Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

ingrasare rapida - modificari metabolism

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
sal

am o speta nitel diferita: am o amica, are 29 de ani (face 30 luna viitoare) - sa ii zicem Simona (nume fals).
initial, pe la 18 de ani, era avea 1.60 si cca 50 kg (deci ok, chiar spre slabuta)....

in jurul acelei varste, datorita acneii, unor posibile chisturi pe uter (asa zicea doctorul ei), i s-au prescris niste medicamente, inclusiv anticonceptionale

problema este ca Simona a observat, dupa cca 1 an de tratament, ca pune accelerat in greutate
doctorita ei i-a zis sa manance mai putina paine, desi ea nu a fost niciodata adepta fast foodului, shaormei etc (!!!)

cu tot cu diete destul de dure, in anul urmator de tratament, luarea in greutate a continuat!

dupa aprox. 3 ani, a oprit orice tratament, dar raul era deja facut - la aprox 1.65, fata are cam 80-85 kg ...deci grasa, nu doar solida
datorita serviciului si a altor motive, nu a ajuns la alt doctor vreme de inca vreo cativa ani ani  (deci a ajuns pana pe la 27-28 de ani asa...)

intrebarea: se mai poate, urmand vreo metoda de tratament, sa piarda din kilele care le-a adunat ?

i se poate cumva inlatura raul metabolic facut de acel tratament?

am postat aici, fiindca cred ca e vorba de endocrinologie, nu?

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Eu cred ca se poate

Sa consulte un nutritionist si sa o indrume

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Toti vor pastile sau ceaiuri minune . Ele nu functioneaza ...sau functioneaza partial ...sau functioneaza prost . Organismul este o chestie teribil de complicata , dare necesita un anume echilibru . Noi mancam ca sa asiguram energia necesara efectuarii de lucru mecanic si ca sa ne putem dezvolta cat mai aproape de maximul programat genetic . Ati vazut poze cu Auschwitz ? Ati vazut in pozele alea vreun prizonier gras ? Ei bine , pe aceeasi logica , nu mananci , nu te ingrasi . Sau , mananci mult , dar faci miscare pe masura , care va consuma excesul de carbohidrat ingerat , si astfel vei ramane cu o greutate constanta. Asta cu tulburarile de metabolism este o poveste frumoasa inventata de niste ciudati , ca sa justifice foamea exagerata a altor ciudati. Din aer si apa nu te ingrasi. Te ingrasi din mancare . Mananci mult , te ingrasi mai mult . Mananci putin , slabesti sau te mentii la o greutate constanta. DA , exista unele dereglari , dar ele nu te ingrasa din nimic . Ele pot sa metabolizeze intr-o anumita directie nedorita alimentele consumate ....dar ...aici revenim iarasi la ...alimente consumate  Posted Image . Suna cunoscut ? Mancarea aia pe care prietena ta ....Simona ... o plescaie ca o purcica , cu o placere bolnava . Pune-i tura viitoare prietenei cu nume ipotetic mancare intr-o troaca si monteaza-i o camera video in camera . Vei constata , ca imediat ce ramane singura in camera ...baga botul in troaca si plescaie ..si nu se lasa pana nu atinge fundul trocii . Dupa aceea ragaie ...si dupa aceea se duce la TV . Daca ii vine sa borasca , o va face cu dintii stransi ca sa nu piarda bucatile mari .
Exista doua modalitati sa piarda greutate , adica apa , adica tesut adipos , adica ranza aia inestetica de pe cur , burta , brate si gusa .
Prima ....se misca mai mult si consuma mai mult - fac pariu ca nu-i va place
A doua ...mananca mult mai putin ....daca prima parea un disconfort ...asta ultima se numeste pentru ea , tortura .

Salut-o pe Simona din partea mea . Citeste-i postul . Cine stie ... poate face icter de draci ...si incepe sa slabeasca ( asta ar fi a treia varianta ) Posted Image

#4
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
aici chiar ai vb prostii!

in rare cazuri, anticonceptionalele si alte medicamente pt tratarea acneii POT duce la ingrasari accelerate

o alta categorie de medicamente stiute pt predispunerea la ingrasare accelerata, sunt cele de control ale cancerului (unele, evident...)

daca cercetai inainte sa vorbesti, nu pareai asa tampit...

si daca cercetai mai mult, ai fi aflat ca in cazul persoanelor a caror obezitate e de sorginte medicamentoasa, simplele dietele clasice de acasa au rezultate reduse, necesitand un profesionist, un alt tip de medic etc.

dar na...

#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Slabesc aia de la 160. Ea cu 85 de kg e pui. Faza e ca trebuie sa munceasca daca vrea sa slabeasca. Pe langa asta ii trebuie si un regim bun. Combinat cu mersul la sala va reusi. Sa nu se astepte la pastile minune ca nu exista. Totul se rezuma ars calorii.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009
Simona ar trebui sa-si faca un set de analize, sa vada cum sta cu glicemia, colesterolul, tensiunea, hormonii tiroidieni, functiile hepatice. In functie de rezultate, medicul ar trebui sa-si dea seama daca e vorba despre o dereglare hormonala sau nu. Pe langa asta, Simona ar trebui sa tina un jurnal alimentar, in care sa-si noteze cu maxima sinceritate tot ce mananca si bea pe parcursul unei zile/saptamani. Un nutritionist ar putea determina astfel ce este gresit in alimentatia ei. Se poate slabi lent si sanatos cu conditia sa aiba o motivatie puternica si sa nu renunte la primele abateri de la dieta sau cand inregistreaza perioade de "platou" (nu slabeste o perioada). Daca ar putea sa faca si miscare, ar fi si mai bine. La sala, mers cu bicicleta, alergat, inot - ce poate ea sa faca, in functie de posibilitati materiale si program de lucru...

#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 pinguinul666, on 03 martie 2016 - 18:12, said:

aici chiar ai vb prostii!

in rare cazuri, anticonceptionalele si alte medicamente pt tratarea acneii POT duce la ingrasari accelerate


Facand abstractie ca discutam despre Simona si nu despre tine ( pari cam implicat/ implicata ) ....din ce se ingrasa accelerat ? Adica ....sta la TV si bea apa si se ingrasa ? Daca da ....atunci este o minune . Si dupa ce o canonizam pe Simona ( asa patesc persoanele care fac obiectul unor minuni )  , trebuie sa si studiem problema ei , pentru ca miliarde de oameni sufera de foame si sunt slabi ca lama de barbierit . Daca descoperim ce o face pe Simona sa se ingrase din ....nimic ....numai din pastile .si lumina divina ...rezolvam si problema foametei mondiale .
Eu cred ca Simona te pacaleste si nu iti spune cat mananca . Mai cred ca atunci cand este singura acasa , nu o scoti din frigider decat dupa ce rade tot ....si zarzavatul congelat . Eu cred ca Simona mananca prea mult si nu se poate abtine . Asa ca , surplusul se depune . Si Simona , devine o masa de ranza ambulanta . Si o deranjeaza . si sufera . si cand sufera ...mananca si mai mult . si pentr uca se ingrasa si mai mult , are o parere foarte proasta despre ea. Si nu intelege de ce nu a avut si ea noroc de o tenie ca sa poata manca cat doreste si sa fie slaba ca Pelinel a lui Borcea ?
Mingea este la tine. Hai , nu te abtine , da drumul la insulte . Descarca-te ...prieten/prietena a Simonei ! Zi-ne tu cum sta treaba  ...adica ...uptz ....nu poti sa ne spui ..pentru ca nu stii ...pentru ca de aia intrebi aici ....

Edited by JurasikMan, 03 March 2016 - 18:40.


#8
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
Doamne omule ce raspuns.. ia si tu un dicarbocalm , ceva sa-ti mai reduca aciditateaPosted Image

#9
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Ce medicamente a luat?

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 ragabader, on 03 martie 2016 - 19:17, said:

Doamne omule ce raspuns.. ia si tu un dicarbocalm , ceva sa-ti mai reduca aciditateaPosted Image

Pare acid , dar ...Simona ....are nevoie de un soc . Este singurul lucru care o poate face sa duca o viata mai sanatoasa. Eu vreau sa o ajut pe Simona noastra , nu sa o mint. Daca eram vreun medic , o minteam ca sa ii iau banii. Daca eram nutritionist , o minteam si ii dadeam niste fiole destepte care o faceau sa piarda instant apa din corp si Simona se bucura ca proasta ca pierde ziua si kilogramul. Si dupa aia sa vezi "Double Simona " , cand incepea organismul sa recupereze apa pierduta . Si Simona cadea iar in depresie. Dar eu nu castig nimic  din asta . Sunt , probabil , departe de Simona si vreau sa o ajut pentru ca am vazut destui porci intruchipati in oameni , care se plang ca niste isterici ,ca ei fac totul bine , dar viata a fost cruda cu ei ...si ....miraculos , din nimic se ingrasa. Oamenii sunt puturosi si mincinosi cu ei insisi si din cauza asta uita ca viata este scurta . Se ingrasa , fac diabet si boli asociate diabetului uita sa mai traiasca. Mananca si se culca . Simona noastra nu are nevoie de minciuni . Ea are nevoie de un soc al realitatii trantit de cineva drept peste botul ala cu care aspira tot ce prinde in farfurie . Intelegi ? Cu riscul sa imi atrag antipatia tuturor prostilor ...vreau sa o ajut pe Simona noastra. Doar ca sigurul ajutor real nu vine asa cum isi imagineaza ea ca vine . Vine cu restrictii si efort fizic ....nu cu pastile si ceaiuri minune .

Si culmea , regulamentul forumului imi permita sa o porcaiesc pe Simona . Simona este ipotetica. Nu este un user al acestui forum . Este o imagine , o speta ( cum zice initiatorul ) . Pot sa porcaiesc o speta . Nu este penalizabil . Posted Image

Edited by JurasikMan, 03 March 2016 - 20:21.


#11
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Pasitile sigur nu va gasi, cel putin nu fara efecte secundare.Are nevoie de o dieta stabilita de un nutritionist si mult mai multa miscare.Sau daca nu poate face nici una din astea doua, merge la un chirurg si isi reduce stomacul, doar sa tina cont ca nu se poate pune la loc odata taiat:)

#12
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
prima vizita: la endocrinolog. Nu stiu cat de dereglata era inainte, dar acum sigur este, si nu neaparat de la pastile. E un cerc vicios. Ingrasatul produce anumite dereglari hormonale care duc la si mai multa ingrasare. Si-a dat peste cap ovarele, chisturi probabil ca are si mai multe acum (anticonceptionalele nu trateaza, pur si simplu intrerup functionarea ovarelor, deci baga mizeria sub pres, sa nu fie vazuta o perioada). Am zis endocrinolog pentru ca ginecologul o sa se-apuce sa trateze simptomele, nu cauza: o sa macelareasca un pic ovarele ca sa scoata chisturile, eventual la fel cu nodulii la san.

Deci, set complet de analize hormonale la endocrinolog si ce-o mai recomanda el in plus.

#13
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Pai,sa le duca si-n Africa reteta Simonei. Sa-i vad si p-aia odata grasi si sa nu le mai planga nimeni de mila.
Asa...cu apa chioara si cateva pastilute..

Mmmm? ce ziceti? Da,nu cred ca iese treaba... Aia au glandele bune si nu se deregleaza asa..cu una cu doua.

Edited by mariovrs, 04 March 2016 - 12:03.


#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009
Apropos, anunt-o pe Simona ca duminica asta, pe Protv, la ora 18, in seria "Romania, te iubesc" va fi difuzat episodul intitulat "Iluzii la kilogram"....
http://www.protv.ro/...-te-iubesc.html

#15
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

 JurasikMan, on 03 martie 2016 - 18:05, said:

Toti vor pastile sau ceaiuri minune . Ele nu functioneaza ...sau functioneaza partial ...sau functioneaza prost . Organismul este o chestie teribil de complicata , dare necesita un anume echilibru . Noi mancam ca sa asiguram energia necesara efectuarii de lucru mecanic si ca sa ne putem dezvolta cat mai aproape de maximul programat genetic . Ati vazut poze cu Auschwitz ? Ati vazut in pozele alea vreun prizonier gras ? Ei bine , pe aceeasi logica , nu mananci , nu te ingrasi . Sau , mananci mult , dar faci miscare pe masura , care va consuma excesul de carbohidrat ingerat , si astfel vei ramane cu o greutate constanta. Asta cu tulburarile de metabolism este o poveste frumoasa inventata de niste ciudati , ca sa justifice foamea exagerata a altor ciudati. Din aer si apa nu te ingrasi. Te ingrasi din mancare . Mananci mult , te ingrasi mai mult . Mananci putin , slabesti sau te mentii la o greutate constanta. DA , exista unele dereglari , dar ele nu te ingrasa din nimic . Ele pot sa metabolizeze intr-o anumita directie nedorita alimentele consumate ....dar ...aici revenim iarasi la ...alimente consumate  Posted Image . Suna cunoscut ? Mancarea aia pe care prietena ta ....Simona ... o plescaie ca o purcica , cu o placere bolnava . Pune-i tura viitoare prietenei cu nume ipotetic mancare intr-o troaca si monteaza-i o camera video in camera . Vei constata , ca imediat ce ramane singura in camera ...baga botul in troaca si plescaie ..si nu se lasa pana nu atinge fundul trocii . Dupa aceea ragaie ...si dupa aceea se duce la TV . Daca ii vine sa borasca , o va face cu dintii stransi ca sa nu piarda bucatile mari .
Exista doua modalitati sa piarda greutate , adica apa , adica tesut adipos , adica ranza aia inestetica de pe cur , burta , brate si gusa .
Prima ....se misca mai mult si consuma mai mult - fac pariu ca nu-i va place
A doua ...mananca mult mai putin ....daca prima parea un disconfort ...asta ultima se numeste pentru ea , tortura .

Salut-o pe Simona din partea mea . Citeste-i postul . Cine stie ... poate face icter de draci ...si incepe sa slabeasca ( asta ar fi a treia varianta ) Posted Imagea
gogule, este cea mai buna replica...adevarul doare dar asta este realitatea

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate