Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Nedumeriri alegere catel talie mica. Bichon maltez sau...?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009
nu iti propun nici o rasa, doar iti zic atat : un catel mic traieste 15-20 ani, trebuie scos zilnic cel putin de 2 ori afara, si costa si bani ( mancare, vaccine etc ). E ok pentru persoana responsabila ? .. nu e o jucarie care o iei cat vrei, cand te plictisesti ii dai drumu afara.

Scos afara zilnic, inseamna ca timp de X ani, dimineata si seara ai program, nu conteaza ca ploaua, ninge etc. la fel ce se face cu catelul cand pleci in concediu etc ..

Propun sa mergi pe o variant mai simpla .. ceva gen pesti, hamster etc .. care nu implica multa munca.

#20
enachescus

enachescus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.09.2013

View Posttaosil, on 11 martie 2016 - 10:41, said:

nu iti propun nici o rasa, doar iti zic atat : un catel mic traieste 15-20 ani, trebuie scos zilnic cel putin de 2 ori afara, si costa si bani ( mancare, vaccine etc ). E ok pentru persoana responsabila ? .. nu e o jucarie care o iei cat vrei, cand te plictisesti ii dai drumu afara.

Scos afara zilnic, inseamna ca timp de X ani, dimineata si seara ai program, nu conteaza ca ploaua, ninge etc. la fel ce se face cu catelul cand pleci in concediu etc ..

Propun sa mergi pe o variant mai simpla .. ceva gen pesti, hamster etc .. care nu implica multa munca.

Noi oricum iesim de obicei de 2 ori/zi afara, la plimbare, iar de curand planuisem sa iesim de 3 ori/zi. Dis de dimineata, la pranz si seara. Programul e flexibil, nu e aceasta o problema.

De asemenea, in cazul in care nu ma inteleg cu cainele sub nicio forma, constat ca nu e pentru noi, etc il voi duce unor persoane avizate, crescatori sau oameni care se ocupa de asta. Eventual, persoanei de unde il achizitionez. Nu am intentia sa-l arunc in strada. Ma gandeam oricum si la un dresor, care sa ma ajute si sa-mi dea anumite ponturi.

Totusi, ca tot ai zis ca un caine trebuie scos si pe ploaie/ninsoare, asta se aplica si in cazul bichon-ului sau cainilor mici, care par relativ sensibili? Ma gandesc sa nu se imbolnaveasca daca ii scoti cand ploua, de exemplu. Sincer, nici nu prea am vazut oameni la plimbare cu catelul prin ploaie. Posted Image

Edited by enachescus, 11 March 2016 - 13:14.


#21
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Cand ploua sau e viscol, il imbraci bine si stai 10-15 minute cat isi rezolva necesitatile, nu o ora-doua. Ar fi bine sa iei femela fiindca sunt mai docile, mai empatice, mai lipicioase. Nici un crescator nu iti va da un catel de proba. Il iei, ai dat banu' si gata. Eu raman la ideea ca unei persoane depresive i s-ar potrivi un westie. Sunt atat de dracosi ca nu va mai avea timp sa se gandeasca la nemurirea sufletului.

#22
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009

View PostFreddy12, on 11 martie 2016 - 16:16, said:

Cand ploua sau e viscol, il imbraci bine si stai 10-15 minute cat isi rezolva necesitatile, nu o ora-doua. Ar fi bine sa iei femela fiindca sunt mai docile, mai empatice, mai lipicioase. Nici un crescator nu iti va da un catel de proba. Il iei, ai dat banu' si gata. Eu raman la ideea ca unei persoane depresive i s-ar potrivi un westie. Sunt atat de dracosi ca nu va mai avea timp sa se gandeasca la nemurirea sufletului.

prietene daca sunt niste mirosuri faine .. stam mai mult de 10-15 min, nu iti fa griji. Mai ales daca e imbracat si nu ii e frig.

Si da, catei mai racesc :) .. daca stau in frig.

#23
enachescus

enachescus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.09.2013

View PostFreddy12, on 11 martie 2016 - 16:16, said:

Cand ploua sau e viscol, il imbraci bine si stai 10-15 minute cat isi rezolva necesitatile, nu o ora-doua. Ar fi bine sa iei femela fiindca sunt mai docile, mai empatice, mai lipicioase. Nici un crescator nu iti va da un catel de proba. Il iei, ai dat banu' si gata. Eu raman la ideea ca unei persoane depresive i s-ar potrivi un westie. Sunt atat de dracosi ca nu va mai avea timp sa se gandeasca la nemurirea sufletului.

La femela m-am gandit si eu. Am inteles ca masculii au si tendinta de a-si marca teritoriul, facand pisu pe peretii din casa.

Referitor la crescatori si caini de proba, nu la asta ma referam, ci la faptul ca daca nu o sa ma inteleg cu cainele achizitionat o sa-l dau unei persoane avizate (dresor, daca vrea) sau crescatorului de la care l-am luat (tot daca vrea). Gratuit. Repet, asta doar daca nu ma asculta cainele timp indelungat, face galagie, latra aiurea, musca, deranjeaza vecinii. Asta nu inainte de a incerca sa vorbesc cu un dresor sa vedem ce e de facut. Am spus asta pentru ca unele persoane au impresia ca daca nu o sa ne intelegem cu el, o sa-i dau un sut si afara, fara sa ma intereseze de el.

Multumesc celor care au venit cu variante, am citit cate ceva despre fiecare, insa pana acum am ramas tot la bichon.

Totusi, nimeni pe aici cu bichon maltez? M-ar interesa raspunsurile la intrebarile din primul post.

#24
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Nu exista bichon maltese toy. Este o rasa din categoria toy la care intra mai multe rase ca de exemplu chihuahua si yorkshire terrier. Uita-te la grupa a noua, caini de companie si toy pe http://www.fci.be/en/nomenclature/
Un maltese cu pedigree este foarte scump. Daca il iei fara pedigree ai toate sansele sa nu corespunda standardului. Chiar aici pe acest topic era un user, acum vreo cativa ani care si-a luat "bichon maltese" si care pe la 4-5 luni avea vreo 12kg. Fratele meu si-a cumparat acum 6 ani tot de la samsari cu 10 milioane de lei vechi o bichonitza care are acum are vreo 6-7 kg. Asta a fratelui meu e fitzoasa si are dintii de jos iesiti in afara ca la unii pechinezi si e artzagoasa. Mie nu-mi place. Prefer de o mie de ori mai mult terrierii.

Edited by Freddy12, 11 March 2016 - 21:55.


#25
enachescus

enachescus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.09.2013
Deci sa raman la bichon? Mai astept cateva pareri, raspunsuri daca se poate la intrebarile mele, dupa care iau o decizie. Ciudat ca nu a aparut niciun proprietar de bichon maltez pana acum, ca ne dumirea complet. Posted Image

Edited by enachescus, 14 March 2016 - 22:35.


#26
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,197
  • Înscris: 13.07.2005
Legat de bichoni - da, sunt dragalasi DAR sunt artagosi !
Veterinarul la care-mi duc eu cateii chiar spunea ca prefera sa trateze 3 pittbulli decat un bichon !

Pentru apartament, ar fi de preferat un caine ce nu naparleste.
Aici pot sa-ti dau doua exemple - pudel ( caniche) sau yorkshire terrier.
Pe asta din urma-l cunosc mai bine - am si eu unul, are si fratele meu unul.
Sunt niste catei extrem de inteligeti si jucausi - ca toti terrierii dealtfel.
Legat de partea cu latratul - asta depinde mai putin de rasa si mai mult de fiecare exemplar in parte.
De exemplu, al fratelui meu, crescut doar in apartament, efectiv nu latra !
Nici nu stiu daca stie sa latre - cel putin eu in 5 ani nu l-am auzit niciodata !
Al meu in schimb, crescut la casa si stand mult  in curte cu ceilalti caini, este intr-o alarma continua ! Sare din culcus si latra la orice miscare auzita pe-afara !

Oricum, esential este sa cumperi neaparat un catel cu pedigree, de la un crescator bun. Cauta forumurile dedicate diferitelor rase ( sunt si in Romania destule) si citeste pareri si recomandari referitoare la diferite canise.

O rasa de caini de talie mica ce-mi place ( si dupa care sotia este innebunita) este Pinscher-ul pitic ! Dar s-ar putea sa fie cam prea agitat pentru ceea ce-ti trebuie tie. Si latra !
Si, din cate stiu, sunt extrem de putine canise de pinscher pitic in Romania.

PS: Un caine foarte curat, tacut si afectuos este Amstaff-ul, dar nu se incadreaza la "talie mica". Si datorita aspectului nici nu place tuturor ...
Detin o catelusa din aceasta rasa si este un caine de-a dreptul exceptional !

#27
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Cel mai bine pentru tine ca incepator in ale cainilor ar fi un schnauzer pitic. E rasa germana, au disciplina in sange, sunt dragalasi, obedienti si extrem de atasati. Si lucru foarte important:exista multi crescatori cu exemplare foarte reusite. Deci vei avea un catel cu pedigree care nu te va costa 1000 € ca yorkshire-terrierul ci undeva pe la 300-350€

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate