.

Edited by ericmario, 11 March 2016 - 10:39.


#13
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Cam cât de fisurat e?????
Și unde?

#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Partea pasagerului, dreapta jos.

#15
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002

View PostKATKAT, on 11 martie 2016 - 10:14, said:

Dati-mi legea ! Si vedeti mai jos:

http://www.tion.ro/a...ostrada/1623852
Linkul asta am vrut sa-l pun si eu. Probabil te vor penaliza doar in cazul actiunilor commune facute cu RAR. Oricum, exista diverse solutii simple de reparare cu rasina, nu trebuie sa umbli cu el crapat. De exemplu:
http://www.dedeman.r...rbriz-abro.html
http://www.autoglassfix.ro/

Costa mai putin decat o amenda...

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
După cum pune problema iniţiatorul, fie suflă acum în iaurt în urma unei triste experienţe cu o ciorbă, fie conduce maşina unei firme care are un manager ce suferă de dureri de cot.
În acest ultim caz, înainte ca maşina să iasă pe poartă, revizorul tehnic face o inspecţie vizuală. În codul rutier se specifică faptul că un autoturism nu poate fi admis pentru circulaţie dacă starea sa tehnică nu este corespunzătoare:
- cap. II, secţiunea 1, art. 7;
- cap. II, secţiunea 1, art. 10 (1).
Totuşi, cel sancţionat este şoferul, urmând ca acesta să-şi regleze conturile cu firma. Nu ştim când va dispărea aberaţia asta.
Pe de altă parte, a se reţine prevederile Cap. V, secţiunea 2, art. 44 (5) - eventual le puteţi afişa în maşină/cabină, la loc vizibil.
De asemenea, atenţie la diferenţa dintre un parbriz fisurat şi unul spart.

#17
Antirsipowermate

Antirsipowermate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 26.08.2012
-reparaţie sau modificare necorespunzătoare înseamnă o reparaţie sau modificare cu efecte negative asupra siguranţei rutiere sau asupra mediului (inclusiv modificări neautorizate sau cu folosirea unor componente neomolgate sau necertificate).
-DMi (defect minor) – defecţiune tehnică ce nu are un efect semnificativ asupra siguranţei rutiere şi protecţiei mediului, precum şi alte neconformităţi minore (inclusiv în ceea ce priveşte identificarea vehiculului). Nu este necesară reexaminarea vehiculului, dar este necesar ca defecţiunea respectivă să fie eliminată în cel mai scurt timp.
-DMa (defect major) – defecţiune tehnică ce are un efect semnificativ asupra siguranţei rutiere (inclusiv în ceea ce priveşte ceilalţi participanţi la trafic) şi asupra protecţiei mediului, precum şi alte neconformităţi majore (inclusiv în ceea ce priveşte identificarea vehiculului). Utilizarea vehiculului este permisă în funcţie de prevederile legislaţiei privind circulaţia pe drumurile publice.
-DP (defect periculos) – defecţiune tehnică care constituie un risc imediat privind siguranţa circulaţiei rutiere. Vehiculul nu mai poate fi utilizat pe drumurile publice.

Parbrizul defect este inclus la DMi sau DMa, in functie de gravitatea defectiunii.

#18
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostKATKAT, on 11 martie 2016 - 09:47, said:

Daca te prinde cu Parbrizul Fisurat, ce amenda iti da Politistul  / RAR -ul (in caz ca e control pe DN) ?
Nu-ti iei amenda.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate