Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

O problema intalnita la obiective..

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
b_best42

b_best42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 31.05.2013
Sunt nemultumit de o chestie poate nu vi s-a intamplat pana acum.

1.E normal să arat intr-o oglindă intr-un fel si in alta oglinda diferit, in functie de lumină?

2.In camera frontala inainte să fac poza arat bine in camera,dar in poza din galerie arat urat,diferit, de ce?

In pozele cu DSLR PARCA IMI INTOARCE FATA IAR CU TELEFONUL CU CAMERA FRONTALA IES CA IN OGLINDA.. DECI CARE AR FII LOGICA..

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Mai incet ca nu prea se intelege. Vorbesti de oglinda dintr-o incapere, de obiectivele unui aparat foto, sau de camera frontala/din spate a unui telefon?

Edited by dani.user, 06 March 2016 - 16:30.


#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Daca ai cap normal ( nu esti cu capu' prea mic sau prea mare...), in poza nu arati bine daca traseul optic este mai mic de 1,5m, fie direct, fie indirect prin oglinda, datorita deformarilor date de fuga perspectivala, indiferent de obiectiv.

Peste acestrea, pot sa intervina si distorsionari geometrice date de unele obiective, si care pot sa fie de mai multe feluri, de multe ori necorectabile - deoarece corectia unora duca la cresterea altora.
Corectia deformarii in butoi sau inversul ei in perna, se face prin tragerea imaginii spre colturi - care da deformare in picatura, si invers...

1,5m reprezinta 5 diagonale spatiale ( 3D) ale volumului unui paralelipiped dreptunghic in care se poate inscrie subiectului reprezentat de capul uman normal.
S-a observat in practica ca 5 diagonale spatiale reprezinta distanta la care perspectiva nu deformeaza nici prin fuga si nici prin aplatizare.

Relativ la rasturmarea imaginii.
In oglinda imaginea apare flipuita orizontal, pt. ca ochiul drept vede perpendicular tot ochiul drept, nu pe cel stang cum se intampla atunci cand o persoana este rotita fizic cu 180 de grade.
Daca faci poza la oglinda, in mod normal se vede tot flipuit, cu exceptia cazului in care un soft flipuieste imaginea.
Daca fotografiezi direct cu o camera, imaginea finala apare natural, nu in oglinda.
In camera, obiectivul proiecteaza imaginea rasturnat cu susul in jos, dar este inregistrata rasucit deci nu sunt probleme.
Nu conteaza ca este DSLR sau mirrorless - DSLR-urile folosesc oglinda numai pt. vizor, la declansare aceasta se ridica.
Exista SLR-uri cu vizor WLF fara pentaprisma, care redau in vizor imaginea flipuita de oglinda, pt. ca imaginea apare rasturnata in urma proiectiei directe pe geamul mat, insa nici la ele nu apare rasturnarea in fotografie, ci doar in vizor.

Edited by loock, 06 March 2016 - 17:55.


#4
b_best42

b_best42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 31.05.2013

 dani.user, on 06 martie 2016 - 16:27, said:

Mai incet ca nu prea se intelege. Vorbesti de oglinda dintr-o incapere, de obiectivele unui aparat foto, sau de camera frontala/din spate a unui telefon?
Spun ca , in oglinda se vede ca si pe camera frontala.
In poza facuta cu DSLR SAU camera iPhone parca intoarce fata ..

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Vederea in oglinda este gresita.
Am explicat de ce - ai ochiul drept in fata ochiului drept, etc.
Daca te vede altcineva face to face, sau daca tu vezi pe altcineva, ai in fata ochiului drept, ochiul stang al celuilalt - asta este vederea naturala.
Oglinda flipuieste imaginea.
Oamenii nu te vad cum te arata oglinda, decat daca se uita in oglinda odata cu tine.
Te-ai obisnuit cu oglinda, dar ea reda o imagine deformata a realitatii, flipuita orizontal.

Camera frontala de care zici, probabil ca incearca sa redea pe ecran o imagine similara cu ce vezi in oglinda, si imaginea este flipuita software, eventual chiar cu live view, cu lag foarte mic. Posibil sa existe la unele modele si un DSP (chip dedicat) care face chestia asta dedicat in timp real fara sa consume prea multe alte resurse...
Cred ca cel mai bine ar fi sa ai posibilitatea sa setezi usor, on the fly, daca vrei sa te vezi flipuit ca in oglinda, sau daca vrei sa te vezi asa cum te vad oamenii in realitate.
Poate oglinda te pacaleste si iti sta prost freza vazuta normal...
In cultura noastra (rasa caucazian), imaginea se citeste de la stanga la dreapta, si exista si alte particularitati care decurg din asta - este preferata in general si se considera de forta diagonala descendenta de la stanga spre dreapta, elementele si formele din compozitie se prefera a fi aranjate sau compuse in anumite feluri, etc.

Edited by loock, 07 March 2016 - 00:39.


#6
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Poti oglindi imaginea, folosesti un soft.

#7
b_best42

b_best42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 31.05.2013

 loock, on 07 martie 2016 - 00:31, said:

Vederea in oglinda este gresita.
Am explicat de ce - ai ochiul drept in fata ochiului drept, etc.
Daca te vede altcineva face to face, sau daca tu vezi pe altcineva, ai in fata ochiului drept, ochiul stang al celuilalt - asta este vederea naturala.
Oglinda flipuieste imaginea.
Oamenii nu te vad cum te arata oglinda, decat daca se uita in oglinda odata cu tine.
Te-ai obisnuit cu oglinda, dar ea reda o imagine deformata a realitatii, flipuita orizontal.

Camera frontala de care zici, probabil ca incearca sa redea pe ecran o imagine similara cu ce vezi in oglinda, si imaginea este flipuita software, eventual chiar cu live view, cu lag foarte mic. Posibil sa existe la unele modele si un DSP (chip dedicat) care face chestia asta dedicat in timp real fara sa consume prea multe alte resurse...
Cred ca cel mai bine ar fi sa ai posibilitatea sa setezi usor, on the fly, daca vrei sa te vezi flipuit ca in oglinda, sau daca vrei sa te vezi asa cum te vad oamenii in realitate.
Poate oglinda te pacaleste si iti sta prost freza vazuta normal...
In cultura noastra (rasa caucazian), imaginea se citeste de la stanga la dreapta, si exista si alte particularitati care decurg din asta - este preferata in general si se considera de forta diagonala descendenta de la stanga spre dreapta, elementele si formele din compozitie se prefera a fi aranjate sau compuse in anumite feluri, etc.

Multumesc de raspuns un raspuns foarte bun!

Deci am inteles oamenii nu ma vad ca si cum ma vad eu in oglinda

#8
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

 b_best42, on 07 martie 2016 - 13:32, said:

Deci am inteles oamenii nu ma vad ca si cum ma vad eu in oglinda
da te vezi ca si cum te ar vedea altcineva in oglinda retrovizoare dar depinde de fuga perspectivala  Ce ne facem ca imaginea  se formeaza pe retina rasturnata si mai mica dacat obiectul privit. Deci intervine inca o flipuirePosted Image

Edited by nenis, 08 March 2016 - 13:27.


#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Rasturnarea pe retina sau senzor este cam in orice camera.
Creierul corecteaza asta automat.
Am citit ca au fost facute experimente cu stat in cap, si la un moment dat creierul corecteaza din nou si rastoarna iar imaginea perceputa.
Mie imi vine sangele in cap prea repede, asa ca n-am incercat... Posted Image

Edited by loock, 09 March 2016 - 02:28.


#10
b_best42

b_best42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 31.05.2013
Deci cum ma vad oamenii?? cum ma vad eu in oglinda ? Sau cum apar in poza inversat parca...

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Parca lamurisem problema.

Oamenii te vad asa cum te vede o camera normala.
Un ochi e tot o camera.

Cea frontala de la smartphone simuleaza oglinda flipuind intentionat imaginea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate